Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Ευχαριστώ πολύ kostg δεν έχω παράπονο πάντως σε κάθε μου απορία είσαι κατατοπιστικότατος.... Ανέμενε γιατί έχω και άλλες απορίες!!! χαχαχα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
stamos-07 said:
Ανέμενε γιατί έχω και άλλες απορίες!!! χαχαχα

Xαχαχαχαααα, γι' αυτό φτιάξαμε το φόρουμ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όπου μπορούμε...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Σήμερα πραγματοποιήθηκε η αλλαγη δίσκο πλατω και το τρομπακι συμπλεκτη στα 105.000 το τρομπακι ήταν το γνήσιο ενω το δίσκο πλατω ηταν της sacks 160 ευρω και βαλβολινες motul gear 300 2 lt 48 ευρω. εργασια 90 ευρω σε απλό συνεργείο.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Καλησπέρα απανταχού φιεστάκηδες!!!! Πάρτε κάτι για κολατσιό γιατί θα γράψω πολλά!!!

Καταφθάνει, λοιπόν, η μέρα που και το ασημί βέλος πρέπει να αλλάξει δισκο-πλατώ, με στόχο βεβαίως-βεβαίως να έχουμε και εμείς το αποτέλεσμα συμπλέκτη-βούτυρο!!! Δύο μέρες τώρα διαβάζω και αυτό το thread και το άλλο για τις βαλβολίνες οπότε θα κάνω μια ανακεφαλαίωση του τι έχω δει μέχρι τώρα και τι πρέπει να παραγγείλω ώστε να συνεχίσουμε τα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!!
Ωσάν πρωτάρης περιμένω τις συμβουλές σας τεκμηριωμένα και κόσμια. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για πετρέλαιο οπότε ίσως το δικό μου αμάξι διαφέρει σε κάποια πράγματα; Δεν ξέρω πραγματικά γι'αυτό θέλω και τη βοήθειά σας!!!

Έχουμε και λέμε:
Δίσκος-> Sachs (είπαμε ο Luk δεν μας κάνει)
Πλατώ-> Sachs
Τρομπάκι-ρουλεμάν-> Το αυθεντικό (?) Δηλαδή τι ζητάμε ακριβώς να γράφει; Ford? Motorcraft? Ή National? Γιατί όλα τα πήρε το μάτι μου. Και τελικά ποιο από τα 2 τρομπάκια αλλάζουμε; Το μέσα ή το έξω;
Βαλβολίνες->
1) Motul GEAR 300 75W90
2) Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90
3) Comma MVMTF 75W-90
4) Η να ψάξω και καλά τις αυθεντικές που γράφουν πάνω ford?

Εδώ είναι που θέλουμε βοήθεια τώρα.
1) Το forum φαίνεται να έχει ιδιαίτερη συμπάθεια στο Motul.
2) Εγώ θα πήγαινα στη Castrol καθώς χρόνια συνεργάζεται με τη ford οπότε πιστεύω ότι θα ταιριάζει καλύτερα με το αυτοκίνητο.
3) Απ 'ο,τι κατάλαβα ό,τι πιο value for money το Comma.
4) Τζάμπα λεφτά για μένα για να πάρω λάδι που γράφει πάνω Ford.

Επίσης με 2L είμαι καλυμμένος έτσι; Απ' ο,τι κατάλαβα οι παλιές δεν αδειάζουν τελείως οπότε θα μου φτάσουν παρόλο που το κιβώτιο χωράει 2,3L βαλβολίνης.

Αυτά τα λίγα!!!!! Όσοι πιστοί προσέλθετε και βοηθήστε!!! Καλό σας μεσημέρι και καλή ανάγνωση!!!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
stamos-07 said:
Καλησπέρα απανταχού φιεστάκηδες!!!! Πάρτε κάτι για κολατσιό γιατί θα γράψω πολλά!!!

Καταφθάνει, λοιπόν, η μέρα που και το ασημί βέλος πρέπει να αλλάξει δισκο-πλατώ, με στόχο βεβαίως-βεβαίως να έχουμε και εμείς το αποτέλεσμα συμπλέκτη-βούτυρο!!! Δύο μέρες τώρα διαβάζω και αυτό το thread και το άλλο για τις βαλβολίνες οπότε θα κάνω μια ανακεφαλαίωση του τι έχω δει μέχρι τώρα και τι πρέπει να παραγγείλω ώστε να συνεχίσουμε τα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!!
Ωσάν πρωτάρης περιμένω τις συμβουλές σας τεκμηριωμένα και κόσμια. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για πετρέλαιο οπότε ίσως το δικό μου αμάξι διαφέρει σε κάποια πράγματα; Δεν ξέρω πραγματικά γι'αυτό θέλω και τη βοήθειά σας!!!

Έχουμε και λέμε:
Δίσκος-> Sachs (είπαμε ο Luk δεν μας κάνει)
Πλατώ-> Sachs
Τρομπάκι-ρουλεμάν-> Το αυθεντικό (?) Δηλαδή τι ζητάμε ακριβώς να γράφει; Ford? Motorcraft? Ή National? Γιατί όλα τα πήρε το μάτι μου. Και τελικά ποιο από τα 2 τρομπάκια αλλάζουμε; Το μέσα ή το έξω;
Βαλβολίνες->
1) Motul GEAR 300 75W90
2) Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90
3) Comma MVMTF 75W-90
4) Η να ψάξω και καλά τις αυθεντικές που γράφουν πάνω ford?

Εδώ είναι που θέλουμε βοήθεια τώρα.
1) Το forum φαίνεται να έχει ιδιαίτερη συμπάθεια στο Motul.
2) Εγώ θα πήγαινα στη Castrol καθώς χρόνια συνεργάζεται με τη ford οπότε πιστεύω ότι θα ταιριάζει καλύτερα με το αυτοκίνητο.
3) Απ 'ο,τι κατάλαβα ό,τι πιο value for money το Comma.
4) Τζάμπα λεφτά για μένα για να πάρω λάδι που γράφει πάνω Ford.

Επίσης με 2L είμαι καλυμμένος έτσι; Απ' ο,τι κατάλαβα οι παλιές δεν αδειάζουν τελείως οπότε θα μου φτάσουν παρόλο που το κιβώτιο χωράει 2,3L βαλβολίνης.

Αυτά τα λίγα!!!!! Όσοι πιστοί προσέλθετε και βοηθήστε!!! Καλό σας μεσημέρι και καλή ανάγνωση!!!
Για σου φιλε μου και εγω αλλαξα προσφατα συμπλεκτη σου προτεινω να βαλεις δισκοπλατω sachs 75 ευρω τρομπα fomoco 80 ευρω βαλβολινες castrol 17 ευρω.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Ευχαριστώ φίλε pt1986. Καλές τιμές βλέπω πάντως γιατί με αυτά που βλέπω στο ίντερνετ φοβήθηκε το μάτι μου!!! Σίγουρα μόνο 75 το δισκοπλατό;  biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
stamos-07 said:
Ευχαριστώ φίλε pt1986. Καλές τιμές βλέπω πάντως γιατί με αυτά που βλέπω στο ίντερνετ φοβήθηκε το μάτι μου!!! Σίγουρα μόνο 75 το δισκοπλατό;  biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
ωχ σορρυ φιλε ειδα οτι εχεις diesel αποτι ειδα στο μαγαζι δεν ταιριαζει με το αυτοκινητο σου το δισκο πλατω εχει μονο της luk 104 ευρω συγγνώμη νομιζα οτι ειχες βενζινη.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
pt1986 said:
ωχ σορρυ φιλε ειδα οτι εχεις diesel αποτι ειδα στο μαγαζι δεν ταιριαζει με το αυτοκινητο σου το δισκο πλατω εχει μονο της luk 104 ευρω συγγνώμη νομιζα οτι ειχες βενζινη.

Δεν πειράζει ρε φίλε, το ήξερα ότι ήταν πολύ καλό για να ήταν αληθινό! χαχα. Φαντάσου πόσο κάνει το sachs για diesel..... Θα πονέσει η τσέπη μας πάλι.....
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Παιδιά για όσους μελλοντικά σχεδιάζουν να αντικαταστήσουν συμπλέκτη ας το ψάξουν πολύ καλά πρώτα πριν προχωρήσουν στην αντικατάσταση γιατί κάπως έτσι την πάτησα και εγώ. Σε αυτοκίνητα εισαγωγής μάλιστα μπορεί να έχει γίνει μετατροπή συμπλέκτη από διπλής μάζας (dual mass) σε μονής οπότε και θα μείνετε με το ανταλλακτικό στο χέρι. Έτσι και εγώ με αριθμό πλαισίου βρήκα ότι από το εργοστάσιο έφυγε με διπλής μάζας συμπλέκτη παρήγγειλα ανταλλακτικό, το έβαλε ο μάστορας (θεός να τον κάνει) πάνω το έβαλε μπρος και άκουσε το χαρακτηριστικό κροτάλισμα. Το αποτέλεσμα; 5 μέρες το αμάξι στη ράμπα εν αναμονή του συμπλέκτη μονής μάζας και με μένα να έχω μείνει με το συμπλέκτη διπλής μάζας στο χέρι χωρίς να ξέρω αν η εταιρεία θα τον δεχθεί πίσω ή θα βρεθεί κάποιος που να τον χρειάζεται. και πολλά €€€€€€ μέσα και πολύ πίκρα..... :/
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Η τεχνολογία προχωράει...
πλέον τα πετρέλαια και τα turbo έχουν βολαν διπλής μάζας
Υπάρχουν εταιρίες που δίνουν κιτ αντικατάστασης αλλά το σωστό είναι αυτό που δίνει από το εργοστάσιο
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Με προβληματίζει βέβαια που το μονής μάζας που είχε πάνω ήταν της Motorcraft (Luk)... Μήπως η Ford προχώρησε σε ανάκληση και μεταβολή μέσα στην εγγύηση επειδή παρουσίαζαν προβλήματα;
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Ε αυτό είναι το μόνο σίγουρο γιατί μια από τις βίδες πάνω στο βολάν ήταν κομμένες! Οπότε είχαμε μετατροπή: από διπλής που έφυγε από το εργοστάσιο (γι'αυτό μας το έβγαλε και με τέτοιο βολάν όταν χτυπήσαμε τον αριθμό πλαισίου) σε μονής (Motorcraft όμως). Πώς βρέθηκε βέβαια Motorcraft μονής κατάλληλο για το φιέστα; αυτό σημαίνει ότι η Ford εμπλέκεται στην μετατροπή με κάποιο τρόπο.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πρωι πρωι μας εμεινε ο συμπλεκτης στο πατωμα απο αντλια.
βουρ στο συνεργειο και αλλαγη σετ συμπλεκτη-ομοκεντρικη αντλια αλλαγη βαλβολινες τσιμουχες στα ημιαξονια και μπριστιρεκ.
210 ανταλακτικα
συμπλεκτης μπηκε sachs
 

Thanosfiesta

Rookie
Σεπτ. 30, 2017
10
0
0
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα δεν μου βγήκε σε καλό ή μέρα έμεινε και εμένα ο συμπλεκτης από τρόμπα σήμερα στις 10:00 το πήρα με οδική και το άφησα στο συνεργείο θα περάσω το απόγευμα να του αφήσω και τα ανταλλακτικά και αύριο θα είναι έτοιμο  πήρα το σετ της luk με τρομπα και 2 μπουκάλια castrol βαλβολινες  με τις προδιαγραφές της Ford που μου σύστησε ο kostg.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν αδειάσει εντελώς τις παλιές βαλβολίνες, θα χρειαστεί και τρίτο μπουκάλι...
 

Thanosfiesta

Rookie
Σεπτ. 30, 2017
10
0
0
Θεσσαλονίκη
kostg said:
Αν αδειάσει εντελώς τις παλιές βαλβολίνες, θα χρειαστεί και τρίτο μπουκάλι...
με πρόλαβες ναι όντως και θα χρειαστεί 3 μπουκάλι και τσιμουχα ημιαξονιου οπότε πάλι πίσω στο κατάστημα ευτυχώς που έχω το σκούτερ αλλιώς θα τα είχα παίξει.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλο μεσημερι σε ολους. Θελω να ρωτησω.... ποσο στοιχιζει αλλαγη δισκο πλατο?
Παρατηρησα οτι με οπισθεν σε ανηφορα μου μουγκριζει ( κανει θορυβο) και σημερα που ξαναπαρκαρα στην ανηφορα του πατρικου μου με οπισθεν...μου μυρισε καμμενο.....πηρα την ford μου ειπε να μην ανυσηχω απλα το ζορισα λεει λιγο παραπανω..
Δεν το καταλαβαινω ομως γιατι με προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα.
Θελω την γνωμη σας και τι να προσεξω... παιζει η ιδεα τα fiesta να ειναι ευαισθητα  στον συμπλεκτη?????
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread