Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

asterismk7

Newbie
Feb 9, 2014
1
0
0
nikos drift said:
καλησπερα στην ομαδα!! γραφω επειτα απο πολυ χρονικο διαστημα ειναι η αληθεια!! εχω τποθετησει εδω και 3 μηνες περιπου την αναρτηση της ap και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αλλο μελος που να εχει βαλει τις ιδιες ή αλλες coilover αν ακουγεται ενας ενοχλητικος ηχος καθως στριβει το τιμονι οταν το αυτοκινητο ειναι σταματημενο.. ειναι σαν ενα συνεχομενο κλανκ κλανκ κλανκ ..
δες μήπως ακουμπάνε τα ελατήρια στο σασί
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Γιατι τοσο ακραια αναρτηση αγαπητε?
Δεν υπαρχει κανεις λογος να εχουμε μια τοσο πολυπλοκη αναρτηση που ελαχιστοι ξερουν να ρυθμισουν.
Τελος παντων η μπουκαλα μαζι με τα ελατηρια δεν προκειται να κανει θορυβο εκτος και εαν εχεις παρει την εκδοση με το ενα ελατηριο,και οχι με τα 2 ελατηρια.
Για να μην σε κουραζω δες τα Joins πανω και κατω στα σημεια στηριξης της αναρτησης.
Επισης ενα αλλο ενοχο σημειο μπορει να ειναι τα μπαρακια της ζανφορ που στηριζονται επανω στην μποκαλα.
Και τελος πρεπει να ξερεις οτι γενικα τα coil over θελου αλλη στηριξη ψηλα στον θολο.
Αν δεν εχει γινει αυτο χτυπανε στα top mount .

εΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Συγνωμη τωρα το ειδα και εγω.
Φυσικο ειναι να κτυπαει.
Ειναι με ενα ελατηριο ,χωρις δευτερο ελατηριο προφορτησης.
Αποτελεσμα το στενο ελατηριο ασκει περισσοτερη δυναμη πανω στο ασθενικο μικρο top mount.
Τα top mount  φαινονται να ειναι τα εργοστασιακα οπως και τα bam-stop.
Ετσι δεν θα δουλευαν ποτε,θελουν ενα σκασμο πραγματα να στηθουν σωστα.
Οκ. λοιπον.
 

Tolarade

Newbie
Mar 6, 2015
5
0
1
Καλησπερα. Αναμεσα σε sachs st και bilstein b4 τι προτείνετε? Ειναι μεγάλη η διάφορα στη "σκληρότητα" σε σχεση με την εργοστασιακη ανάρτησή?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπερα ομαδα! Θα ηθελα τα φωτα σας...Εχω ενα ΜΚ7 1.4 και θελω να το κανω λιγο πιο σπορ να το ευχαριστιεμαι σε στριψιμο αλλα και σε ομορφια χαμηλωνοντας το με ελατηρια! Το παντρεμα Eibach pro kit με αμορτισερ απο 1.6 ΜΚ7 θα εχει καλο αποτελεσμα η θα με ταλαιπωρησει?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα VaggPore! Θα σε ταλαιπωρήσει γιατί από την στιγμή που βάζεις ελατήρια χαμηλώματος, θες και πιο σπορτ αμορτισερ. Θα κοπανάει άμα το κάνεις. τουλάχιστον εγώ στο μκ7.5 που το έχω δοκιμάσει, κοπάναγε στην παραμικρή ανωμαλία. εγώ τώρα φοράω κόνι κίτρινα σπορτ ρυθμιζόμενα σε σκληρότητα σε συνδυασμό με τα eibach pro kit με ρύθμιση σκληρότητας κάπου στη μέση και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. και στρίψιμο έχω άριστο και είναι σχετικά μαλακά όποτε έχω και άνεση. σε σύγκριση με κάτι blistein που έχω ακούσει και είναι πολύ σκλήρά, μακριά :p
 

panos_mlonas

Newbie
Feb 26, 2016
1
0
0
Καλησπερα παιδια, εχω πολλα χρονια να γραψω κατι εδω μεσα και να σας παρακολουθησω. Εχω το 1.6 μκ7 sport εκδοση 2010. που θυμαμαι μου ειχαν πει απο την αντιπροσωπεια οι αναρτησεις ειναι λιγο πιο σκληρες λογω του sport πακετου.

Μετα απο 7 χρονια και 180.000κμ λεω να αλλαξω τα αμορτισερ αλλα πραγματικα δεν μπορω να διαβασω 107 σελιδες για να δω τι λετε. Μπορει καποιος με το ιδιο μοντελο να μου πει τι μαρκα αμορτισερ και τι τυπου για να πετυχω την ιδια ή και καλυτερη ποιοτητα με το εργοστασιακο. Δεν ζηταω κατι ιδιαιτερο;

Ευχαριστω
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
panos_mlonas said:
Καλησπερα παιδια, εχω πολλα χρονια να γραψω κατι εδω μεσα και να σας παρακολουθησω. Εχω το 1.6 μκ7 sport εκδοση 2010. που θυμαμαι μου ειχαν πει απο την αντιπροσωπεια οι αναρτησεις ειναι λιγο πιο σκληρες λογω του sport πακετου.

Μετα απο 7 χρονια και 180.000κμ λεω να αλλαξω τα αμορτισερ αλλα πραγματικα δεν μπορω να διαβασω 107 σελιδες για να δω τι λετε. Μπορει καποιος με το ιδιο μοντελο να μου πει τι μαρκα αμορτισερ και τι τυπου για να πετυχω την ιδια ή και καλυτερη ποιοτητα με το εργοστασιακο. Δεν ζηταω κατι ιδιαιτερο;

Ευχαριστω

Τα ιδια ακριβώς και για μενα αλλα με λιγοτερα χλμ. (124.000 χλμ.).Το τελειο για μενα θα ηταν να υπηρχε μια ρυθμιζομενη αναρτηση που να μπορουσα να επιλεγω πότε θα ειναι ανετο και ποτε θα ειναι σπορ. Οταν ημουν 18 χρονων μου φαινοταν τελειο το setup αλλα πλεον που εφτασα τα 26 και παππουδιασα ( lol ) θέλω να ειμαι και ελαφρως ανετος.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
φίλε focusman και γω πλέον στα 26 την θέλω την άνεση μου. γιαύτο φοράω κόνι κίτρινα τα οποία είναι ρυθμιζόμενα σε σκληρότητα σε συνδυασμό με eibach χαμηλώματος για καλύτερο κράτημα. είναι σχετικά μαλακά τα κόνι για την απόδοση που σου προσφέρουν και κάποια στιγμή θα βάλω ελατήρια απο το στ λαιν που είναι 1.5ποντος χαμήλωμα για να χω λίγο άνεση παραπάνω. όχι ότι με τα eibach είναι χάλια απλά με τους κωλοδρομους εδω γαμησετα. και αν δεν κάνω λαθος κανουν και σε μκ7..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εγω παντως θα βαλω τα kyb excel g την αλλη βδομαδα. ειναι ιδια φαση με τα μαμα και λιιιιγο πιο σκληρα.
δυσυχως,  οπως εχω γραψει κ πιο πανω,  στο κομματι αμορτισερ εχουμε μονο 2 επιλογες.
ή αμορτισερ τυπου ΟΕΜ τα οποια παιζουν στα 200ε(sachs st, monroe original, bilstein b4,  kyb excel g)
ή αμορτισερ "ακραιου" τυπου που για τον μεσο οδηγο ειναι πεταμενα λεφτα...* (bilstein b8,  pss,  koni sport,  coilover...)
*για αποφυγη παρεξηγησεων,  δεν κατακρινω καποιον που θελει να βαλει τετοια αμορτισερ,  αλλα κατα την αποψη μου ειναι μια μοντα που αν δεν γνωριζεις και καποια πργματα περι ρυθμισεων κλπ ωστε να καταλαβεις την αληθινη αξια στις ρυθμιζομενες,  δεν αξιζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fr3q

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Tomas said:
φίλε focusman και γω πλέον στα 26 την θέλω την άνεση μου...

Τσ, τσ, τσ...τα παιδιά αυτές τις μέρες... :D Αν θέλετε άνεση στα 26, τότε στα 46 θα θέλετε πουπουλένια καθίσματα, και στα 66 ενσωματωμένο υδρομασάζ με μπαταρίες (Ημιζ :D )

Στα 26 γύρναγα με ότι πιο τραπεζωμένο VTEC και VTi υπήρχε....
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Πριν βάλεις ελατήρια Eibach ρώτησε και άλλους να σου πούν την γνώμη τους. Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος , μπορεί να φταίνε μόνο τα δικά μου, αλλά με τον καιρό "κονταίνουν" και το αμάξι χαμηλώνει ακόμη περισσότερο από τα 3 εκατ. που λένε. Δηλαδή τα μπροστά είναι στα  5 εκ. και τα πίσω στα στα 4 εκ.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Εγω είχα βάλει τα ελατήρια χαμηλώματος της eibach πριν απο 3+ χρόνια στις εγοστασιακες αναρτήσεις και έχω κάνει πάνω από 30 χιλιάδες χιλιόμετρα από τότε και δεν μπορώ να πω πως δεν έμεινα ικανοποημένος. Προσέχω λακούβες και ανωμαλίες του δρόμου από την πρώτη ημέρα που αγόρασα το αυτοκίνητο ωστόσο χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν τυχαίνει να πέφτω και μέσα μερικές φορές. Στην αρχή δεν καταλαβαίνεις πόσο χαμηλώνει το αμάξι. Αλλά μετά από τα 3+ χρόνια εμένα παραμένει στους 3 πόντους χαμηλότερο από ότι στην αρχή. Φοράω 14 ινστών ζάντες αλουμινίου με λάστιχα 175/65/14 και δε νοιώθω πως κοπανάει ιδιαίτερα το αμάξι. Μια ελαφρώς σφιχτότερη αίσθηση την έχεις βέβαια αλλά σε κουράζει μόνο όταν το οδόστρωμα είναι κάκιστο και με αρκετή ώρα οδήγησης σε αυτό.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Παίδες σας ευχαριστώ! Πρεπει να το δρομολογησω συντομα γιατι σε λιγο καιρο θα χρειαζομαι και λαστιχα.... Ε να προλαβω να το ευχαριστηθω πριν χαλασει παλι το στησιμο.  :D
The Ace said:
Τσ, τσ, τσ...τα παιδιά αυτές τις μέρες... :D Αν θέλετε άνεση στα 26, τότε στα 46 θα θέλετε πουπουλένια καθίσματα, και στα 66 ενσωματωμένο υδρομασάζ με μπαταρίες (Ημιζ :D )

Στα 26 γύρναγα με ότι πιο τραπεζωμένο VTEC και VTi υπήρχε....

Κοίτα να δεις... Δεν ειναι οτι εχω βαρεθει τη σπορ οδηγηση... Αλλα εχω καλομαθει με το Qashqai που ειναι ανετο....
Πηρες Kuga??  ok234
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ναι, εγώ πάω αντίθετα, βαρέθηκα τα μαλακά και άνετα, και (απο)ζητάω πιο στημένα και sportίβικα  ;)

...και με βλέπω σε 5-10 χρόνια να ξαναπαίρνω RX7 ή S2K  :D
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τα eibah κοπανανε πολύ, είναι για γερμανικούς δρόμους. Αν επρεπε να βαλω ελατηρια ντε και καλά αντι για ελατηρια, θα έπαιρνα (στα 70-80000 χλμ) σετ ρυθμιζόμενα coilover κιτ JOM (αγγλίας) με 250 ευρω.

https://www.ebay.co.uk/itm/JOM-BLUELINE-COILOVER-SUSPENSION-KIT-Ford-Fiesta-Mk7-2008-741134/122416016833?epid=1046472168&hash=item1c80902dc1:g:N-cAAOSw4A5Y14c5

και να "πέσουνε" τα κανεις μια ανακατασκευή και είναι οκ
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
λοιπον.... έβαλα εδω και καμια 15αρια μερες τα kayaba excel G τα οποία απ οτι μου ειπε ο ρέλλας ειναι 15% πιο σκληρα σε σχέση με τα μαμα,σε συνδυασμο με τα eibach τα 3ποντα που φοραγα. Οι εντυπώσεις είναι παρα πολύ θετικές!
Τα μαμα αμορτισερ ηταν σε πολυ καλη κατασταση μου ειπαν, σε φάση που δεν ήθελαν ουτε καν άλλαγμα(ειδικά τα μπροστα. Τα πίσω είχαν ένα μικροθεματάκι με το rebound μιας και επανεφερε λίγο πιο γρήγορα απ οτι θα έπρεπε).
Γενικά μπορώ να πώ πως είναι άλλο αυτοκινητο. Σε συνδυασμο κκαι με τα pilot sport 3 που φόρεσα προσφατα,παει τρένο. Και να πω επίσης πως δεν ακούγεται το παραμικρο γκαπ γκουπ σε μικρολακουβες κλπ...
Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ο χρόνος βέβαια θα δείξει πόσο θα αντέξουν. Έλπίζω όταν θα ξαναχρειαστούν αλλαγή να έχω άλλο τουτου!
Και για την ιστορία, τα αμορτισερ κοστισαν 205ε και η τοποθετηση 70ε μαζι με ευθυγραμμιση
 

Smoof

Rookie
Σεπτ. 24, 2016
37
0
6
Καλησπερα σε ολους!

Επειδη το αμαξι εχει αρχισει να "Μπισταει" ηρθε η ωρα για αλλαγη αμορτισερ.
Ψαχνοντας για μια λυση καλυτερη απ την εργοστασιακη αλλα χωρις χαμηλωμα.
Εχει βαλει κανεις κονι πορτοκαλι με μαμα ελατηρια?

Να πω οτι ειναι Μκ7 sport με 195/45/16
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread