Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
εγω smoof φοράω τα κίτρινα με eibach χαμηλώματος και δεν ειναι πολύ σκληρά, εσυ που εισαι και μαμα ελατήρια, φαντάζομαι θα εισαι μια χαρά
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Παίδες καλησπέρα,δεν βρήκα κάτι ανάλογο και θέλω να κάνω μία ερώτηση. Έχει αλλάξει κανείς στην πίσω ανάρτηση bump stops? Αν ναι τι κόστος έχει το συγκεκριμένο ανταλλακτικό?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Γνωρίζει κανένας τίποτα σχετικό από απόδοση συμπεριφορά BILSTEIN B4! 200€ τα εχει ο Ρέλλας... Αξίζουν;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
VaggPore said:
Γνωρίζει κανένας τίποτα σχετικό από απόδοση συμπεριφορά BILSTEIN B4! 200€ τα εχει ο Ρέλλας... Αξίζουν;
λενε γενικoτερα για τα bilstein τα μαυρα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο.
για μενα βαλε ή kyb ή sachs
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Sachs Έχω α μαμά αλλά θέλω κατί πιο σπορ! Όχι κούτσουρο να μην μπορώ να παω βολτά αλλα κατί σαν το 1.6S η το St-line σε κρατηματα!
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Πολύ κληρά... Θα γίνει τραπέζι το αμαξί! Ψαχνώ μια ενδιαμεσή λυση!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
VaggPore said:
Sachs Έχω α μαμά αλλά θέλω κατί πιο σπορ! Όχι κούτσουρο να μην μπορώ να παω βολτά αλλα κατί σαν το 1.6S η το St-line σε κρατηματα!
αν θελεις να δεις μια μικρη βελτιωση, τοτε βαλε ελατηρια απο μκ7 σπορτ τα οποια ειναι λιγο πιο χαμηλα και λιγο πιο σκληρα σε σχεση με τα μαμα, σε συνδυασμο είτε με sachs ή kayaba!
θα δεσει το αμαξι σου σε σχέση με τα μαμα.
Αυτα στα λέω γιατι έχω βαλει τα kayaba που τα φοραω σε συνδυασμο με eibach χαμηλωματος και ή αισθηση που έχω είναι πολύ καλή.
Τα μαμα ελατηρια του σπορ τα είχα βγάλει μονο και μονο γιατι ήθελα να χαμηλώσω...
αν ενδιαφέρεσαι, δες και εδώ http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=3
Οι άλλες λύσεις, b6 ή b8 ή koni sport, είναι λύσεις σίγουρα "ακραιες" για καθημερινο αυτοκίνητο και βέβαια, αν δεν έχεις οδηγησει αυτοκινητο με αντιστοιχα πραγματα, δεν ξερεις και να θα σε βολέψει γιατι γίνεται λίγο πιο απόλυτο στην οδηγηση του, πραγμα που αλλες φορες ειναι ωραιο και άλλες άβολο!
VaggPore said:
Πολύ κληρά... Θα γίνει τραπέζι το αμαξί! Ψαχνώ μια ενδιαμεσή λυση!
δυστυχώς επειδή το είχα ψάξει το θεμα των αναρτησεων, για τα μκ7 δεν υπάρχει ενδιαμεση λύση. Οπως έχω γράψει και σε προηγούμενες σελιδες, οι επιλογές μας στο κομματι των αμορτισερ είναι ή τυπου μαμα(με εξαιρεση τα kayaba που είναι λιγο πιο σκληρα κατα 10%) με οτι σημαινει αυτο στο κομματι το οικονομικο και της ανεσης, ή τύπου "αγωνιστικου" οπως τα αμορτισερ που προανεφερα(+coilover) τα οποια στο οικονομικο οι τιμες τους ειναι υπερδιπλασιες και σιγουρα είναι πιο αβολα για καθημερινη χρηση.
Οπότε για να βελτιωσει καπως την ολη κατασταση, σίγουρα θα χρειαστεις ελατηρια είτε απο μκ7 σπορτ ή eibach 3cm(για τα υπολοιπα δεν εχω ακουσει καλα λογια πχ H&R) σε συνδυασμο με μαμα τυπου αμορτισερ
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Ευχαριστω πολυ Moican για τον χρονο και τις γνωσεις σου! Θα περασει λιγος καιρος ακομα για να τα αντικαταστησω λογικα σε  kyb  θα παω και 1.6S ελατηρια!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
VaggPore said:
Ευχαριστω πολυ Moican για τον χρονο και τις γνωσεις σου! Θα περασει λιγος καιρος ακομα για να τα αντικαταστησω λογικα σε  kyb  θα παω και 1.6S ελατηρια!
Δεν κανει τιποτα φιλε! Για αυτο ειμαστε εδω, να αλληλοβοηθιομαστε με τις εμπειριες του καθενος
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Καλημέρα σας.Πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ και έχω χάσει τη μπάλα μ αυτά που ακούω..Για να μην μου ξεκινήσετε για BILSTEIN κιτρινα και άλλες εταιρείες αναρτήσεων που κοστίζουν πάνω από 500.Θέλω να με βοηθησετε σχετικά με τα SACHS που μου εχουν πει οτι βγαζει 2 τυπους αλλα δε ξερω ποια ειναι κοντα στα μαμά.Γράφετε πολοι για τα Super Touring και άλλοι για τα Performance.Μου είπαν μακρυά απο KAYABA.Ρώτησε σε πολλές Ford για τα μαμα με βάση πλαισίου και δεν ήξεραν τι τους γινόταν οι μισες λέγανε ότι βγαζει 2 τύπους μια φθηνή λυση γύρω στα 250 και μία ακριβή 500 και οι 2 ford motorcraft και άλλες ότι βγαζει μόνο εναν τυπο ford motorcraft στα 300.Δεν βγάζω άκρη με καμία.Αν καποιος τωρα τελευταία έχει αλλάξει αμορτισέρ και το έχει ψαξει λίγο καλύτερα ας με βοηθήσει.Σήμερα ήμουν έτοιμος να πάω να βάλω τα Super Touring αλλά 2-3 συνεργεία που πήρα να ρωτησω για τιμή και τοποθετηση μου λέγανε μην βαλεις τα απλα τα Sachs και ρωτάω ποια ειναι τα απλά και ποια για το σπορ και δεν ξερανε να μου πούνε.Εχω αγανακτίσει μ αυτό το θέμα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Γενικα απο αντιπροσωπειες μην περιμενεις και πολλα να σου πουν για αφτερ μαρκετ. εαν τυχον ενδιαφερεσαι εχω τα μαμα αμορτισερ απο το μκ7.5 τιτανιουμ με 10.000 χιλιομετρα μονο επειδη τα αλλαξα και έβαλα τα κιτρινα κονι σπορτ. εαν ενδιαφερεσα γυρα στα 250 ευρω εχουν τα πορτοκαλι κονι που ειναι σπορτ και ειναι εξισου καλα και ταιριαζουν στα φιεστακια μας. και οσον αφορα KW είναι πολυ καλη εταιρεια αλλα γινεται κουτσουρο το αμαξι αλλα ξερεις οτι στριβεις αφοβα... Τώρα τοποθέτηση γύρω στα 60 με 80 ευρώ παίζει συνήθως..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tα sachs super touring τα έχω στο mk6 με 17" ζάντες και eibach χαμήλωμα. Είναι μια χαρά για τα δικά μου γούστα. Λίγο μαλακά μεν, δεν το στρίβω πλέον δε, απλά ταξιδεύω όσο πιο άνετα μπορεί να ταξιδέψει ένα φιεστάκι.
Αλλιώς koni πορτοκαλί, sachs performance (αν τα βρεις) ή kayaba για πιο σφικτό αυτοκίνητο.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Τον ίδιο συνδυασμό έχω κι εγώ με τον kostg αλλά σε MK7 εδώ και 4 χρόνια. Δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο! Είναι όσο μαλακά χρειάζεται για μέσα στην πόλη αλλά δεν θα απογοητέυσει και σε ταξίδι με αρκετά χιλιόμετρα στο κοντέρ... Είναι αρκετά σταθερό!  ok234
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Ευχαριστώ πολύ παιδια για τις πληροφορίες.Έκλεισα ραντεβου αυριο για να βάλω τα Sachs super touring.Δεν θέλω σκληρη ανάρτηση γιατι σε λιγο καιρο με τους δρόμους που έχουμε το αμάξι θα γινει κουδουνίστρα.
Ευχαριστώ και πάλι
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλοριζικα και καλοταξιδα να ειναι φιλε μου. Ευχομαι να σου δωσουν αυτο που αναζητας :)
 

Soulismar

Rookie
Aug 12, 2016
12
0
1
Κορωπί
Εγώ πριν 3 μήνες ήμουν στο ίδιο σημείο με εσένα και αυτό που μου είπαν είναι να μην βάλω τα sachs st γιατί σε συνδιασμό με τα ελατήρια χαμηλώματος θα έπεφτε η απόδοσή τους σχετικά γρήγορα. Η πρότασή τους ήταν τα Kayaba τα μαύρα, τα οποία και τελικά έβαλα (στα ίδια λεφτά με τα sachs). Απο θέμα κρατήματος πολύ ευχαριστημένος, άνεσης επίσης, όμως αυτό το κακό με τους Ελληνικούς δρόμους και το σε συνδιασμό με το χαμηλό προφίλ ελαστικών είναι τόσο εκνευριστικό που πλεον έχουν αρχίσει να μου φταίνε και τα αμορτισέρ (νοιώθω οτι χτυπάνε και δεν απορροφούν).
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα..... Ήρθε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ ελατήρια...
Να ρωτήσω είμαι μεταξύ Kayaba Exel G η Bilstein B4 με ελατήρια Eibach....  Καταλαβαίνω ότι δεν πάω για κάτι τρελό με αυτά τα αμορτισέρ αλλα τι προτείνετε??
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread