Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Φιλε KARBY ,για αρχη θα διορθωσω μια λαθος διατύπωση που εκανα σε προηγούμενο ποστ μου που μπορει να σε μπέρδεψε (και με το δικιο σου)!
Το πισω μερος ειναι λιγο πιο χαμηλό σε σχεση με πριν που ηταν μεγαλη η διαφορα μπροστα με πισω!Ίσως αυτη η διαφορα να οφείλεται στο οτι το αυτοκίνητο εχει παρει παρα πολυ λιγες φορες πισω συνεπιβάτες με τα εργοστασιακα αμορτισέρ σε συνδυασμό με τα eibach ελατήρια!
Με αλλα mk7 που εχω κανει σύγκριση (εργοστασιακα αμορτισέρ με eibach ελατήρια) εμενα ηταν αρκετα μπρουμουτιασμενο το αυτοκίνητο μπροστα σε σχεση με τα υπόλοιπα!
Τωρα οσο για τα koni οταν "πρεσαρα" τα αμορτισέρ πριν τα βαλω πανω στο αυτοκίνητο τα εβαλα διπλα διπλα με το εργοστασιακο και ηταν ακριβως ιδια στο ύψος!!!

Απο κει και περα μπροστα παραμένει να ειναι πιο κατω απ οτι πισω (οσο πρέπει να ναι)αλλα οχι τοσο μεγαλη διαφορα που ειχε πριν!
Ελπιζω να εγινα λιγο πιο κατατοπιστικός!Συγνωμη που δεν εχω ανεβάσει ακομα φωτογραφίες αλλα εχει καποιο προβλημα το pc μου και δεν μπορω να ανεβασω φωτο απο το κινητό μεσω photobucket!
Το αυτοκίνητο εχει ελεγχθεί απο θεμα ανάρτησης και ειναι σε ολους τους τομείς αριστο!

Και να προσθέσω τις εντυπώσεις .......
Έπειτα απο ενα ταξιδι που εκανα την Κυριακή στον Αγιο Ιωαννη Ρωσο στη βόρεια Εύβοια(γνωριμη διαδρομή για εμενα καθως την κανω 5φορες τον χρόνο)μπορώ να πω οτι ξανα ερωτευθηκα το αυτοκίνητο!
Υποστροφη μηδέν!Προκαλουσα το αυτοκίνητο σε κλειστα πεταλα και δεν ειχα αυτα τα χαζομουτρα που ειχα πρίν!
Πολυ πιο απόλυτο!Δεν ειχα τα χαζομπασιματα που ειχα πριν,σε καθε έξοδο στροφής η κλίση του αυτοκινητου επανερχοταν πιο άμεσα με αποτέλεσμα να μην εχω την"βαρκαδα" που ειχα και επισης σε ανωμαλίες του δρόμου (κακή ασφαλτοστρωση) πανω στη στροφη ειχα καλύτερη προσφυση σε σχέση με το "χοροπηδητο" ή "μπασκετιασμα" που ειχα!
Αν δεν εβαζα τα koni  δεν θα καταλαβαινα ποτε τα ελαττωματα των εργοστασιακων!
Πραγματικά απολαυστικο...Σου εμπνεει σιγουριά! ok234

Υγ.Να προσθέσω οτι η ρύθμιση ειναι στο τερμα μαλακο και μαλλον εκει θα μείνει!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Φίλε KARBY στο θέμα του ύψους της ανάρτησης μάλλον κάνεις λάθος σε σχέση με μπροστα η πίσω ανάρτηση. Στην πίσω ανάρτηση το ύψος αποκλειστικά  εξαρτάται από τα ελατήρια. Σε αυτά πατάει το αυτοκίνητο, τα αμορτισερ πίσω είναι μόνο γιά απόσβεση. Αν βγάλεις εντελώς τα πίσω αμορτισέρ το αυτοκίνητο στέκεται στο ίδιο ύψος.
Τα πράγματα μπροστά είναι διαφορετικά. Το ύψος εκεί μπορεί να εξαρτάται από τα αμορτισερ και συγκεκριμένα από την απόσταση του κάτω άκρου (εκεί που βιδώνεται στο άκρο) μέχρι το κάτω πιάτο που πατάει το ελατήριο (αν η απόσταση αυτή έχει διαφορά από το εργοστασιακό).
Ομως αν αλλαξεις ελατήρια και βάλεις είτε μπροστά είτε πίσω πιό σκληρά , πιό κοντά κ.τ.λ. τότε αλλάζουν ανάλογα τα πράγματα. Νομίζω ότι το θέμα του PANOSD έχει να κάνει με τα ελατήρια μάλλον.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
panosd
Χαιρομαι ειλικρινα που δεν εχεις κανενα προβλημα ,και το αμαξι ειναι πολυ καλλιτερο σε δρομους
σαν τον Αγιο Γιαννη τον Ρωσσο τον οποιο και εγω ξερω πολυ καλα γιατι εχω εξοχικο στην Λιμνη Ευβοιας.Ειναι πραγματι δρομος με πολλες παγιδες και πολλες απαιτησεις και θελει γνωσεις και μυαλο αλλα και αυτοκινητο καλοστημενο,ειδικα στο κατηφορικο κομματι  πλησιαζωντας προς το Προκοπι εκει θελει σωστο αυτοκινητο και πολλα μπαλακια να πας γρηγορα.
Οποτε αν εισαι εκει καλα ,μην το ψαχνεις καθολου.
Οσο για τον αλλο φιλο ,θα πω οτι αν βγαλεις εντελως τις αναρτησεις στον πισω αξονα ,αυτος στηνεται προς τα κατω στα τερματα του πισω ακρου ,αν το πουμε ψαλιδι ,αλλα προς τα πανω αν το κρεμασεις σε ανυψωτικο τοτε βλεπεις οτι ανοιγει ο αξονας πολυ σε σημειο φορτηγου.
Το ελατηριο σπρωχνει με την δυναμη που εχει μεχρι τη πληρη εκταση της σπειρας του σε σημειο
που μπορεις να το βγαλεις με το χερι,ετσι απλα.
Αρα το αμορτισερ οριζει το οριο προς τα πανω το υψος του αυτοκινητου ΠΙΣΩ.
Τωρα μπορει να κανω και σοβαρο λαθος ,αλλα απο την εμπειρια που εχω με τους ακαμπτους πισω μαλλον ετσι ειναι.Τα πραγματα μπερδευουν οταν εχουμε να κανουμε με πολλαπλων συνδεσμων η αν θες την λατρεμενη πισω αναρτηση της παλιας σχολης των Γαλλων.
Αν κανω λαθος σορυ, για την εξυπναδα.
Τα αποτελεσματα μετρανε.
Καλη συνεχεια.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εμένα με ενδιαφέρει αισθησιακά και μόνο να φαίνεται η μούρη πιο χαμηλή από ότι το πίσω για ένα πιο αγωνιστικό look. Αξίζει να βάλω τα ελατήρια της Eibach?  (και τώρα είναι λίγο αλλά θέλω να το κάνω πιο αισθητό στο μάτι μην χρειάζεται να μετράς με το μέτρο).  :D
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
akiz90 said:
Εμένα με ενδιαφέρει αισθησιακά και μόνο να φαίνεται η μούρη πιο χαμηλή από ότι το πίσω για ένα πιο αγωνιστικό look. Αξίζει να βάλω τα ελατήρια της Eibach?  (και τώρα είναι λίγο αλλά θέλω να το κάνω πιο αισθητό στο μάτι μην χρειάζεται να μετράς με το μέτρο).  :D
Φίλε μου εγω που έβαλα της eibach  είμαι ευχαριστημένος απ όλες τις απόψεις και θα δείς όλα αυτά που ζητάς παραπάνω...
 

Kostas_Fiesta

Member
Σεπτ. 21, 2013
135
0
0
32
χαλκιδικη
καλησπερα σε ολο το team ... λεω να αλλαξω αναρτησεις ... και μου ειπαν για sachs ... ειναι καλη αναρτηση και ελατηρια τι προτεινετε? ? δεν θελω να ειναι και κουτσουρο απλα θελω να χαμηλωσει λιγο και να εχει και κρατημα ...
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
42
Βάλε ελατήρια από το sport μοντέλο και θα χαμηλώσεις περίπου 2πόντους. Όλο και κάποιος sportάκιας θα τα δίνει. Sachs super touring φοράω εγώ μαζί με τα ελατήρια που σου λέω και είναι μια χαρά. Είναι όσο σκληρό και χαμηλό χρειάζεσαι. Οτιδήποτε βάλεις από τα μαμά αμορτισέρ θα είναι καλύτερο μιας και είναι χάλια του εργοστασίου.
 

greyfiesta

New member
Jun 15, 2013
64
0
0
εχει δοκιμασει κανεις την νεα αναρτηση της koni str.t (πορτοκαλη). διαβαζω διαφoρα σε ξενα site και θα ηθελα τη γνωμη σας, μιας και πλησιαζει η ωρα της αλαγης.
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Kαλημερα σε ολους
Γνωριζουμε αν τα αμορτισερ του Fiesta ST μπαινουν σε ΜΚ7 1.4 του 09?

Ελατηρια δεν θελω να αλλαξω και δεν θελω να χαμηλωσω.Απλα θελω να σφιξω ελαχιστα και ειμαι της μαμα οδου:-]

Αν υπαρχει βεβαια καποιο αμορτισερ αντικαταστασης το οποιο ειναι αποδεδειγμενα κορυφαιο ειμαι επισης θετικος.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ρε παιδια,ψαχνω αμορτισερ για τη φιεσταρα μου, κ σκεφτομουν τα κονι τα πορτοκαλι. Απ οτι βλεπω ομως βγαζει μονο τα κιτρινα. Καποιο αλλο αμορτισερ παιζει? Εχω δει τα sachs st που ειναι μαμα φαση(δεν ειναι βελτιωτικα δηλαδη) απ οτι καυαλαβαινω. Σκεφτομουν τα κονι τα πορτοκαλι οπως ειπα, γιατι τα χει φιλος σε αλλο αμαξι σε συνδυασμο με eibach ελατηριο κ ηταν πολυ κομπλε!
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
gre165 said:
Kαλημερα σε ολους
Γνωριζουμε αν τα αμορτισερ του Fiesta ST μπαινουν σε ΜΚ7 1.4 του 09?

Ελατηρια δεν θελω να αλλαξω και δεν θελω να χαμηλωσω.Απλα θελω να σφιξω ελαχιστα και ειμαι της μαμα οδου:-]

Αν υπαρχει βεβαια καποιο αμορτισερ αντικαταστασης το οποιο ειναι αποδεδειγμενα κορυφαιο ειμαι επισης θετικος.

Κανεις?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Παρε ενα τηλ σε καποια ford. Λογικα θα ταιριαζουνε γιατι οι βασεις νομιζω πως ειναι ιδιες!
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
moican said:
Ρε παιδια,ψαχνω αμορτισερ για τη φιεσταρα μου, κ σκεφτομουν τα κονι τα πορτοκαλι. Απ οτι βλεπω ομως βγαζει μονο τα κιτρινα. Καποιο αλλο αμορτισερ παιζει? Εχω δει τα sachs st που ειναι μαμα φαση(δεν ειναι βελτιωτικα δηλαδη) απ οτι καυαλαβαινω. Σκεφτομουν τα κονι τα πορτοκαλι οπως ειπα, γιατι τα χει φιλος σε αλλο αμαξι σε συνδυασμο με eibach ελατηριο κ ηταν πολυ κομπλε!
γτ δε βαζεις τα κιτρινα που ειναι και ανωτερα σε κατηγορια.. ? αν τα ρυθμισεις και στη  χαμηλη σκαλα σκληροτητας θα εισαι μια χαρα...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
γιατι τα κιτρινα πανε στα 500ε. ελατιρια εχω τα 3ποντα της eibach που τα φοραω περιπου δυο χρονια, οποτε αν ειναι σε καλη κατασταση, θα μπορεσω να βολευτω. απλα δεν θελω να ανεβω τοσο πολυ χρηματικα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα super touring της sachs είναι όντως κάτι σαν τα εργοστασιακά.
Σύμφωνα όμως με το post του tabas ( http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=130987#p130987 ) είναι αρκετά καλύτερα από τα εργοστασιακά.

Δες κι εδώ ( http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=131884#p131884 ) για τα part numbers.

Performance απ' ότι βλέπω δε βγάζει.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
42
Τα εργοστασιακά είναι απαράδεκτα.
Σαφώς και τα super touring είναι καλύτερα και ότι πιο κοντά σε σκληρότητα με τα μαμά.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Το ST με το MK7 sport έχουν άλλη ανάρτηση και ελατήρια? Ρωτάω γιατί όσες φορές έχω δει ST μου φαίνεται ότι τα μούτρα του είναι λίγο πιο χαμηλωμένα απ' το δικό μου και φαίνεται πολύ αγωνιστικό.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, δεν έχει καμία σχέση η ανάρτηση του ST με του sport 1.6 ή του sport 1.0. Άλλα ελατήρια, άλλα αμορτισέρ, άλλες αντιστρεπτικές.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread