Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχω το ιδιο προβλημα με σενα και ακομα δεν εχω καταληξει..τα ζαμφορ μπορεις να τα τσεκαρεις και να δεις αν χρειαζονται αλλαγη.Εγω αλλαξα ημιμπαρα ακρομπαρα και ο θορυβος μειωθηκε αισθητα,δεν εξαφανιστηκε ομως.Η κραμαγιερα μου ειναι μια χαρα αν και ανακατασκευασμενη.Καταληγω τελικα σε top mount τα οποια δεν τα εχω αλλαξει ποτε.
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Το δικό σου όμως έχει και μερκά χιλιόμετρα.Το δικό μου είναι μκ7 και έχει μόνο 4000χλμ.Το θέμα είναι ότι στην Αγγλία απ΄οτι διάωασα σε αντίστοιχα forum έχει πολύς κόσμος το ίδιο θέμα.Στη ford μου είπανε ότι τα περισσότερα μκ7 το κάνουν αυτό το γκαπ,και να μην ελπίζω σε βελτιώσεις.Μου πρότειναν αλλαγή αμορτισερ ή top mount αλλά όχι και των δυο.Από ότι φαίνεται δεν το έχουν διαγνώσει.Για αμορτισέρ μου φένεται χλωμό καθότι είναι αερίου-λαδιού.Πότε τα έπαιξε, αφού από την αρχή το κάνει
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Το οτι εχει 8-9 χρονια στην πλατη δεν σημαινει κατι φιλε μου...οτι χαλαει αντικαθισταται επιτοπου,το εχω αρκετα προσεγμενο.

τωρα οσο αναφορα τα αμορτισερ δυσκολο μου φαινεται να εχουν κλαταρει,μπορεις βεβαια να τα μετρησεις και να δεις τι γιναται.Οσο για το top mount ισως να εχει φαγωθει αν και το βλεπω δυσκολο μιας και το αμαξι σου εχει λιγα χμ ακομα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
στο μπροστινο συστημα ειναι πολλα αυτα που περιεχει και μεχρι να βγαλεις ακρη,καληνυχτα...καποια σου ειπε ο southern αλλα που μπορει να ειναι,ειναι τα σινεμπλοκ στα καβαλετα της ζαμφορ,μπορει να ειναι τα σινεμπλοκ των ψαλιδιων...ειναι πολλα.....
 
dimos said:
Το δικό σου όμως έχει και μερκά χιλιόμετρα.Το δικό μου είναι μκ7 και έχει μόνο 4000χλμ.Το θέμα είναι ότι στην Αγγλία απ΄οτι διάωασα σε αντίστοιχα forum έχει πολύς κόσμος το ίδιο θέμα.Στη ford μου είπανε ότι τα περισσότερα μκ7 το κάνουν αυτό το γκαπ,και να μην ελπίζω σε βελτιώσεις.Μου πρότειναν αλλαγή αμορτισερ ή top mount αλλά όχι και των δυο.Από ότι φαίνεται δεν το έχουν διαγνώσει.Για αμορτισέρ μου φένεται χλωμό καθότι είναι αερίου-λαδιού.Πότε τα έπαιξε, αφού από την αρχή το κάνει

καποια αμορτισερ απο κατασκευη τους βγαζουν θορυβο που το νομιζεις σαν κοπανημα. Σιγουρα οταν μπει καποιο ποιο σωστο αμορτισερ τοτε θα δειτε την διαφορα! ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ρε παιδια μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι??ακουμε ενα ''γκλιν'' οταν πεφτουμε σε κερμποειδη λακουβα...ε και??εγω τουλαχιστον στο δικο μου δεν εχω ακουσει κατι!!!απο εκει και περα ειχα πει και λεω αμα θελεται παμε μια βολτα να δουμε εαν το κανει και σε μενα να το ψαξουμε....αλλα απο την αλλη δεν νομιζω να ειναι κατι ανυσυχητικο απο την στιγμη που δεν προκυτε να διμιουργησει προβλημα στο αμαξι μας ή να θεσει σε κινδυνο την ασφαλεια μας!!!οπως επισης μπορουμε ο καθενας να πει 1000 λογους που μπορει να κανει αυτο τον θορυβο αλλα αμα κατσουμε με σταυρωμενα χερια ωστε να το δουμε και να αρχισουμε να αποκλειουμε μια μια τις θεωριες αυτες θα γινει ατερμονη η κουβεντα χωρις καποιο αποτελεσμα!!!
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
αφηστε παιδεσ....οι αναρτησεισ μου κανουν παρτυ παω το πρω'ι' να δω τι 8α μου πουν στην αντιπροσωπεια.σε οποιαδηποτε λακουβα κανουν 8ορυβο και ιδιαιτερα οι μπροστινες ουφφφφφφφφφφφ πολυ τραβιγμα :( :( :( :(
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Παιδιά μήπως κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει εταιρία ποθ να έχει βγάλει αμορτισερ για μκ7.Μόνο αμορτισέρ.Δεν με ενδιαφέρει το χαμήλωμα.
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Επειδή δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα, έχει αλλάξει μήπως κάποιος τις εργοστασιακές αντιστρεπτικές;
Να σημειώθεί ότι η αντιστρεπτική είναι μια πάρα πολύ σημαντική παράμετρος στην ανάρτηση με άμεση συνέπεια στην οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Απ' ότι γνωρίζουμε στα Μκ7 δεν το έχει κάνει κανένας και δεν νομίζω να έχουν βγάλει (αντιστρεπτικές δηλαδή). Το μόνο που υπάρχει είναι τα powerflex τα οποία σίγουρα κάνουν δoυλειά. powerflex και pumaspeed  ok234
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Μπηκαν τα καινουργια μου ελατηρια H&R το αμαξι εγινε σαυρακι απο δω και περα προσοχη στις λακουβες...:-(
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
μεγειες και (οντως) προσοχη στις λακουβες! περιμενουμε φωτο
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Θα ανεβασω αυριο μιας και σημερα το σενιαρα ηταν μες στην λασπη (πηγα και σε χωμα λογο χωριουν και 3ημερου) και θα περιμενω γνωμες παιδες ευχαριστω!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Οπα!!!!!Δεδομενο οτι φοραμε και οι δυο ελατηρια χαμηλωματος 35mm και εχουμε και οι δυο 15αρες ζαντες πως γινεται να δειχνεις πιο χαμηλος απο εμενα???? :eek:
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread