Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Απλά δεν ασχολούμαι, ξέρω ότι θα κουμπώσει με τη μία χωρίς πατέντες και χωρίς δοκιμές. Έβγαλαν και από μια τετραετία οι προηγούμενες επίσης ford...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Mιας και σε μια βδομαδα βγαζω επιτελους το ST ξανα στο δρομο, (οπως εχω γραψει και σε αντιστοιχο θεμα για το ST) σκοπευω φυσικα να αλλαξω μπαταρια.

Προσωπικα, η μαμα εργοστασιακη Ford μπαταρια (ασχετως αν ειναι σκυλι), δεν μου αρεσε καθολου σε αποδοση.

Ειναι τραγικο να αναβεις τα φλας με ανοιχτη πλαφονιερα και να βλεπεις να φωτα της πλαφονιερας να ''παιζουν'' στον ρυθμο των φλας.Αυτο, δεν παρουσιαζοταν μονο στο δικο μου αμαξι (ωστε να ψαξω για τυχον προβλημα), αλλά σε ολα τα ST που θυμαμαι...

Ετσι, πριν απο 4 χρονια μετα απο μεγαλη ερευνα (γιατι η βαση/θηκη της μπαταριας στο ST αλλά απ' οσο γνωριζω και στα ΜΚ6 γενικοτερα -καθως εχουν ιδιου μεγεθους θηκη- ειναι μεγαλη ταλαιπωρια, καθως ο χωρος της ειναι πολυ περιορισμενος) κατεληξα στην -ισως- ΜΟΝΑΔΙΚΗ επωνυμη/καλη μπαταρια που να πληροι τις προδιαγραφες που ηθελα, δηλαδη και να ειναι μεγαλυτερη/ισχυροτερη απο την εργοστασιακη μπαταρια αλλά και να ταιριαζει γαντι στην μαμα θηκη.

Επισης να μην ειναι πολυ δυνατη γιατι μετα απο ερευνα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το δυναμο του ST (λογικα και τα υπολοιπα ΜΚ6 το ιδιο φορανε) δυσκολευεται να φορτισει μπαταριες μεγαλυτερες απο 55Αh.

Oταν την εβαλα στο αμαξι, οι μικροπτωσεις τασεις που παλαιοτερα εκανε με αναμενα αλαρμ κλπ, επιτελους εξαφανιστηκαν μια και καλη.


Σκοπευω να βαλω λοιπον την ιδια -με κλειστα ματια- ξανα.
Την ειχα αγορασει 80ευρω απο εναν απο τους δυο αντιπροσωπους που εχει η Varta στην Ελλαδα.
Η μπαταρια αυτη ειναι η εξης:
http://www.varta-automotive.gr/el-gr/products/automotive/silver-dynamic/552-401-052

*Για οποιον θελει καποια πιο κοντα στην αποδοση της μαμα μπαταριας αλλά θελει καλυτερη μαρκα/αξιοπιστια (μιας και η συγκεκριμενη εταιρια ειναι μια απο τις 2-3 καλυτερες που παιζουν στην αγορα) και που φυσικα να ταιριαζει γαντι στην μαμα θηκη, υπαρχει και η εξης:
http://www.varta-automotive.gr/el-gr/products/automotive/blue-dynamic/544-402-044



Ερωτησεις:

1) Η μαμα της Ford, -απο περιεργεια- ποσο κανει?

2) Εχει πλεον βελτιωσει κατι ουσιαστικο στις μπαταριες της η Ford?

3) Καποιος ειχε γραψει σε προηγουμενο σχολιο οτι οι μαμα μπαταριες της Ford γραφουν πλεον πανω τους Varta?Ισχυει?
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Οσο αναφορα την τριτη ερωτηση ισχυει.Στο mk7 που εχ αλλαχτηκε πριν 6 μηνες και πλεον αναγραφει και τις δυο επωνυμιες πανω ford και varta
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στην προηγούμενη σελίδα γράφω ακριβώς αυτά που ρωτάς, 80€ κόστος, Ford-Varta ισχύει (με φωτογραφία) και τα θέματα με τα φλας κλπ που γράφεις, δεν υπάρχουν καν (δεν έχω το ST, έχω όμως ηχοσύστημα με 2 ενισχυτές)...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Α ναι, sorry, δεν ειδα το ταμπελακι στην φωτογραφια παρολο που διαβασα ολες τις σελιδες.
Αρα Ford-Varta...Καλο αυτο απο θεμα αξιοπιστιας.
Δυστυχως την εχουν ακομα στα 43Ah με 390 ψυχρης εκκινησης  :(



Μολις επικοινωνησα και εγω με αντιπροσωπεια Ford αλλά και με αντιπροσωπo Varta.

- Τιμη για την μαμα Ford μπαταρια = 80 ευρω

- Τιμη για την Varta Silver (52Ah με 520 ψυχρης εκκινησης) = 65 ευρω

- Τιμη για την Varta Blue (44Ah με 440 ψυχρης εκκινησης) = 55 ευρω
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
νομιζω οτι το ξερετε ήδη οτι δεν κανει να βαζετε μπαταρια με πολλές παραπάνω αμπερόρες απο τη μαμα, και αυτο γιατι όσο μεγαλύτερη είναι τόσο αργει να φορτίσει. Αν βαλετε πολύ μεγάλη, δεν θα τη φορτιζει ποτε με αποτελεσμα ειδικά σε συνεχείς κρύες εκκινήσεις και πολύ κοντινές διαδρομές να ξεφορτίζεται. Αυτο βέβαια λύνεται με ένα φορτιστη απο lidl, οποτε και τη βαζεις να φορτίζει μια φορά τη βδομάδα
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
turbomaniac said:
νομιζω οτι το ξερετε ήδη οτι δεν κανει να βαζετε μπαταρια με πολλές παραπάνω αμπερόρες απο τη μαμα, και αυτο γιατι όσο μεγαλύτερη είναι τόσο αργει να φορτίσει. Αν βαλετε πολύ μεγάλη, δεν θα τη φορτιζει ποτε με αποτελεσμα ειδικά σε συνεχείς κρύες εκκινήσεις και πολύ κοντινές διαδρομές να ξεφορτίζεται. Αυτο βέβαια λύνεται με ένα φορτιστη απο lidl, οποτε και τη βαζεις να φορτίζει μια φορά τη βδομάδα

Nαι, το ειχα γραψει και στο προτελευταιο σχολιο μου εδω:
''Επισης να μην ειναι πολυ δυνατη γιατι μετα απο ερευνα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το δυναμο του ST (λογικα και τα υπολοιπα ΜΚ6 το ιδιο φορανε) δυσκολευεται να φορτισει μπαταριες μεγαλυτερες απο 55Αh.''
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα είχα το θέμα με το σβήσιμο των ενδειξεων βενζίνης και θερμοκρασίας στο μιζαρισμα. Άλλαξα μπαταρία γιατί ήταν πεσμένη ήταν μια μαρκας tiger 50αρα ψόφια όπως μου είπαν από το μαγαζί και έβαλα varta 45ah. Ενώ πια δεν έχω θέμα με μιζαρισμα αρπάζει κατευθείαν κάποιες φορες όταν τελειώνει το τσεκ και το βάζω μπρος πάλι μου σβήνει τις ενδείξεις στο καντραν. Να περιμένω στο τσεκ παραπάνω η έχει θέμα και η νέα μπαταρία; πάντως την μέτρησα και έχει 12,75 σε ηρεμία και 9.8 μετά από εικονικό φορτίο μίζας
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Φαντάζομαι ότι είναι καινούρια η varta και full φορτισμένη; Ή καθόταν για καιρό σε κανένα ράφι;
Το 9.8 δεν είναι και τόσο καλό...
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καινούργια και φουλ υποθέτω.το μαγαζί αυτό αλλάζουμε συχνά μπαταρίες η οικογενεια.μου έκανε επίδειξη και με μια του ραφιού σκέψου.εχω εγγύηση ενάμιση χρόνο αλλα μου είπε δεν τίθεται θέμα αλλαγής πχ.μου είπε πάνω από 9.5 είναι οκ
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Δεν έχω θέμα εκκίνησης η κάτι άλλο.το καντραν που αναβοσβήνει με νευριάζει.η μπαταρία είναι 3 μηνών σκεψου
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αναφέρω κάτι από το παρελθόν, για την ιστορία, ώστε αν τύχει σε κάποιον, να ξέρει τι είναι.

Κάποια στιγμή πριν δώσω το fiestάκι μου, βάζω μπρος και δεν έπαιρνε μπροστά.. Με καλώδια πήρα ρεύμα από ένα άλλο και ύστερα είχα την ένδειξη "EAC FAIL".. το αυτοκίνητο δεν πήγαινε πάνω από 20km/h, σέρνονταν και φοβόμουν μη μου μείνει σε καμμία ανηφόρα.
Παραθέτω και φωτογραφία: https://onedrive.live.com/?authkey=%21AKnxOyfpu03JoXc&cid=4EBB5938BA469E89&id=4EBB5938BA469E89%21441&parId=root&o=OneUp

Άκουγα τα χειρότερα, ρωτώντας από δω και από εκεί (ήταν βράδυ) και μιλώντας με τον μάστορα (που πάντα το πήγαινα και είναι τίμιος και σωστός) μου είπε "μπαταρία είναι".
Πράγματι, με το που άλλαξα μπαταρία, όλα επανήλθαν.
Αν ποτέ σας τύχει η ένδειξη EAC FAIL --> Μπαταρία.
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Καλημέρα.
Έχω μια bosch s4 44Ah τριών ετών. Πριν την εκκίνηση, έχει 12.8V.
Παρατηρώ ότι αν αφήσω το αμάξι πάνω απο 2 μέρες ή σε κρύο (κάτω από 3 Κελσίου), δουλεύει η μίζα 2-3 στροφές κανονικά και μετά σταματά. Αν το προσπαθήσω 2η φορά, θα πάρει.
Να την αλλάξω ή παίζει να είναι κάτι άλλο (μίζα, όχι καλή τροφοδοσία βενζίνης στην αρχή κτλ.)
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Πας για μπαταρία τσίου και εμενα μου εκανε κατι τετοια και τωρα με την νέα μπαταρία της motocraft που εβαλα η μίζα δεν κολαει πουθενά εχει πολυ δύναμη.
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Μιας και η τάση της μπαταρίας πέφτει κάτω από 8-8,5V κατά την εκκίνηση, σύμφωνα με OBDII, παρήγγειλα μία Bosch S4.
Για την αλλαγή, τί χρειάζομαι (εργαλεία, κάποιο σπρέι για τους πόλους); Και τί να προσέξω;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread