Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχω το αμαξι 8 χρονια με 84χιλ χμ και δεν εχω αλλαξει ποτε μπαταρια!

μηπως θα πρεπει να αλλαχτει προλυπτικα ή να περιμενω να με αφησει πουθενα? :p

απο μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι κυμαινονται στα 70-80ευρω.Τι μαρκα προτεινετε?

Γενικα οι απαιτησεις σε ρευμα ειναι τα ξενον και ο ενισχητης που τρωνε το πιο πολυ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Τώρα άλλαξα μετα απο 7 χρόνια. Η φορντ κάνει 150 ευρώ. Bosh έβαλα με 80 ευρώ στην φραντζή. 15 μέρες να βάλω μπροστά το αμάξι, την μετράω έχει καρφί 12 Βόλτ και παίρνει μπροστά άμεσα... Αν έχεις πολλά συμπράγκαλα επάνω στο αμάξι καλό είναι να βάλεις περισσότερα αμπέρ απο τα μαμα 45, νομίζω.. Είναι παράξενη η μπαταρία μας δεν έχουν όλες οι μάρκες...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
εχω το αμαξι 8 χρονια με 84χιλ χμ και δεν εχω αλλαξει ποτε μπαταρια!

μηπως θα πρεπει να αλλαχτει προλυπτικα ή να περιμενω να με αφησει πουθενα? :p

απο μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι κυμαινονται στα 70-80ευρω.Τι μαρκα προτεινετε?

Γενικα οι απαιτησεις σε ρευμα ειναι τα ξενον και ο ενισχητης που τρωνε το πιο πολυ

Μην αλλάξεις αν δεν σε αφήνει..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
την μετρησα πριν κανα μηνα..μια χαρα σαν καινουργια!και εγω νομιζω η μαμα ειναι 45αμπερ.δεν νομιζω να παρω μεγαλυτερη.Αλλωστε καθε μερα κανω αρκετα χμ γι αυτο κραταει ακομα
 
southern said:
την μετρησα πριν κανα μηνα..μια χαρα σαν καινουργια!και εγω νομιζω η μαμα ειναι 45αμπερ.δεν νομιζω να παρω μεγαλυτερη.Αλλωστε καθε μερα κανω αρκετα χμ γι αυτο κραταει ακομα

Μπορεί να την μετράς και να δείχνει μία χαρά το θέμα είναι πως αν παλιώσει η μπαταρία αυτό που δεν έχει να δώσει είναι ρεύμα εκκίνησης! Με το κρύο ξεκινάν τα προβλήματα! Καλού κακου το χειμώνα θέλεις μπαταρία!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχω ακουσει οτι οι εργοστασιακες μπαταριες εχουν πολυ ψωμι σε αντιθεση με τις aftermarket
 
southern said:
εχω ακουσει οτι οι εργοστασιακες μπαταριες εχουν πολυ ψωμι σε αντιθεση με τις aftermarket
Είναι κάποιες που είναι τελείως για κλάματα! Delcor ή Royal (ίδια κατασκευή με άλο όνομα) είναι αυτές που χρησημοποιώ. Φαντάσου την έχω στο μκ2 απο το μπαταρία απο  το 2003. Το έβαλα μπροστά φέτος μετά απο 1χρόνο ακινησίας και πήρε κανονικά παρόλο που χρειάστηκε μιζιές πολλές μέχρι να γεμίσει το κύκλωμα βενζίνες.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
και ενα link με μπαταριες και τιμες

http://www.eshop.com.gr/mpataries-19/
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η μαμα μπαταρια ειναι motorcraft και ειναι ιδιας ποιοτητας με τις bosch και varta.Εγω προσωπικα εμεινα ευχαριστημενος μιας και κρατησε 6 χρονια.Φετος που αλλαξα εβαλα μια bosch s3 στα 80Ε.ΣΕ test που εχουν κανει εχουν βγαλει καλυτερες τις banner.
Η Bosch s3 χωραει ανετα στη θηκη,το μονο που χρειαζετε ειναι να βγαλουμε το χερουλι που εχει η μπαταρια και να στραβωσουμε ελαχιστα το σιδερο για να χωρεσει στο υψος.

bosch s3 003: Ah: 45, Α εκκινησης: 400, μηκος: 207, πλατος: 175, υψος: 190
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
η μπαταρια μας ειναι κατα καποιο τροπο ειδικη,πολλα λεφτα δωσατε παντως για μπαταριες bosch
η bosch η varta και οι energizer ειναι τις ιδιας εταιριας απλα αλλαζουν οι ετικετες
οντως της ford η μπαταρια εχει γυρω στα 150 και σε αντιστοιχη σε energizer εχει 50
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
Μπορεί να την μετράς και να δείχνει μία χαρά το θέμα είναι πως αν παλιώσει η μπαταρία αυτό που δεν έχει να δώσει είναι ρεύμα εκκίνησης! Με το κρύο ξεκινάν τα προβλήματα! Καλού κακου το χειμώνα θέλεις μπαταρία!

ετσι είναι.. Απλά να την αφησει μπας και τον κρατήσει για κανα χρόνο ακόμα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
Είναι κάποιες που είναι τελείως για κλάματα! Delcor ή Royal (ίδια κατασκευή με άλο όνομα) είναι αυτές που χρησημοποιώ. Φαντάσου την έχω στο μκ2 απο το μπαταρία απο  το 2003. Το έβαλα μπροστά φέτος μετά απο 1χρόνο ακινησίας και πήρε κανονικά παρόλο που χρειάστηκε μιζιές πολλές μέχρι να γεμίσει το κύκλωμα βενζίνες.


:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ποια ειναι τα σημαδια- συμπτωματα που σου δειχνει οτι παει για πεταμα?

δυσκολια στην εκκηνιση πχ ή παει μια και εξω?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
ποια ειναι τα σημαδια- συμπτωματα που σου δειχνει οτι παει για πεταμα?

δυσκολια στην εκκηνιση πχ ή παει μια και εξω?

Όταν έχεις καμια βδομάδα να βάλεις μπροστά, κάνει δυο τρεις μιζιές και μετα δεν παίρνει. Το βασικό σύμπτωμα είναι οτι αποφορτίζεται πολύ γρήγορα και καθυστερεί πολύ να φορτίσει ακόμα και μετά απο μεγάλο ταξίδι...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εμενα που εχουν πει οτι οταν φτανει στα τελειωματα της και εχει κρυο και δεν μετακινησεις το αμαξι για κανα δυο μερες δεν παιρνει με την πρωτη και μετα μια μερα τα τιναζει(αυτο επαθα εγω).Επισης η μαμα μπαταρια ειναι ανοιχτου τυπου.Μπορεις να συμπληρωσεις υγρα?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Εμενα που εχουν πει οτι οταν φτανει στα τελειωματα της και εχει κρυο και δεν μετακινησεις το αμαξι για κανα δυο μερες δεν παιρνει με την πρωτη και μετα μια μερα τα τιναζει(αυτο επαθα εγω).Επισης η μαμα μπαταρια ειναι ανοιχτου τυπου.Μπορεις να συμπληρωσεις υγρα?

όχι σε καμία δικιά μας δεν μπορείς να βάλεις υγρά. Μόνο σε αυτές με τα καπάκια επάνω..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
όχι σε καμία δικιά μας δεν μπορείς να βάλεις υγρά. Μόνο σε αυτές με τα καπάκια επάνω..

Στη δικιά μου μπαταρία (εργοστασιακή, motorcraft) τσεκάρω και προσθέτω κανονικά υγρά σε κάθε service... Άρα παίρνει υγρά...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
southern said:
ποια ειναι τα σημαδια- συμπτωματα που σου δειχνει οτι παει για πεταμα?
Οταν εκκινούμε τη μίζα και πέφτουν τα Volt πχ απο 11,8 στα 7 τότε θέλει αλαγή γιατί θα σε αφήσει.
Μπορείς να μπείς στο κρυφό μενού χωρίς να εκκινήσεις εκει που λέει bat, και να εκκινήσεις μετά και να δείς κατα τη διάρκεια του μιζαρίσματος πόσο χαμηλά θα πέσει σε βόλτ η τάση. Όσο χαμηλότερα τόσο χειρότερα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread