Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Βάζεις γρασο στους πόλους της μπαταρίας μετα βάζεις το + επανω στην μπαταρια και μετα το - μετα ανοιγοκλείνεις τον διακοπτη της μίζας τρεις φορες και εισαι έτοιμος!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
tsioy said:
Μιας και η τάση της μπαταρίας πέφτει κάτω από 8-8,5V κατά την εκκίνηση, σύμφωνα με OBDII, παρήγγειλα μία Bosch S4.
Για την αλλαγή, τί χρειάζομαι (εργαλεία, κάποιο σπρέι για τους πόλους); Και τί να προσέξω;
ενα 10ρακι κλειδι καρυδακι,σπρει αμα θες,5 λεπτα δουλεια 1)βγαζεις αρνητικο μετα θετικο με το 10ρακι ,2)μετα την λαμα με τα 2 παξιμαδια  επισης με το 10ρακι αμα θες καθαριζεις την μπαταριοθηκη,3)βαζεις μπαταρια βαζεις λαμα βιδωνεις τα παξιμαδια καλα,βαζεις θετικο καλα,και αρνητικο καλα. και εισαι ετοιμος υ.γ αμα εχεις το εργοστασιακο ραδιο-cd να εχεις τον κωδικο pin γιατι θα σου το ζητησει και μετα ασε...
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Για γράσσο δε ξέρω αν θα βρω.
Φαντάζομαι ότ κάνει και ένα σπρέι βαζελίνης, ε;

Τί να προσέξω; Για παράδειγμα, διάβασα ότι πρέπει να βγάλω πρώτα τον αρνητικό πόλο κτλ.

@pt1986
Με πρόλαβες.
Δεν έχω το εργοστασιακό, αλλά ένα aftermarket pioneer.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια η γυναικα μου εμεινε απο μπαταρια στο mk6 σκεφτομαι να παρω την γνησια(varta) 43AH που εχει και 3 χρονια εγγηση η να παρω την bosch 44AH που εχει 2 χρονια?
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Εξαρτάτε από την τιμή που θα την πάρεις, εγώ πάντως αν η Varta είναι ακριβή θα έπαιρνα μια επώνυμη καλής ποιότητας σε λογική τιμή.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Δυστηχως ακομα τιποτα απο εβδομαδα θα την αλλαξω θα βαλω την ford(varta) 43Ah στα 65€ και 3 χρονια εγγηση.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
yannis_s said:
TAB Polar S 50Ah εβαλα εχτες στο δικο μου στα 60 ευρω με 2 χρονια εγγυηση
Πολυ καλη τιμη εγω με την ΤΑΒ παντως δεν εμεινα ευχαριστημενος λογω οτι με αφησε στα 2 χρονια λειτουργιας της περιμενα κατι παραπανω, με αυτη που ειχε η γυναικα μου την ειχε αλλαξει ο πεθερος μου πριν 3 χρονια με μια απλη του εμποριου.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η Ford-Varta είναι πολύ καλή περίπτωση στα 65 ευρώ. Εγώ την είχα αγοράσει το καλοκαίρι του 15, 80 ευρώ. Εκτός κι αν δεν είναι Ford, αλλά Motorcraft, οπότε εκεί δικαιολογείται η τιμή.
Επίσης, για να ισχύει η εγγύηση της Ford (3 χρόνια), πρέπει να γίνει τοποθέτηση σε επίσημο έμπορο (τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει τότε που την αγόρασα εγώ)...

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=150854#p150854
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλο μεσημερι σε ολους
Δεν εχω ακουσει καμια απο τις τελευταιες που γραφετε.
Θεωρω Top η τουλαχιστον μεσα στις Top τις Varta kai Bosch
Εχουν μεγαλη διαφορα τιμης με τις υπολοιπες? Θεωρειτε καποια αλλη καλυτερη απο αυτες που μολις προανεφερα?
 

kwstasp5

Rookie
Feb 19, 2018
18
0
0
Εμεινα απο μπαταρια σημερα εξω απο την δουλεια μου φωναξα οδικη πηρε αλλα μετα που εφτασα σπιτι παλι δεν ξαναπηρε οποτε θελει καινουρια μπαταρια τι να παρω?
 

stelios fr

Newbie
Jun 3, 2015
8
0
0
32
43Α varta φοραει η ford εαν θυμαμε καλα και ειναι20,7 μηκοσ 17,5πλατος και 17,5υψος ,
αλλα οταν βαλεισ τη μπαταρια τη νεα δες και το δυναμο σου ποσο φορτωνει το υψος πρεπει να ειναι το ιδιο αλιως δεν θα σου μπαινει το μεταλικο μερος που την κλειδωνει την εχω πατησει
 

stelios fr

Newbie
Jun 3, 2015
8
0
0
32
αγορινα μου νομιζω εχεις δικιο απλα εμενα εβαλα λιγο μεγαλητερη και δεν μου εκανε στο υψος ::) ::) ::)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
επειδη την ειχα πατησει και εγω σε παλιο μου αμαξι,παντα επερνα την παλια για δειγμα και μερικοι κανουν και εκπτωση πλεων εαν τους αφησεις την παλια ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread