Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
δηλαδη εμεις τα 1400 με ενα μοτερ 1600 με κόστος κανα 500 αρικο κανούμε μια χαρά ανβαθμιση χωρις πρωτα σταδια ,νομιζω ειναι η καλυτερη για τα 1400
αυτο το χω πει εδω και απειρα ποστ
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
turbomaniac said:
δεν συμφωνω οτι θα δει τεραστια διαφορα, εμενα το αμαξι μου (φιεστα μκ6 τρεντ 1600) απο λαθος είχε προγραμμα 1400 και το πηρα χαμπαρι μετα απο 3 χρονια που το είχα. μολις εβαλα το προγραμμα απο το 1600 μπορει να χειροτερψε και λιγο.

ο εγκεφαλος θα ρυθμισει μονος του το καυσιμο.

για εγκεφαλο ουτε να το σκεφτεσαι γιατι μαζι με τον εγκεφαλο θα το πρεπει να βρεις και κοντερ-δαχτυλιδι ιμομπιλαϊζερ απο το ιδιο αμαξι. ειναι τουλαχιστον χαζο να αλλαξεις εγκεφαλο την στιγμη που μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα με εναν επαναπρογραμματισμο που μπορει να γινει με ελαχιστο κόστος.

εμενα η προσωπικη μου αποψη είναι οτι το αμαξι δεν θα εχει απολυτως κανενα προβλημα με το προγραμμα απο το 1400, έχω δει παρα πολλα φιεστα και φοκους που έχουν κανει αυτη την μετατροπη. Ισα-ισα το οτι γινεται λιγο πιο φτωχο τα βοηθαει και λιγο.

για να είσαι 100% σίγουρος, να μετρησεις τον πρωτο λαμδα. αν η ταση ειναι απο 0.85 έως 0.95 βολτ, με τερμα γκαζι σε όλο το φασμα των στροφων, να μην κανεις απολυτως τιποτα.



Ο πρώτος λάμδα έχει ένδειξη 0.85 Επαληθεύτηκε σήμερα,όπως και ένα μπουζί που βγάλαμε ήτανε καθαρό.Έχω διανύσει αρκετα χλμ,άρα νομίζω δεν θα χρειαστεί τπα άλλο ο εγκέφαλος.
Ευτυχώς εδώ μέσα διάβασα και έμαθα πολύ χρήσιμα πράγματα.Το {κακό} είναι οτι είστε μπρίζες εδώ στο φόρουμ!
Διάβασα ποστ για γρανάζια 5ης....
για κορωνοπήνιο..
για να μακρύνει λίγο η 5η.Ενδιαφέρων μετατροπές!
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
τα 1400 εχουν κόφτη στις 6400 περιπου και το 1600 ανεβαζει πιο πανω εσένα μέχρι ποσο ανεβαζει
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Θα σ πω απαντήσω αύριο,δεν το έχω τσεκάρει συνήθως τις αλλάζω λίγο νωρίτερα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vas-ath said:
Ο πρώτος λάμδα έχει ένδειξη 0.85 Επαληθεύτηκε σήμερα,όπως και ένα μπουζί που βγάλαμε ήτανε καθαρό.Έχω διανύσει αρκετα χλμ,άρα νομίζω δεν θα χρειαστεί τπα άλλο ο εγκέφαλος.
Ευτυχώς εδώ μέσα διάβασα και έμαθα πολύ χρήσιμα πράγματα.Το {κακό} είναι οτι είστε μπρίζες εδώ στο φόρουμ!
Διάβασα ποστ για γρανάζια 5ης....
για κορωνοπήνιο..
για να μακρύνει λίγο η 5η.Ενδιαφέρων μετατροπές!
0.85 σημαινει ότι είσαι περίπου στο 13:1
χμμ. ούτε πρόγραμμα να φορούσες! Πιθανόν θα πηγαίνεις και καλύτερα από μαμα 1600..
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
mexico said:
τα 1400 έχουν κόφτη στις 6400 περίπου και το 1600 ανεβάζει πιο πάνω εσένα μέχρι πόσο ανεβάζει
Προσπάθησα με το μάτι να το τσεκάρω και είναι πάνω από τις στις 6500σαλ.Κάπου εκεί το βλέπω.
Εσύ μάλλον εννοείς να το δω με κάποιον άλλο τρόπο αν καταλαβαίνω σωστά,  που έχει κόφτη...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εμενα ειναι 1400 και έχει στι 6300 με 6400 τα 1600ομως δε ξέρω αν ανεβαζεις πιο πανω περιεργα πραγματα συμβαινουν
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Ναι τόσο είναι (περίπου 6300)Το ξαναδοκίμασα χθες και σήμερα.Με το μάτι πάντα και δεν πάει 6500
Προμηθεύτηκα ένα obd και αύριο θα το βάλω να δω τις ενδείξεις-μετρήσεις.Είναι αξιόπιστα τα δεδομένα που παρέχουν αυτές οι συσκευές;
Ποιο πρόγραμμα για android θεωρείτε καλό;
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Κανε το κολπο που μπαινει σε τεστ  το αυτοκινητο και καπου θα σου βγαζει ενδηξη στο ψηφιακο πινακα που θα λεει ποσες στροφες πιανει!
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
billz said:
Κανε το κολπο που μπαινει σε τεστ  το αυτοκινητο και καπου θα σου βγαζει ενδηξη στο ψηφιακο πινακα που θα λεει ποσες στροφες πιανει!
ρε πόσα μαθαίνω εδω μέσα..
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Μέγιστος αριθμός στροφών 6.425
Η μέτρηση έγινε με το Torque.
Στο κρυφό μενού δεν μου έδειξε,έβγαζε 0000
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Έκανα τον έλεγχο για σφάλματα (στο torque) και μου έβγαλε την ένδειξη που έχει η παρακάτω φωτογραφία.
Τι θέλει να  μας πει το μηχάνημα;όλα εντάξει;
http://www.eikona.info/images/84214792568924301182.jpg
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
nos7 said:
Σφαλμα στον πρωτο λαμδα ;)
Με κάλυψες,τα είπες όλα! ;)
Αν μπορείς δώσε μου περισσότερες πληροφορίες.
Να το πάω συνεργείο;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Για αρχη τσεκαρε ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ το bank1 sensor1  σε ρελαντι εαν εανεβοκατεβαινει συνεχεια στις τιμες που σου δειχνει και ο bank1 sensor2 εαν κανει το αντιστροφο(διορθωνει δλδ τον πρωτο) πιο αργα(περιπου το διπλασιο χρονο και ισως κατι παραπανω)....εαν ο πρωτος δεν το κανει αυτο εφυγες για αλλαγη πρωτου λαμδα ;)

τι αλλες πληροφοριες θελεις,εαν ξερουμε να σου πουμε οτι θελεις!!!
 

vas-ath

Original poster
New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Σε ευχαριστώ,
θα το δοκιμάσω αύριο και αυτό.
Νομίζω η κατάλληλη ερώτηση είναι'  Που υπάρχει ένα καλό συνεργείο; οοεεεοοο....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vas-ath said:
Έκανα τον έλεγχο για σφάλματα (στο torque) και μου έβγαλε την ένδειξη που έχει η παρακάτω φωτογραφία.
Τι θέλει να  μας πει το μηχάνημα;όλα εντάξει;
http://www.eikona.info/images/84214792568924301182.jpg

σβησε την μνημη των βλαβων και μονο αν αναψει τσεκ στο καντραν ν' ασχοληθεις....
Καποιες φορες, απο χειροτερη βενζίνη, κραταει καποιες μνημες σφαλματων στο λαμδα οι οποίες μόλις περασουν καποια χιλιομετρα τις σβηνει μονο του.


Ξαναλεω, να ασχοληθεις μονο αν αναψει τσεκ στο ταμπλο..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread