Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
κοίτα για την κατανάλωση πάνω κάτω τα ίδια είναι,για το service είναι τα ίδια,τα τεκμήρια είναι διαφορετικά αλλά αφού θα το κάνεις υγραέριο πάρε ένα 1.600cc ώστε να είσαι πιο άνετος την ώρα που θα οδηγάς
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
xrisomilia said:
redface Οπως γνωριζετε η εχετε ηδη διαβασει μαζευω λεφτα για ενα Fiestaki κι εγω....Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε 1400 και 1600 κυβικα (μη ξεχναμε πως θα μπει απευθείας συστημα υγραεριου στο αμαξι για να γλυτωσουμε τα πολλα πολλα εξοδα βενζινης . Δεν εννοω βεβαια για κιβώτιο ταχυτητων,εννοω για καταναλωση,τεκμηρια,σερβις (αν και αυτα πρεπει να ειναι τα ιδια και στα 2 λογικα) κτλπ....Οι ηδη κατεχοντες θα το εκτιμουσα αν μπορουσαν να με βοηθησουν...  redface boohoo

Κατά τη γνώμη μου πάρε ένα 1600, θεωρώ ότι οι διαφορές με το 1400 είναι μικρές. επείσης οι επιδόσεις το 1600 είναι αξιοζήλευτες για πολλά αυτοκίνητα. Τώρα από τη στιγμή που θα το μετατρέψεις σε υγραέριο όπως λές, λογικά, θα αλλάξουν και οι καταναλώσεις και το σέρβις.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
κι εγω θα συμφωνησω για 1600!! πολυ μικρες διαφορες στα τελοι κ στα λοιπα εξοδα κ πιο ανετη οδηγηση με λιγο περισοτερη δυναμη!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Εγω φιλε μου εχω το 1,4 σε 5θυρο! Το αυτοκινητο με εχει βγαλει ασπροπροσωπο για την επιλογη μου! Ανετο και μεσα στην πολη και για ταξιδια με χαμηλη καταναλωση σε σχεση με αλλα αυτοκινητα! Σιγουρα θα επιλεξεις κατι που να καλυπτει τις απαιτησεις σου! Το 1,6 παρεχει ολα τα παραπανω που σου ειπα και σε θεμα επιδοσεων ειναι πολυ καλυτερο απο το δικο μου. Η αποφαση δικη σου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
grg019 said:
Εγω φιλε μου εχω το 1,4 σε 5θυρο! Το αυτοκινητο με εχει βγαλει ασπροπροσωπο για την επιλογη μου! Ανετο και μεσα στην πολη και για ταξιδια με χαμηλη καταναλωση σε σχεση με αλλα αυτοκινητα! Σιγουρα θα επιλεξεις κατι που να καλυπτει τις απαιτησεις σου! Το 1,6 παρεχει ολα τα παραπανω που σου ειπα και σε θεμα επιδοσεων ειναι πολυ καλυτερο απο το δικο μου. Η αποφαση δικη σου.
γρηγόρη το παιδί θα πάρει το mk6,όχι το mk7 :)
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ωχ @α@ακια εκανα! αλλα δεν πειραζει πηρε μια ιδεα για τα μκ7
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα παιδιά
Θέλω την βοήθεια σας για την αγορά αυτοκινητου.
Λοιπόν είμαι ανάμεσα στο Ford Fiesta sport  1.6 120 ps kai tou Opel astra sport 1.6 115 ps.(μιλάω για την 5d έκδοση)
το ένα βγαίνει στα 14.500 και το άλλο στα 19.000

Προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ το fiesta ειδικά εξωτερικά και επειδή είμαι 22 χρόνον ακόμα σκέφτομαι να πάρω το fiesta τώρα p είναι και σχετικά φθηνότερο αλλα και μούρη που λέμε και να αφήσω το opel astra που είναι πιο χλίδα ktlp για πιο μετά dld σε 10 χρονια που θα μου έχει φύγει η σχετική τρελα και θα θέλω ένα αμάξι που να μου προσφέρει άνεση πάνω από όλα και πολυτέλεια.
Αν πάρω τώρα το astra καταρχήν θα μου έρθει 5 χιλιάδες πιο ακριβό επίσης το νιώθω αρκετά μεγάλο αμάξι για εμενα...επίσης έχω ακούσει ότι τα 115 άλογα σε σχέση με τόσο βάρη αμάξι δεν πηγαίνει καθόλου...

το ένα είναι πιο στα μετρα μου πιο σπορ πιο ωραίο εμφανισιακά πιο φθηνό πιο πυραυλάκι
το άλλο είναι πιο μεγάλο πιο χλίδα πιο ακριβό πιο άνετο

Τι λέτε? είμαι αρκετά μπερδεμένος....ευχαριστώ.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Αν κοιτας καταρχας το Opel Astra, βαλε ενα ακομα χιλιαρικο στην τιμη αυτη θα το παρεις με τον 1,4t..
Μεταξυ των 2 θα επελεγα το Astra καθοτι ειμαι λατρης των μεγαλων αυτοκινητων.. Θα εχεις περισσοτερη ανεση στα ταξιδια, μεγαλυτερη οικονομια, περισσοτερους χωρους, περισσοτερη πολυτελεια.. Σαν μειον θα μπορουσα να βαλω την αποστειρωμενη αισθηση οδηγησης που εχουν γενικα τα Opel (ακομα και η εκδοση Sport) Ολα αυτα αν το επιλεξεις με το τουρμπο..

(Ημουν στο ιδιο διλημμα και γω οταν επαιρνα αυτοκινητο, αλλα ο πατερας μου φοβοταν την αξιοπιστια των Opel και τα προβληματα νεοτητας)

Υ.Γ. Αν τελικα επιλεξεις Astra βαλε το Navi και τα Led!! wub
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
φιλε αν μιλάω μονο για το 1.6 115 ....δεν θέλω τούρμπο η κάτι άλλο.
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
με 19.000 περνεις focus που για μενα προσωπικα εχει απ'ολα,μοντερνο ανετο κτλ κτλ!!τωρα σε σχεσει με αυτα που αναρωτιεσαι...το fiesta ειναι κ χλιδατο κ πανεμορφο κ πιο οικονομικο απο καταναλωση μεχρι αγορα....ολα ειναι θεμα γουστου!!!
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
σχεδόν έχω καταλήξει στο να πάρω το fiesta τώρα και να το κρατήσω 10 χρονάκια και να πάρω τότε κάποιο αμαξάκι σε στιλ focus η astra ..dld άνεση πολυτέλεια ktlp....τι λέτε?
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
Focusman said:
Αν κοιτας καταρχας το Opel Astra, βαλε ενα ακομα χιλιαρικο στην τιμη αυτη θα το παρεις με τον 1,4t..
Μεταξυ των 2 θα επελεγα το Astra καθοτι ειμαι λατρης των μεγαλων αυτοκινητων.. Θα εχεις περισσοτερη ανεση στα ταξιδια, μεγαλυτερη οικονομια, περισσοτερους χωρους, περισσοτερη πολυτελεια.. Σαν μειον θα μπορουσα να βαλω την αποστειρωμενη αισθηση οδηγησης που εχουν γενικα τα Opel (ακομα και η εκδοση Sport) Ολα αυτα αν το επιλεξεις με το τουρμπο..

(Ημουν στο ιδιο διλημμα και γω οταν επαιρνα αυτοκινητο, αλλα ο πατερας μου φοβοταν την αξιοπιστια των Opel και τα προβληματα νεοτητας)

Υ.Γ. Αν τελικα επιλεξεις Astra βαλε το Navi και τα Led!! wub
το πηρε φιλαρακι μου....21000 παει,πένα ειναι βεβαια αλλα 21000!!!!!!το σκεφτεσαι σημερον η μερα :qq
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
PanosWhite said:
σχεδόν έχω καταλήξει στο να πάρω το fiesta τώρα και να το κρατήσω 10 χρονάκια και να πάρω τότε κάποιο αμαξάκι σε στιλ focus η astra ..dld άνεση πολυτέλεια ktlp....τι λέτε?
+100000000000
ok234
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Και επίσης το βρίσκω αρκετά μεγάλο αμαξάκι αυτή την στιγμή για εμενα.....θα είναι λες και οδηγάω αεροπλάνο...By the way το fiesta θα το πάρω χωρίς cruice control...έτσι και αλλιώς ταξίδι άντε να κάνω 2 φορες τον χρόνο oλλες της άλλες φορες  μέσα στην πόλη :p τι λέτε?
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Κάνε αυτό που έχεις σκεφτεί fiesta τωρα κ στο μέλλον βλέπεις για πιο μεγάλο/άνετο είναι πολύ πιο όμορφο κ πολύ πιο οικονομκό το fiesta......
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

θα το πάρω από τον παζαρόπουλο...μου είπε επειδή θα τα δώσω μετρητά ότι σε 10 μέρες θα το έχω...ισχύει η θα κάνει 1 μηνα ? :p
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread