Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν και είμαστε off-topic, όλα τα αυτοκίνητα έχουν προβολείς και είναι τα λεγόμενα φώτα πορείας ή μεγάλα φώτα. Τώρα αν η κατασκευή τους είναι τύπου καθρέπτη ή projector, αυτό είναι καθαρά θέμα επιλογών του κατασκευαστή του αυτοκινήτου.
Τα sport και titanium έχουν επιπλέον προβολείς ομίχλης και μάλλον αυτό σε μπερδεύει...
Δείτε περισσότερα εδώ.
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Ασε που αν βαλεις σε ολα ξενον θα γεμισει ολο το μηχανοστασιο μετασχηματιστες!
Φιλε Κωστα εγω θα σου προτεινα να βαλεις τυπου ξενον σε ψειρες,προβολια και πορειας!
Εχεις πιο μικρο κοστος και μπορεις να τα βαλεις και μονος σου!Εγω μονος μου τα εβαλα,ειναι πανευκολο!Οπως πολυ σωστα ειπε και ο νος7 οι ψειρες ειναι led w5w.Τα προβολια αν θυμαμαι καλα ειναι Η7 και τα πορειας Η1(δεν ειμαι σιγουρος).Αν ερθεις σε μια συναντηση να εισαι σιγουρος πως θα σε βοηθησουμε! ok234
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω θα σου προτεινω μια αλλη επιλογη που πισετυω οτι ειναι η πιο σωστη
βαλε τις ψειρες με led λαμπες,εχεις βαλει xenon στα πορειας,αυτα ειναι μια χαρα
τα προβολακια αν βαλεις xenon οταν θα τα χρησιμοποιησεις καποια μερα που θα εχει ομιχλη,με λαμπες xenon δεν θα σε βοηθησουν καθολου στο να βλεπεις καθαρα στον δρομο,αρα αστα οπως ειναι
οσο για τους προβολεις τους μεγαλους αστους με τις κανονικες λαμπες,δεν κυκλοφορεις συνεχεια με αναμμενη αυτη την σκαλα και οταν θα παιζεις σινιαλο θα ειναι πιο ευκολο να γινεις αντιλιπτος μεσα στα στενα αλλα και στα αλλα σημεια του δρομου
 

elenifiesta

New member
Nov 26, 2010
76
0
0
εγω προτεινω να βαλεις στα προβολακια λαμπες τυπου xenon .. μην τα αφησεις κιτρινα..χαλια θα δειχνει.
 

kwstas5

Rookie
Dec 26, 2010
10
0
0
θεσσαλονικη
παιδια για τ θεσεως τα philips crystal vision η blue vision πως σας φαινεται?τ εχει κανεις?? ποιο απτα δυο προτεινεται?
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
crystal vision πολύ καλύτερες πολύ έντονος κ ωραίος φωτισμός
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Crystal vision νομίζω λέγονται αυτές που το χρώμα τους πλησιάζει το άσπρο. Είναι μια χαρά νομίζω και μπορείς να αγοράσεις ένα σετ Η7 (ή Η1, δε θυμάμαι ακριβώς τι φοράνε τα mk7) για τα πορείας (μεγάλα) και μαζί στη συσκευασία σου δίνει δώρο τα θέσεως (μικρά).
Οι Blue vision είναι αυτές που το γυαλί τους είναι μπλε και πιστεύω ότι και το φως που θα βγάζουν θα μπλεδίζει. Δεν τις έχω δοκιμάσει, γι' αυτό και δε μπορώ να σου πω περισσότερα.
Από τους δύο τύπους λάμπας της philips πάντως, προτιμώ τις πρώτες (crystal vision).
 

vagma

Hero Member
kwstas5 said:
παιδια για τ θεσεως τα philips crystal vision η blue vision πως σας φαινεται?τ εχει κανεις?? ποιο απτα δυο προτεινεται?

οι πρωτες εχουν 4300κ και οι δευτερες 5000κ απο κει και περα ειναι οτι φαινεται..........γιατι καμια λαμπα δεν λεει ποσα lumen ειναι που ειναι μοναδα φωτεινοτητας....εγω τις μεν κρυσταλ τις εχω βαλει στους προβολεις και τις μπλου βισιον στα μεσαια........
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
βαλε ενα κιτακι απο ebay πανω προβολακια - κανονικα φωτα με ενα 100αρικο
και εισαι ετοιμος
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θέλουν can-bus xenon τα mk7, μην τον μπλέκετε με τα κινέζικα του e-bay τον άνθρωπο...
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
vagma said:
οι πρωτες εχουν 4300κ και οι δευτερες 5000κ απο κει και περα ειναι οτι φαινεται..........γιατι καμια λαμπα δεν λεει ποσα lumen ειναι που ειναι μοναδα φωτεινοτητας....εγω τις μεν κρυσταλ τις εχω βαλει στους προβολεις και τις μπλου βισιον στα μεσαια........

Μπορείς να ζητήσεις από την philips, με τον κωδικό της λάμπας, να σου στείλει τη φωτεινότητα.

http://www.lighting.philips.com/us_en/automotive/consumer_products/crystalvision_5000k.php?main=us_en_automotive&parent=79912999330&id=us_en_automotive&lang=en


http://www.lighting.philips.com/in_en/consumer/carlighting/1_car_lighting/products_for_car/4_bluevision.php?main=in_en_consumer_lighting&parent=89083467512&id=in_en_car_lighting&lang=en
 

kwstas5

Rookie
Dec 26, 2010
10
0
0
θεσσαλονικη
για τα μικρα θελω κυριος γτ τα μεσαια ειναι ηδη χενον και τα μικρα ειναι τα απλα κιτρινα και φαινεται καπωσ ασχημα. για τ μικρα τα h1 χρειαζονται?και ακομα μια ερωτηση για τ λαμπακια κατω απτα ποδια οταν ανοιγουν οι πορτες μπορω να βαλω led με καποιο χρωμα?και τι τυπος λαμπας χρειαζεται??
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Αδερφέ κάνε έναν κόπο και πήγαινε στο συνεργείο σου, λογικά θα μπορούν να σε βοηθήσουν.
Αλλιώς βγάλε μια λάμπα και πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάνε αποκλειστηκά λάμπες και βρές αυτό που θέλεις.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ρε παιδια τα μικρα(οπως τα ονομαζεται) ειναι οι ψειρες....τι Η1 και Η7 λετε??w5w ψειρες led λευκο θελει το παιδι!!!απλα.....για τα ποδια φιλε ΠΑΛΙ w5w ειναι ο τυπος της ψειρας που ζητας....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread