Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

elenifiesta

New member
Nov 26, 2010
76
0
0
ναι ρε παιδια λεντακια ειναι οι ψειρες. για πχ οπως εχουμε στην πρωτη σκαλα στα φωτα.. αυτα τα ψειρακια πανε συνηθως και στο κατω μεροσ της πορτας οταν αυτη φωτιζεται.. απλα βγαινουν και σε λευκο φως το λεγομανο led
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
θα συμφωνησω με τον μιχαλη...w5w ειναι οι λαμπες...Καπως ετσι λεγονται...μην τα μπερδευουμε ομως...Οποιοδηποτε ασπρο φως δεν ειναι led...τα led βγαινουν και σε αλλα χρωματα οπως πχ το μπλε...Εγω παραδειγμα στα ψειρακια εχω βαλει λαμπες κανονικες που βγαζουν το χρωμα του xenon περιπου...λευκο του παγου λεγεται αν δεν κανω λαθος...Με τα ledakia απο οτι ξερω δεν θα εχεις προβλημα καψιματος...Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι πολικοτητες κατα την εγκατασταση....
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Λοιπόν επειδή τα έχετε μπλέξει κάπως τα πράγματα, να σας βοηθήσω να τα ξεκαθαρήσετε.
Άλλο πράγμα η ψείρες λευκού χρώματος και άλλο πράγμα τα led.
Οι ψείρες είναι κοινές λάμπες, ο βαθμός θερμότητας τις κάνει να έχουν διαφορετικό χρώμα( το 6500 είναι το λευκό χρώμα, όσο ανεβαίνεουν τα kelvin το χρώμα γίνετε μπλέ), και δεν χρειάζονται ιδική εγκατάσταση.
Τα LED δεν είναι ψείρες, βγαίνουν όμως και σε μορφή ψείρας ΑΛΛΑ χρειάζονται μετασχηματιστή για να δουλέψουν και έχουν πολικότητα, επείσης η διάρκεια ζωής τους είναι πολύ μεγάλη (το κατώτερο 50.000 ώρες ζωής και το ανώτερο 100.000 ώρες), βέβαια είναι και ποιό ευπαθείς.
Όπως είπε και ο vouts τα LEd έχουν διάφορες αποχρώσεις, το νόμιμο όμως είναι το λευκό και το κίτρινο (ψυχρό λευκό και θερμό λευκό).
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
akridas07 said:
Τα LED δεν είναι ψείρες, βγαίνουν όμως και σε μορφή ψείρας ΑΛΛΑ χρειάζονται μετασχηματιστή για να δουλέψουν και έχουν πολικότητα

διαφωνω Ακριδα....

194smt_w_wm.jpg



και αυτο τι ειναι??ειναι ψειρα LED και δεν εχει μετασχηματιστη(ή μπορει να εχει μεσα η πλακετιτσα του αλλα εμας δεν μας απασχολει)...εγω αυτα ακριβως εχω εδω και 1 χρονο χωρις κανενα προβλημα πουθενα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχει μετασχηματιστή η ψείρα led που μας παρουσιάζεις, αλλά διόδους (για να παίζει με οποιαδήποτε πολικότητα) και αντίσταση (μία η περισσότερες) για μείωση των mA ώστε να μην καίγονται εύκολα (ή καλύτερα για να δουλεύουν στα όρια του κατασκευαστή τους) οι δίοδοι led που την αποτελούν.
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
nos7 said:
διαφωνω Ακριδα....

194smt_w_wm.jpg



και αυτο τι ειναι??ειναι ψειρα LED και δεν εχει μετασχηματιστη(ή μπορει να εχει μεσα η πλακετιτσα του αλλα εμας δεν μας απασχολει)...εγω αυτα ακριβως εχω εδω και 1 χρονο χωρις κανενα προβλημα πουθενα


Σε τι ακριβώς διαφωνείς; Γιατί δεν κατάλαβα. Τι από αυτά που είπα δεν υσχίει;
 

kwstas5

Rookie
Dec 26, 2010
10
0
0
θεσσαλονικη
εβαλα στη πλαφονιερα ασπρες τυποθ χενον κατω στα ποδια(κοκκινο tease) και ηταν πολυ ευκολο.στην πινακιδα πιγα να τ αλλαξω αλλα δ εβγαινε ευκολα κ ειπα μην τ σπασω...κοντα ειμουν...τ περημενα πιο ευκολο!  :( :( :( :( :( :(
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ακριδα διαφωνω στον μετασχηματιστη...ή εγω καταλαβα λαθος!!!οταν ειπες μετασχηματιστη εννοουσες οπως αυτα που εχουν τα ΧΕΝΟΝ....που ειναι μετασχηματιστης και ballanst μαζι(το κουτακι το μαυρο) τα led δεν εχουν τετοιο πραγμα....εκει διαφωνω!!!

Κωστα5 με ενα ψιλο κατσαβιδακι ισιο βγαινουν τα πλαστικα τις πινακιδας...μην τα φοβασε,και μην πτοησε...ξαναδοκιμασε(δεν θυμαμαι ομως απο που πρεπει να πιεσεις...απο το κεντρο τις πορτας προς τα εξω ή το αναποδο :(  )
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
nos7 said:
Ακριδα διαφωνω στον μετασχηματιστη...ή εγω καταλαβα λαθος!!!οταν ειπες μετασχηματιστη εννοουσες οπως αυτα που εχουν τα ΧΕΝΟΝ....που ειναι μετασχηματιστης και ballanst μαζι(το κουτακι το μαυρο) τα led δεν εχουν τετοιο πραγμα....εκει διαφωνω!!!

Κωστα5 με ενα ψιλο κατσαβιδακι ισιο βγαινουν τα πλαστικα τις πινακιδας...μην τα φοβασε,και μην πτοησε...ξαναδοκιμασε(δεν θυμαμαι ομως απο που πρεπει να πιεσεις...απο το κεντρο τις πορτας προς τα εξω ή το αναποδο :(  )


Ρε Μιχάλη θα με τρελάνεις; Τα LED θέλουν μετασχηματιστή, εκτός και αν τον έχουν προσαρμοσμένο επάνω τους.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
nos7 said:
και αυτο τι ειναι??ειναι ψειρα LED και δεν εχει μετασχηματιστη(ή μπορει να εχει μεσα η πλακετιτσα του αλλα εμας δεν μας απασχολει)...

Ρε Νικολακι εδω τι γραφω??λεμε το ιδιο με διαφωρετικο τροπο!!!
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
nos7 said:
Ακριδα διαφωνω στον μετασχηματιστη...ή εγω καταλαβα λαθος!!!οταν ειπες μετασχηματιστη εννοουσες οπως αυτα που εχουν τα ΧΕΝΟΝ....που ειναι μετασχηματιστης και ballanst μαζι(το κουτακι το μαυρο) τα led δεν εχουν τετοιο πραγμα....εκει διαφωνω!!!

Ρε θα με τρελάνεις. Τι γράφεις εδώ;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
0,0,282,3259,397,397,f8c275b5.jpg


Τα ΧΕΝΟΝ εχουν τον μετασχηματιστη και το ballanst μεσα σε αυτο το κουτακι....οκ ως εδω???

Τa led δεν εχουν τετοιο κουτακι...παλι καλα ως εδω???Τα led οπως ειπε και ο kostg εχουν μια πλακετιτσα(που πρεπει να το χαλασεις για να το δεις) που εχουν διοδιους και αντιστασεις και με αυτα ΜΕΙΩΝΟΥΝ την ενταση για να μην καουνε....τα ΧΕΝΟΝ εχουν μετασχηματιστη υψηλης γιατι θελουν περισσοτερη ταση απο 12ν για να λειτουργησουν....

Επισης για την πολικοτητα (light emitting diode) αρα τα led ειναι διοδοι....και ολες οι διοδοι εχουν πολικοτητα!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Νίκο, τα leds ΔΕΝ χρειάζονται μετασχηματιστή όταν χρησιμοποιούνται στο αυτοκίνητο. Για τις εγκαταστάσεις στα σπίτια μας χρειάζονται (ίσως γι' αυτό μπερδεύεσαι)...


Υ.Γ. Θα γίνει ο σχετικός καθαρισμός στο θέμα λείαν συντόμως...
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Τι να σας πώ; Στο αυτοκίνητο έχω 24V LED και όταν ρώτησα γιατί μου είπαν ότι τα 12v έχουν μεγάλη θερμοκρασία
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Φιλαρακια σημερα εβαλα στην FiestΑΡΑ μου xenon kit παραγματικα το αμαξι ειναι πολυ μπροστα!!!
Μπορει το αυτοκινητο μου να ειναι μονο 82 ιππους αλλα πραγματικα ειναι παρα πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ ομορφο!!!
Και γενικα γουσταρω (επειδη ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο) αλλα σας το λεω πραγματικα οταν μπαινω και το οδηγαω το γουσταρω παρα πολυ αυτο το αυτοκινητο!
Και γενικα ειναι εχει πολυ ωραια γραμμη (ασχετα αν ο πατερας μου αγορασε το scirocco και μου πουλαει μουρη)και επισης ασχετα που ειναι 5πορτο και ολοι μου λενε χανει τον σπορ χαρακτηρα του(η βαψτο μπλε και πετα το στην θαλλασα).
Αλλα εχω ετοιμη απαντηση....
και ο Ken block 5πορτο το χει  :)
Οποιος εχει βαλει xenon kit θελω να μου πει εντυπωσεις παιδες...
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread