Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Πήγα σήμερα να τοποθετήσω xenon στα ομίχλης και το αποτέλεσμα ήταν άθλιο. Δοκιμάσαμε και τις 2 λάμπες και τα 2 μπάλλαστ και συνεχώς τρεμοπαίζανε. Μήπως φταίει το ότι δεν ήταν canbus? Τα είχα αγοράσει από ebay σε δημοπρασία σε εξευτελιστική τιμή.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Καμιά πιο "επιστημονική" απάντηση; Κυκλοφορούν τα ίδια ακριβώς με την ίδια συσκευασία στο car.gr στα 50ευρώ χωρίς τοποθέτηση. Με τοποθέτηση τα υπολογίζω στο 70άρι. Δε τα λες και φθηνά... άσχετα αν ο ελληνάρας τα αγοράζει από ebay και μετά βάζει ένα 50άρι καθαρό στη τσέπη.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Τα προβολακια στο μοντέλο φυσικά και δεν ειναι can bus

Δοκίμασε αλλο σετ λάμπες
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
FiestaLpg said:
Καμιά πιο "επιστημονική" απάντηση; Κυκλοφορούν τα ίδια ακριβώς με την ίδια συσκευασία στο car.gr στα 50ευρώ χωρίς τοποθέτηση. Με τοποθέτηση τα υπολογίζω στο 70άρι. Δε τα λες και φθηνά... άσχετα αν ο ελληνάρας τα αγοράζει από ebay και μετά βάζει ένα 50άρι καθαρό στη τσέπη.

Δοκίμασέ τα στον "πάγκο" που λέμε, δηλαδή με εξωτερικό τροφοδοτικό (ή μπαταρία αυτοκινήτου) και δες τη συμπεριφορά τους. Αν είναι η ίδια, τότε δε χρειάζεσαι πιο "επιστημονική" απάντηση.

Υ.Γ. Είμαι παθών, δε σου απάντησα έτσι στο βρόντο...
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
Φοραω χενον απο την ημερα που το αγορασα (12/2008),μου τα ειχαν περασει στη φορντ ηταν ενα απο τα δωρα,τον τελευταιο χρονο διακρινω πως σε σκοτεινο δρομο δεν εχω καλη ορατοτητα,δεν φωτιζουν κιολας σε μεγαλη αποσταση,τα φαναρια μου δεν ειναι θαμπα καθολου και ουτε η σκαλα ρυθμισης απο τον διακοπτη ειναι πειραγμενη και δεν εχουν καει ποτε δεν εχω αλλαξει λαμπα.Εχετε να προτεινετε κατι?
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Δοκίμασε άλλες λάμπες για αρχή αλλιως πας για αλλα ballast
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
παιδια ας κανω και εγω μια ερωτηση..εχω xenon κανενα 5-6 μηνες..απο την αρχη που τα εβαλα οντος ειδα διαφορα σε σκοτεινο δρομο βλεπω μια χαρα..αλλα βλεπω αλλα αμαξια στο δρομο που νομιζω οτι ειναι πιο δυνατα τα δικα τους xenon.
δηλ με τις κιτρινες λαμπες που εχει δρομος τα δικα μου αχνοφαίνονται ενω μπορει να περασουν αλλοι με πιο δυνατα xenon ή xenon που σε στραβονουν..τα δικα μου σε φισιολογικη θεαση δεν στραβονουν κοσμο δηλ για να πω πωωω τι φως ειναι αυτα απο τα φαναρια μου πρεπει να ειμαι σε σκοταδι  :p
γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει και αν φταιει κατι?
επισης το φαινομενο που ειπα πιο πανω το διαπιστωνω συνηθως σε απλα φαναρια εγω εχω προτζεκτρορες δεν ξερω αν εχει σημασια!
ευχαριστω!( xenon 6000k 35W)
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Έχω να σου δώσω 2 εξηγήσεις.
1. Τα φανάρια με προτζέκτορα διαχέουν περισσότερο τη δέσμη με αποτέλεσμα να βλέπεις μακρύτερα και σε μεγαλύτερο πλάτος. Τα απλά εστιάζουν πολύ μπροστά από το αυτοκίνητο και δίνουν μια ψευδαίσθηση ότι φωτίζουν πιο έντονα αλλά στην πραγματικότητα φωτίζουν εντονότερα πιο μικρή περιοχή.
2. Από το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (Corsa C με προτζέκτορες) έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι αν ένα αυτοκίνητο έχει άθλια φώτα από τη μάνα του (όπως το corsa) ακόμα και με xenon δε βλέπεις το αποτέλεσμα που βλέπουν άλλοι.
Το δεύτερο δε νομίζω να συμβαίνει με το fiesta. Έχω κι εγω φανάρι με προτζέκτορα και ο φωτισμός είναι πολύ καλός χωρίς να στραβώνει. Το έχω συγκρίνει με bmw 5άρα E60 φίλου και ήταν πιο έντονος έχοντας μόνο κάποιες ελαφριές σκιές.
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
μαλιστα και εγω την ιδια αποψη με την 1 εξηγηση σου απλα ηθελα να βεβαιωθώ!
οποτε παιζουν ρολο τα φαναρια οχι οτι καποια xenon ισος πιο ακριβα να φωτιζουν περισσοτερο ετσι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και, λόγω εμπειρίας, θα σας πω το εξής: Σε ένα φίλο μου που είχε xenon, κάποια στιγμή του κάηκε η μία λάμπα. Αφού με ρώτησε τι μπορούμε να κάνουμε, αποφασίσαμε να πάρουμε δύο λάμπες xenon από uk, αλλά με κόστος 35 ευρώ περίπου (ενώ εύκολα βρίσκεις στο ebay ολόκληρο set με κάτω από 20€). Σας πληροφορώ ότι το αποτέλεσμα πριν και μετά (παλιά λάμπα vs νέα λάμπα, με τα ίδια ballasts φυσικά), δεν είχε καμία σχέση, με το φως να είναι πολύ πιο έντονο και "καθαρό". Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, στο εμπόριο γενικά υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές και τόσες πολλές ποιότητες προϊόντων που συνεχίζει να ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις το ότι δίνεις, παίρνεις.

@FiestaLpg Δοκίμασες το σετ που αγόρασες εκτός αυτοκινήτου για να δεις την απόδοσή του; Έχεις κάτι νεότερο;
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
Απο που κρινεις αν οι λαμπες ειναι καλες?
Απο την τιμη τους μονο?
Επισης πως ξερει πια λαμπα να αγορασεις?
Για να κανει με τα δικα σου μπαλαστ?
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
kostg said:
Εγώ θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και, λόγω εμπειρίας, θα σας πω το εξής: Σε ένα φίλο μου που είχε xenon, κάποια στιγμή του κάηκε η μία λάμπα. Αφού με ρώτησε τι μπορούμε να κάνουμε, αποφασίσαμε να πάρουμε δύο λάμπες xenon από uk, αλλά με κόστος 35 ευρώ περίπου (ενώ εύκολα βρίσκεις στο ebay ολόκληρο set με κάτω από 20€). Σας πληροφορώ ότι το αποτέλεσμα πριν και μετά (παλιά λάμπα vs νέα λάμπα, με τα ίδια ballasts φυσικά), δεν είχε καμία σχέση, με το φως να είναι πολύ πιο έντονο και "καθαρό". Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, στο εμπόριο γενικά υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές και τόσες πολλές ποιότητες προϊόντων που συνεχίζει να ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις το ότι δίνεις, παίρνεις.

@FiestaLpg Δοκίμασες το σετ που αγόρασες εκτός αυτοκινήτου για να δεις την απόδοσή του; Έχεις κάτι νεότερο;
Μπα στο κουτί τους τα έχω και μάλλον θα πάνε σκουπίδια. Θα κρατήσω τα κιτρινιάρικα μαμά στα ομίχλης που κάνουν και δουλίτσα σε δύσκολες συνθήκες...
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
παιδια διαβασα αρκετα απο τα προηγουμενα σχολια για λαμπες led κλπ..
θελω να ρωτησω αφου πλεον μπορουμε να κανουμε συναλαγες με εξωτερικο :p και αφου εδω 2 λαμπες led H11 κανουν την τιμη Χ2
εχω xenon 6000k θελω προβολακια led 6000κ και αυτα
θα ηθελα να ρωτησω ποια η διαφορα στα 2 παρακατω λινκ και πια απο τα 2 θα φωτιζουν καλυτερα (και αν φωτιζουν γιατι τα led ειναι περισσοτερο για ομορφια απο οτι εχω ακουσει)
εγω σκεφτομαι τα 2ρα!
τι λετε και εσεις?
Ευχαριστω!!

1)  http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=2+x+68+H11+SMD+1210+LED+Car+Lights+Fog+Bulb+White+&_itemId=160473951711


2) http://www.ebay.com/itm/2pc-H11-80W-Cree-High-Power-LED-Car-fog-Running-White-Light-Bulbs-12V-24V-Lamp-/121670868674?hash=item1c54261ec2&vxp=mtr
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Άλλαξα προσφάτως xenon, στα πρώτα ξεκινηματα όλα μια χαρά, μετά από κάποιες φορές παρατήρησα να καθυστερεί στο άνοιγμα η μία απ τις δύο λάμπες. Άλλαξα ballast μήπως ευθύνεται αυτό αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Γνωρίζει κανείς;
 

gianfest

Rookie
Oct 6, 2014
23
0
0
gio said:
Άλλαξα προσφάτως xenon, στα πρώτα ξεκινηματα όλα μια χαρά, μετά από κάποιες φορές παρατήρησα να καθυστερεί στο άνοιγμα η μία απ τις δύο λάμπες. Άλλαξα ballast μήπως ευθύνεται αυτό αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Γνωρίζει κανείς;
δοκιμασες να αλλαξεις τις λαμπες μεταξυ τους?να δεις τι παιζει κ απο εκει?μηπως πας για αλλαγη ballast round 2?το θεμα με τα xenon ειναι πονεμενο κ ου μπλεξεις.βεβαια τυχερα ειναι αυτα,εγω μια εποχη αλλαζα μετασχ.4φορες το χρονο μια δεξια μια αριστερα,δεν εφταιγε ποτε η λαμπα.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Εβαλα ξενον μεσα Ιουνη. Αρχες Νοεμβρη η αριστερη λαμπα ειχε αρχισει να παραδιδει πνευμα (μπλεδιζε αρκετα). Μεχρι να βρουμε ποια λαμπα φταιει, ταλαιπωρηθηκαμε αλλα μου τα αλλαξαν (τα φωτα... ;D :D ) δωρεαν οποτε τωρα το χρωμα ειναι το "σωστο". Οχι οτι πλησιαζει τα εργοστασιακα ξενον αλλα το μη χειρον βελτιστον..
Ζαχαρωνω τα κιτ led... Περιμενω να πεσει η τιμη κατω απο 100 € (τωρα εχουν 110 €) και να μην εχουν τα ανεμιστηρακια....
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Ποσο γκαντεμοσαυρος παιζει να μαι.... Απο την Τεταρτη και μετά το δεξι ξενον, καθε φορα που περναγα απο λακκουβα, τρεμοπαιζε σα χαλασμενο φωτορυθμικο! :( Δεν εσβηνε παντως!
 

Fiesta maniac

Rookie
Nov 20, 2015
25
0
0
30
Αθήνα
Δεν έβαζες καλύτερα λάμπες τύπου xenon από την Philips ή καλύτερα την General Electrics.? Θα σου ερχόταν πιο οικονομικά κιόλας.Και μην λες ότι είσαι άτυχος.Το θέμα είναι κατασκευαστικό.Γιατί οι περισσότεροι που τοποθετούν xenon,τα συνεργεία τα παίρνουν από κάτι Αliexpress και Αlibaba και τα καλώδια και οι επαφές παίζουν μέσα σαν ντέφι  για αυτό σου τρεμοπαίζουν τα φώτα.Οπότε θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Fiesta maniac said:
Δεν έβαζες καλύτερα λάμπες τύπου xenon από την Philips ή καλύτερα την General Electrics.? Θα σου ερχόταν πιο οικονομικά κιόλας.Και μην λες ότι είσαι άτυχος.Το θέμα είναι κατασκευαστικό.Γιατί οι περισσότεροι που τοποθετούν xenon,τα συνεργεία τα παίρνουν από κάτι Αliexpress και Αlibaba και τα καλώδια και οι επαφές παίζουν μέσα σαν ντέφι  για αυτό σου τρεμοπαίζουν τα φώτα.Οπότε θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο.

Ειχα βαλει Crystal Vision και μ αρεσαν πολυ αλλα ειπα να πειραματιστω λιγο παραπανω... Ευτυχως εκει που μου τα περασαν εχω διετη εγγυηση οποτε παλι θα μου τ αλλαξουν χωρις χρεωση. Φυσικα αυτο δεν ειναι συγχωροχαρτι γιατι δεν εχω την πολυτελεια του χρονου να πηγαινω συνεχεια να μου τα αλλαζουν..  AR15firing
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread