Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αποφάσισα και εγώ τελικά να βάλω xenon στο φιεστάκι, μιας και το θέμα του φωτισμού με προβλημάτιζε από την πρώτη μέρα που το πήρα.
Ύστερα από μια μικρή έρευνα αγοράς, αποφάσισα να αγοράσω ένα κιτ, το οποίο θεωρητικά είχε καλής ποιότητας AC ballasts τελευταίας γενιάς (canbus) σε συνδυασμό με λάμπες στα 6000Κ.
Προς το παρόν, μπορώ να πω ότι δεν έχω κανένα θέμα με τα ballast. Δεν υπάρχουν παρεμβολές πουθενά, δεν τρεμοπαίζουν τα φώτα και γενικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, εκτός ίσως από το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα δεν είναι speedstart και χρειάζονται κάποια δευτερόλεπτα για να ανάψουν 100% τα φώτα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τρελάθηκα όταν είδα την δέσμη:
IMG_1169b.jpg

Ιδίως σε σύγκριση από τα εργοστασιακά xenon του audi μου:
IMG_1172.jpg

Αλλά συγκρίνουμε διαφορετικού τύπου projectors, και σαφώς ανώτερης ποιότητας λάμπας (Philips 4800K στο audi).
Επίσης, δεν μου αρέσει και τόσο η διαφορά στην θερμοκρασία χρώματος μεταξύ των DRL+Μεγάλη σκάλα:
_DSC4953.jpg

Το αποτέλεσμα όμως το βράδυ, ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου:
_DSC4960.jpg

Η διαφορά με τις Osram Nightbreaker Unlimited που είχα πριν, είναι απλά χαώδης. Η διαφορά είναι τέτοια, που πλέον δεν έχω την ανάγκη να χρησιμοποιήσω την μεγάλη σκάλα για να φωτίσω λίγο παραπάνω τον δρόμο. Και όλα αυτά, χωρίς να είχα κάποιο σινιάλο από άλλα αμάξια, παρότι το οδήγησα αρκετές ώρες το βράδυ για να δω αν θα είχα κάποιο θέμα.
Έχω ήδη παραγγείλει και ένα σετ από λάμπες cnlight στα 4300Κ, οι οποίες θεωρητικά πρέπει να είναι καλύτερες από αυτές που έχω τώρα, και πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα καλύτερο.
Προς το παρόν, θα έλεγα ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, χωρίς προβλήματα, και θα το συνιστούσα σε όποιον έχει φώτα με projectors. Απλά ελπίζω να μην παρουσιαστούν προβλήματα στην πορεία.
Να προσθέσω, ότι το συγκεκριμένο κιτ που έβαλα, ήταν από τα σχετικά ακριβά, και κόστισε 140ευρώ χωρίς την τοποθέτηση. Τα ballast όμως έχουν 3 χρόνια εγγύησης.
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
35
www.zygos-artas.gr
Μεγειές αγορίνα! Όντως πολύ ωραίος φωτισμός! Μια ερώτηση μόνο, η τελευταία φωτό είναι με την μεγάλη σκάλα αναμμένη έτσι?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ φίλε. Η τελευταία είναι μόνο με τα xenon. Πλέον την μεγάλη την σκάλα θα την έχω μόνο για κανένα σινιάλο...!
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
35
www.zygos-artas.gr
nexus said:
Ευχαριστώ φίλε. Η τελευταία είναι μόνο με τα xenon. Πλέον την μεγάλη την σκάλα θα την έχω μόνο για κανένα σινιάλο...!
Έλα ρε ωραίος! Νόμιζα ήταν με μεγάλη σκάλα αναμμένη! Σίγουρα δεν έχουν θέμα οι απέναντι? Μου φαίνεται, απο την φωτό τουλάχιστον, πολύ δυνατή και με μεγάλο άπλωμα δέσμης.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, μέχρι τώρα δεν έχω δεχθεί ούτε ένα σινιάλο, οπότε φαντάζομαι δεν τυφλώνουν. Τα φανάρια έχουν ρυθμιστεί σε ειδικό μηχάνημα στον ηλεκτρολόγο που μου έκανε την εγκατάσταση.
Το άπλωμα της δέσμης είναι αυτό που μου έκανε και εμένα εντύπωση από την πρώτη στιγμή.
Βάζω άλλη μία φώτο τραβηγμένη με το κινητό και σε χειρότερες συνθήκες (βροχή, 100% σκοτάδι, στενός δρόμος) για να φανούν οι διαφορές με την μεγάλη σκάλα αναμμένη. Πιστεύω ότι με λάμπες στα 4300Κ το αποτέλεσμα θα ήταν ακόμη καλύτερο, αλλά και πάλι το φως δεν έχει καμία σχέση με τις μαμά λάμπες:
IMG_1183s.jpg
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Καλορίζικα τα νεα σπυ φώτα. Δυο απορίες εχω. 1η με το start stop τα μπαλαστ καποια στογμη δεν θα τα παιξουν; διοτις στο κλιο που ειχα οταν εσβηνε μετα μολις εβαζα μπρος επεφτε στιγμιαια η φωτεινοτητα. 2η απορια αφου εχεις προτζεκτορα πως γινεται να απλωνει τοσο πολυ το φως; επίσης ειμαι 99% σιγουρος οτι το audi δεν φοραει philips ξενον διοτι απο οτι εχω διαβασει μαζι με την οσραμ ειναι οι πρωτες που εναντιωθηκαν στα ξενον. Φιλικα στο λεω και δεν ειναι και απιθανο να κανω λαθος
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Κοίτα, με το start stop δεν έχω καμία πτώση φωτεινότητας, ούτε κάποιο τρεμόπαιγμα. Τώρα αν τα παίξουν τα ballast κάποια στιγμή δεν ξέρω. Έχουν όμως 3 χρόνια εγγύησης, άρα δεν ανησυχώ και πολύ. Να επαναλάβω ότι τα συγκεκριμένα ballasts είναι τελευταίας γενιάς AC.
Και εμένα μου έκανε εντύπωση πόσο άπλωσε το φως, αλλά όπως βλέπεις από τις φώτο, έχω projectors και η δέσμη είναι αυτή που φαίνεται. Γιαυτό είπα, ότι το αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου.
Όσον αφορά το audi, φοράει 100% philips λάμπα. Μαμά είχε μια philips στα 4300K :
NEW-FACTORY-OEM-AUDI-A1-A3-A4-A5-A6-A7-A8-Q3-Q5-Q7-Xenon-HID-D3S-BULB-N-10721805-351686135279-2.jpg
, αλλά την έχω αλλάξει με μια Philips xtreme vision D3S στα 4800Κ.
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
35
www.zygos-artas.gr
Nexus δηλώνω εντυπωσιασμένος! Κοίτα να δεις που θα μπούμε σε έξοδα καλά καλά δεν αλλάξαμε λάμπες :p !!! Άσχετο αλλά οι φωτό που έχεις τραβήξει άνετα πάνε για διαφημιστικό σποτάκι για τα xenon σου!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οι philips και osram εναντιώθηκαν στα aftermarket xenon. Που βαζουμε εκ των υστέρων...
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
nexus said:
Κοίτα, με το start stop δεν έχω καμία πτώση φωτεινότητας, ούτε κάποιο τρεμόπαιγμα. Τώρα αν τα παίξουν τα ballast κάποια στιγμή δεν ξέρω. Έχουν όμως 3 χρόνια εγγύησης, άρα δεν ανησυχώ και πολύ. Να επαναλάβω ότι τα συγκεκριμένα ballasts είναι τελευταίας γενιάς AC.
Και εμένα μου έκανε εντύπωση πόσο άπλωσε το φως, αλλά όπως βλέπεις από τις φώτο, έχω projectors και η δέσμη είναι αυτή που φαίνεται. Γιαυτό είπα, ότι το αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου.
Όσον αφορά το audi, φοράει 100% philips λάμπα. Μαμά είχε μια philips στα 4300K :
NEW-FACTORY-OEM-AUDI-A1-A3-A4-A5-A6-A7-A8-Q3-Q5-Q7-Xenon-HID-D3S-BULB-N-10721805-351686135279-2.jpg
, αλλά την έχω αλλάξει με μια Philips xtreme vision D3S στα 4800Κ.
μπορεις να μας πεις το μαγαζι που τα αγορασες και τα τοπεθετησες μηπως και προχωρησω και εγω αφου εισαι τοσο ευχαριστημενος?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε μου, δεν μπορώ να αναφέρω το μαγαζί, αφενός γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αφετέρου γιατί ενδεχομένως να κάνεις την δουλειά σου φτηνότερα. Στον συγκεκριμένο, η εγκατάσταση έφτασε τα 200ευρώ.
Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι ότι τα ballast είναι ουσιαστικά τα hylux που φαίνονται εδώ σαν εναλλακτική των Morimoto: https://www.theretrofitsource.com/components/ballasts/aftermarket/amp-hylux-2a88-canbus-35w.html
Και από λάμπα, δεν ξέρω καν τι είχε μέσα το κιτ που έβαλα, αλλά ήδη έχω παραγγείλει μια cnlight στα 4300Κ για να τις αλλάξω: https://www.amazon.co.uk/Xenon-Replacement-Headlight-10000K-12000K-x/dp/B00I0WH53A/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1485163470&sr=8-9&keywords=cnlight
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
A μπράβο! Τα Hylux 2A88 με τις extra γειώσεις έχω αγοράσει κι εγώ, αλλά από China. Και δουλεύουν απροβλημάτιστα στο ST. Με λάμπες H7 5000K.

Μπορείς να τα βρεις στο aliexpress πιο φθηνά (αλλά δεν υποστηρίζει paypal):

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-Original-HYLUX-canbus-12V35W-slim-canbus-ballast-for-HID-xenon-H11-H7-h4-HB4-HB3/32378159624.html?spm=2114.13010608.0.0.mA03vs

Kαι φυσικά στο ebay πιο ακριβά:

http://www.ebay.co.uk/itm/Hylux-2A88-HID-CANBUS-12V-35W-AC-Ballast-Very-Reliable-100-Car-Pass-ERROR-FREE-/252040003270?hash=item3aaec13ec6
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Κώστα, να υποθέσω ότι ούτε εσύ έχεις κάποιο θέμα με το start/stop, η γενικά κάποιο άλλο θέμα με τα φώτα ε? Επίσης με τι λάμπες τα έχεις εσύ? Μήπως να έβαζες και εσύ καμιά φώτο να δούμε το αποτέλεσμα?
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Άργησα αλλά ήρθα χαχαχ. Καταρχάς ζητώ συγγνώμη δεν καταλαβα οτι στο audi εχεις εργοστασιακα ξενον. Οποτε ναι εργοστασιακα εχει η philips. Λαμπες σκετες για αφτερμαρκετ δεν εχει. Τωρα με το start stop το επαθα και εγω πρωτη φορα με το κλιο μου το οποιο γενικα ητν ενα αμαξι βασανιαρικο φτανει να πω πως η δεξια πλευρα φωτων ηθελε καν μπας μπαλαστ ενω η αριστερη οχι. Παρατηρησα λοιπον δυο πραγματα στα δυο χρονια που το ειχα. Πρωτον όταν εσβηνε και έπαιρνε επεφτε η ταση στα ξενον. Εκανα απόπειρα πατεντας να περασω ρευμα απο μπαταρια κλπ κλπ αλλα λόγω του αισθητηρα που ειχα για τα φωτα δεν γινοταν τίποτα. Και το δευτερο που ειδα τρελη καταναλωση μπαταριας. Να σημειωσω πως αγοραστηκαν απο επώνυμο καταστημα και εσκασα 160€. Δεν ειναι της πλακας τα ξενον απλα το αμαξι ειχε θεμα. Για αυτο ρωταω για το φιεστα γιατί σιγουρα θα βαλω και εγω επειδή ταξιδευω πολυ σε επαρχια νυχτα και δεν με καλυπτει ο μαμα φωτισμος
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπέρα! Αγόρασα το καλοκαίρι φώτα led με ασπρο χρώμα 6.300Κ κινέζικα με ανεμηστηρακια ενσωματωμένα την βάση ης λάμπας! Από μακριά ο αμαξι φενεται σαν να εχει κιτρινες λάμπες αλλά απο κοντά στα 5 μέτρα φενεται λευκός ο δρόμος! Πιθανότατα α ειναι μούφα τα φώτα καιβθελω να βάλω κάτι καλό ώστε μα βλέπω και να μην τυφλωνω τους άλλους κυρίως! Δεν γνωρίζω και πολλά απο μάρκες κτλπ φώτων! ΜΚ7 εχω του 2009 αν κάποιος μπορέσει α με βοηθήσει ας στείλει  ας απαντησει!
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
nexus said:
Φίλε μου, δεν μπορώ να αναφέρω το μαγαζί, αφενός γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αφετέρου γιατί ενδεχομένως να κάνεις την δουλειά σου φτηνότερα. Στον συγκεκριμένο, η εγκατάσταση έφτασε τα 200ευρώ.
Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι ότι τα ballast είναι ουσιαστικά τα hylux που φαίνονται εδώ σαν εναλλακτική των Morimoto: https://www.theretrofitsource.com/components/ballasts/aftermarket/amp-hylux-2a88-canbus-35w.html
Και από λάμπα, δεν ξέρω καν τι είχε μέσα το κιτ που έβαλα, αλλά ήδη έχω παραγγείλει μια cnlight στα 4300Κ για να τις αλλάξω: https://www.amazon.co.uk/Xenon-Replacement-Headlight-10000K-12000K-x/dp/B00I0WH53A/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1485163470&sr=8-9&keywords=cnlight
με συγχωρεις πολυ φιλε μου , το θεμα μου εμενα ειναι να βαλω κατι αξιoπιστο στο αμαξι και λειτουργικο χωρις προβληματα κλπ. γιαυτο ηθελα να μου πεις που τα εβαλες γιατι ειδα οτι εγινε πολυ καλη δουλεια. το αμαξι ειναι ενος μηνα και ειναι κριμα να πηραματιστω με τα κινεζικα που κυκλοφορουν στον καθε ασχετο ηλεκτρολογο.σε ευχαριστω και παλι:D
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Κοίτα, καταρχήν όλα τα aftermarket xenon είναι κινέζικα. Και αυτό που έβαλα εγώ κινέζικο είναι. Όσον αφορά την αξιοπιστία του, δεν το έχω καιρό για να μπορώ να σου πω ότι είναι εντάξει. Σίγουρα βέβαια, προς το παρόν, δουλεύει χωρίς προβλήματα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση των φώτων.
Επίσης έχε υπόψιν, μιας και είναι ενός μήνα το αμάξι σου, ότι πιθανόν να έχεις θέμα με την εγγύηση αν βάλεις xenon. Εμένα έχουν περάσει τα 3 χρόνια της (πραγματικής) εγγύησης, γιαυτό και το έβαλα χωρίς να με νοιάζει και πολύ.Νομίζω κρίμα είναι, σε περίπτωση που σου βγάλει κάποιο πρόβλημα το αμάξι, να μην σε καλύψουν επειδή έβαλες xenon.
Απλά τα αναφέρω αυτά για να έχεις μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Αν εξακολουθείς να θέλεις να βάλεις το kit που έβαλα και εγώ, θα μπορούσα να σου στείλω με pm το μαγαζί, η ακόμα και να το αναφέρω εδώ αν δεν υπάρχει πρόβλημα από τους διαχειριστές.
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
Παιδια αποψη για αυτες τι λαμπες https://www.autobeam.co.uk/product-page/a9827d30-7515-e791-e7b4-c2a963919865 ??
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Θα χωρεσει ολο αυτο μεσα στο φαναρι μας; ειχα δοκιμασει λεντ στο ρενο μου αλλα οχι αυτα. Καποια αλλα πουνπισω εχουν ασημενιες λωριδες για ψυκτρες. Εμεινα ικανοποιημενος αλλα το ματι μου δεν μπορει τα 6000Κ. Και ετσι τα εβγαλα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Το έχουμε γράψει και αλλού, αυτού του είδους οι LED λαμπτήρες δεν μπορούν να χωρέσουν σε ΜΚ7/ΜΚ7.5, γιατί ο ανεμιστήρας θα εμποδίζει το καπάκι να κλείσει. Πράγμα που σημαίνει -μικρή ή μεγάλη- μοντίφα στο καπάκι και την καλωδίωση (τουλάχιστον να στηρίζεται κάπου), και *ίσως* πρόβλημα με υγρασία.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread