Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
KARBY said:
Λοιπον να τα παρουμε με την σειρα.ΞΕΝΟΝ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ.
Πρωτον ειναι παρανομα.
Δευτερον δεν εστιαζουν σωστα γιατι τα κατοπτρα δεν ειναι για ξενον .
Τριτον δημιουργουν υπερφορτωση στο δυκτιο ωστε να τρεμπαιζουν απο την διαφορα τασεως κατα την ενεργεια αλλων ηλεκτρικων λειτουργιων.
Τεταρτον δημιουργουνται προβληματα στεγανωτητας στα φαναρια και χανεται και η εγγυηση.
Πεμπτο και τελευταιο επειδη δεν εχουν αυτοματη ρυθμιση υψους ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ.
Καντε τη δουλεια σας με καλλιτερες λαμπες ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ WATTS.
Με ξενον ενδεχεται να αναβει και το προειδοποιητικο καμμενης λαμπας για οσα την εχουν.
Οσο για τα φωτα θεσεως ,καλλιτερα να τα αφησετε στην ησυχια τους γιατι εχουν αυτοματη  ρυθμιση φωτεινοτητας για τα led του titanioum οσο για το trend εχω την εντυπωση οτι δεν εχουν.ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΕΤΑ ΣΩΣΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.

Φίλε KARBY νομίζω πως είσαι λίγο απόλυτος.
Πρώτον δεν είναι παράνομα. Αν ψάξεις υπάρχει ανάλογο δημοσίευμα στους 4 τροχούς με κοινοτική οδηγία από E.U. και επίσης πολλά αμάξια έχουν πλέον μαμά xenon.
Δεύτερον θέλουν πολύ καλή ρύθμιση ή να βάλεις projector και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εστιάσεις.
Τρίτον τα xenon έχουν το ballast για αυτό ακριβώς το λόγο . Εαν τρεμοπαίζουν υπάρχουν άλλοι λόγοι (κακοί ποιότητα λάμπας , ballast , κακές συνδέσεις κτλ.).
Τέταρτο εαν κάνεις καλή δουλειά δεν έχεις προβλήματα στεγανότητας (την εγγύηση την χάνεις και μια βίδα να αλλάξεις μόνος σου , οπότε όσο θες να την έχεις δεν πειράζεις τίποτα).
Πέμπτο τα ρυθμίζεις σε μια μέση στάθμη για standart και μετά παίζεις ανάλογα που είσαι με τον εσωτερικό ρυθμιστή.
Επίσης εαν το αμάξι σου έχει canbus πρέπει να βάλεις xenon με canbus γιατί θα σου ανάβει η ένδειξη καμένης λάμπας (όπως λες) και θα έχεις και άλλα προβλήματα ηλεκτρολογικά . Τέλος αν θες να είσαι 100% σωστός πας και ρυθμίζεις τα φώτα σου σε έναν ηλεκτρολόγο με το ανάλογο μηχάνημα. Γιατί στον τοίχο είναι θέμα εμπειρίας και συνήθως δεν είναι σωστά (άσχετα αν το κάνουμε οι περισσότεροι).   
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Καλησπερα θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις . Αρχικα ενδιαφερομαι να βαλω Xenon φωτα στο fiestaki μου το οποιο ειναι το ford fiesta titanium με τα led φωτα. Μηπως ξερετε κανενα μαγαζι καλο για να βαλω και αν ναι .. Σε τι αποχρωση θα μου προτεινατε ετσι ωστε να μην εχει αντιθεση με τα led φωτα του αμαξιου που ηδη εχει !!
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Για μεσσαια σκαλα εγω θα εβαζα xenon με 6κ λαμπες ετσι ωστε να εχει την ιδια αποχρωση με τα led σου δηλαδη το λευκο του παγου..γνωμη μου και παντα φιλικα..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Tzimakos said:
Καλησπερα θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις . Αρχικα ενδιαφερομαι να βαλω Xenon φωτα στο fiestaki μου το οποιο ειναι το ford fiesta titanium με τα led φωτα. Μηπως ξερετε κανενα μαγαζι καλο για να βαλω και αν ναι .. Σε τι αποχρωση θα μου προτεινατε ετσι ωστε να μην εχει αντιθεση με τα led φωτα του αμαξιου που ηδη εχει !!

Όταν λες "xenon", εννοείς κανονικά xenon (τα μαμά ή σαν τα Morimoto), ή απλούς λαμπτήρες χωρίς projectors ? Για τα πρώτα, απευθύνεσαι στη Ford, σε ανταλλακτικά και φυσικά στη Morimoto, για τα δεύτερα όπου και να πας ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις...

Θερμοκρασία σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τους 6000K, ενώ το βέλτιστο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται τριγύρω στους 4800Κ-5000Κ, θερμοκρασία που είναι και τα περισσότερα εργοστασιακά xenon.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
The Ace said:
Θερμοκρασία σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τους 6000K, ενώ το βέλτιστο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται τριγύρω στους 4800Κ-5000Κ, θερμοκρασία που είναι και τα περισσότερα εργοστασιακά xenon.

Το facelift με τα εργοστασιακά led daylights εμπρός, θέλει maximum θερμοκρασία χρώματος 5000 Kelvin, για να ταιριάξει το χρώμα των leds με τις λάμπες της μεσαίας σκάλας. Με περισσότερα Kelvin, θα έχεις μεγαλύτερη διαφορά.
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Δηλαδη ενα σχετικα καλο και οικονομικο συστημα xenon σε τι τιμη κοστολογειται ? Μιλαω και προβολακια αλλα και για λαμπακια πινακιδας πισω
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Tzimakos said:
Δηλαδη ενα σχετικα καλο και οικονομικο συστημα xenon σε τι τιμη κοστολογειται ? Μιλαω και προβολακια αλλα και για λαμπακια πινακιδας πισω

"Καλό" και "οικονομικό" σπανίως πάνε μαζί ;) Αν εννοείς απλές λάμπες με ballast, δηλαδή τα γνωστά kitάκια που κυκλοφορούν εκατοντάδες και χιλιάδες παγκοσμίως, με 40-50€ θα βρεις πολλά και σε όλα τα μαγαζιά με αξεσουάρ αυτοκινήτου. Προφανώς δεν θα φωτίζουν σωστά.

Αν από την άλλη εννοείς τα σωστά kit σαν τα Morimoto (που είναι όντως "καλά" αλλά δεν τα λες και "οικονομικά"), υπολόγιζε περίπου 150-200€, αν κάνεις την -αρκετά δύσκολη- εργασία μόνος σου. Αλλιώς ένας ηλεκτρολόγος, ΑΝ δεχθεί να πειράξει τα φανάρια, θα σου ζητήσει 50-80€ για την εργασία. Η τιμή των φαναριών αυξάνει μέχρι τα 300-350€ αναλόγως σχήματος, λαμπτήρα, απόδοσης, αν έχουν angel-eyes κλπ.

Τέλος υπάρχει και η "κανονική" εργοστασιακή λύση, η οποία είναι να βάλεις όλα τα μαμά κομμάτια των εργοστασιακών xenon, η οποία είναι η πιο καλή και σωστή, αλλά είναι και πανάκριβη (τουλάχιστον μια τάξη μεγέθους κόστους πάνω)

Τα λαμπάκια της πινακίδας είναι απλά W5W, όπως και τα θέσεως μπροστά, τα οποία κάνουν από 2-3€ (απλά) μέχρι 15-16€ (LED) και επίσης μπορείς να τα βρεις στα ίδια μαγαζιά.
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Καλημέρα ξέρει κανεις κάποιο καλο μαγαζί για τοποθετήσεις xenon ? Γιατι θέλω να πάω να ρωτήσω να παρω μια προσφορά !! Ευχαριστώ πολυ
 

jiko_21

Rookie
Jun 28, 2016
16
0
0
ξερω καποιον πολυ καλο αλλα ειναι Μενιδι. Δεν ξερω αν σε βολευει
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Πήγα την παρασκευή σε κάτι ηλεκτρολογεία μπας και βρω καμία λύση με το σπασμένο κλιπάκι της λάμπας, λύση δεν βρέθηλε, εκτος του να βάλω ξένον, συγκεκριμένα άκουσα αυτό: "η αντιπροσωπεία θα σου ζητήσει να αγοράσεις όλο το φανάρι, φυσικά απο το να δώσεις 300$ θα σου βάλω με 160$ αυθεντικά ξένον phillips" πρεπει να ηταν πολυ αυθεντικα χαχαχα, πάντως μιας και το κιτ ξένον είναι στη λίστα μου, έχει να προτείνει κανείς ένα καλο ηλεκτρολογείο, που να βάζει full canbus
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Φιλε μου εγω που ειχα βαλει xenon με canbus εδω και 3 χρονια δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα..τα ειχα βαλει στην  Ηρακλειου αμεσως μετα την εξοδο της αττικης οδου..καλος μαστορακος..
 
Jul 24, 2015
8
0
0
37
Καλησπέρα σε όλους. Λοιπον εγω έβαλα h7 xenon 6000κ πρόσφατα σε φαναρι χωρις προτζεκτορα. Καταρχην να πω οτι δεν χρειαζεται canbus (fiesta 14 diesel econetic). Το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο απλα τα ρυθμισαμε να δειχνουν χαμηλα ετσι ωστε να μην τυφλωνουν τους απεναντι.
 
Jul 24, 2015
8
0
0
37
Τα έβαλα σε γνωστό μαγαζί στην λ.ηρακλειου οπως ανεβαινεις μετα την αττική οδό στα δεξια. 55 ευρώ μαζί με τις 2 βάσεις που χρειάζονται για να κουμπώσουν στο φανάρι. (45+10). Έχουν και 2 χρόνια εγγύηση. Τα έχω από τον αύγουστο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πιο σημαντικό ειναι η εγκατάσταση δηλαδή δεν φαινονται πουθενα μετασχηματιστες και καλώδια και επίσης ότι ρυθμιστηκαν να μην ενοχλούν τους απέναντι. Αλλα 45 έχουν τα προβολάκια...
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
giorgos1nikore said:
Τα έβαλα σε γνωστό μαγαζί στην λ.ηρακλειου οπως ανεβαινεις μετα την αττική οδό στα δεξια. 55 ευρώ μαζί με τις 2 βάσεις που χρειάζονται για να κουμπώσουν στο φανάρι. (45+10). Έχουν και 2 χρόνια εγγύηση. Τα έχω από τον αύγουστο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Αλλα 45 έχουν τα προβολάκια...

Τιμη ζευγαριου 15ε (και ουτε γιατι λογικα ο εμπορος τα παιρνει σε 50αδες),  οποτε σου λεει και 2 σετ να του χαλασουν στα 2 χρονια , 2*15 = 30ε  και παλι εχει κερδος
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread