Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Είναι λογικό να έχει χαλάσει δίσκο πλατό με 20.000χλμ; Τελευταία το αμάξι μου πατινάρει πολύ.Ειδικά με 3η-4η και 5η αν πατήσω αρκετά το γκάζι.Με 1η 2α σχεδόν καθόλου
-Το μόνο πιθανό αίτιο που μπορεί να το έχει προκαλέσει είναι ότι έδωσα το αμάξι σε έναν συνάδελφο για εξυπηρέτηση (νέος οδηγός),
-είτε να τοποθετήθηκε άτεχνα ο δίσκος και το ρουλεμαν ή τρομπάκι απο τον μάστορα που τοποθέτησε πριν 1,5 χρόνο και αυτός να είναι ο λόγος της πρόωρης φθοράς.
-Το ενδεχόμενο να σχετίζεται με κάτι άλλο και όχι με τον δίσκο υπάρχει;
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
mk1 Stelios said:
Τι μάρκα δισκο πλατο εβαλες?
Μια βάβη που μπορει να προκαλλέσει πατινάρισμα είναι να φαγωθεί η τσιμούχα στροφάλου και να ρίχνει λάδια επάνω στο δίσκοπλατο.
Ο δίσκος ήτανε Luk νομίζω.Τον είχα αγοράσει από το γνωστό μαγαζί ανταλλακτικών ford Αξώτης. Δεν είχα επιλέξει σίγουρα τον ακριβότερο,ούτε και τον φθινότερο.Είχε αλλαχτεί και το ρουλεμάν (έτσι δεν λέγεται ένα παρελκόμενο εξάρτημα του δίσκου;)
Πιθανό να φταίει η τσιμούχα μιας και δεν προειδοποίησε η βλάβη
Συν ότι έχω παρατηρήσει μια παραπάνω ζήτηση σε λαδάκι
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
mk1 Stelios said:
Αν χανει πολυ λαδι θα αφηνει λεκε στον δρόμο , καθε φορά που το παρκάρεις.
Δεν έχει ούτε σταγόνα στο πάρκινγκ θα το είχα προσέξει.Έχω και ταξίδι Αθήνα-Άρτα το Σ/Κ  στον επί 30χρόνια υπό κατασκευή δρομο οπότε  θα χρειαστεί αντικατάσταση νωρίτερα για ασφάλεια.Τρίτη συνεργείο.Τόσο γρήγορα όμως να χαλάσει δίσκος,με παραξενευει.
 
Δεν μπορείς να ξέρεις άν είναι ζόρισμα και άρπαγμα από κακή χρήση(λόγο του ότι το έδωσες για Χ χιλιομετρα το αμάξι σε άλλον). Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει ξεκινήσει μικρή διαρροή από την τσιμούχα.
Εγω στην θέση σου θα έβαζα sachs αφού η διαφορά τους είναι μόνο κανένα 20€ .
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
mk1 Stelios said:
Δεν μπορείς να ξέρεις άν είναι ζόρισμα και άρπαγμα από κακή χρήση(λόγο του ότι το έδωσες για Χ χιλιομετρα το αμάξι σε άλλον). Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει ξεκινήσει μικρή διαρροή από την τσιμούχα.
Εγω στην θέση σου θα έβαζα sachs αφού η διαφορά τους είναι μόνο κανένα 20€ .

Sachs μπήκε.
Τι θα κοστίσει περίπου η αντικατάσταση της τσιμούχας αν τελικά χρειαστεί;
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Crazy said:
Να αλλά αν έχει "ποτίσει" ο δίσκος λάδι, δύσκολο να κάνεις δουλειά.
Τι εννοείς αν έχει ποτίσει ο δισκος θα χρειαστεί κάτι περισσότερο να γίνει?
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Κ να αλλάξεις τη τσιμουχα αν έχει ποτίσει ο δίσκος λάδι θα χρειαστεί να αλλάξεις κ δίσκο γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πατιναρει κ πάλι.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
turbomaniac said:
ειπε το παιδι οτι θα αλλαξει και δισκο
Καλά οκ,δν σε είπαμε κ καμπούρη. :mad:

Κακό ήταν που το ανέφερα τι πρόβλημα θα έχει;  κ δν νομίζω να λέει κάπου συγκεκριμένα "θα πάω να αλλάξω δίσκο". ;)
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Οσοι εχετε αλλαξει δισκο θυμοσαστε αν σας εκανε στις 2χ.στρ με χαλαρο πατημα του γκαζιου ενα στιγμιαιο σκορτσαρισμα μηπως ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ο δισκος που έχει φαγωθεί κανει το αντιθετο απο σκορτσάρισμα γιατι πατιναρει (ανεβαζει στορφες χωρίς να επιταχύνει το αμάξι)
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
δεν πατιναρει ενα στιγμιαιο σκορταρισμα εχω απλα εχω 230χ.χλμ με μαμα δισκο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
230.000 με ένα δίσκο? αφου άντεξε τόσο παλι καλά. Με τοσα πολλά χιλιομετρα, πραγματι πρεπει να χουν μαλακώσει τα ελατήρια. Αν έχεις οδική περίμενε το επόμενο service να τ' αλλάξεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread