Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dhmhtra

Original poster
Newbie
Feb 16, 2011
6
0
0
καλησπερα,
καθως οδηγουσα πριν λιγες μερες και ενω βρισκομουν σε ανηφορα παω να βαλω ταχυτητα και ενω θεωρητικα ειχε μπει,το αυτοκινητο εκανε σαν να εχω νεκρα. πατουσα γκαζι ελαφρα γιατι ανησυχησα, αλλα αυτο τιποτα.ωσπου να το παω ως την ακρη για να περνανε τα αλλα αυτοκινητα αρχισε να βγαζει καπνους. οι καπνοι ερχονταν απο τη μηχανη και μυριζε πολυ ο δισκος. μηπως ξερετε αν ειναι σιγουρα το προβλημα στον δισκο πλατω?η υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπλεκτης?(ο συμπλεκτης ηταν πολυ μαλακος) και αν οντως ειναι ο δισκος, μηπως μπορει καποιος να μου πει μια ενδεικτικη τιμη για ανταλλακτικο και τοποθετηση?εχετε να προτεινετε καποιο ΦΤΗΝΟ συνεργειο?
ευχαριστω..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δισκο πλατο ρουλεμαν αλλαγη. τωρα για τιμες και συνεργειο καποιος που εχει αλλαξει θα μπορουσε να σε βοηθησει
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ετσι οπως το περιγραφει μαλλον ειναι δισκος πλατω.Ο συμπλεκτης χαλαρωνει αρκετα,το αμαξι χανει στροφες δλδ πατας γκαζι και δινει μετα απο λιγο και οχι κατευθειαν και οταν πας να κουμπωσεις ταχυτητα ακους σαν να εχει γραζια μεσα και δεν κουμπωνει σωστα.Σαν ανταλλακτικο κανα 200αρι ,εργασια 60 -70 σε συνεργειο της γειτονιας
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Μαλλον το ζορισες πολύ... Τωρα που κρύωσε δουλευει ο συμπλέκτης? Γιατι καμια φορά απλώς ζεσταινεται ο δισκος και μόλις κρυωσει είναι οκ!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
turbomaniac said:
Μαλλον το ζορισες πολύ... Τωρα που κρύωσε δουλευει ο συμπλέκτης? Γιατι καμια φορά απλώς ζεσταινεται ο δισκος και μόλις κρυωσει είναι οκ!!!
Και να κρυώσει θα έχει ''καεί''...Δλδ θα είναι σκετό γυαλί και δεν θα έχει σωστή απόδωση!!

Προφανώς είναι θα χρειαστείς δίσκο-πλατώ dhmhtra...Το ζόρισες πολύ απ ότι φαίνεται!!Μπορείς να βρείς ένα aftermarket set δισκου-πλατώ σε αρκετά καλή τιμή και χωρίς να έχεις προβλήματα!Τιμές μαζί με τοποθέτηση υπολόγιζε 150-300 ευρώ ανάλογα που θα πας και τι δίσκο θα βάλεις...Μην κοιτάς μόνο για το πιο φτηνό πάντως, διότι μπορεί να ξαναέχεις προβλήματα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
panos.l said:
Και να κρυώσει θα έχει ''καεί''...Δλδ θα είναι σκετό γυαλί και δεν θα έχει σωστή απόδωση!!

Προφανώς είναι θα χρειαστείς δίσκο-πλατώ dhmhtra...Το ζόρισες πολύ απ ότι φαίνεται!!Μπορείς να βρείς ένα aftermarket set δισκου-πλατώ σε αρκετά καλή τιμή και χωρίς να έχεις προβλήματα!Τιμές μαζί με τοποθέτηση υπολόγιζε 150-300 ευρώ ανάλογα που θα πας και τι δίσκο θα βάλεις...Μην κοιτάς μόνο για το πιο φτηνό πάντως, διότι μπορεί να ξαναέχεις προβλήματα...
να βαλει τετραφτερο για ακαριαίες αλλαγες!!!! :D :D
 

dhmhtra

Original poster
Newbie
Feb 16, 2011
6
0
0
σας ευχαριστω πολυ!!ναι, μαλλον το ζορισα..
να 'στε καλα
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Να ρωτησω και εγω κατι παιδια ??? Νιωθω ενα γαργαλημα στο ποδι οταν κανω αποσυμπλεξη οταν το αμαξι κινηται λετε να οφειλεται στο ρουλεμαν του σασμαν η ειναι απο καμια βαση μηχανης ???
 
dhmhtra said:
καλησπερα,
καθως οδηγουσα πριν λιγες μερες και ενω βρισκομουν σε ανηφορα παω να βαλω ταχυτητα και ενω θεωρητικα ειχε μπει,το αυτοκινητο εκανε σαν να εχω νεκρα. πατουσα γκαζι ελαφρα γιατι ανησυχησα, αλλα αυτο τιποτα.ωσπου να το παω ως την ακρη για να περνανε τα αλλα αυτοκινητα αρχισε να βγαζει καπνους. οι καπνοι ερχονταν απο τη μηχανη και μυριζε πολυ ο δισκος. μηπως ξερετε αν ειναι σιγουρα το προβλημα στον δισκο πλατω?η υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπλεκτης?(ο συμπλεκτης ηταν πολυ μαλακος) και αν οντως ειναι ο δισκος, μηπως μπορει καποιος να μου πει μια ενδεικτικη τιμη για ανταλλακτικο και τοποθετηση?εχετε να προτεινετε καποιο ΦΤΗΝΟ συνεργειο?
ευχαριστω..

Οι καπνοι ειναι απο το δισκο πλατω.
Ποσα χιλιομετρα εχει κανει το αμαξι?
Ποσα κυβικα ειναι?
ειναι σημαντικες πληροφοριες για να σου πουμε με σιγουρια αν θες αλλαγη η οχι
 

dhmhtra

Original poster
Newbie
Feb 16, 2011
6
0
0
καλημερα..1200 και εχει κανει περιπου 27000.το εχω 5 χρονια περιπου αλλα δεν το κινουσα εγω.απ' ο,τι ξερω ειναι πρωτη φορα που βγαζει καποιο θεμα..
 
να μην ανησυχείς είναι λίγα τα κυβικά κ λόγο του ότι δεν έχει πολύ δύναμη πατάς περισσότερο τον συμπλέκτη για να μην σβήσει σε μεγάλα ανηφορικά κομμάτια με αποτέλεσμα να ανάβει ο δίσκος. Δεν έχεις πρόβλημα που άναψε ο δίσκος (δεν παθαίνει κάτι). Εδώ εγώ σε ξεπαρκάρισμα ανηφόρας κ έχω μυρίσει τον δίσκο σε 1.4 φιέστα. Όπως κ να έχει να μην ανησυχείς!
 

dhmhtra

Original poster
Newbie
Feb 16, 2011
6
0
0
ναι μωρε..στην αρχη δεν ανησυχησα.αλλα το αφησα να "σβησει" λιγο το ολο θεμα και μετα και παλι δεν τραβουσε. σιγουρα θελει αλλαγη..τι να κανουμε.. απλως απο δω και περα χειροφρενο στις ανηφορες.. ::) δικη μας χαζομαρα
οπως και να'χει, ευχαριστω
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
dhmhtra said:
ναι μωρε..στην αρχη δεν ανησυχησα.αλλα το αφησα να "σβησει" λιγο το ολο θεμα και μετα και παλι δεν τραβουσε. σιγουρα θελει αλλαγη..τι να κανουμε.. απλως απο δω και περα χειροφρενο στις ανηφορες.. ::) δικη μας χαζομαρα
οπως και να'χει, ευχαριστω

αλλαγη όχι ακόμα... Να χεις οδική βοηθεια και να αλλαξεις μόνο όταν μείνεις!!! Μπορει να σε  βγάλει ακόμα και για άλλα 20000 χλμ αυτός ο δίσκος!!!
 

dhmhtra

Original poster
Newbie
Feb 16, 2011
6
0
0
μα δεν τραβαει -ζοριζεται απο τοτε. βαζω 1η και στην αρχη ειναι π.χ. σαν να εχω σηκωμενο το χειροφρενο.μετα το φοβαμαι και πανω απο δευτερα δεν το παω γιατι οντωςς δεν τραβαει και πολυ. λετε να μην αλλαξω ακομη? 
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
dhmhtra said:
μα δεν τραβαει -ζοριζεται απο τοτε. βαζω 1η και στην αρχη ειναι π.χ. σαν να εχω σηκωμενο το χειροφρενο.μετα το φοβαμαι και πανω απο δευτερα δεν το παω γιατι οντωςς δεν τραβαει και πολυ. λετε να μην αλλαξω ακομη?  

οδική βοήθεια έχεις? Αν ναι μην αλλαξεις ακόμα. Αν όχι, κάνε οδική και μην αλλάξεις ακόμα :D :D..
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ρε ψηλε αμα δεν παει καθολου το αμαξι γιατι να μην αλλαξει?Εγω απο οσα εχω διαβασει βλεπω οτι εχει θεμα το αμαξι και ειναι δυσκολο να μετακινηθει.Ας παει η κοπελα σε ενα συνεργειο της γειτονιας, να του ριξει μια ματια χωρις να πει τιποτα και να δουμε τι θα της πουν.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Ρε ψηλε αμα δεν παει καθολου το αμαξι γιατι να μην αλλαξει?Εγω απο οσα εχω διαβασει βλεπω οτι εχει θεμα το αμαξι και ειναι δυσκολο να μετακινηθει.Ας παει η κοπελα σε ενα συνεργειο της γειτονιας, να του ριξει μια ματια χωρις να πει τιποτα και να δουμε τι θα της πουν.

μαλλον της φαινεται.. Ο δισκος η χαλαει και μένεις ή πατινάρει.. Να "φρεναρει" όπως λεει η κοπέλα δεν γίνεται. μαλλον πατιναρει λίγο. Να παει σε συνεργειο, μόνο αν δεν της παρουνε τίποτα για να το δούνε.. Αλλα ξερεις, θα παει στο συνεργείο, "αμαν, πώς κυκλοφορείς έτσι ρε κοπελιά!!!" θα πει ο συνεργιατζης, και να το 300αρι ενω μπορει να θελει και 20000 χλμ ο δίσκος μέχρι να σκορπίσει... 
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ναι σε αυτο εχεις δικιο.Γι'αυτο ειπα να παει σε ενα συνεργειο χωρις να πει τιποτα, απλα να του ριξουν μια ματια και να δουμε τι θα πουν.Δεν θα παρουν λεφτα για να ριξουν μια ματια των 5 λεπτων και εμεις εδω ειναι δυσκολο να βγαλουμε διαγνωση.Παντως και εγω το βλεπω δυσκολο να εχει φαγωθει ο δισκος με 27.000χλμ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Παντως και εγω το βλεπω δυσκολο να εχει φαγωθει ο δισκος με 27.000χλμ.
δεν ειναι καθολου δυσκολο μπαμπη να φαγωθει ο δισκος,εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης
πχ αλλαγη δισκο-πλατο στις 10,000χιλ σε mondeo λογω κακης χρησης
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread