Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Μαλιστα.. Την περιμενα αυτη την απαντηση γιατι ειναι περιεργο υλικο, αλλα ειπα μηπως υπαρχει ειδικη βαφη.. Μαλλον πρεπει να συμφιλιωθω με την εικονα αντιστοιχη εκδοση σε γκρι-μαυρη χρωματικη παλετα δειχνει πιο πολυτελης, οσο πολυτελες μπορει να ειναι το τρεντακι δηλαδη thanks nos!
 
Apr 17, 2020
41
3
6
nos7 said:
Raspberry βαφή είναι δυσκολο έως ανέφικτο να γίνει γιατι είναι σαν σφουγγάρι , όποτε δυσκολο να βαφτεί και εάν γίνει σε πολύ λίγα χρονιά θα δεις σπασίματα στο χρώμα , όποτε η αλλαγή είναι μονόδρομος !!

<- Αυτο.

Υποθέτω οι 2 επιλογές που έχεις είναι ανταλλακτικό μεταχειρισμένο από κάποιον μαντρά, ή αλλιώς ταπετσέρης για να στο ντύσει σε ότι χρώματα και ποιότητες θες :p
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
@GiannisAggelis εννοεις σαν καλυμμα ή επενδυση μονιμη; δεν εχω υποψιν μου πως μπορει να γινει αυτο σε ταπετσερη. Δωσε μου λίγο τα φωτα σου..
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Μόνιμη επένδυση, βγάζεις το ταμπλό ολόκληρο και πας στον ταπετσερη και λες θέλω αυτό αυτό και αυτό.
Τέτοιες δουλειές συνήθως κάνουν αυτοί που κάνουν full rebuild σε αντίκες κλπ. Θέλει χρόνο και λεφτά προφανώς αυτό. Alcandara/δερμα/δερματίνι/ύφασμα ανάλογα την τσέπη. Γενικά δεν είναι κάποια απλή δουλειά υπόψιν.
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάτι τέτοιο, ίσως μελλοντικά το ντύσω alcandara (είδος υφάσματος).
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
αυτό που με ανησυχεί είναι οτι το ύφασμα θα κρατάει αρκετή σκόνη και δεν θα ειναι εύκολο στο καθάρισμα.. θα το ψάξω και απο άποψη κόστους. φανταζομαι όμως για να μην το εχει επιχειρήσει κανείς δεν συμφέρει απο πολλές απόψεις. θα κοιταξω για αντικατάσταση.. ευχαριστώ για τη συμβουλή!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
@Raspberry εαν μιλάμε μονο για ταμπλό και το κάλυμα στις πόρτες, εαν πας σε σωστό ταπετσέρη μπορεί να σου κάνει πολύ όμορφη δουλειά και με πολύ ωραίες ραφές στις άκρες στα χρώματα που σαρέσει και πιστευω σε καλό κόστος. Δεν εχω καποιον συγκεκριμένο στο μυαλό μου αλλά είχα αμάξι με δουλειά απο ταπετσέρη στα ίδια σημεία και ήταν πολύ όμορφο.
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
σε ευχαριστώ πολύ! μήπως υπάρχουν φωτογραφίες απο τη δουλειά που μου προανέφερες να παρω μία ιδέα;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Πλέον το αμάξι δεν είναι στα χέρια μας και δεν έχω φωτογραφία θα σου δείξω ομως μια παρόμοια δουλειά για να καταλάβεις τι εννοώ.
H συγκεκριμένη είναι απο τον Ρέλλα που είναι απο τους πιο γνωστούς στην Αθήνα αλλα είναι και λίγο ακριβούτσικος.
Σίγουρα με καλή έρευνα αγοράς μπορείς να βρείς καλή τιμή για αυτό που ψάχνεις, βέβαια τσάμπα δεν θα γίνει αλλά θα αλλάξει πολύ το αμάξι σου προς το καλύτερο.
Η αλλαγή που προανέφερα εγώ είχε γίνει σε alfa romeo mito που είχε και αυτό κόκκινο ταμπλό και πραγματικά έδειχνε πολύ άσχημο, και τα αποτελέσματα μετά την δουλειά για μένα ήταν πολύ εντυπωσιακά..


 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Όντως οπτικά πολύ ωραίο αποτέλεσμα, δεν το περίμενα ετσι. Μπορει να δώσει ενα τσικ πολυτέλειας. Θα επικοινωνήσω μαζί του γιατι βλέπω στο σαιτ του ενδιαφέρουσες δουλειές. Αν μου πέσουν τα μαλλιά απ το κόστος θα σας ενημερώσω σε ευχαριστω πολυ!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Raspberry said:
Όντως οπτικά πολύ ωραίο αποτέλεσμα, δεν το περίμενα ετσι. Μπορει να δώσει ενα τσικ πολυτέλειας. Θα επικοινωνήσω μαζί του γιατι βλέπω στο σαιτ του ενδιαφέρουσες δουλειές. Αν μου πέσουν τα μαλλιά απ το κόστος θα σας ενημερώσω σε ευχαριστω πολυ!

Μην ξενερώσεις εαν ακούσεις τεράστιο κόστος, μίλα και με άλλους και καλύτερα οχι απο το τηλέφωνο αλλα απο κοντά. Δες και δέρμα αλλά και δερματίνη, δες τις ποιοτητες, κάνε μια καλή έρευνα και στο τέλος η απόφαση είναι δική σου ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread