Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Καλησπέρα Παιδιά....ήθελα να ρωτήσω για έναν θόρυβο που ακούω σε κάθε λακούβα απο το πίσω μέρος...και τελικά ανακάληψα ότι είναι η γλώσσα της κλειδαριάς του πορτ παγκαζ η οποία παίζει και σε κάθε τράνταγμα ακούγετε υπερβολικά αυτός ο μεταλλικός ήχος...Ευχαριστώ! :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, οντως, εχει θεμα το mk6 εκει. Κι εμενα το εκανε και το διορθωσα βαζοντας θερμοσυστελλομενο στον πιρο που κουμπωνει η γλωσσα της κλειδαριας. Στην αρχη ειχα βαλει μονωτικη, αλλα σε καμια βδομαδα χαλουσε και ξανακουγοταν ο θορυβος. Παντως δεν ειναι θεμα λιπανσης, απλα τριβη μεταλλου με μεταλλο.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
kostg said:
Ναι, οντως, εχει θεμα το mk6 εκει. Κι εμενα το εκανε και το διορθωσα βαζοντας θερμοσυστελλομενο στον πιρο που κουμπωνει η γλωσσα της κλειδαριας. Στην αρχη ειχα βαλει μονωτικη, αλλα σε καμια βδομαδα χαλουσε και ξανακουγοταν ο θορυβος. Παντως δεν ειναι θεμα λιπανσης, απλα τριβη μεταλλου με μεταλλο.
Κώστα θερμοσυστελλομενη ταινια εβαλες ή σωληνάκι. ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωληνάκι.

14506_01.jpg
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Επίσης όταν το αφήνω να ανοίξει μόνο του το πορτ παγκάζ όταν τερματίζει ακούγετε σαν να βρίσκει μέταλλο με μέταλλο αλλά δεν βλέπω καμία επαφή....τι μπορεί να είναι?
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Έχω 2 θέματα που έχουν που έχουν αναφερθεί ξανά... πρώτων τρίζουν τα λάστιχα στις πόρτες , κυρίως του οδηγού. τελικά sprey σιλικόνης ή WD40 (τι είναι το WD40 και που θα το βρώ?)
μου χτυπάει και εμένα πίσω κάτι και έψαχνα να δώ τι είναι η εταζιέρα αλλά τελικά είναι μάλλον η γλώσσα όπως είπατε (το συνειδητοποίησα με το που το διάβασα πιο πάνω.) που βρίσκω  θερμοσυστελλομενο σωληνάκι και πώς δουλεύει?
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Το WD40 ειναι αντισκωριακο υγρο, το βρισκεις σε βενζιναδικα, χρωματοπωλεια και praktiker
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
manos.m said:
Έχω 2 θέματα που έχουν που έχουν αναφερθεί ξανά... πρώτων τρίζουν τα λάστιχα στις πόρτες , κυρίως του οδηγού. τελικά sprey σιλικόνης ή WD40 (τι είναι το WD40 και που θα το βρώ?)
μου χτυπάει και εμένα πίσω κάτι και έψαχνα να δώ τι είναι η εταζιέρα αλλά τελικά είναι μάλλον η γλώσσα όπως είπατε (το συνειδητοποίησα με το που το διάβασα πιο πάνω.) που βρίσκω  θερμοσυστελλομενο σωληνάκι και πώς δουλεύει?
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για τα λάστιχα θα πας να παρεις σπρέι σιλικόνης που μπορεις να βρεις στα praktiker πμχ. της sonax που κοστίζει περίπου 8€. Θερμοσυστελλομενο σωληνάκι θα βρεις σε ηλεκτρολογικα μαγαζια τα οποία τα θερμαινεις και μαζεύουν ειτε με αναπτήρα, πιστόλι θερμού αέρα.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
το σπρέι σιλικόνης έκανε τρελή δουλεία , έριξα και μπόλικο και δεν τρίζει τίποτα! πίσω έβαλα το θερμοσυστελλόμενο λαστιχάκι όπου κάτι έκανε .
Ακούγετε ακόμα ένα χτυπηματάκι αλλά δεν μπορώ να βρω τι ακριβός είναι!!
τι άλλο μπορεί να είναι?
Υ.Γ. ακούγετε μόνο σε λακκούβες!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread