Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
Εδω και καιρο ακουω στο φιεστακι μου ενα τριξιμο στην κολονα του συνοδηγου ακριβως εκει που ειναι η ζωνη ασφαλειας...?ακουγετε οταν πεφτω σε λακουβες και ειναι καπως ενοχλητικο..!εχει κανεις καμια προταση-λυση..?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
εαν δεν εντοπισεις απο που ακριβως ειναι δεν μπορουμε να σου πουμε καποια λυση...δλδ εαν ειναι απο το πλαστικο τις κολωνας ή εαν ειναι απο τον μηχανισμο της ζωνης!!
 

kas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
χωρις να ειμαι σιγουρος.πιστευω οτι ειναι εκει στον μηχανισμο της ζωνης που λες..!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
εαν ειναι απο τον μηχανισμο της ζωνης ειναι ευκολη η λυση του....εντοπιζεις εαν ειναι απο καμια βιδα(που στηριζεται ο μηχανισμος στην κολωνα του αμαξιου) και βαζεις ή λιγο σπρει γρασσου ή λιγο αντισκοριακο WD40,εαν ειναι ΜΕΣΑ στο μηχανισμο δλδ στα ελατηρια παλι η λυση ειναι η ιδια αλλα το κανεις προσεχοντας να μην παει WD40 επανω στο υφασμα της ζωνης!!!
ελπιζω να εγινα κατανοητος,εαν οχι και τα ειπα μπερδεμενα ρωτας για τυχων αποριες!!!
 

kas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
θα το παλεψω οταν εχω χρονο..ενα σπρευ σιλικονης πηρα προχθες ψεκασα στην περιοχη που νομιζα οτι προερχετε το τριξιμο αλλα τπτ..ΤΗΧ παντως
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
φιλε το σπρει σιλικονης το ''κολλαει'' αντι να το ''ξεκολαει''!!!τωρα πρεπει να βαλεις περισσοτερο WD40 για να ''ξεβγαλεις'' την σιλικονη!!
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα....Ένα άλλο που έχω όταν πέφτω σε λακούβες ομαλές είναι ότι "οι πόρτες μου κουνιούνται"δηλαδή.....δοκίμασε να σμπρώξεις προς τα μέσα την πόρτα σου με πίεση στις πάνω γωνίες του παραθύρου....θα ακούσεις πώς ακούγονται τα λάστιχα της πόρτας...Τι να ρίξω στα λάστιχα από τις πόρτες? :/
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξεις τα κάθετα μαύρα πλαστικά που έχουμε πάνω στις πόρτες από την εξωτερική πλευράς του,ξεκουμπώνουν πολύ εύκολα
 

kas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
nos7 said:
φιλε το σπρει σιλικονης το ''κολλαει'' αντι να το ''ξεκολαει''!!!τωρα πρεπει να βαλεις περισσοτερο WD40 για να ''ξεβγαλεις'' την σιλικονη!!
+1000..ειχες απολυτο δικαιο τελικα χθες πλακωσα το σημειο με WD40 και δεν ξανακουσα ''κιχ''..ΤΗΧ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το καλυτερο νομίζω είναι μαυρο γρασο με MoS (θειούχο μόλυβδο) σε σπρευ. Η αλλιως γρασοσπρευ ηλιθίου. Το WD δεν λιπαινει μόνιμα, φεύγει αμέσως
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
scorpion said:
εγώ πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξεις τα κάθετα μαύρα πλαστικά που έχουμε πάνω στις πόρτες από την εξωτερική πλευράς του,ξεκουμπώνουν πολύ εύκολα
Δεν κατάλαβα ποια εννοείς :/ αν γίνεται λίγο πιο σαφές η κάποια photo?
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
pitbull said:
Αυτα εννοει ο Ιακωβος,τα διακοσμητικα κολωνακια στις πορτες
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_mk6-outer_front_door_moulding_rh__3dr_866.htm
A όχι....Αυτά τα έχω κολλήσει με Sikaflex...χεχε :D δεν είναι από εκεί....τα σφραγιστικά λάστιχα τις πόρτας είναι.....αυτά ακούγονται... :( χμμμμ τι να βάλω;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aυτό που σου έγραψε πιο πάνω ο StuparArt. Σπρέι σιλικόνης. Απλά θέλει ανανέωση κάθε 2 μήνες περίπου γιατί τα λάστιχα ξανατρίζουν.
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
kostg said:
Aυτό που σου έγραψε πιο πάνω ο StuparArt. Σπρέι σιλικόνης. Απλά θέλει ανανέωση κάθε 2 μήνες περίπου γιατί τα λάστιχα ξανατρίζουν.
Από ότι φαίνεται κάτι μόνιμο δεν έχουμε....οπότε θα αρκεστώ στο κάθε δυο μήνες :p :p
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω βρει κάτι άλλο προς το παρόν, εκτός κι αν μας διαφωτίσει κάποιο άλλο παιδί από εδώ. Κι εμένα τρίζουν αυτά τα λάστιχα από τη μεριά του οδηγού. Αρχικά νόμιζα ότι είχε κρεμάσει η πόρτα, αλλά τελικά είναι μια χαρά. WD40 δεν κάνει γιατί μακροπρόθεσμα "καίει" τα λάστιχα, άρα το σπρέι σιλικόνης είναι το πιο κατάλληλο. Εγώ ρίχνω αρκετό σε ένα πανί και μετά περνάω τα λάστιχα και από την εξωτερική και από την εσωτερική πλευρά. Και αντίο οι θόρυβοι για κάποιο χρονικό διάστημα. Αν έχεις χρόνο μπορείς να το κάνεις όταν πλένεις το αυτοκίνητο. Πάνω από 5 λεπτά δε θα σου πάρει...
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εμενα ειχε ενα τριξιμο σχεδον απο τοτε που το πηρα το οποιο μεταγενεστερα καταλαβα οτι προερχοτανε απο τον μηχανισμο της πισω αριστερα ζωνης ετριζε το ελασμα που μαζευει πισω τη ζωνη
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
arkas said:
εμενα ειχε ενα τριξιμο σχεδον απο τοτε που το πηρα το οποιο μεταγενεστερα καταλαβα οτι προερχοτανε απο τον μηχανισμο της πισω αριστερα ζωνης ετριζε το ελασμα που μαζευει πισω τη ζωνη

Και τι εκανες για να σταματισει?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread