Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν θυμάμαι καλά άλλαξε τη ζώνη... Το ίδιο θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή στο μέλλον, γιατί εκτός του ότι τρίζει ο μηχανισμός της ζώνης μου, πλέον δυσκολεύεται και να μαζευτεί πίσω όταν τη βγάζω. Απλά σκέφτομαι ότι το "μαλλί" θα είναι αρκετό...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Δε νομίζω! Εκτός κ αν θες να την πάρεις καινουρια που δεν ξέρω πόσο έχει!!
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
kostg said:
Αν θυμάμαι καλά άλλαξε τη ζώνη... Το ίδιο θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή στο μέλλον, γιατί εκτός του ότι τρίζει ο μηχανισμός της ζώνης μου, πλέον δυσκολεύεται και να μαζευτεί πίσω όταν τη βγάζω. Απλά σκέφτομαι ότι το "μαλλί" θα είναι αρκετό...
Ναι αυτο ειχα κανει και αν θυμαμαι καλα στην αντιπροσωπεια μου ζητουσαν 130 κατι ευρω για καινουρια και αγορασα μια απο ebay μεταχειρισμενη σε αριστη κατασταση (ποσο δουλεμενη μπορει να ειναι μια πισω ζωνη αλλωστε) και μου βγηκε κανα 60ρι με τα μεταφορικα της
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
κωστα, πριν αντικαταστησεις τη ζωνη δοκιμασε να γρασσαρεις το ελατηριο πρωτα, στο πλαστικο καλυμμα που εχει εχει κατι μικρες τρυπουλες, σε καμια περιπτωση μην προσπαθησεις να την ανοιξεις γιατι θα ξετυλιχτει και μετα ειναι για πεταμα
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
arkas said:
κωστα, πριν αντικαταστησεις τη ζωνη δοκιμασε να γρασσαρεις το ελατηριο πρωτα, στο πλαστικο καλυμμα που εχει εχει κατι μικρες τρυπουλες, σε καμια περιπτωση μην προσπαθησεις να την ανοιξεις γιατι θα ξετυλιχτει και μετα ειναι για πεταμα

Αν εχει εξασθενισει το ελατηριο ρε Κωστη, παλι για πεταμα θα ειναι!! ο Κωστας την εχει δουλεψει πολυ την ζωνη του(αν μιλαμε για του οδηγου) και να την γρασαρει και να στρωσει λιγο, μετα απο λιγο καιρο θα του κανει παλι τα ιδια!!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
kostg said:
Αν θυμάμαι καλά άλλαξε τη ζώνη... Το ίδιο θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή στο μέλλον, γιατί εκτός του ότι τρίζει ο μηχανισμός της ζώνης μου, πλέον δυσκολεύεται και να μαζευτεί πίσω όταν τη βγάζω. Απλά σκέφτομαι ότι το "μαλλί" θα είναι αρκετό...
και γιατι δν περνεις τον μηχανισμό απο μια ζώνη των πισω καθισμάτων ,αφου έτσι και αλλιώς πισω δν βάζει κανένας
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Andreas19 said:
Αν εχει εξασθενισει το ελατηριο ρε Κωστη, παλι για πεταμα θα ειναι!! ο Κωστας την εχει δουλεψει πολυ την ζωνη του(αν μιλαμε για του οδηγου) και να την γρασαρει και να στρωσει λιγο, μετα απο λιγο καιρο θα του κανει παλι τα ιδια!!
ναι οντως αν ειναι και του οδηγου ναι, εμενα ηταν η πισω

zisis said:
και γιατι δν περνεις τον μηχανισμό απο μια ζώνη των πισω καθισμάτων ,αφου έτσι και αλλιώς πισω δν βάζει κανένας
δεν ειναι ιδιες διαφερουν στον τροπο που πιανει η ζωνη στο πατωμα του αυτοκινητου
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ αναφέρομαι στη ζώνη του οδηγού (δεν το διευκρίνησα εξ αρχής). Εκτός του ότι δεν τυλίγεται εύκολα, κάνει και ένα θόρυβο τακ τακ σαν να κοπανάει κάτι μέσα στο μηχανισμό στην κολώνα. Όταν την τραβήξεις απότομα πάντως μπλοκάρει κανονικά. Θα δω μήπως για αρχή ρίξω wd40 ή γράσο στο μηχανισμό και αν δε φτιάχνει μάλλον θα την αλλάξω με καινούρια.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ο μηχανισμος που μπλοκαρει τη ζωνη ειναι ξεχωριστος απο αυτον που την τυλιγει οποτε παντα θα μπλοκαρει το θεμα ειναι οτι σου σπαει τα νευρα επειδη δεν τυλιγεται πισω επομενως η αντικατασταση ισως να ειναι και μονοδρομος
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Ζηση η μπροστινες ζώνες έχουν κ καψουλι για τον αεροσακο, ενώ οι πίσω όχι! Οπότε και να έκαναν σαν ζώνες, δεν έκαναν σαν λειτουργία!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
arkas said:
αν εννοεις του πυροτεχνικους προεντατηρες αντρεα βρισκονται εκει που κουμπωνει η ζωνη και οχι στον μηχανισμο της
 

Στο 6αρι δεν είμαι σίγουρος που το έχει, αλλά σίγουρα έχει μπριζακι και στην ζώνη!
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
στο 6αρι ειναι τοποθετημενοι στην εσωτερικη μερια των καθισματων (μια μακροστενη μπουκαλα γυρω στα 10 -15 εκατοστα) και για να μην μακρυγορω γιατι εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα ακομα και αυτο να μην ηταν η λειτουργια της ζωνης εχει να κανει και με αλλα πραγματα οπως η γωνια στην οποια ειναι τοποθετημενος ο μηχανισμος της ζωνης  και μπροστα με πισω διαφερει.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
;)Δεν έχει κ like να σου κάνω! Έτσι είναι όπως τα λες Κώστα και αυτό που μου περιγράψεις είναι ο προεντατηρας της ζώνης που βρίσκεται πάνω στο κάθισμα και έχει μέσα ένα χοντρό σύρμα ώστε αν σκάσει να μαζέψει την ζώνη προς τα κάτω!
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
εμενα ρε παιδια απο την ωρα που τρακαρα και μετα σε καθε λακουβα ακουω τριξιματα απο το ταμπλο... λετε να ειναι τιποτα κλιπς ή βιδες? τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση?
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
οχι δεν ανοιξαν αεροσακοι... απλα απο μπροστα καλιμπραριστικε και λεω μηπως με το στραβωμα μην εσπασαν τιποτα βασεις του ταμπλο...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δυστυχώς είναι πολύ περίεργη η κατάσταση σε αυτή την περίπτωση. Μπορεί απλά να ταρακουνήθηκε εσωτερικά κάτι από το κοπάνημα και να κουδουνίζει τώρα... Οι βάσεις του ταμπλό απ' όσο έχω δει είναι μεταλλικές. Δε μπορεί να έσπασε κάτι.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
οποτε το αφηνω ετσι οπως ειναι και θα βαζω λιγο ποιο δυνατα την μουσικη χεχε... ειναι απειρα σπαστικο σε καθε λακουβα να ακουω τσικ τσικ...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread