Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
υπάρχουν κ εδω:
http://www.siriocenter.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=2&the2id=4&the3id=1421&theid=1421&open1=2&open2=4&open3=1421&tctitle=REDS%20DARK%20BLADE&thepid=2165&page=1

http://www.koutsorrizos.gr/default.asp?siteID=1&pageid=97&langid=1

αν θεωρειται διαφημιση σβηστε το ποστ
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ο Κουτσορρίζος αν δεν κανω λαθος ειναι ο αντιπροσωπος της momo στην Ελλαδα αλλα πουλαει μονο σε μαγαζια.Αν πας σε ενα μαγαζι που φερνει momo και του πεις θελω αυτη θα στη φερει.Αν εχεις κανα γνωστο βουλκανιζατερ που ασχολειται πηγαινε εκει.
 

Xeen

Rookie
May 25, 2010
25
0
1
46
Τρίκαλα
pitbull said:
Ο Κουτσορρίζος αν δεν κανω λαθος ειναι ο αντιπροσωπος της momo στην Ελλαδα αλλα πουλαει μονο σε μαγαζια.Αν πας σε ενα μαγαζι που φερνει momo και του πεις θελω αυτη θα στη φερει.Αν εχεις κανα γνωστο βουλκανιζατερ που ασχολειται πηγαινε εκει.

Μάλλων θα πάω σε βουλκανιζατέρ για τις ζάντες. Μπορώ να πω οτι επντυπωσιάστικα ! TΝΧ πάντως για τις απαντήσεις σας ;D
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε να βοηθαμε...(οσο και οπως μπορουμε...) :)
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Ειδα  Ζαντες  και  μπηκα!  (για να μην ανοιγω αλλο θεμα)
  Ψαχνω  για  ζαντες  τετοιου  τυπου, (αλουμινιου με εσωτερικο μαυρο).Πως  θα  ξερω  οτι  ταιριαζουν  στο  Fiesta?

     
280.jpg
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Απο δυχρωμια ωραιες ζαντες βγαζει η momo(ten's,predator,next)
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=31.msg6435#new
απαντηση #19.Θα πρεπει να προσεξεις το καρε και το offset τα οποια δεν γνωριζω για μκ7.Καπου διαβασα καρε 4x108 και offset 47,5 οποτε μπορεις να βαλεις μεχρι και 35 αν ισχυουν.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Καπου διαβασα καρε 4x108 και offset 47,5 οποτε μπορεις να βαλεις μεχρι και 35 αν ισχυουν.

το καρε ειναι αυτο,για το offset καπου εκει ειναι που λεει ο pitbull, αποψη μου μην αλλαξεις πολυ το offset,οσο το μικραινεις τοσο εξω θα βγαινουν οι ζαντες
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
το καρε ειναι αυτο,για το offset καπου εκει ειναι που λεει ο pitbull, αποψη μου μην αλλαξεις πολυ το offset,οσο το μικραινεις τοσο εξω θα βγαινουν οι ζαντες

52 φοράει απο την μάνα του. Όσο μικραίνει τόσο έξω βγαίνει.. Με 35 η πίσω είναι καλά αλλα η μπροστά εχέχει 1-2 δάχτυλα έξω απο το θόλο. Το καρέ δεν το θυμάμαι αλλα είναι εύκολο να το μετρήσετε. Νομίζω είναι η διαγώνιος του τετραγώνου που σχηματίζουν τα μπουλώνια.
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
turbomaniac said:
52 φοράει απο την μάνα του. Όσο μικραίνει τόσο έξω βγαίνει.. Με 35 η πίσω είναι καλά αλλα η μπροστά εχέχει 1-2 δάχτυλα έξω απο το θόλο. Το καρέ δεν το θυμάμαι αλλα είναι εύκολο να το μετρήσετε. Νομίζω είναι η διαγώνιος του τετραγώνου που σχηματίζουν τα μπουλώνια.


Σωστα νομιζεις...Το καρρε μετριεται σε διαγωνια μπουλωνια στην  περιπτωση μας που ειναι 4...Σε αλλες περιπτωσεις παει αλλιως...Απ οσο ξερω δηλαδη...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
52 φοράει απο την μάνα του. Όσο μικραίνει τόσο έξω βγαίνει.. Με 35 η πίσω είναι καλά αλλα η μπροστά εχέχει 1-2 δάχτυλα έξω απο το θόλο. Το καρέ δεν το θυμάμαι αλλα είναι εύκολο να το μετρήσετε. Νομίζω είναι η διαγώνιος του τετραγώνου που σχηματίζουν τα μπουλώνια.

αλεξη 52 εχουν τα μκ6,το μκ7 εχει μικροτερο απο το δικο μας
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
αλεξη 52 εχουν τα μκ6,το μκ7 εχει μικροτερο απο το δικο μας

Ααα, μάλιστα... και πόσο έχουν δηλαδή? ξερει κανένας? Μηπως βάλουμε καμια μαμα 17αρα απο το ΜΚ7...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το τσεκαρισα καρε 4Χ108 και offset 47,5.Aν βαλεις offset 35 η ζαντα θα ειναι 12,5 χιλιοστα πιο εξω απο τη μαμα.Εγω εχω 38 offset με μαμα 52,5 δηλαδη 14,5 χιλιοστα πιο εξω και ειμαι οκ.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τι είναι το καρέ;
Το καρέ μιας ζάντας δεν είναι τίποτα άλλο από την έκφραση του αριθμού των μπουλονιών και τη διάμετρο που σχηματίζει ο νοητός κύκλος που διέρχεται από το κέντρο των οπών τους. Έτσι το π.χ. 5-114.3 σημαίνει ότι η ζάντα είναι πενταμπούλονη και η διάμετρος του κύκλου που σχηματίζουν τα μπουλόνια ισούται με 114,3 χλστ. Το καρέ όπως είναι λογικό ορίζει αν μια ζάντα μπορεί να ταιριάξει στο αυτοκίνητό μας.
Τι είναι το offset;
Όπως και το καρέ έτσι και το offset της ζάντας είναι στοιχείο που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη κατά την αγορά after market ζαντών. Το offset είναι η απόσταση που σχηματίζεται μεταξύ του άξονα συμμετρίας της ζάντας και του επιπέδου στήριξης του δίσκου της ζάντας (ακτίνες), με την πλήμνη στην οποία εδράζεται (φρένα και ανάρτηση). Το 35 π.χ. offset υποδηλώνει ότι η απόσταση αυτή είναι ίση με 35 χλστ..
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
 
  Πολυ  χρησιμες  οι  πληροφοριες  σας  παιδια.
 
    Για  το  δικο  μου,  τι  ζαντες  και  τι  λαστιχα,  προτεινεται ?
 
    (Οσο  γινεται,  φαρδυτερα  ζαντολαστιχα)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ζαντες υπαρχουν πολλες και διαφορες αναλογα τι ψαχνει ο καθενας και ποσα διαθετει.Εγω προτιμω τις momo και με λιγα παραπανω oz.Σου εχω υποδειξει πιο πανω σαν αυτη που μας δειχνεις momo predator.Για διασταση εγω προτεινω μεχρι 16" στο 1400cc.Για λαστιχα στο αντιστοιχο θεμα οχι εδω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread