Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Thodorisfiesta said:
ρε παιδια εγω εχω προσεξει πως σε αποτομο φρεναρισμα ειναι σαν να τριβετε στον δρομο και δεν πιανει??για αυτο τι παιζει να φταιει??το esp η τα ταμπουρα??

Η απότομη αλλαγή κατάστασης του αυτοκινήτου από κίνηση σε σταμάτημα πάντα προκαλεί μεγαλύτερο γλίστρημα.
Εχει να κανει με τα λαστιχα..όχι με τα ταμπουρα , ουτε με το ESP.. 
Οπως κ να έχει αυτο που πρεπει παντα να εχεις στο μυαλό σου είναι πως την στιγμή του πανικου στο φρενάρισμα πρέπει να εισαι πολύ μετρημένος μέχρι να κατέβει η μουρη του αυτοκινητου..Δηλαδη πατατο λιγοτερο μεχρι το βαρο του αυτοκινητου να παει σε ενα σημειο..κ μετα πατα το φρενο οσο θες..
 
May 15, 2011
282
1
0
31
οχι..απλα πολλες φορες εχει τυχει να πατισω αποτομα το φρενο και να νιοθω στο ποδι μου το φρενο σαν να σκλιρενει και  να σερνετε να τριβετε στον δρομο και να μν πιανουν πολυ καλα ιη και καθολου μερικες φορες...δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως

αυτα ρε φιλε δεν τα υπολογιζεις αν εχεις γυναικα μπροστα π κανει τα δικα της...τωρα ηταν μπροστα μου μια στην θηβων ηταν στη αριστερη παει δεξια μετα κεντρο και το κοκκαλωνει μεσα στον κεντρικο και μετα απο λιγο θυμηθηκε πως ηθελε να στριψει!!!εκανε τα δικα της..πως θα παταγα το φρενο αφου μου το κοκκαλωνει με τετοια ταχυτητα
 

Mormagor

New member
Mar 28, 2011
53
0
0
Thodorisfiesta said:
οχι..απλα πολλες φορες εχει τυχει να πατισω αποτομα το φρενο και να νιοθω στο ποδι μου το φρενο σαν να σκλιρενει και  να σερνετε να τριβετε στον δρομο και να μν πιανουν πολυ καλα ιη και καθολου μερικες φορες...δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως
μηπως εννοεις το ΑΒS που κλοτσάει και κανει θορυβο σα να σερνεται κατι? γενικα αν περιμενεις σκοπιμα να κλειδωσεις τους τροχους δε θα γινει και ποτε
 
May 15, 2011
282
1
0
31
καπως ετσι ρε φιλε..κανει θορυβο σαν να σερνετε κατι και το σιρσιμο το νιοθεις και στο πεταλι του φρενου..κ δεν πιανει καλα το φρενο ι δεν πιανει καθολου...το ABS ειναι??
 

Mormagor

New member
Mar 28, 2011
53
0
0
Thodorisfiesta said:
καπως ετσι ρε φιλε..κανει θορυβο σαν να σερνετε κατι και το σιρσιμο το νιοθεις και στο πεταλι του φρενου..κ δεν πιανει καλα το φρενο ι δεν πιανει καθολου...το ABS ειναι??
ναι το ABS ειναι και δεν σημαινει πως δεν πιανει αυτο που νιωθεις, απλα το ABS δεν αφηνει τους τροχους να κλειδώσουν για να ειναι το αμάξι ελεγχόμενο ενω φρενάρεις και για να διατηρεις τη μεγιστη τριβη μεταξυ λαστιχου και ασφαλτου (η οποια χανεται αν γληστρισει το αμάξι στο οδοστρομα)
 
May 15, 2011
282
1
0
31
αυτο σου λεω...δεν ειναι οτι δεν το νιοθω...δεν πιανει καλα ετσι νιοθω οπως τις αλλες φορες και το αμαξι γλιστραει!!!δεν ξερω μακαρι να ειναι οπως τα λες
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
μην ξεχνάτε ότι η θηβών έχει πάρα πολύ χάλια ποιότητα οδοστρώματος,όπου παίζει μεγάλο ρόλο
το abs είναι αυτό που λες
 
May 15, 2011
282
1
0
31
δεν μου εχει τυχει εκει μονο σου εφερα ενα προσφατο γεγονος τωρα!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι μόνο εκεί χάλια το οδόστρωμα, παντού είναι  :p 
Παιδιά, προσέχτε τους δρόμους λίγο παραπάνω και μη φρενάρετε τελευταία στιγμή (εκτός κι αν χρειαστεί εννοείται). Όσο καλά λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις κλπ και να έχετε, πάντα θα υπάρχει και ο δρόμος που μπορεί να σε προδώσει. Με έχουν τρακάρει από πίσω δύο φορές, χωρίς να κάνω κάτι επικίνδυνο ή να φταίω εγώ. Και τις δύο φορές αν οι οδηγοί είχαν το μυαλό τους στο τιμόνι και επιβράδυναν εγκαίρως, θα είχαν αποφευχθεί οι ζημιές (ευτυχώς μόνο υλικές)...
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Στο ταμπλό του MK6 μου, ήταν εξέλιξη (evolution) ο ηλεκτρονικός δείκτης της βενζίνας... εννοώ τις 8 οριζόντιες μικρές "μάυρες" μπάρες που γινόταν "πράσινες" (απο πάνω προς τα κάτω) με ταχύτητα σαν τις μπάρες της μπαταρίας του κινητού μου και ξαναγεμιζουν δυστυχώς μόνο σε ...αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε την ..."κίτρινη ρακή" για κινητήρες που κάνουν το fiesta να φέρεται τρελά στο δρόμο κολλώντας το 1 πετάλι απο δεξιά στο πάτωμα με δύμαμη...
Μόλις είδα στο 7αρι να το έχουνε καταργήσει και να έχει κανονικό αναλογικό δείκτη ΞΕΝΕΡΩΣΑ! Είχα συνιθίσει τις ηλεκτρονικές ενδείξεις και τώρα στο 7αρι μου που θα αποκτήσω σε λίγο, θα μου κακοφανεί...Το θεωρώ πισωγύρισμα...
Ασ' όψονται τα 120 μουλάρια του MK7 που θα με τραβάνε τώρα... σε σχέση με τα κουρασμένα 80 του MK6..χεχεχεχε..
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Δεν το βρισκω τοσο κακο τον αναλογικο δεικτη.. Η ψηφιακος (στο Ibiza του κολλητου μου) μου δινει την ψευδαισθηση οτι εχω μεσα περισσοτερη βενζινη απ'οτι στην πραγματικοτητα..

Α και να κανω ενα update στο τι μ'αρεσει και τι δε μ'αρεσει:
Δε μ'αρεσει που ο μοχλος των φλας εχει χαλαρωσει μετα απο 1μιση (+ κατι) χρονο
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
εμενα δεν μ αρεσει , οτι δεν υπαρχει ενδειξη θερμοκρασιας στο 7αρι ...
μετα το στροφομετρο , τη θεωρω την πιο χρησιμη ενδειξη ..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
χρειάζεται όντως!βεβαια,θα προτιμουσα να χε ενα μπαρομετρο(και οτι αυτο συνεπαγεται) αλλα μεχρι τοτε... σοβαρα πάντως, το φιεστα σε σχεση με τον ανταγωνισμο εχει πολλα παραπανω πραγματα στο στανταρ εξοπλισμο του!αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
κι εμενα με χαλαει αυτο Μαριε!! ειναι μεγαλη μακακια!! με χαλαει και που σε 1600 κυβικα εχει ταμπουρα!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Andreas19 said:
κι εμενα με χαλαει αυτο Μαριε!! ειναι μεγαλη μακακια!! με χαλαει και που σε 1600 κυβικα εχει ταμπουρα!!
Και εμενα ταμπουρα και ενδειξη θερμοκρασιας... Πολλες φορες μπαινω απο το secret menu, αλλα ειναι κουραστικο να το κανεις συνεχεια...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
grigoris mk7 said:
Και εμενα ταμπουρα και ενδειξη θερμοκρασιας... Πολλες φορες μπαινω απο το secret menu, αλλα ειναι κουραστικο να το κανεις συνεχεια...

εγω σκεψου ουτε καν ξερω πως μπαινεις απο εκει!!
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Εμένα με χαλάει που δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας και που τα παράθυρα δεν κατεβαίνουν με το κλειδί!!!
 

ntereki21

New member
Oct 24, 2011
62
0
6
44
Αθηνα
Θεωρω το πιο σημαντικο που επρεπε να εχει ειναι δεικτη Θερμοκρασιας και κατι που μεχαλαει εμενα προσωπικα η ρυθμιση του καθισματος οχι του υψους το μπροσ και το πισω
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Αυτο που με χαλαει
1)ελλειψη οργανου ενδειξης θερμοκρασιας(αν και σε ολα τα αυτοκινητα που εχουν δεικτη παραμενει σταθερα στους 90 βαθμους κι ας ειναι 100+ αλλα ανεβενει μονο σε ακραιες μεταβολες...)

2)Ταμπουρα(και ειδικα στη sport εκδοση...ημαρτον)

βεβαια ολα αυτα διωρθονονται!!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
christos pap said:
Αυτο που με χαλαει
1)ελλειψη οργανου ενδειξης θερμοκρασιας(αν και σε ολα τα αυτοκινητα που εχουν δεικτη παραμενει σταθερα στους 90 βαθμους κι ας ειναι 100+ αλλα ανεβενει μονο σε ακραιες μεταβολες...)

2)Ταμπουρα(και ειδικα στη sport εκδοση...ημαρτον)

βεβαια ολα αυτα διωρθονονται!!!
Ναι αλλα τωρα το χειμωνα δεν ξερεις ποτε εχει ζεσταθει τ αμαξι...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread