Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

GReenDim

Original poster
Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
 Τι  μας  αρεσει,  αλλα  κυριως  τι  δεν  μας  αρεσει,  στο  Fiesta  Mk 7.
 Tι  θα  θελαμε  να  αλλαξουμε,  για  να  γινει  ακομα  πιο  λειτουργικο  και  πιο  ομορφο, μεσα  και  εξω?


 Εγω  σαν  πρωτη  εκτιμηση,  θα  ηθελα  τα  χειριστηρια  των  ηλ.  παραθυρων,  να  ειναι  σε  αλλη  θεση (πιο  μπροστα),  και  λιγο  πιο  μεγαλο  το  πισω  παρμπριζ.
 

GReenDim

Original poster
Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Δεν  μ'αρεσει  που  τα  πισω  παραθυρα (5 π.),  δεν  κατεβαινουν  μεχρι  κατω.
 
  Δεν  ξερω  αν  αυτο  ειναι  γενικο,  σε  ολα  τα  αυτοκινητα,  γιατι  και  στο  προηγουμενο  που  ειχα,  συνεβαινε  το  ιδιο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
GReenDim said:
  Δεν  μ'αρεσει  που  τα  πισω  παραθυρα (5 π.),  δεν  κατεβαινουν  μεχρι  κατω.
 
  Δεν  ξερω  αν  αυτο  ειναι  γενικο,  σε  ολα  τα  αυτοκινητα,  γιατι  και  στο  προηγουμενο  που  ειχα,  συνεβαινε  το  ιδιο.

γενικό είναι..
 

GReenDim

Original poster
Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Σαν  γενικη  εικονα  το  Fiesta,  ισως  ειναι  το  ομορφοτερο  αυτοκινητο  της  κατηγοριας  του !
 
  Τουλαχιστον  για  εμενα  ειναι  το  πιο  ολοκληρωμενο  αυτοκινητο  της  κατηγοριας  του !
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Θεωρώντας ότι το νέο Fiesta είναι από τα καλύτερα αυτοκίνητα στην κατηγορία του και έχοντας κάνει αρκετά χιλιόμετρα πια μαζί του έχω να κανω τις παρακάτω παρατηρήσεις σχετικά με το θέμα:

* σε κάποιες περιπτώσεις τρίζει λόγω συντονισμών το πλαστικό περίβλημα της κέντρικης οθόνης και θεωρώ ότι σε αυτό το σημείο προσαρμογής έπρεπε να χρησιμοποιήσουν καλύτερο αποσβεστικό υλικό. Είναι άλλωστε το μόνο σημείο sto εσωτερικό που τρίζει από συντονισμούς.

* συμφωνώ με προηγούμενο χρήστη ότι οι διακόπτες για τα ηλεκτρικά παράθυρα έπρεπε να βρίσκονται σε κάποια θέση πιο μπροστά γιατί σίγουρα δεν βολευεί καθόλου εκεί που είναι.

* θα μου άρεσε να υπήρχε καλύτερη ηχομόνωση στον χώρο της μηχανής αλλά και στις πόρτες οδηγού συνοδηγού. Με τον τρόπο αυτό θα είχαν ακόμα καλύτερη απόδοση τα ηχεία χαμηλών συχνοτήτων στις πόρτες. Επίσης αν τα tweeters είχαν τοποθετηθεί στο ταπμλό θα είχε ακόμα καλύτερη στερεοφωνική εικόνα.

* τέλος κάτι που όλοι μάλλον ξέχασαν: η απουσία θύρας USB, κάτι τόσο απλό νομίζω ότι δεν είναι καθόλου παράλογη απαίτηση από την στιγμή που δίνει σαν standard τεχνολογικά καλούδια όπως για παράδειγμα οι φωνητικές εντολές κ.α.

* Αυτά μόνο...
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Να πώ και γώ την προσωπική μου άποψη στο θέμα εμφάνιση και άνεση το ΜΚ7.
Δεν μου αρέσει η θέση των ζωνών στο S (είναι πολύ πίσω για το ύψος μου), Ηθέση των διακοπτών για τα παράθυρα όπως είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι είναι αρκετά άβολη, οι καθρέπτες του με ενοχλούν που δεν είναι ηλεκτρικά αναδυπλώμενοι, το ύψος του S είναι απαράδεκτο, δεν μπορεί να βρίσκει με το παραμικρό και άλλα αυτοκίνηυτα είναι γρήγορα αλλά δεν είναι τόσο χαμηλά. Τέλος το σημαντικότερο απ΄όλα το μη συγχρονισμένο γρανάζι της όπισθεν (δεν μου αρέσει καθόλου να ακούω το κούρεμα του γραναζιού).
Μου αρέσει πάρα πολύ σαν εμφάνιση, είναι άγριο και επιθετικό, ένας πολύ καλός συνδιασμός. Επείσης στα λεφτά του πιστεύω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή αγορά.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Akrida λες εσυ για το sport που εχει και τα spoiler μπροστα και πισω οτι βρισκει...Εδω βρισκω εγω που δεν εχω τα spoiler....Αυτο με την οπισθεν που ειπες ειναι ενα μειων....Κι εγω δεν μπορω να το ακουω με τιποτα...Τωρα για τα παραθυρα πιστευω οτι ειναι μια συνηθεια...Στο corsa twinport του 2005 ειναι ακομα πιο αβολα... ;) Eπισης αναδυπλομενους καθρεφτες εγω το θεωρω θετικο που δεν εχει...Σκεψου με ενα ακουμπημα απο καμια θεια να σου εκανε ζημια στο μηχανισμο... ;) Φιλος μου σε leon αλλαξε τον καθρεφτη 450 ευρω...Ανεβαινει πολυ το κοστος....τωρα για το usb ακομα βριζω που δεν πηρα το ICE#3
 

vagma

Hero Member
κατα 99% τα γραναζια της οπισθεν ειναι ασυγχρονιστα στα σημερινα αυτοκινητα!!!!!

επιτελους μαθετε να οδηγατε ........................... καρφωτες τις ριχνετε? :D :D :D

ΥΓ. αμα θελετε παιδια σας κανω εκπαιδευση πως να αλλαζετε ταχυτητες.... :D :D :D

εκπαιδευτης οδηγων ειμαι ετσι και αλλιως..... :)
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
vouts said:
Akrida λες εσυ για το sport που εχει και τα spoiler μπροστα και πισω οτι βρισκει...Εδω βρισκω εγω που δεν εχω τα spoiler....Αυτο με την οπισθεν που ειπες ειναι ενα μειων....Κι εγω δεν μπορω να το ακουω με τιποτα...Τωρα για τα παραθυρα πιστευω οτι ειναι μια συνηθεια...Στο corsa twinport του 2005 ειναι ακομα πιο αβολα... ;) Eπισης αναδυπλομενους καθρεφτες εγω το θεωρω θετικο που δεν εχει...Σκεψου με ενα ακουμπημα απο καμια θεια να σου εκανε ζημια στο μηχανισμο... ;) Φιλος μου σε leon αλλαξε τον καθρεφτη 450 ευρω...Ανεβαινει πολυ το κοστος....τωρα για το usb ακομα βριζω που δεν πηρα το ICE#3


Φίλε vouts εγώ έχω Leon και έχει αναδυπλώμενους καθρέπτες. Δεν είναι τόσο ευπαθείς. Όσο για τη θήρα USB εμ'ένα προσωπικά δερν με ενδιαφέρει έχεο θήρα AUX.  :)
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Ρε παιδιά, η όπισθεν μια χαρά μπαίνει στα mk7...Εχω παρκάρει ξεπαρκάρει αρκετές φορές στο συνεργείο και δεν μου έκαναν θόρυβο!!Απλά θέλει να το κάνεις απαλά και χωρίς να το τερματίζεις απότομα!!Αμα έχεις σειριακό χέρι δε θα μπεί ποτέ σωστά η όπισθεν... :p :p
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
akridas07 said:
Φίλε vouts εγώ έχω Leon και έχει αναδυπλώμενους καθρέπτες. Δεν είναι τόσο ευπαθείς. Όσο για τη θήρα USB εμ'ένα προσωπικά δερν με ενδιαφέρει έχεο θήρα AUX.  :)

o φιλος μου αυτος τον ειχε αλλαξει και του εβαλαν παλι της seat...το κοστος οπως ειπα ειναι ευρω...Και το κουσουρι τωρα ειναι να μην κλεινουν με τον συναγερμο...γι αυτο λεω οτι ειναι πιο ευπαθεις απο τους κανονικους....Συν τοις αλλοις εγω στο φιεστα μπορω να τον γυρισω και με το τζαμι να κοιταει προς τα εξω...Ο nos πχ που εχει αναδυπλπουμενους δεν μπορει....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εμενα μου αρέσει το στησιμο, η μετάδοση και η εμφανιση  biggrin,

Δεν μου αρέσει που το μπλοκ δεν αντέχει πάνω απο 350 άλογα και θελει μεατροπή πρεσσαριστά ατσάλινα χιτώνια (500 ευρώ μόνο τα ατσαλινα χιτώνια) :mad:
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μου αρέσει  ο σχεδιασμός του, το στήσιμο του και η θέση οδήγησης

Δεν μου αρέσουν οι επιδόσεις του η ποιότητα κατασκευής το ότι δεν έχει δίσκους πίσω και ένα εξάρι κιβώτιο ταχυτήτων. ( ότι πληρώνεις παίρνεις βέβαια)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Μου αρέσει  ο σχεδιασμός του, το στήσιμο του και η θέση οδήγησης

Δεν μου αρέσουν οι επιδόσεις του η ποιότητα κατασκευής το ότι δεν έχει δίσκους πίσω και ένα εξάρι κιβώτιο ταχυτήτων. ( ότι πληρώνεις παίρνεις βέβαια)


ford fiesta MK7 ST 1.6 ecoboust 200HP, με διπλό συμπλέκτη...και τα χεις όλα. 
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Φίλε StuparArt συμφωνώ μαζί σου και συμπληρώνεις αυτά που προανέφερα ότι δεν μου αρέσουν.

Θα αναφέρω όμως αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ και δεν έχει αναφερθεί ακόμα. Γουστάρω φοβερά την δυνατότητα για φωνητικές εντολές και μάλιστα τώρα πια το χρησιμοποιώ στο έπακρο. Βολεύει τρομερά και δεν σου αποσπά καθόλου την προσοχή από την οδήγηση, είναι βέβαια μόνο στα αγγλικά αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Είναι σίγουρα μια από τις καλύτερες δυνατότητες του συτοκινήτου και μάλιστα σε αυτή την κατηγορία. Να σκεφτήτε ότι το Avensis του 2009 που έχω επίσης και παίζει σε άλλη ανώτερη κατηγορία, δεν έχει τέτοια δυνατότηα ούτε σαν extra.

Να μην ξεχάσω βέβαια και τους πραγματικά άψογους αισθητήρες παρκαρίσματος.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Χαχαχ , είχα ξεχάσει ότι το έχει… δεν το χρησιμοποιώ, για αυτό. Βέβαια θα προτιμούσα σε αυτήν την θέση να ενεργοποιείτε το μαγικό ζουμί.. ;D ;D tease
Όντος είναι πολύ καλό για κάποιον που το χρησιμοποιεί!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εμενα το εχει αυτο το συστημα αλλα με γραφει στα...................του....Μονο το Fm πιανει.... tease ουτε αμα του πεις cd τιποτα...cd player,τιποτα...Για μενα παντελως αχρηστο ετσι οπως ειναι στο δικο μου....δεν το εχω λειτουργησει ουτε μια φορα...Θα παρω λοιπον την ιδεα των ταχυαλογων..... ;)
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Vouts για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα θα πρέπει να υπάρχει σχετικά χαμηλός θόρυβος και η φωνή σου να κατευθύνεται προς το μικρόφωνο του συστήματος. Θα μιλάς καθαρά και σταθερά. Αν έχεις τοποθετήσει κάποιο αξεσουάρ ή κάτι άλλο μπροστά από το μικρόφωνο καλό θα ήταν να το απομακρύνεις.
Θέλει λίγο εξάσκηση στην αρχή μετά όμως θα δεις ότι το σύστημα δεν παίζεται πραγματικά και μπορείς να κάνεις πολλά. Για παράδειγμα από το πληκρολόγιο μπορείς να αποθηκεύσεις μονο 10 μνήμες στα FM με το φωνητικό όμως μπορείς να προσθέσεις όσες ακόμα θες εσύ. 
Φυσικά υπάρχουν και οι αστοχίες κάποιες φορές μπορεί να μη σε καταλάβει με την 1η(σπάνιο) αλλά ξαναπροσπαθείς. Θα δείς οτι είναι εύκολο!!!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Tο θεμα μου δεν ειναι αυτο...Ξεκινας και του λες fm..Σου λεει select store του λες One και λειτουργει σωστα...Aν του πω two θα με βαλει στο one...

Επισης στο cd...Tου λεω cd player και μετα απο λιγο ακουγεται uknown command...Please select,fm,cd player,phone και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι...και δεν μπαινει στο cd...το προβλημα δεν ειναι στο τι ακουει..Μια χαρα ακουει..Το θεμα ειναι στο τι κανει.... tease
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Vouts τι να σου πω. Αν ήσουν στην Πάτρα θα μπορούσαμε να βρεθούμε και να το δούμε μαζί.
Στην αντιπροσωπεία έχεις πάει να ρίξουν μια ματιά μπας και κάτι δεν πάει καλά;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread