Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

205johnny

Original poster
Newbie
Oct 4, 2011
9
0
0
Γεια σας παιδια, εχω στην κατοχη μου ενα mk6 1.4 16v και εδω και κανα 4 μηνο εχω παρατηρησει οτι πεφτει η σταθμη του αντιψυκτικου υγρου στο παγουρι,συμπληρωνω και το βρισκω συνεχεια κατω απο το ελαχιστο. Το θεμα ειναι οτι διαροη δεν υπαρχει απο το κυκλωμα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης. Το βεντιλατερ σας αναβει στην δευτερη σκαλα μονο η εχει και πρωτη? Βαζοντας ενα διαγνωστικο μηχανημα σημερα στο αμαξι παρατηρησα οτι η θερμοκρασια ειχε περασει τους 97 βαθμους χωρις να εχει ανοιξει το βεντιλατερ και ανοιξε καπου στους 104 που ειναι η δευτερη σκαλα. Το εσωτερικο οργανο θερμοκρασιας δεν εχει ξεπερασει ποτε την μεση γιαυτο και δεν ειχα ανησυχησει ποτε. Αν ομως υπαρχει πρωτη σκαλα στο βεντιλατερ τοτε κατι παιζει με την βαλβλιδα του ψυγειου.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
το παγουρι το εχεις κοιταξει για το θεμα της διαροης, γιατι συνηθως τα 6αρια ειχαν ενα θεμα στο παγουρι!!
 

205johnny

Original poster
Newbie
Oct 4, 2011
9
0
0
Αντρεα το παγουρι ειναι το λιγοτερο,αυτο μπορω να το δω ανετα αν το παρακολουθησω αυριο. Αυτο που ειναι το κυριοτερο για μενα ειναι το θεμα του βεντιλατερ, Γιατι αν ανοιγει στους 104 μονο ειναι φυσικο ενα μερος του ψυκτικου υγρου να εξατμιζεται με την μεγαλη θερμοκρασια γιαυτο και η απωλεια. Στα δικα σας αυτοκινητα το βεντιλατερ ακουγεται εντονα οταν δουλευει η ειναι ησυχο που σημαινει οτι δουλευει σε πρωτη σκαλα?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
επίσης κοίτα αν υπάρχει διαρροή και στο πάνω κολάρο του ψυγείου. και εκεί χάνανε μερικά....
τον θερμοστάτη τον κοιτάξατε και την βαλβίδα θερμοκρασίας..?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
στο δικο μου το αμαξι αν και 7αρι,οταν ξεκινησει το βεντιλατερ μου ριχνει και το ρελαντι!! ειναι αρκετα αισθητο!!
 
205johnny said:
Γεια σας παιδια, εχω στην κατοχη μου ενα mk6 1.4 16v και εδω και κανα 4 μηνο εχω παρατηρησει οτι πεφτει η σταθμη του αντιψυκτικου υγρου στο παγουρι,συμπληρωνω και το βρισκω συνεχεια κατω απο το ελαχιστο. Το θεμα ειναι οτι διαροη δεν υπαρχει απο το κυκλωμα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης. Το βεντιλατερ σας αναβει στην δευτερη σκαλα μονο η εχει και πρωτη? Βαζοντας ενα διαγνωστικο μηχανημα σημερα στο αμαξι παρατηρησα οτι η θερμοκρασια ειχε περασει τους 97 βαθμους χωρις να εχει ανοιξει το βεντιλατερ και ανοιξε καπου στους 104 που ειναι η δευτερη σκαλα. Το εσωτερικο οργανο θερμοκρασιας δεν εχει ξεπερασει ποτε την μεση γιαυτο και δεν ειχα ανησυχησει ποτε. Αν ομως υπαρχει πρωτη σκαλα στο βεντιλατερ τοτε κατι παιζει με την βαλβλιδα του ψυγειου.
Το παγουρι ειναι 90%. εχει μαραθει κ χανει οταν εισαι εν κινηση
Αν σου φουσκωνε τα νερα απο βαλβίδα βαντιλατερ θα το ακουγες.
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
επισης να προσθεσω στα λεγομενα του Στελιου οτι θα το παρατηρησεις οταν ειναι ζεστο και εχει διασταλει (το παγουρι)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν νομίζω το mk6 να έχει δύο σκάλες λειτουργίας του βεντιλατέρ. Στο δικό μου το βεντιλατέρ ή λειτουργεί (και ακούγεται έντονα) ή όχι. Θερμοκρασίες κλπ δεν έχω λογκάρει ποτέ. Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάξεις το παγούρι σου, είναι ο Νο1 ύποπτος απώλειας ψυκτικού υγρού στο αυτοκίνητό μας.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Απο λογκαρισμα σε ΜΚ7 το βεντιλατερ περνει μπρoστα σους 105 βαθμους κελσιου και σβηνει στους 90...το ιδιο ειναι και στο ΜΚ6....
 

205johnny

Original poster
Newbie
Oct 4, 2011
9
0
0
Αρα ειναι το παγουρακι,σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερoν σας!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mάλλον ναι. Ξεκινάς και κοιτάς αυτό και μετά τα υπόλοιπα (σωληνώσεις κλπ).
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
φιλε johnny κοιτα κ τα χοντρα σωληνακια που ερχοντε απο την καμπινα κ καταληγουν στη μηχανη(πανω πανω δεξεια του μοτερ ειναι)!!! ειχα πριν λιγο καιρο το ιδιο θεμα....μεχρι που κοπηκε τελειως κ το πηρα χαμπαρι.... ;)
 

drakos13

Newbie
Feb 6, 2012
5
0
0
Παλιο το θεμα αλλα... Μια ερωτηση για το αντιψυκτικο υγρο. Αλλαξα θερμοστατη και μου ειπαν να συμπληρωσω αν χρειαστει νερο στο δοχειο του αντιψυκτικου οταν το αμαξι ειναι κρυο. Λογω ενος προβληματος με το καπο ομως το ανοιξα απογευμα ενω το αμαξι ηταν πολυ ζεστο. Ειδα λοιπον το δοχειο με κατεβασμενη σταθμη κατω απ την ενδειξη min. Εκει κανω τη μ****α και ξεβιδωνω την ταπα, φσσσ, ξεχειλιζει το δοχειο και χυνεται αρκετο υγρο. Δε συμπληρωνω τιποτα και το επομενο πρωι η σταθμη ειναι χαμηλα. Συμπληρωσα νερο και ολα καλα σε μικρες διαδρομες που εκανα σημερα. Το θεμα ειναι αν επρεπε να προσθεσω αντιψυκτικο? Να παω σε κανα συνεργειο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αφου εβαλες νερο ειναι ΟΚ πιστευω. Αντιψυκτικο πρεπει να ειχε μεσα οποτε αραιωσες το ηδη υπαρχον. Τι χρωμα εχει το υγρο μεσα στο δοχειο του νερου σου;
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Βασικά τι ψυγείο έχουμε;Αν είναι πλαστικό δέν θέλουμε κάποιο εξεζητημένο αντιψυκτικό τυπου G12 όπως τα οχήματα του vag group.
Και το απλο παραφλού που βρίσκουμε στα βενζινάδικα, αραιωμένο με νερό είναι.Αντε στην χειρότερη να ανέβηκε το σημείο πήξης κατα μερικούς βαθμούς.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το ψυγειο του mk6 ειναι και πλαστικο και μεταλλικο. Προσωπικα παντως χρησιμοποιω το αντιψυκτικο της Ford που το αραιωνεις μισο μισο με νερο.
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
Μια που τ'αναφεραμε...οταν λεμε αραιωνουμε 50-50 με νερακι..αυτο θα πρεπει να ειναι βρυσης..η απεσταγμενο?στις αντιπροσωπειες παντως κανεις δεν μπορει να δωσει σαφη απαντηση..αλλοι ετσι και οι υπολοιποι αλλιως..δεν κανει λενε το απεσταγμενο..δεν κανει λενε και της βρυσης..μηπως να το αραιωσω με Evian?? ;D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ προτείνω το αποστεγμάνο επειδή δεν έχει άλατα
50-50 λένε,αλλά για το κλίμα το δικό μας,καλό είναι 60-40 (νερό-παραφλου)
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
το δοχείο παραφλου της ford εχει μια βρύση στην ετικετα.
πάντως , παρατήρησα οτι εχει διαφορα το παραφλου που εβαζα(ford) με αυτο που πηρα την περασμενη βδομαδα απο την ford.πλεον δεν ειναι το κλασικο βυσσινί χρώμα αλλα επιφανειακα ειναι λιγο πρασινο και οσο βαθαίνει το δοχείο γίνετε κοκκινο - ροζε.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
spithas said:
πλεον δεν ειναι το κλασικο βυσσινί χρώμα αλλα επιφανειακα ειναι λιγο πρασινο και οσο βαθαίνει το δοχείο γίνετε κοκκινο - ροζε.
τώρα πρόσφατα το άλλαξε η Ford
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread