Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αν μέχρι τώρα πιστεύατε ότι τα subwoofers απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό, που το μόνο που θέλει είναι να ξεσηκώνει με το μπάσο του τις γειτονιές , τότε κάνετε μεγάλο λάθος. Ένα subwoofer μπορεί να ολοκληρώσει το ηχοσύστημά σας , καθώς θα διαχωριστούν πλήρως οι συχνότητες και ο τελικός ήχος που θα φτάνει στα αφτιά σας θα είναι πιο ποιοτικός.
Για να γίνουμε πιο κατανοητοί, θα πρέπει πρώτα να εξηγήσουμε τι είναι και τι κάνουν τα συγκεκριμένα ηχεία. Τα subwoofers είναι ειδικά κατασκευασμένα ηχεία κωνικού σχήματος , τα οποία παράγουν αποκλειστικά χαμηλές συχνότητες. Συγκεκριμένα, τα subwoofers είναι παθητικοί δέκτες ενέργειας , την οποία δέχονται μέσω του ενισχυτή. Υπάρχουν όμως και τα ενεργά subwoofer, τα οποία παρουσιάζουν τη διαφορά ότι ενσωματώνουν δικό τους ενισχυτή.
Στη συνέχεια λοιπόν και μέσω του cross over του ενισχυτή, απομονώνονται οι χαμηλές συχνότητες και περνάνε στο sub, το οποίο με τη σειρά του τις εκτονώνει και αποδίδει τις χαμηλές νότες που λείπουν από τις οκτάβες του υπόλοιπου ηχοσυστήματος.
Τα subs συνήθως είναι φτιαγμένα είτε από χαρτί, είτε από Kevlar, είτε από carbon και φυσικά από αλουμίνιο. Ανάλογα με το υλικό τους παρουσιάζουν διαφορά στην απόδοση του ήχου, στην διάρκεια ζωής τους , αλλά και στην αντοχή τους σε ποικίλες συνθήκες υγρασίας , θερμοκρασίας και λειτουργίας του ηχοσυστήματος .
Επίσης , ανάλογα πάντα με το υλικό κατασκευής και τη συνολική ισχύ του κυμαίνεται και η τιμή του. Όσο καλύτερο είναι το υλικό είναι λογικό να κοστίζει και περισσότερο.
Τα subwoofers θα τα βρείτε σε διαστάσεις από 8 μέχρι και 60 ίντσες. Οι συνηθέστερες όμως που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι αυτές μεταξύ 10 και 15 ιντσών.

Πως θα τα επιλέξετε
Ο καλύτερος τρόπος για να επιλέξετε ηχεία είναι να τα ακούσετε να παίζουν. Τα οργανωμένα καταστήματα ηχητικού εξοπλισμού έχουν χώρο ακρόασης για τα προϊόντα τους. Αν και συχνά η απόδοση σε ειδικό χώρο διαφέρει από αυτή που θα «πάρετε» μέσα στο αυτοκίνητο, είναι καλό να κάνετε αυτή τη δοκιμή που τουλάχιστον θα σας βοηθήσει να διαμορφώσετε κάποια εντύπωση για τις διαφορές των προϊόντων.
Κατά την επιλογή σας, θα πρέπει επίσης να είστε ρεαλιστές ως προς τις ανάγκες, αλλά και τις δυνατότητές σας. Θα πρέπει επίσης να έχετε μελετήσει προσεκτικά το χώρο στον οποίο θα τοποθετηθεί το subwoofer, για να βεβαιωθείτε ότι χωράει χωρίς να εμποδίζει τις υπόλοιπες χρήσεις του αυτοκινήτου. Ακόμη, αυτό που θα πρέπει να προσέξετε είναι το ηχείο σας να έχει αρκετό χώρο ώστε να μην υπερθερμαίνεται, αλλά και να μην «πνίγεται» ο ήχος όταν υπάρχουν πράγματα γύρω του.
Το ποσό που μπορείτε να ξοδέψετε για την αγορά ενός sub ποικίλει ανάλογα με τη διάσταση, την ισχύ, το υλικό και τη φίρμα τους. Ένα subwoofer είναι μια συναρπαστική λεπτομέρεια για ένα πλήρες ηχοσύστημα. Είναι λοιπόν σοφό να επενδύσετε στο καλύτερο ηχείο που μπορείτε να αντέξετε, αντί να πάρετε ένα φθηνό ηχείο που θα σας δώσει έναν κακής ποιότητας ήχο.

Τοποθέτηση
Τα subwoofers τοποθετούνται πάντα σε ειδική καμπίνα στο χώρο των αποσκευών του αυτοκινήτου. Στη συνέχεια θα πρέπει να συνδεθούν με την έξοδο που διαθέτει ο ενισχυτής σας γι’ αυτά.
Οι διαστάσεις και ο όγκος της καμπίνας θα πρέπει να είναι πάντα ανάλογα με τη διάσταση του ηχείου. Η καμπίνα χρησιμοποιείται για να δώσει χώρο στο sub να παράγει το μπάσο του.
Η τοποθέτησή του όμως καλό θα ήταν να γίνεται μόνο από εξειδικευμένους τεχνικούς. Αν όμως θέλετε να την κάνετε μόνος σας, τότε θα πρέπει να μελετήσετε με ευλάβεια το manual του ενισχυτή σας, για να μην κάνετε κάποιο λάθος και κάψετε το ηχείο ή και τον ίδιο τον ενισχυτή.


http://www.modauto.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1665&Itemid=88888987
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω μιας και δεν εχω βαλει ενισχυτη στο fiesta και δεν θελω να πιασω το μισο πορτ μπαγκαζ με to sub και τον ενισχυτη,λογω οτι χρησιμοποιω το χωρο αποσκευων αποκλειστικα για τη μεταφορα του σκυλου μου,προσανατολιζομαι για το μελλον σε ενα αυτοενισχυομενο subακι που θα μπει εντος καμπινας.Ειναι λιγο ακριβα μεν αλλα εχουν πολυ καλη ακουστικη,ειναι η χρυση τομη για καποιον που θελει μπασσο αλλα και να μην χασει την βολεψη του.Αυτα που εχω ακουσει και εχω στο ματι ειναι τα Kenwood KSC-SW01 και kenwood ksc-sw10.


Παραθετω και ενα βιντεακι
http://www.youtube.com/watch?v=ZyVCn-pxkvI&feature=player_embedded



Kαι από τιμή ...ειναι φαρμακι ολιγον.230Ε -300Ε παιζουν περιπου.
http://www.xtremeaudio.gr/site/product.php?pid=1334
http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=270210
http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=270210
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πώς σας φαίνεται το παρακάτω;

fxb10s1_1513_detail.jpg


Κατασκευάζεται από την Cadence και υπάρχει σε δύο εκδοχές, 10" (300W RMS) και 12" (400W RMS).
Και πιάνει το λιγότερο δυνατό χώρο στο πορτπαγκάζ καθώς είναι εξαιρετικά λεπτό. Εγώ πάντως έχω μείνει ευχαριστημένος.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Να εχεις Cadence και να μην εισαι ευχαριστημενος δεν παιζει,εκτος και αν εχεις προβλημα ακοης  ;D. Η καλυτερη επιλογη sub τα συγκεκριμενα με flat καμπινα εκτος και αν καποιοι θελουν πολυ extreme καταστασεις.Επισης καλο ειναι και το RockfordFosgate P3L-S10 αλλη μια αγαπημενη εταιρια με πολυ ποιοτικα ηχεια.

http://www.rockfordfosgate.com
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
αυτα που μπαινουν κατω απο τα καθισματα ειναι πολυ ωραια.... ακουγονται πολυ καλα...... αλλα προτιμω τα πισω.... πρεπει να περνουμε ρευμα εξτρα απο την μπαταρια του αυτοκινητου?
 

kamprior

Rookie
Σεπτ. 21, 2010
23
0
0
37
Καβάλα
εγώ φίλοι μου έχω επενδύσει κάτι ψιλα στο ice του fiesta  μου και το συστήνω σε όσους έχουν την πόρωση και την ευχαίρια να ασχοληθούν. για όσους ενδιαφέρονται δια βάστε τι έχω βάλει:
4χ6" μεσαία στις πόρτες(5θυρο) matrix kai 2χ8" στην καπελιέρα της ίδιας εταιρείας, συνοδευόμενα απο τα twitter της ίδιας εταιρείας πάλι( εκτός της καπελιέρας όπου εκεί βάλαμε κόρνες dls), ενισχυόμενα απο δύο ενισχυτές dls 4 καναλους 800ριδες. παιδιά τα μεγάφωνα σκίζουν και σας πληροφορώ ότι τα 6" βγάζουν περίπου την ίδια απόδοση με τα 8" και τρομερή ποιότητα ήχου.( αν θυμάμαι καλά τα 6" βγάζουν 120 rms kai ta 8" 180 rms αλλ'α καθαρά ρμσ οχι μούφες τα συστήνω ανεπιφύλακτα).
στο πορτμπαγαζ τοποθέτησα ένα αυτοενισχυόμενο sub 12" vibe με ενισχυτή της μάνας του(fli 800watt αλλα μπορεί να σηκώσει μέχρι 1600 max) το οποίο με έχει κάνει πολλές φορές υπερήφανο με τις αποδόσεις του και κυρίως με την αντοχή του, 5 χρόνια το φοράω του χω αλλάξει τα φώτα κι ακόμα βαράει κλωτσιές στην πλάτη.
όλο αυτό το σύστημα πηγάζει απο μία πρόσφατα τοποθετούμενη πηγή-οθόνη-navi kenwood kvt-522 dvdy η οποία θα έλεγα ότι είναι μια καλή και για τα λεφτά της αξιόπιστη πηγή με πολλές δυνατότητες και εύχρηστη.
όλα αυτά κόστισαν:
ηχεία 6" 500Ε με τα twitter
ηχεία 8" 250Ε με τις κόρνες
sub 12" 500E  μετον ενισχυτή
ενισχυτές dls 800 watt έκαστος(2 χ 250Ε)500Ε
πηγή kenwood 770E+bluetooth 130E+κάμερα απισθοπορίας 120 σύνολο 920Ε
όλα μαζί 2170 και περαστικά μέσα και αυτό πριν μια πενταετία εκτός την οθόνης που είναι 1 έτους. λίγο ακριβά αλλά είπαμε όποιος το έχει γούστο και μπορεί τα βάζει και μένα μ αρέσει όχι για να μ ακούει η γειτονιά και οι πεζοί αλλα γιατί τ απολαμβάνω με κλειστά παράθυρα και μακρύ ταξίδι.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Εγω μεσα στη βδομαδα εκανα εγκατασταση ενισχυτη και subwofer 12 ιντσων, διατηρωντας (προς το παρον) τα εργοστασιακα ηχεια στην καμπινα του αυτοκινητου. Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο πριν και δειχνει καπως ετσι



Uploaded with ImageShack.us
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ωωωω μεγειές,καλά μπασίματα ηλία
άρχισε τις μόντες ο ηλίας και συνεχίζει και άλλη μόντα την κυριακή στην συνάντηση giggle
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ευχαριστω παιδια... οντως αρχισαν οι μοντες...χαχα
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
xr said:
Μεγειες. Ο ενισχυτης οδηγει κ τα 4 μεγαφωνα κ το sub;
Ευχαριστω πολυ. Ο ενισχυτης οδηγει μονο το sub χρησιμοποιώντας 2 καναλια. Τα εργοστασιακα ηχεια δεν θα αντεχαν αυτη την ισχυ και συνεχιζουν να παιζουν οπως παιζαν, απλως τα εχω γυρισει πιο πολυ προς τα πριμα για να εξισσοροπηθει ο ηχος. Εχω περασει παντως καλωδιωσεις και στς θεσεις των 4 ηχειων με σκοπο να εγκατασταθουν καποια στιγμη καλυτερης ποιοτητας ηχεια απο τα χαρτινα εργοστασιακα
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Μπραβο Ηλια,καλοριζικα.Αντε αργοτερα να βαλεις δυο καλα διαιρουμενα μπροστα και δυο πισω να ευχαριστιεσαι μουσικη στις βολτες σου.
 

Thanos1986

Rookie
Σεπτ. 7, 2011
34
0
0
37
Αττική
Καλορίζικα Ηλία!!!Και καλές ηχητικές απολαύσεις...Πάντως,δεν πιάνουν και πολύ χώρο.Μια χαρά είναι...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εδώ και αρκετό καιρό είχα αγοράσει ένα σχετικά μικρό αυτοενισχυόμενο subwoofer από ένα άλλο μανιακό μέλος μας, με σκοπό να αντικαταστήσω το 12" cadence που είχα και το οποίο μου καταλάμβανε αρκετό από τον διαθέσιμο χώρο του πορτπαγκάζ του fiesta. Πρόσφατα αξιώθηκα να το εγκαταστήσω κιόλας  giggle
Πρόκειται για το Pioneer TS-WX20LPA, το οποίο μπορεί να μη σου γεμίζει το μάτι οπτικά, στην πράξη όμως παίζει αρκετά καλά.
Συνέχισα να οδηγώ τα 4 ηχεία του fiesta μου από τον ενισχυτή της πηγής και από την έξοδο sub-out της πηγής τράβηξα ένα νέο ζευγάρι rca στο πορτπαγκάζ (τα παλιά rca ήταν κάπως χαμηλής ποιότητας και έβαζαν θόρυβο). Τροφοδοσία 12V είχα ήδη (απ' ευθείας από τη μπαταρία) για να δώσω ρεύμα και ιδού το αποτέλεσμα:







To νέο μου sub ουσιαστικά καταλαμβάνει χώρο όσο ένα σακ-βουαγιάζ. Το ρύθμισα σε συχνότητα αποκοπής 120Hz και ταυτόχρονα ενεργοποίησα στο φίλτρο της πηγής να δίνει στα υπόλοιπα μεγάφωνα μόνο τις συχνότητες πάνω από 120Hz. Πρακτικά ότι ήχος είναι κάτω από 120Hz παίζει μέσω του sub στο πορτπαγκάζ και οι υπόλοιπες συχνότητες ακούγονται μέσω της τετράδας μεγαφώνων που βρίσκονται στην καμπίνα. Νομίζω ότι το Pioneer παρ' όλο το μικρό του μέγεθος, αποδίδει πολύ δυνατό μπάσο και αξίζει μια θέση στο ηχοσύστημά σας, αν όχι αυτό το μοντέλο (που είναι σχετικά παλιό), σίγουρα κάποιο από τα νεότερα αντίστοιχης ή και καλύτερης απόδοσης.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
καλα νταμπα ντουμπα!!! να σε πω,ποιας εταιριας χρησιμοποιουσε rca και με ποιας το αλλαξες;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread