Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ευχαριστώ! Τα παλιά rca ήταν μέρος ενός no-name κιτ από αυτά που πουλάνε στα praktiker (και όχι μόνο) και έχουν μέσα και τα καλώδια τροφοδοσίας, τις ασφάλειες και τα πλαστικά προστατευτικά σπιράλ. 16 ευρώ έκανε όλο το πακέτο τότε. Τα rca που έβαλα τώρα είναι της εταιρείας Clicktronic, λίγο ακριβούτσικα βέβαια - ένα πεντάμετρο διπλό rca κοστίζει γύρω στα 19 ευρώ - αλλά πιστεύω ότι αξίζουν  ;)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το δεύτερο φωτάκι στα αριστερά στο πορτμπαγκάζ το έβαλες εσύ η το έχουν όλα τα Μκ6?
Πλάκα πλάκα πόσο έχει ένα τέτοιο?

Μεγειες και το μπαζούκας!! ;D Μου αρέσει που είσαι και προβλεπόμενος με όλα σου τα κόλπα στο πορτμπαγκάζ και πάνω απ όλα... όλα σε μια τάξη ok234
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Το δικό μου mk6 είναι από τα λίγα που έχουν δεύτερο φωτάκι (αριστερά), βασικά δεν έχω δει κανένα άλλο αλλά φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα έχει κάνει την πατέντα. Μια γεφύρωση θέλει με το δεξί λαμπάκι και το κάλυμμα/βάση της πλαφονιέρας που δε θυμάμαι να έχει πάνω από 10 ευρώ.

Ευχαριστώ! Βοηθάει αρκετά (στον ήχο) το μπαζούκας και όταν υπάρχει ανάγκη βγαίνει και ούτε γάτα ούτε ζημιά  ;)  Και ναι, είμαι νοικοκυρεμένο παιδί, ποιο καλό κορίτσι θα με παντρευτεί;  qq  qq
 

fotis65

Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
και μετά τον τεμπέλη σειρά πήραν φωτιζόμενος λεβιές + αναπτήρας...και επειδή βιαζομε λίγο αν πάρω το παρακάτω θα ταιριάζει με το μαμά ηχοσυστημα (6000) η δεν θα είναι συμβατά και θα χρειαστώ νέα πηγή???? http://www.mrsmith.gr/index.php/shop/product/view/189/4005813  redface
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ που σκέφτομαι σε λίγο καιρό να αλλάξω την πηγή μου και τα 4 ηχεία μου
τι ενισχυτή πρέπει να βάλω, 2κάναλο ή 4 κάναλο?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μια προσωπικη αποψη παντως,Νικολα,ναι μεν βαρος,μλκιες  δηλαδη γιατι στο συνολο μιλαμε για 15 κιλα.παντως ο ηχος ειναι το μονο πραγμα για το οποιο εδωσα λεφτα κ τα χαιρομαι καθε μερα... δυστυχως με 1.80  την βενζινη τα πατηματα εχουν ξεχαστει...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ιακωβε τα μαμα ηχεια που εχουμε μπορουν να βγαλουν μια χαρα ηχο με μια καλη πηγη. μια οικονομικη λυση ειναι μια καλη πηγη και ενας ενισχυτης για να παιξει ενα sub.
μια χαρα ηχο θα εχεις.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Συμφωνω με τον Γιαννη! Αφηνεις τα μαμα ηχεια βαζεις ενα καλο sub με ενα 2καναλο ενισχυτη και εισαι μια χαρα!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
scorpion said:
εγώ που σκέφτομαι σε λίγο καιρό να αλλάξω την πηγή μου και τα 4 ηχεία μου
τι ενισχυτή πρέπει να βάλω, 2κάναλο ή 4 κάναλο?
Βάλε δυο καλά διαιρούμενα ηχεια μπροστά(που θα παιζουν απο την καινουργια σου πηγη) ωστε να χεις ολοκληρωμενο ηχο μπροστα και μετά βάλε στην εταζερα δυο οβαλ 70-80wrms+sub+4channell amp 4*65 ή 4*75w(που γεφυρωμενοσ να μπορει να δωσει 2*200) rms και εχει θα δεις ηχο(κ ποιοτικα και δυναμικα!) σε λογικα πλαισια παντα!μαζι με την πηγη και τα ηχεια τα μπροστινα,υπολογιζε κανα 600αρι!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Μη προσθέτεις βάααροςςςςςςςςςςςςς στο αμάξι σου tease tease
όταν είναι η κατάλληλη ώρα,θα το βγάζω.... giggle giggle

yannis_s said:
ιακωβε τα μαμα ηχεια που εχουμε μπορουν να βγαλουν μια χαρα ηχο με μια καλη πηγη. μια οικονομικη λυση ειναι μια καλη πηγη και ενας ενισχυτης για να παιξει ενα sub.
μια χαρα ηχο θα εχεις.
για τα δικά μου γούστα τα μαμά ηχεία σε συνδιασμό με την εργοστασιακή πηγή δεν βγάζουν καλό ήχο...
δε3ν ξέρω όμως τι απόδοση θα έχουν με μια αλλαγή πηγής μόνο

moican said:
Βάλε δυο καλά διαιρούμενα ηχεια μπροστά(που θα παιζουν απο την καινουργια σου πηγη) ωστε να χεις ολοκληρωμενο ηχο μπροστα και μετά βάλε στην εταζερα δυο οβαλ 70-80wrms+sub+4channell amp 4*65 ή 4*75w(που γεφυρωμενοσ να μπορει να δωσει 2*200) rms και εχει θα δεις ηχο(κ ποιοτικα και δυναμικα!) σε λογικα πλαισια παντα!μαζι με την πηγη και τα ηχεια τα μπροστινα,υπολογιζε κανα 600αρι!
600ρι λίγα λες....βάλε επί 2 * 600 giggle giggle
στην εταζέρα δεν θέλω να βάλω ηχεία...
εγώ αυτό που δεν ξέρω και δεν κατάλαβα,αν μου το είπατε κιόλας,ότι ο 2κάναλος ενισχυτής θα δουλέψει μόνο τα 2 ηχεία ή και τα 4 ηχεία?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
moican said:
μια προσωπικη αποψη παντως,Νικολα,ναι μεν βαρος,μλκιες  δηλαδη γιατι στο συνολο μιλαμε για 15 κιλα.παντως ο ηχος ειναι το μονο πραγμα για το οποιο εδωσα λεφτα κ τα χαιρομαι καθε μερα... δυστυχως με 1.80  την βενζινη τα πατηματα εχουν ξεχαστει...

Ζαφείρη πλακίτσα έκανα φίλε. ;D Ο λόγος που του το έγραψα είναι επειδή που και που κάνει κάνα άνοιγμα και γενικά "προσπαθεί" να κάνει γρήγορη την σάβρα του… ο ήχος θα τον κάνει ακόμα πιο αργό με αποτέλεσμα να του ρίχνουν και τα 1.4 giggle giggle craz craz
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Εννοειται ρε νικολα!αλλα μην του λες τετοια του ιακωβου γιατι θα πεταξει καμια απο στ κ κατσε να τον φτασουμε μετα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Άποψή μου είναι ότι αφού θα αλλάξεις και τα 4 ηχεία, καλό θα ήταν να βάλεις και 4κάναλο ενισχυτή. Θα παίξει αρκετά δυνατά και ποιοτικά χωρίς subwoofer.
Αν "χωράει" subwoofer στο πορτ-παγκάζ σου, τότε βάζεις ένα αντίστοιχο με το δικό μου και αφήνεις τα ηχεία με τον ενισχυτή της πηγής, και πάλι θα ακούς αρκετά ποιοτικά, αλλά χωρίς μεγάλη ένταση.
Από εκεί και πέρα, η επιλογή είναι δική σου.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
scorpion said:
εγώ αυτό που δεν ξέρω και δεν κατάλαβα,αν μου το είπατε κιόλας,ότι ο 2κάναλος ενισχυτής θα δουλέψει μόνο τα 2 ηχεία ή και τα 4 ηχεία?
Θα δουλεψει και τα 4 ηχεια Ιακωβε (θα ειναι γεφυρωμενα τα 2ηχεια στο 1 καναλι και τα αλλα 2 στο αλλο)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ωραία,
αν πάρω 2κάναλο ενισχυτή και κάνω τις γεφυρώσεις θα έχω την ίδια απόδοση από το να πάρω 4 κάναλο?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
κοιτα αν δεν εχεις προβλημα με το κοστος το ποιο σωστο ειναι να βαλεις μεγαλυτερα ηχεια σε watt απο αυτα που εχεις στις μαμα θεσεις. ειναι λιγο ακριβα τα δικα μας λογο διαστασης 5x7 και να τα συνδεσεις σε 4καναλο ενισχυτη. να προσθεσεις 2 κορνες και να βαλεις και ενα μονοκαναλο ενισχυτη με ενα sub.

και για να παιξουν καλα πρεπει παντα να εχεις μια καλη πηγη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το sub δεν το θέλω...πιάνει χώρο αλλά έχει και βάρος giggle giggle

οι κόρνες τι δουλειά κάνουν?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Οι κόρνες δεν κάνουν για το αυτοκίνητό μας, γιατί δε μπαίνουν στις εργοστασιακές θέσεις. Θα πρέπει ή να κάνεις πολυεστερική κατασκευή στις πόρτες ή να τρυπήσεις εταζέρα. Άρα άκυρο.
Οι κόρνες είναι σαν τα τουίτερ, αλλά παίζουν πιο δυνατά και πιο "τσιριχτά". 
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
οι κορνες παραγουν τις ψηλες συχνοτητες. μην βαλεις σκετες κορνες!η ποιοτητα 8α ναι χαλια!οι βαζεις κορνες με midbass κ sub ή βαλε ηχεια οβαλ μονο(3δρομα) ή βαλε ομοαξωνικα διαιρουμενα!και εννοειται με 4καναλο ενισχιτι ωστε να δουλευουν καργα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread