Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
arisaltis said:
Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω με το αμαξι μου. Το τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει ο,τι παιρνει περιεργες κλισεις τ αμαξι οταν κινειται στο δρομο κυριως δεξια. Ξερει κανεις που οφειλεται αυτο?? Επισης οταν περασω απο καποια λακουβα η ανωμαλια του δρομου ακουγεται απο τα αμορτισερ ενα ( γκλουκ) λες και ειναι τελειωμενα εντελως μονο που αμορτισερ αλλαξα τ περασμενο καλοκαιρι δεν ειναι λιγο περιεργο???
κατι τετοιο ακουγεται και σε μενα ιδιως οταν στρεβλωνει το αμαξωμα αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι απο τ αμορτισερ
 
arisaltis said:
Eπισης εχω παρατηρησει οτι οταν περασω απο καποια λακουβα μου τρανταζεται τ τιμονι και ακουγεται οτι ακουγεται κατι ν κοπαναει εκει που δενουν τ μπροστινα αμορτισερ δηλαδη στους θολους

Όπως είναι σταματημένο το αμάξωμα πιάσε την μπροστινή ρόδα ...κάνε κίνηση σαν να στρίβει το τιμόνι δεξιά αριστερά κ δες αν κουνιέται κ αν χτυπάει. Πάνω από όλα κάνε οπτικό έλεγχο!
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
θα μπορουσε καποιος πιο εμπειρος απο το φορουμ αν ειχε την καλοσυνη και διαθεση να εριχνε στο αμαξι μια ματια?? θα με ευχαριστουσε πολυ :)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eλα σε μια συναντηση και ολο και καποιος γνωστης θα βρεθει να σου πει την αποψη του.Εχεις παει σε κανενα συνεργειο να δεις τι θα σου πουν?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Θα συμφωνήσω με τον αντάρτη. ;D
Έλα σε κάποια συνάντηση και σίγουρα κάποιος θα ασχοληθεί με το πρόβλημα σου!!
 
arisaltis said:
θα μπορουσε καποιος πιο εμπειρος απο το φορουμ αν ειχε την καλοσυνη και διαθεση να εριχνε στο αμαξι μια ματια?? θα με ευχαριστουσε πολυ :)
Σκοπός του κλαμπ είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον . Πες ότι θα έρθεις με το καλό κ εγώ θα είμαι εκεί!
 

ANTPRI

Rookie
May 22, 2012
22
0
1
Τι ρυθμιση προτεινετε παιδια για τα ΚΟΝΙ κιτρινα ???!!!....εχει μαλακη, μεσαια κ σκληρη???η μονο μαλακη κ σκληρη???....ποια πιστευετε πως ειναι η ιδανικη?...φοραω εϊμπαχ ελατηρια!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχει συγκεκριμένες ρυθμίσεις (μαλακή-σκληρή), απ' όσο γνωρίζω, αλλά συνεχόμενη, δηλαδή μία βίδα (το κάθε αμορτισέρ) που όσο τη σφίγγεις τόσο σκληραίνει...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Oπως τα λεει ο Κωστας ειναι.
Εγω τα δουλεψα τερμα μαλακα για 7.000χλμ ισως και για λιγο παραπανω μεχρι να δουλευτουν και μετα εβαλα τα πισω στην μεση γιατι ηταν πολυ μαλακα για τα γουστα μου.Μπροστα τα εχω αφησει στο τερμα μαλακο.
 
Αυτές τις μέρες έτυχε να κάνω δοκιμή σε κλειστό δρόμο(χωματόδρομο) το μκ6 (απλό 1.4)με τις εργοστασιακές αναρτήσεις! Με ασφάλτινα ελαστικά 14αρες ζάντες και με 3 άτομα μπορούσε να κινηθεί γρηγορότερα από καθαρόαιμο τζιπ με χωμάτινα ελαστικά και τα διπλάσια κυβικά. Η καρότσα έχει τόσο καλό ζύγισμα που άνετα μπορεί να κινηθεί στο πλάι για πολύ ώρα χωρίς να ξαφνιάζει τον οδηγό! Οι αναρτήσεις με την διαδρομή που έχουν αγκαλιάζουν κάθε ανωμαλία του οδοστρώματος και πάνω από όλα κάνουν ένα αμάξι καταπληκτικό ακόμα κ στο χώμα!
Έχοντας φτάσει τα όρια του στην άσφαλτο (κ σε βρεγμένη), έχοντας φτάσει τα όρια του και στο χώμα και παρά τα 7 χρόνια που έχουν οι αναρτήσεις στην πλάτη τους προσωπικά για εμένα και για χρήση στους ελληνικούς δρόμους η μαμά ανάρτηση θα είναι η καλύτερη επιλογή! Το μοναδικό βήμα για την βελτίωση θα ήταν τα ΚΟΝΙ και ο λόγος είναι η επιλογή ρύθμισης που έχουν σε σκληρότητα και το γεγονός ότι ανοίγεται κ επισκευάζεται με χαμηλό κόστος!
   
 

ANTPRI

Rookie
May 22, 2012
22
0
1
καλησπερα στη παρεα!!!...θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση κ να μου δωσετε κι εσεις τη γνωμη σας...!!!....εχω αλλαξει εδω κι ενα μηνα περιπου αμορτισερ στο αμαξι μου....KONI SPORT κιτρινα με ελατηρια της Eibach....κι απο τους πισω τροχους ακουγεται ενα λαστιχενιος ηχος οταν το αμαξι συναντα ανωμαλιες....ειτε λακουβες ειτε καποια ελφαρυ αναχωμα ειτε οταν μπαινω στο παρκιν μου κλπ!....εριξα μια ματια στους θολους κι ειδα πως υπαρχουν σημαδια τριβης σε ενα καουτσουκ που υπαρχει εκει που αρχιζει το αμορτισερ,στο πανω μερος!...εχει συμβει σε κανεναν αλλον κτ παρομοιο????!!!!...μηπως χρειαζεται να βαλω καποιους αποστατες πισω???!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κανονικά δε χρειάζεσαι αποστάτες. Αυτό το καουτσούκ που λες πρέπει να είναι το top mount του πίσω αμορτισέρ σου. Μήπως δεν έχει γίνει καλή τοποθέτηση και "παίζει";
Όταν μπαίνεις π.χ. στο parking σου, μόλις πάρει κλίση το αυτοκίνητο βγες και ρίξε μια ματιά τι βρίσκει; Το ζαντολάστιχο στο top mount. Kάτι άλλο;
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εναν ηχο σαν γκρουκ γκρουκ ακουω κι εγω εδω και λιγο καιρο ακριβως οπως κι εσενα οταν βρισκει δυσκολια η ροδα στο να ανεβει η να κατεβει απο καπου ο ηχος περναει μονο μεσα στην καμπινα, απο εξω δεν ακουγεται τιποτα.
ο μηχανικος μου εντοπισε τον ηχο απο τα καλαμια του αμορτισερ αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη.φοραω κι εγω Koni sport κιτρινα με ελατηρια koni
στην αρχη νομισα οτι αυτο γινεται απο το βαρος πισω (δεξαμενη υγραεριου) αλλα δεν ειμαι και σιγουρος
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
και τα προβληματα δεν εχουν σταματημο.... :mad: εκει που μου εγερνε το αμαξι προς τα δεξια τωρα γερνει προς τα αριστερα και γενικα το αμαξι το αισθανομαι να μην παταει καλα στο δρομο. Υπενθιμιζω οτι αμορισερ αλλαξα πριν απο 9.000 χιλιομετρα και γενικα προσεχω να αποφευγω τις λακουβες και να μην παραφορτωνω το αμαξι. ελατηρια δεν εχω αλλαξει και το αμαξι τωρα εχει 77.880 χιλιομετρα. Δεν μπορω να βγαλω ακρη οπτικο ελεγχο εχω κανει και δεν εχω βρει κατι το περιεργο στα αμορτισερ και μπροστα και πισω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
τις βάσεις των αμορτισερ τις είδες?
αλλαγή ελατηριών πας μετά από τουλάχιστον 150.000χιλ και βλέπεις..
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Καλησπέρα και από εμένα παιδία εγώ πριν κανα μήνα του <<του άλλαξα τα φώτα>>  ;) γιατί το ανέβασα στην καβάλα οπου σπουδάζω και πέρασε ενα γενικό check up...αμορτισέρ εβαλα bilstein λογώ του οτι είχα κολλήσει τα εργοστασιακά αλλά μπορώ να πω οτι δεν έχω μείνει ενθουσιασμένος από το κράτημα του αυτοκινήτου...κάθε φορά που μπαίνω με πολλά σε στροφή νιώθω να μου φεύγει το πίσω μέρος ΑΛΛΑ διορθώνει καλύτερα απτα εργοστασιακά! Ααα και λάστιχα καινούργια φοράω...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1353266297[/time]
http://imageshack.us/photo/my-images/208/img1239pj.jpg/ σας παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες...http://imageshack.us/f/849/img1234fg.jpg/
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread