Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
εχω ακουσει οτι τα koni τα κιτρινα ειναι φοβερα αμορτισερ και σε συνδυασμο με ελατηρια eibach θα εχω ενα φοβερο αποτελεσμα εσεις τι λετε ????
 
arisaltis said:
εχω ακουσει οτι τα koni τα κιτρινα ειναι φοβερα αμορτισερ και σε συνδυασμο με ελατηρια eibach θα εχω ενα φοβερο αποτελεσμα εσεις τι λετε ????
...δεν νομίζω να εχεις ακούσει μονο... το έχουν γράψει κ έδώ όσοι τα εχουν βάλει!!
Το φοβερό αποτέλεσμα έχει να κάνει με το τι ζητας απο την αναρτηση σου
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Οποτε να προχωρησω στην αγορα και τοποθετηση του συνδυασμου αυτου τοτε  ;D !!!!!
 
arisaltis said:
Οποτε να προχωρησω στην αγορα και τοποθετηση του συνδυασμου αυτου τοτε  ;D !!!!!

εγω αν τα ειχα θα προχώραγα.. ;D
...κ μαμά ελατήρια να αφήσεις (αν δεν εχουν κανει πολλα χιλόμετρα) θα δεις διαφορά!  ;)
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Για την ακριβεια το αμαξι εχει 63.000 και λεω να τα αλλαξω και αυτα
 
arisaltis said:
Για την ακριβεια το αμαξι εχει 63.000 και λεω να τα αλλαξω και αυτα

Δεν εχει πολλα χιλιομετρα για να τα αλλαξεις.
Δεν θα δεις διαφορα στο κράτημα με τα μαμά (με κονι ανάρτηση)
Την διαφορά την κάνουν τα αμορτισέρ μόνο. Απο σκληρότητα τα ελατήρια ειναι το ίδιο... αν κοιτάξεις σττο φορουμ υπαρχουν μαγαζια με προσφορές για τα κονι..
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
σε ρυθμιζομενη μονο η kw βγαζει??? για bilstein που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν βγαζει κοιλ οβερ για 6αρι!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
σε ρυθμιζομενη μονο η kw βγαζει??? για bilstein που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν βγαζει κοιλ οβερ για 6αρι!!
βγάζει και weitec αλλά και η ap αν θυμάμαι καλά
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Να ρωτησω κατι ρε μαγκες??? Πριν 2 εβδοναδες εκανα ενα εκουσιο ελεγχο σε ΚΤΕΟ και μου μετρηθηκαν τα μπροστα 77 και τα πισω 58-57 . Το θεμα ειναι οτι πριν 1 μηνα αλλαξα τα παλια αμορτισερ και εβαλα τα μαμα καινουργια γιατι οι τιμες αποσβεσης βγηκαν χαμηλες??? Μπορει καποιος να μου εξηγησει???
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χάλια μετρήσεις κατά τη γνώμη μου για καινούρια αμορτισέρ. Σκέψου ότι η ανάρτησή μου έχει 70000 χιλιόμετρα από τότε που τοποθετήθηκε και μετρήθηκε 81% εμπρός και 79% πίσω. Το γράφω και στο σχετικό θέμα εδώ.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωσή σου, ας μας απαντήσουν οι εμπειρότεροι...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
scorpion said:
βγάζει και weitec αλλά και η ap αν θυμάμαι καλά

η weitec δεν βγαζει ρυθμιζομενη για μκ6 και η ap εχει 700 ευρω αλλα δεν ειναι η γνωστη ap racing!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
η weitec δεν βγαζει ρυθμιζομενη για μκ6 ...

Βγάζει: Weitec Hicon GT Coilover Kit
Τη φοράει και ο falcon...

Επίσης βγάζει ρυθμιζόμενη (σε ύψος και απόσβεση παρακαλώ) και η GAZ, τη σειρά GHA. Απλά δεν έχω δει κανένα αυτοκίνητο εδώ στην Ελλάδα να φοράει τέτοια ανάρτηση, μόνο ότι διαβάζω σε αγγλικά φορντάδικα forums.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
kostg said:
Βγάζει: Weitec Hicon GT Coilover Kit
Τη φοράει και ο falcon...

Επίσης βγάζει ρυθμιζόμενη (σε ύψος και απόσβεση παρακαλώ) και η GAZ, τη σειρά GHA. Απλά δεν έχω δει κανένα αυτοκίνητο εδώ στην Ελλάδα να φοράει τέτοια ανάρτηση, μόνο ότι διαβάζω σε αγγλικά φορντάδικα forums.

σωστος  ο  Κωσταρας!!! γραψε λαθος αδερφε!!!!
 
arisaltis said:
Να ρωτησω κατι ρε μαγκες??? Πριν 2 εβδοναδες εκανα ενα εκουσιο ελεγχο σε ΚΤΕΟ και μου μετρηθηκαν τα μπροστα 77 και τα πισω 58-57 . Το θεμα ειναι οτι πριν 1 μηνα αλλαξα τα παλια αμορτισερ και εβαλα τα μαμα καινουργια γιατι οι τιμες αποσβεσης βγηκαν χαμηλες??? Μπορει καποιος να μου εξηγησει???

Εχει να κανει κ με την πιεση των ελαστικων. μην δινεις κ πολυ βαση στις μετρησεις αυτες γιατι ειναι για "κλαματα"
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Όντως και εμένα είχαν βαλθεί να με πείσουν ότι στο ΚΤΕΟ πέρυσι μια πίσω ανάρτηση είχε 25 %. Το απέκλεισα γιατί ξέρω πώς είναι να οδηγείς με ένα άκρο στο 25% (σαν κάτι bouncy low riders που έχουν οι Afro American brothers στην άλλη άκρη του Ατλαντικού που αν αρχίζουν το πάνω κάτω δε σταματάνε...)
 
Αυτες τις μερες αφού βρήκα λίγο χρόνο (ησυχο δρομο με καλη ορατότητα) και μια καλη στροφοδιαδρομη στο όρος Κενταυρος  αποφάσισα να δω τι κανει το μκ6 στο κοντα στο οριο. Με οδήγηση σε σβελτους ρυθμους με οδοστρωμα πότε στεγνο και πότε βρεγμενο απο υγρασιες... καταρίπτουν καθε μυθο που θέλει το μκ6 βελτιωση στην ανάρτηση του. Με αναρτησεις 7χρονων ,με 1.4 κυβικα , με ελατήρια μαμα , με λαστιχα 185/60/14 (ενος χρονου) πανω στην σιδερένια ζαντα...το φιεστακι (πλην απο δυναμη) δεν εδειχνε να υστερει πουθενα(!) . Ξεκιναω απο τις κλησεις του αμαξώματος που ήταν μηδαμινές κ αντιθέτως βοηθούσαν το αυτοκίνητο να τοποθετηθεί σωστά παρά να το δυσκολευουν στις πολύ κλειστες στροφές κ στα συνεχόμενα S. Πέρναγε κάθε ανωμαλία του οδοστρώματος χωρίς να επηρεάζεται η πρόσφυση του αυτοκινήτου. Με ένα φθηνο λάστιχο ενος ετους μαρκας Kleber έδειχνε να κάνει το βρεγμένο οδόστρωμα απόλυτα στεγνό(!) Τα επίπεδα πρόσφυσης ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα (λόγω της μαμας αναρτησης) έτσι ωστε να βοηθάει τον οδηγό στο να έχει τον απόλυτο έλεγχο! Τα φρένα του άψογα και προοδευτικα χωρις να αναψουν(!) και χωρις να μπλοκάρουν με το παραμικρο! Στην συγκεκριμενη διαδρομη δεν μπλόκαραν ουτε φρενάροντας πάνω σε στροφη!! ...φυσικα είχα κ μέτρο σύγκρισης ένα πανακριβο σπορ αμάξι(δεν χρειαζεται να πω την μαρκα) που στα μεν σαμαρακια σηκωνόταν στον αερα κ εχανε την προσφυση λόγω σπορ αναρτησης με λαστιχα 17αρας ζαντας (μην πω παραπανω) ...με υποδυναμη τριπλασια απο το 1.4 μκ6 ...που το μόνο που έκανε ήταν να είναι εμπόδιο στους ρυθμους του τελειοτατου φιεστα μκ6!!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στέλιο θα συμφωνήσω μαζί σου, δεν υπάρχει καλύτερο στήσιμο στο fiesta mk6 από το εργοστασιακό, το οποίο και είναι προοδευτικό. Απλά κάποιοι από εμάς θέλουν το αυτοκίνητό τους να είναι πιο χαμηλό (ομορφιά), άλλοι πιο σκληρό (για να μη γέρνει) και πάει λέγοντας. Βάσει των παραπάνω και όχι μόνο, "προδιαγραφών" του καθενός, προσπαθούμε να συζητήσουμε και να βρούμε τη χρυσή τομή.
Άλλωστε αν το δούμε και από άλλη οπτική γωνία, το fiesta mk6 ΔΕΝ είναι αγωνιστικό αυτοκίνητο, άσχετα αν κάποιοι από εμάς γουστάρουν να του δώσουν μια πιο αγωνιάρικη εμφάνιση  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread