Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

giorgos90

Rookie
Jul 25, 2014
33
0
6
Απλα μην τα φοραει κανενα παιδι ρωτησα...γτπ το ξερω τα φοραει φιλος σε ιμπιζα κ ειναι για κλωτσιες του εχουν στοιχισει 2τετραδες κονι κιτρινα....τα κιτρινα τα φοραγα στο φρ πολυ καλα με λιγο κουρδισμα..τα πορτοκαλι τα φοαρει κανεις να μας πει την γνωμη του??
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
VFM αμορτισερ το πορτοκαλι κανεις τη δουλεια σου σωστα κ με ασφαλεια,σαφως δεν ειναι sport αλλα κ με ενα σωστο HR στους 3,5cm δουλευει.
 

giorgos90

Rookie
Jul 25, 2014
33
0
6
Με λιγο ψαξιμο οι τιμες στα πορτοκαλι παιζουν γυρω στα 250-260? πιστευω ειναι καλα! Εκτος αν εχετε κανα μαγαζι με καλυτερη τιμη ενημερωστε!
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Καλησπερα, προ 4 μηνων αλλαξα ελατηρια κ αμορτισερ, εβαλα τα eibach με koni str.T(πορτοκαλι)! Τα κονι πηγαν 250€ κ πραγματικα εχω μεινει παρα παρα πολυ ευχαριστημενος, μεσα στη πολη δν ειναι τοσο σκληρα ποια κ στριβει αψογα... Δν κολωνουν γενικα καθολου αυτη ειναι η αποψη μου κ τα λευτα τους προσιτα κ ειδικα για αμαξια που δουλευουν κ σε καλοτεχνιες δρομων!!!
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Καλησπερα ανάρτηση sachs με ελατηρια eibach αξίζει εχει κάνει κανενας αυτον τν συνδυασμό...?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
η sachs εχει αμορτισερ με πολυ καλα χαρακτηριστικα πλησιον των εργοστασιακων, παλαιοτερα εβγαζε τα performance -εκτος απο coilover που συνεχιζει και βγαινει- και σε συμβατικο αμορτισερ. Δεν γνωριζω καθλου αν υπαρχουν πια σε stock , η παραγωγη τους εχει σταματησει σιγουρα καθως η τιμη τους κυμαινοταν κοντα στα 400 ευρω το 2005.

τα χαμηλωματος κατα 99% δεν δουλευουν με αμορτισερ "σειρας" οπως τα λεμε(χαρακτηριστικα πλησιον των εργοστασιακων). Αν αντεχει η τσεπη σου koni sport με HR ελατηριο 3,5 ποντων.κοστος κοντα στα 700 ολα μαζι, με εξαιρετικες επιδοσεις. δοκιμασμενη και σιγουρη λυση.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου σκέφτομαι να το χαμηλωσω αλλα με τα μαμα τα αμορτισερ το φοβάμαι για τα αποτελέσματα που θα εχω σε ολο το πακέτο...Οντος επειδή εχω διαβάσει ολες τις σελίδες με τα koni ειναι ολοι ευχαριστημενοι...αλλα για κατι πιο οικονομικό υπάρχει λύση..?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
angel s said:
Καλησπερα ανάρτηση sachs με ελατηρια eibach αξίζει εχει κάνει κανενας αυτον τν συνδυασμό...?
Εγώ φοράω αμορτισερ sachs με eibach ελατήρια.Έχω δει καλύτερα αποτελέσματα από τα μαμά εργοστασιακά αμορτισερ με τα ίδια ελατήρια.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ιακωβε αντέχουν ομως τα ελατήρια με τα μαμα αμορτισερ η το αντίθετο...? Γιατί καπου διαβασα στις άλλες σελίδες πισω οτι δν αντέχουν...πως τα εχεις δει στην σαυριτσα σου Ιακωβε εσυ...???
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
angel s said:
Ιακωβε αντέχουν ομως τα ελατήρια με τα μαμα αμορτισερ η το αντίθετο...? Γιατί καπου διαβασα στις άλλες σελίδες πισω οτι δν αντέχουν...πως τα εχεις δει στην σαυριτσα σου Ιακωβε εσυ...???
Για τα δικά μου γούστα ακόμα αντέχουν.Το αμάξι έχει τώρα 113500 και τα φοράω τα ελατήρια από τα 10000 χιλιόμετρα,τα αμορτισερ τα άλλαξα γύρω στα 80000 χιλιόμετρα
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ευχαριστώ Ιακωβε για την ενημέρωση κ απο ότι βλεπω δν υπάρχει πρόβλημα μια χαρα σου άντεξαν...
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
παιδια το προβλημα δεν ειναι στα ελατηρια..εγγυται στη σωστη λειτουργια του αμορτισερ με ελατηρια χαμηλωματος! εγω δεν το προτεινω γιατι απλα δεν δουλευει το αμορτισερ σωστα και το πιθανοτερο προς σιγουρο ειναι να μην εχεις σωστη προσφυση.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ximiki Veltiosi said:
παιδια το προβλημα δεν ειναι στα ελατηρια..εγγυται στη σωστη λειτουργια του αμορτισερ με ελατηρια χαμηλωματος! εγω δεν το προτεινω γιατι απλα δεν δουλευει το αμορτισερ σωστα και το πιθανοτερο προς σιγουρο ειναι να μην εχεις σωστη προσφυση.
Τι θε να πεις οτι δν θα εβαζες ελατήρια χαμηλοματος σε αμορτισερ που δν το προτείνουν η δν το λενε? Και προτείνεις κιτ αμορτισερ που τα προσφέρουν με ελατηρια χαμηλοματος.?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει δοκιμάσει κανείς την ανάρτηση ST X; Eίναι η θυγατρική της KW (παλιά λεγόταν Weitec) και για το mk6 δίνει coilover γαλβανιζέ (όχι inox) ρυθμιζόμενη σε ύψος και fixed απόσβεση με τιμή γύρω στα 650 ~ 750 ευρώ.

logo_st.png


http://www.st-suspensions.net/st-gewindefahrwerk-st-x-stahl-verzinkt-mit-fester-kennung-25585.html?typ=9003
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
angel s said:
Τι θε να πεις οτι δν θα εβαζες ελατήρια χαμηλοματος σε αμορτισερ που δν το προτείνουν η δν το λενε? Και προτείνεις κιτ αμορτισερ που τα προσφέρουν με ελατηρια χαμηλοματος.?

τα μαμα αμορτισερ για να ειναι αποδοτικα δουλεουν σε μια συγκεκριμενη διαδρομη(το λεγομενο bound κ rebound) αυτη ειναι αρικτα συνδεδεμενη με το μηκος του ελατηριου(και κατ'επεκταση με το νομο του Hook για την ελαστικη παραμορφωση). Οταν λοιπον ενα αμορτισερ για να δουλεψει σωστα θελει μια "Χ" διαδρομη αλλα το ελατηριο χαμηλωματος που ειναι πιο κοντο αρα και λιγοτερο ελαστικο δουλευει σε μια διαδρομη "Χ-Υ" εχει ως αποτελεσμα να μην κανει αυτο που υποσχεται...αποροφηση! ελπιζω να σε καλυψα.

kostg said:
Έχει δοκιμάσει κανείς την ανάρτηση ST X; Eίναι η θυγατρική της KW (παλιά λεγόταν Weitec) και για το mk6 δίνει coilover γαλβανιζέ (όχι inox) ρυθμιζόμενη σε ύψος και fixed απόσβεση με τιμή γύρω στα 650 ~ 750 ευρώ.

logo_st.png


http://www.st-suspensions.net/st-gewindefahrwerk-st-x-stahl-verzinkt-mit-fester-kennung-25585.html?typ=9003

η weitec δεν φημιζεται και για τις καλυτερες αναρτησεις. ιδια χαρακτηριστικα με AP και FK εχει δεν προσφερει καν ρυθμιση σκληροτητας..επισης γιατι δεν πας στο μαστορα να τελειωνεις..;;;αφου ειναι εγγυηση θα στη φτιαξει τουμπανο.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ximiki Veltiosi said:
τα μαμα αμορτισερ για να ειναι αποδοτικα δουλεουν σε μια συγκεκριμενη διαδρομη(το λεγομενο bound κ rebound) αυτη ειναι αρικτα συνδεδεμενη με το μηκος του ελατηριου(και κατ'επεκταση με το νομο του Hook για την ελαστικη παραμορφωση). Οταν λοιπον ενα αμορτισερ για να δουλεψει σωστα θελει μια "Χ" διαδρομη αλλα το ελατηριο χαμηλωματος που ειναι πιο κοντο αρα και λιγοτερο ελαστικο δουλευει σε μια διαδρομη "Χ-Υ" εχει ως αποτελεσμα να μην κανει αυτο που υποσχεται...αποροφηση! ελπιζω να σε καλυψα.

Με καλυψες πλήρως σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ximiki Veltiosi said:
επισης γιατι δεν πας στο μαστορα να τελειωνεις..;;;αφου ειναι εγγυηση θα στη φτιαξει τουμπανο.

Να σου πω την αληθεια; Δε με επεισε. Εχω διαβασει τις καλυτερες κριτικες σε πολλα forums, αλλα εμενα μου εδωσε την εντυπωση οτι βαριεται να ασχοληθει με το "ταπεινο" fiesta μου, το οποιο δεν εχει αναρτηση και παει με τα top mounts. Και δυο μερες μεσα για την επισκευη; Οχι, δε θα τον προτιμησω. Γι' αυτο κοιταζω κατι σε καινουριο του κουτιου και ας ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας απο αυτο που ηδη εχω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread