Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
mk1 Stelios said:
..για αυτο βαζεις μια κονι κ τελειωνει η υποθεση! 400κατι τα αμορτισερ κ τελος!

+1
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
Υπαρχει ο Μαρακακης στην Καλιθεα που κανει την ιδια δουλεια αλλα να υπολογιζεις κανα 500ρικο

..για αυτο βαζεις μια κονι κ τελειωνει η υποθεση! 400κατι τα αμορτισερ κ τελος!
θα το κλεισει το μαγαζι αυτος... 500 περνεις κονι και σου μενουν και κατι ψιλα..

Αλλα εκεινος που έλεγα επαιρνε κανα 200αρι..
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
εγω πριν 3 χρονια ειχα τα μαμα αμορτισερ πισω.... αρχισαν να χτυπανε και τα αλλαξα ξανα με μαμα και τωρα στα 6 του χρονια χτυπαει παλι.... και σκευτομαι τι να βαλω..... ισως αν βρω απο st τετραδα να βαλω αυτα!!!!
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
τοτε λετε καλυτερα να παω σε κατι εκτος ford? επισης μια που θα τα αλλαξω να το χαμηλωσω κιολας? αυτα ειναι γουστα θα μου πειτε.... απλα δεν θελω να χασει το αμαξι τα "κρατηματα" που εχει και το θελω λιγο ποιο μαλακο!!!! τι προτεινετε?
 

vagma

Hero Member
dj-sofos said:
τοτε λετε καλυτερα να παω σε κατι εκτος ford? επισης μια που θα τα αλλαξω να το χαμηλωσω κιολας? αυτα ειναι γουστα θα μου πειτε.... απλα δεν θελω να χασει το αμαξι τα "κρατηματα" που εχει και το θελω λιγο ποιο μαλακο!!!! τι προτεινετε?

πιο μαλακο αμα το θελεις θα παρεις τα koni sport τα κιτρινα και θα τα βαλεις στη μαλακη ρυθμιση......με τα μαμα ελατηρια.θα ναι πιο ανετο γιατι ειναι ρυθμιζομενα στην επαναφορα τους(rebound) και δεν θα κοπαναει καθολου!!!!πιο καλα αποτα μαμα αμορτισερ.... ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το αμαξι με τα μαμα αμορτισερ (και ειδικα αμα το εχεις χαμηλωσει κιολας με τα eibach) αρχιζει μετα απο λιγο καιρο και κοπαναει....εγω το εχω αυτο το προβλημα που το εχω χαμηλωσει
το αμαξι θα αποκτησει καλυτερα κρατηματα
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Πήρα μια προσφορά για αμορτισέρ bilstein b8με ελατήρια h&r μαζί με τοποθέτηση 500 ευρώ. 310 τα αμορτισέρ και 190 τα ελατήρια. Αυτά μου πρότεινε μιας και αυτός με τομαγαζί ήταν παλαιότερα μηχανικός σε συνεργείο ford και γνωρίζει για το συγκεκριμένο αυτοκ.Μου είπε δεν θα έχει κοπανήματα αλλα θα γίνει λίγο ποιο σκληρό απο μαμα.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
nikos23 said:
Πήρα μια προσφορά για αμορτισέρ bilstein b8με ελατήρια h&r μαζί με τοποθέτηση 500 ευρώ. 310 τα αμορτισέρ και 190 τα ελατήρια. Αυτά μου πρότεινε μιας και αυτός με τομαγαζί ήταν παλαιότερα μηχανικός σε συνεργείο ford και γνωρίζει για το συγκεκριμένο αυτοκ.Μου είπε δεν θα έχει κοπανήματα αλλα θα γίνει λίγο ποιο σκληρό απο μαμα.

super τιμη μαζι με τοποθετηση.εγω πριν 2μιση χρονια ειχα πληρωσει 480 μονο τα b8 ,120 τα
eibach και 60 τοποθετηση.τα h&r σιγουρα ειναι πιο μαλακα απο τα eibach.κοπανηματα θα εχεις
αλλα σε πολυ μικρο βαθμο.με λιγα λογια ακριβως αυτα που σου ειπε και δικο σου.

για μενα προχωρα το!
 
nikos23 said:
Πήρα μια προσφορά για αμορτισέρ bilstein b8με ελατήρια h&r μαζί με τοποθέτηση 500 ευρώ. 310 τα αμορτισέρ και 190 τα ελατήρια. Αυτά μου πρότεινε μιας και αυτός με τομαγαζί ήταν παλαιότερα μηχανικός σε συνεργείο ford και γνωρίζει για το συγκεκριμένο αυτοκ.Μου είπε δεν θα έχει κοπανήματα αλλα θα γίνει λίγο ποιο σκληρό απο μαμα.

πολύ γέλιο εχει αυτος που σου το΄πε!!  :D

βάλτα κ έλα να μας πεις!! ...δεν υπάρχει αυτο που λέει!! αν διαβασεις ολλα τα ποστ θα καταλάβεις!!
..φυσικα το H/R ειναι η χειρότερη επιλογη που μπορεις να κανεις αφου το ελατηριο ειναι πιο μαλακό κ απο το μαμά!!
Με λιγα λογια θα πηγαίνεις μόνο με αμορτισέρ!!

Η φορντ βαζει eibach με Κονι κίτρινα!! ..δωσε κατι παραπανω κ θα με θυμηθεις!! (η βάλε μονο κόνι κ θα με θυμηθεις)
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Για τα koni αν θυμάμαι καλά μου  είπε  20 ευρώ παραπάνω απο τα bilstein αλλα μου πρότεινε πάλι h&r για να χαμηλώσει 3 πόντους και να μην κοπανάει.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
απλα προτεινει hnr επειδη δεν θελει κοπανηματα στελιο.μια χαρα ελατηριο ειναι το σιγκεκριμενο
αν και λιγο τσιμπημενο στα 190.

καλυτερα τα koni απο τα b8 τα ρυθμιζεις οπως θες + οτι περνουν και επισκευη.γνωμη μου μην τσιγκουνευτεις τα 20Ε
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Ίσως απο τα ελατήρια να βγάλει για την εργασία.Δεν είναι θέμα 20-50 ευρώ απλά θέλω να το χαμηλώσω με τα λιγότερα δυνατά κοπανήματα. Τα koni δεν μου τα πρότεινε γιατι τα πίσω θα "πέσουν" αρκετά πιο γρήγορα τα πίσω απο τα μπροστά. Έχω 93000 χλμ και τα πίσω τα άλλαξα με koni στα 60000 χλμ γιατι τα μαμα έιχα φτάσει κάτω απο 50%, ενώ τα μπροστά ήταν κοντά στο 75. Και τώρα αφού λέω να βάλω ελατήρια θα τα αλλάξω και τα 4. Όμως θέλω να μετρήσω τα πίσω απο περιέργια να δώ πόσο έχουν "πέσει".
 
αν βαλεις μαλλακοτερο ελατηριο τοτε δεν συνεργάζεται το αμορτισερ με το ελατηριο με αποτέλεσμα το αυτοκινητο να γίνεται πολυ απότομο στις αντιδράσεις του ειδικα με τα β8 που ειναι το χειροτερο που μπορεις να βαλεις αφου δεν εχει rebaοund καθόλου με αποτέλεσμα να κάνει απότομη μεταφορά βάρους (!)
για τα κίτρινα σου΄πε τιμή ή για τα κόκκινα?
μην κοιτας μετρήσεις που κάνουν! ειναι πολυ σχετικες! (πρέπει να βγει έξω κ να μετρηθεί σωστα)
Το κόνι επισκευάζεται αν καποια στιγμή το θελήσεις!! Βάλε μόνο μπροστινα αν ειναι κ σφήξε τα πίσω αφου ειναι Κονι
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Τώρα δεν θυμάμαι αν ήταν τα κόκκινα ή τα κίτρινα. Θα ξαναπεράσω να τον ρωτήσω για eibach ελατήριο μαζί με koni να δω τι θα μου πεί. Τα μπροστά πάντως παρόλο που δεν τα έχω ακόμα αλλάξει δεν κοπανάνε, αλλα κατι φορές που χρειάστηκε να πατήσω φρένο με ταχύτητες γύρω στα 100 παρατηρησα το πίσω μέρος ότι ήταν έτοιμο να φύγει και πιστεύω να έχουν ευθύνη για αυτό τα αμορτισέρ τα μπροστά.
 
παντα θα εινει ετοιμο το αμαξι να φυγει αν εχει λαλακια ελατήρια!! ειδικα κ αν εχει μαμα αμορτισερ!! έχει να κανει με την μετατόπιση του βάρους που χειροτερευει το πράγμα αν δεν υπάρχουν ελατήρια σκληρά (!) ..βάλε ειμπαχ κ ας κοπανάει λίγο! Αν βαλεις Η/R  τα αμορτισέρ θα χαλάσουν πιο γρήγορα γιατι πάνω σε αυτο θα ασκούντε μεγαλύτερες δυνάμεις
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread