Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Με αφορμή άλλο θέμα ο Kostg μου ανέφερε τον καθαρισμό πεταλούδας για κάποιες αστάθειες που βλέπω στο ρελαντί μου.  Οπότε σαν άσχετος ξεκίνησα να το ψάχνω λίγο στο google που τα ξέρει σχεδόν όλα! Ερώτηση λιπών , μπορώ να το κάνω και μόνος μου ή πρέπει να πάω σε μηχανικό. Απο αυτά που διάβασα άλλοι λένε μόνοι τους άλλοι λένε οτι θα χριστεί χρονισμό!
Τι υγρό είναι αυτό που βάζεις απο που θα το προμηθευτώ?
Λόγο ωρών δουλείας για να πάω το αμάξι και για το ποιο απλό πρέπει να πάρω μια μέρα άδεια οπότε αν είναι απλό θα ήθελα να το κάνω μονός μου.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
λυσε τη πεταλουδα παρε ενα καθαριστικο καρμπυρατερ σε spray και θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα! Το ποτενσιομετρο κανει μονο του adjust, αυτα οτι χρειαζεται clip και ρυθμισμα ειναι βλακειες για να τρωνε 30ευρα στις ανιπροσωπειες. Απλα μολις καθαρισεις την πεταλουδα και την επανατοποθετησεις για λιγη ωρα θα τσιμπαει ρελαντι 200-300 στροφες παραπανω μετα απο λιγο θα στρωσει μονο του καθως θα κανει equalize τη μαζα αερα απο τον αισθητηρα maf
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα μία ερώτηση.τωρα με τις μεγάλες βροχές είχα παρκάρει το αμάξι έξω. το πήρα για μία μικρή διαδρομή και για πέντε λεπτά έπαιξε το ρελαντί λιγάκι και σαν να ζοριζοταν χωρίς λαμπάκι ομως.μετα έστρωσε. Να σημείωσω ότι έχω αλλάξει πρόσφατα Μπουζί και πολλαπλασιαστή. Να οφειλόταν στην βροχή κι στην υγρασία;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια ειχαμε σε ακηνησια το αμαξι του πεθερου μου απο τον Απρίλιο  λογω ηλικιας δεν ανανεωσε το διπλωμα και το αφησε το αμαξι λοιπον εχω ενα πρόβλημα το αμαξι δεν ειχε βενζινη και εβαλα με ενα μπετονακι το εβαλα μπροστα και τρεμει στο ρελαντι δεν ξερω γιατι ειχε κανει σερβις ενα μηνα πριν βγει σε ακηνησια δεν μου βγαζει καμια βλαβη στο καντραν τι λετε να φταιει.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestass7 said:
δες τα μπουζοκαλωδια...
τα ειδα βγαζουν σπιθες εβαλα ενα παλιο μπουζι να κανω τεστ προσεξα με το βγαλσιμο του παππα εχει βρομισει η πεταλουδα αλλα δεν εχω καθαριστικο αυριο θα παρω και θα σας πω.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
pt1986 said:
τα ειδα βγαζουν σπιθες εβαλα ενα παλιο μπουζι να κανω τεστ προσεξα με το βγαλσιμο του παππα εχει βρομισει η πεταλουδα αλλα δεν εχω καθαριστικο αυριο θα παρω και θα σας πω.
κομπλε παιδια εγινε καθαρησα την πεταλουδα φαινεται αυτοι που το κανανε σερβις δεν μπηκαν στον κοπο να την καθαρησουν το αμαξι απο αυριο θα ειναι στην ιδικοτησια μου αφου το δικο μου το πηρε η γυναικα μου.
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
καλησπέρα στην παρέα, εχω θεμα με το αμάξι δεν κρατάει ρελαντι το πρωί...
Για να καθαρίσω την πεταλούδα  με ενα ειδικό σπρέυ της wurth που εχω, πρέπει να την ''πάρω στο χέρι'' ή απλά να βγάλω τον σωήνα του αέρα και να αδειάσω στο σπρέι στην εισοδο της πεταλόυδας???
το αμάξι να δουλέυει ή σβηστό???
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα:
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=1

και αυτό:
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=4

απλά επειδή έχει περάσει καιρός που έχει γραφτεί τι θέμα για κάποιο λόγο δεν είναι πλέον διαθέσιμες οι φωτογραφίες
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
σευχαριστώ. καλα υπαρχει τετοια πληροφόρηση και δεν το ειδα!!!
Εκανα ενα search πριν ρωτησω αλλα η αλήθεια ειναι οτι το εκανα λίγο βιαστικα.  ::) ::)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα, το ανάποδο από οτι περιγράφετε μου συμβαίνει , ρελαντί 1600-1800 στροφες !! τι μπορεί να ειναι ??? εδώ και μια βδομάδα..
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ήταν το σωλινάκι τελικά είχε φθαρεί, το αλλάξαμε και όλα τέλεια, επίσης έκανε και ένα σφυριγμα και ήταν από αυτό.
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
καλημερα παιδια.εδω και πολυ καιρο αντιμετωπιζω ενα θεμα σχετικα με το ρελαντι αλλα οπου και να ρωτησα εως τωρα μου λενε δεν ειναι κατι.το δικο μου ρελαντι συμπερυφερεται ως εξης.εκκινηση 1100 στροφες σταδιακα πεφτει στις 900 οπου οσο θυμαμαι το αυτοκινητο μου αυτο ειναι το κανονικο του.μετα απο λιγα χλμ και αφου ζεσταθει το μοτερ η βελονα ανεβαινει πολυ σιγα και σταθεροποιητε σχεδον στις 950 στροφες.αυτο το ανεβασμα το εχω παρατηρησει σταματημενος σε φαναρι οπου η βελονα τρεμοπαιζει αργα προς τα πανω μεχρι να φτασει 950 στροφες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread