Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
Καλησπερα..Εδω και καμια εδβομαδα εχω παρατηρησει το εξης..Μπαινω στο αμαξι βαζω μπροστα τη μηχανη ο δεκτης στο στροφομετρο ανεβαινει κανονικα πανω απο τις 1000+ στροφες..ωραια ως εδω..Ομως μετα απο 1 δευτερολεπτο ο δεικτης κατεβαινει αποτομα στις 700 με 800(περιπου στροφες) αλλα μετα ανεβαινει παλι..2-3 φορες μου εχει σβησει κιολας(απο αυτο το αποτομο κατεβασμα)...καμια ιδεα..

Υ.Γ δεν εβρισκα καπου αλλου να το γραψω γι αυτο ανοιξα νεο θεμα.!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
χιλια δυο πραγματα μπορει να ειναι.... διαγνωστικο γρηηγορα

πιθανα αιτια : προβλημα στην πεταλουδα ή βρωμικη πεταλουδα,βρωμικος μαπ,καποιο σωληνακι υποπιεσης φθαρμενο,σπανια περιπτωση να παιρνει καπου αερα η πολλαπλη εισαγωγης σου
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
proedros said:
χιλια δυο πραγματα μπορει να ειναι.... διαγνωστικο γρηηγορα

πιθανα αιτια : προβλημα στην πεταλουδα ή βρωμικη πεταλουδα,βρωμικος μαπ,καποιο σωληνακι υποπιεσης φθαρμενο,σπανια περιπτωση να περνει καπου αερα η πολλαπλη εισαγωγης σου

προεδρε έχεις γινει εξπερ!! και γω μαλλον πεταλουδα καθαρισμα νομιζω θελει
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Όπως έγγραψε και ο proedros: κόιτα πρώτα την πεταλούδα (καθάρισμα), μετά τις υποπιέσεις μηπως τραβάει αέρα από κάπου, ο ΜΑΠ δύσκολα χαλάει σε αυτά τα αυτοκίνητα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιστεύω πάντως ότι κάθε 30-35.000 χιλιόμετρα θέλει καθάρισμα η πεταλούδα. Μου έχει προκαλέσει κι εμένα "κουφή" συμπεριφορά, όπως να μην παίρνει εύκολα μπροστά (πιο συχνά) ή να μην κρατάει πάντα στροφές στο ρελαντί (σπάνια).
 

lazo

New member
Oct 2, 2011
81
0
6
37
γκυζι
φιλος με golf 2 κ γνωστος με alfa romeo ειχαν παρομοιο προβλημα μονο που τουσ εκανε μεγαλυτερες ασταθειες ο ενασ τελικα βρηκε οτι φταιει ο αισθητηρας λ ο αλλος ακομα ψαχνει...
εχω ακουσει επισησ οτι αν αλλαξεις φιλτρο,πιανει μακα πιο ευκολα ο μαφ.σε αυτη τη περιπτωση θελει καθαρισμα με σπρει επαφων.βγαζεις τον πολο της μπαταριας(-) λυνεις κ ψεκαζεις το μαφ κ τον αφηνεις να στεγνωσει για κανα μισαωρο.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εμενα πολλες φορες που περνει μπροστα, για καποια δευτερολεπτα δεν δειχνει το στροφομετρο τπτ!! μαλλον κι εμενα για κανα καθαρισμο με βλεπω!!!
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
και εγώ πάντως κάθε 10000 χιλιόμετρα την καθάριζα την δικιά μου.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
απο τις αρχες του μηνα εχω το παρακατω προβλημα οταν ειναι κρυο το αυτοκινητο.
διαβαστε την περιγραφη του τυπου -ακριβως το ιδιο πραγμα!!!!- συμβενει και με εμενα.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=29K16K0rjEM[/youtube]
η πεταλουδα ειναι καθαρη,το διαγνωστικό δεν δείχνει τιποτα,και νουργια μπουζι και το προβλημα συνεχίζετε.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
spithas said:
απο τις αρχες του μηνα εχω το παρακατω προβλημα οταν ειναι κρυο το αυτοκινητο.
διαβαστε την περιγραφη του τυπου -ακριβως το ιδιο πραγμα!!!!- συμβενει και με εμενα.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=29K16K0rjEM[/youtube]
η πεταλουδα ειναι καθαρη,το διαγνωστικό δεν δείχνει τιποτα,και νουργια μπουζι και το προβλημα συνεχίζετε.
εσυ δεν εχεις κανει την μετατροπή στην πεταλούδα?
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ναι.λες να ειναι απο αυτο?εχθες εκανα καθαρισμο μπεκ αλλα δεν...
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Παιδιά καλησπερα.Διαβασα πολυ καλα ολα τα παραπανω αλλα εχω και εγω θεματακι.Το φιεστακι μου εχει 41000χλμ,καθαρισα πεταλουδα στα 35000χλμ και εχω ενα μηνα που το εκανα σερβις και ολα οκ.ομως με θερμοκρασια 90 βαθμων βλεπω και εγω τις στροφες να ταλαντευονται απο 700 - 950 αποτομα.δηλαδη βλεπω μεγαλη αποκλιση στο συνηθες ρελαντι τον 900.παιζει να θελει ξανα καθαρισμα η πεταλουδα ? ? ? τι λετε
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλώς ήλθες! Ποιο μοντέλο έχεις; Έχει μετατροπές το φιεστάκι σου; Την πεταλούδα πώς την καθάρισες; Την πήρες στο χέρι ή απλά έριξες σπρέυ πάνω όπως είναι τοποθετημένη; Υποψιάζομαι ότι όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία από κάπου παίρνει αέρα η πολλαπλή (ή η πεταλούδα, αν δεν είναι σφιγμένη καλά πάνω στην πολλαπλή) και σου κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Κάποιο σωληνάκι υποπίεσης, μήπως έχει βγει, έχει τρυπήσει/τσακίσει κάπου; Με το άλλο πρόβλημα που είχες (λαμπάκι check) τι έκανες; Μήπως σχετίζεται και με αυτό;
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Οχι απολυτος καμμια.μια χωανη εχω βαλει μονο.το λαμπακι οφειλοταν στην πεταλουδα γκαζιου.την βγαλαμε και την καθαρισαμε και ξανα τοποθετηση.δεν ξερω τι να πω...νομιζα ηταν απο βενζινη ομως αρνητικος.εχω το mk6 1.6 S. Στην κανονικη θερμοκρασια μου το κανει αυτο.λες να θελει καθαρισμα και το πενταλ γκαζιου ? ? ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να θέλεις αλλαγή πεταλούδας
Για αρχή δες πάνω στην πεταλούδα σου το ευρωπαϊκο κωδικό είναι κάπως έτσι (98AB-15829-28BA)είναι τυχαία αυτά τα νούμερα..
μετά ψάξε να βρεις μία μεταχειρισμένη με τους ίδιους κωδικούς
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
yannis_s said:
κοιτα μηπως εχεις καποιο θεμα με τα μπουζι. η καποιο μπουζωκαλωδιο που δεν δουλευει σωστα
δεν θα του άναβεόμως το check Γιάννη
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread