Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εδεσα το αμαξι νορμαλ. Με εξατμιση δικιά μου και χταπόδι focus 1, όλους τους λαμδα επάνω, πολλαπλή την δικιά μου,

Εβαλα τα εκκεντρα απο το focus 1, πραγματι είναι λιγο πιο άγρια, και εδωσα λίγο προπορεία στην εισαγωγή και αργοπορεία στην εξαγωγή (overlap).

Στην αρχη δεν πηγαινε βημα, τωρα που εκανε αδαπτ παει καλύτερα, είδικά μετά τις 5500, αλλα "φωνάζει" κάυσιμο ψηλά.

Το μόνο πρόβλημα είναι το πολύ ασταθές ρελαντί (συνεχεια 600-1000, πάνω κάτω-ασταμάτητα).

Τσέκ δεν αναβει και έβαλα την διάγνωση και δεν έχει κάποια βλάβη. Βέβαια είχα την πεταλούδα πολύ καιρό σε ακινησία, αλλα την καθαρισα, πριν την βάλω. Υποπιέσεις όλες επάνω. Καμια ιδέα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ρουφάει από κάπου αέρα η εισαγωγή. Από καμιά τσιμούχα; Όταν λες δικιά σου εισαγωγή, εννοείς αυτή που έχεις φτιάξει;
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Είσαι σίγουρος οτι δεν τραβάει από κάπου αέρα?Εχει χρονιστεί σωστά?Γιατί έχω δει πολλές φορές  τέτοιες αρυθμίες από λάθος χρονισμό σε zetec....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
panos.l said:
Είσαι σίγουρος οτι δεν τραβάει από κάπου αέρα?Εχει χρονιστεί σωστά?Γιατί έχω δει πολλές φορές  τέτοιες αρυθμίες από λάθος χρονισμό σε zetec....

το χρονισμα είναι τελειο.. αποκλειεται να κανεις λαθος έτσι όπως είναι το κιτάκι. τωρα για τρεις μοιρες προπορεια να κάνει έτσι? δεν νομίζω. Μετα τις 2500 δουλευει τελεια. Σημειωτεον παίρνει μπροστα τσακμάκι. ξαναεβγαλα την πολλαπλή ,την τσεκαρισα παντου, δεν χάνει πουθενα.

Δοκίμασα άλλη πεταλούδα, άλλο μαπ, τιποτα.

όταν αφηνω μια υποπίεση ανοιχτη μετα την πεταλούδα, δουλευει σχεδον τελεια(!)

το χειροτερο είναι οτι δεν βγαζει καμια βλαβη στον εγκεφαλο και αυτο με κανει να ανυσυχώ για το χρόνισμα.

Μην είναι καμια ηλεκτρονική και απλά όταν ανεβαζει στροφές έχει πολύ ρεύμα και δεν φαίνεται?
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
spithas said:
απο τις αρχες του μηνα εχω το παρακατω προβλημα οταν ειναι κρυο το αυτοκινητο.
διαβαστε την περιγραφη του τυπου -ακριβως το ιδιο πραγμα!!!!- συμβενει και με εμενα.
http://www.youtube.com/watch?v=29K16K0rjEM
η πεταλουδα ειναι καθαρη,το διαγνωστικό δεν δείχνει τιποτα,και νουργια μπουζι και το προβλημα συνεχίζετε.

τελικα το προβλημα λύθηκε σημερα.πηγα στην ford και μου περασαν την τελεταια εκδοση του προγραμματος για το αμαξι μου και ολα καλα!να σημειοσω οτι λογο πεταλουδας ειχα βαλει προγραμμα απο εναν "γνωστο προγραμματιστη" εδω στο ηρακλειο, που μου ειχε πει τοτε οτι δεν ευθυνόταν το προγραμμα για το προβλημα που ειχα.
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Tα χριστουγεννα μ τρyπησε το ψυγειο και μεχρι να το παρκαρω δουλεψε το αμαξι σε θερμοκρασια τερμα 120+ για περιπου 20 δευτερα :p πριν κανα μηνα αλλαξα μπουζι (πριν τρυπησει το ψυγειο)γτ δν ταχα αλλαξει στο σερβις και μ εκανε στο ρελαντι κτ δονησεις οταν ημουν ακινητοποιημενος κ λυθηκε το προβλημα!τωρα ξεκηνησε κ τα κανει παλι,σχεδον αμεσος μετα την τοποθετηση τ νεου ψυγειου σιν οτι σε ταξιδι π το πηγα εκαψε σαν 2λιτρο :p (λιγο μουφα τα βενζιναδικα π πηγα βεβαια)Παιζει να χαλασανε παλι τα μπουζι π δουλεψε για λιγο με υψηλη θερμοκρασια?Eπισης δν ειδα καμια διαφορα σε επιδοσεις,ναχει πεσει δλδ,μονο μ ξεκηνησε παλι τα ιδια πριν αλλαξω μπουζιζ
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
παιζει να τρυπησε το ψυγειο απο αυτο?δν ξερω και πολλα!Αθηνα πηγαινα τοτε,το μετακινησα το απογευμα λιγο αθηνα κ ολα κομπλε,κ το βραδυ π το ξαναπηρα λαμπαδιασε :D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
λόγω χρόνων θα τρύπησε,αλλά αφού σηκώνει θερμοκρασία και δεν φταίει το ψυγείο δες όπως είδα το καπάκι του θερμοστάτη,τα μπουζί δεν παίζουν ρόλο
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
οχι ρε σy θερμοκρασια σηκωσε οταν τρυπησε το ψυγειο τωρα δουλευει τελεια η θερμοκρασια!απλα μ κανει τα ιδια με το ρελαντι οπως μ εκανε ΠΡΙΝ αλλαξω μπουζι!!
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
ναι αμε,ουτε εχς διαπιστωσει να εχει χασει σε επιδοσεις,σταματημενος ρελαντι νιωθω σαν το μοτερ να χανει λιγο στροφες(πολυ λιγο) κ το νιωθεις σαν στηγμιαια το αμαξι να δονητε(για ουτε δευτερολεπτο)αυτα  μ εκανε πριν αλαξω μπουζι
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Καλησπερα σημερα μου ανοιξε το βεντιλατερ σε φαναρι και το ρελαντι εκανε βουτια στις 300στρ περιπου ενω μου παρουσιαζει και τρεμουλο στο ρελαντι αλλα στρωνει μετα απο ξερογκαζια.Επισης παρατηρω οτι μαλλον και τα πορειας παρουσιαζουν χαμηλη ενταση.Τσεκαρα μπαταρια σε ηλεκτρολογιο και απλως ειναι ελαχιστα πεσμενη.Χτες εκανα σερβις στα 200χ.χλμ το αμαξι μπηκε στο pc με αφορμη το καλιμπραρισμα της πεταλουδας υστερα απο καθαρισμο(δεν μπορεσα να καθαρισω μπεκ) αλλα δεν εδειξε κατι.Οπως εχω γραψει σε αλλα post εξακολουθει να κανει κατι κουλα ο δεικτης βενζινης(φλοτερ λεει ο μηχανικος) και αλλοτε παιρνει μπρος με την μια αλλοτε γυρνα 2-3φορες.Υποψιν εχω υγραεριο τσεκαρα διακενο-συμπιεση ολα κομπλε.Καμια ιδεα;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread