Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
StuparArt said:
Βαγγελι αυτά που λέω να κάνω τα έχω συζητήσει με τον Καρανικόλα και μου είπε ότι γίνετε και μάλιστα δική του ιδέα μετά από ψάξιμο και μελέτη που έκανε είναι να πάμε την συμπιέσει στο 11,8. Εγώ στην αρχή του είχα αναφέρει κάτι για 11,5 όπου μου ζήτησε λήγω χρόνο να δει τι ακριβός μπορεί να γίνει. Έτσι και έγινε… το μελέτησε και κλίσαμε ραντεβού να μπει το αμάξι στο συνεργείο.

Θα του ξαναμιλήσω απλά να διασταυρώσω κάποια πράγματα και να δω ότι συμφωνούμε θα το προχωρήσω και ο θεός βοηθός. ::)

μην ανεβασεις τοσο την συμπιεση...........το πολυ 11,5.......δεν εχει μελετησει τιποτα ο τυπος........ρωταει τους αγγλους αν γινεται.....απορω που εμπιστευστε τετοιους τυπους......τεσπα κανε οτι θες......σε λαθος ανθρωπους πατε.. ο ενας βλεπω παρασυρει τον αλλον.....ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ  :)

καλατιανε.........ποτε δεν εβγαλα ακρη με σενα ρε φιλε........ποτε ειπα εγω στο stupa να κανει ολα αυτα?απλα αφου θελει εκκεντρα πρεπει να κανει και αυτα...και οσο για τα υπολοιπα δεν ασχολουμαι..........εγω οταν κανω κατι απλα το χω μελετησει τοσο και το χω συζητησει μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλα παντα με τους καταλληλους ανθρωπους......  :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
M@$teR said:
Παντως turbomaniac για να κανω το χομπι(?) μου δεν θα επερνα ρισκο για τα μοτερ φιλων μου.

πιστεψε με φίλε μου έχω 100 φορες μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου παρα σε οποιαδήποτε άλλο επαγγελματία(?) μηχανικό!!! (πλην μερικών λαμπρων εξαιρεσεων πχ μανούκης). Εχω τουρμπίσει 3 αμαξια (το δικό μου (230 άλογα), ένα χόντα (400) και ένα λανος (140) και μέχρι τώρα κανενα δεν έχει σπασει αν και έχουν κανει αρκετες χιλιάδες χιλιόμετρα, ούτε έχουν βγαλει τα προβλήματα που έχω δει σε τετοιες μετατροπές (ραγισμένα χταπόδια ή λασκαρισμενα μπουλώνια στην εξατμιση, ανεπαρκής ή υπερβολική λίπανση τουρμπίνας, υψηλες θερμοκρασίες, κλπ). Ειδικά στο χόντα που έχει τρελά καυσαέρια, δεν χρειάστηκε ποτέ να σφίξουμε ούτε βίδα στην εξατμιση, καθώς και όλα τα άλλα. Δεν βρίσκω λόγο να μην του προτείνω να το τουρμπισω εγώ με χαμηλό κόστος και ανάλογα με τις ανάγκες του νικόλα, για να μην παει σε καποιο μηχανικό, να του πάρει 5 και 6 χιλιάρικα και με αποτελεσμα αμφίβολο, με μικρές τουρμπίνες light turbo και κάτι τετοιες μλκιες που ακούω απο καποιους μηχανικούς κατα καιρους.

Οι καλοί μηχανικοί για μετατροπές στην ελλάδα μετριουνται στα δάχτυλα, οι υπόλοιποι είναι απλά άσχετοι με το θέμα, αλλα και ξερόλες, αφου δεν θέλουνε να μαθουν και το παίζουν γνώστες. Ξερεις σε πόσους "γνωστες" έχω ανοίξει τα μάτια?


Ο νικόλας έχει ταλαιπωρηθεί πολύ απο το θεμα βελτίωσης, εγω του προτείνω να το αφήσει ώς έχει, αλλα επειδή ξερω οτι δεν ακούει τίποτα απο όσα του λένε, γνωρίζω οτι κάποια στιγμή ή θα το πουλήσει ή θα καταλήξει στην τουρμπίνα. Επειδή όμως είναι καλό παιδί και δεν θέλω να τον κάνουν μεροκάματο, είμαι υποχρεωμένος να του προτείνω τον καλύτερο μηχανικό που γνωρίζω (μανουκης) καθώς και τον γράφοντα. Απο εκει και περα ας κανει ότι θέλει, εγω το ξαναλέω οτι καλύτερα να αφήσει το αμάξι όπως είναι, αλλα παλι το ξαναλέω στου νικόλα την πόρτα... :D
 

vagma

Hero Member
αλεξη για μενα τουρμπισμα χωρις σφυριλατα πιστονια,μπιελες,βιδες κεφαλης για μενα δεν υφισταται οτι και να μου λες...........οσο για το αλλο που λες οτι πανε καποιοι να κανουν τον νικολα μεροκαματο δεν φταινε οι βελτιωτες( :D :D :D)που απευθυνεται αλλα ο νικος και μονο ο νικος.............εχω πει και ξαναματαξαναλεω οτι οι μηχανικοι θα σου συμπεριφερθουν αναλογα με το πως θα σε κοψουν οταν σε δουν........οταν σε κοψουν ψαγμενο(αλλα οχι τρελαμενο) δεν θα σου πουλησουν φουμαρα.....και πανω απο ολα σε αυτα τα πραγματα δεν χρειαζεται βιασυνη ο χρονος ειναι παντα με το μερος μας!!!!!!! :)
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
StuparArt said:
Κώστα  πιστεύω ότι η SCT δεν θα ασχοληθεί με τον 1.6 ti-vct, ότι κάνουν θα είναι στο καινούργιο ST, χωρείς να είμαι σίγουρος για αυτό που λέω… για αυτό και δεν έχω πάρει ακόμα την τελική απόφαση στο τι θα κάνω. Πρόγραμμα θα βάλω σίγουρα για τα υπόλοιπα θα δω… :)
Η SCT σίγουρα ασχολείται με τον Ti-VCT και το Fiesta. Δες εδώ: http://fiestafaction.com/forums/fiesta-power-performance/31673-sct-looking-fiesta.html.
Και εξ'όσων γνωρίζω από άλλο forum  έχει προχωρήσει σημαντικά από τότε.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για να μη γράφουμε και ότι θέλουμε…. μέχρι τώρα δεν έχω γίνει μεροκάματο του κανενός βελτιωτή!!!

Σίγουρα έχω χάσει κάποια χρήματα πάνω στην βελτίωση του Fiesta μιας και ψάχνομαι από μόνος μου και ο λόγος είναι απλός  δεν έχω βρει μηχανικό "βελτιωτή" που να έχει ψαχτεί πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να δω κάτι χειροπιαστό και να το κάνω.
Ο Καρανικόλας είναι ο μόνος απ ότι γνωρίζω που έχει κάνει κάτι και για αυτό απευθύνθηκα σε αυτόν. Υπάρχουν πολύ καλή βελτιωτές στην αγορά επώνυμη αλλά όλοι θα το κάνουν πειραματόζωο και σίγουρα με το αζημίωτο!

Μια ερώτηση: γιατί οι Fiestakides εν Ελλάδι δεν έχουν ασχοληθεί με πιο εκτεταμένες βελτιώσεις 2ου η ακόμα και 3ου σταδίου.(Μπορεί και να υπάρχουν να είναι λίγοι και μετρημένοι στα δάχτυλα ενός χεριού απλά να μη γράφουν η να μη λένε τίποτα).
Διευκρινίζω, δεν αναφέρομαι στην οικονομική άνεση του καθενός και ούτε θέλω να θίξω κανέναν προς θεού.. απλά μου κάνει εντύπωση. Είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο στρίβει καλά έχει κάποιες καλές προοπτικές αλλά παρόλα αυτά δεν είναι μάχιμα σε πίστες και γνωστά στέκια.
Μήπως τελικά είναι ένα αυτοκίνητο του supermarket ( ελπίζω να μη το πάρετε στραβά και να καταλάβατε τι εννοώ, μιας και μεσολαβεί ο γραπτός λόγος)


@ Κώστα σε ευχαριστώ για το link, δεν το γνώριζα. Χεχεχε λες να έχουμε ελπίδες?
 

vagma

Hero Member
υπαρχουν νικο καποια φιεστακια 2ου και 3ου σταδιου αλλα εκτος των φορουμοκλαμπ.....λογω λαθων..........με αγραφους εγκεφαλους κλπ.....οσο για αυτα που ειπες ισχυει και για τον καρανικολα οχι μονο για τους αλλους!!!!!!!δεν εχει ασχοληθει περαιτερω και με αλλα ατομα απο οσο ξερωωωωωωωωωωωωωω..............μονο με καποια παιδια απο δω.........μηχανικος της σειρας ειναι.......αμα ειχες υπομονη θα κανες περισσοτερα πραγματα στο αμαξι σου με πολυ λιγοτερα λεφτα αλλα εισαι βιαστικος....... ::)
 

M@$teR

Rookie
May 18, 2010
15
0
0
34
thessaloniki
Να θυμησω οτι και ο μανουκης εχει προτεινει στον chrisfrou ''light turbo'' με 28αρα(να βαλει και πιο μεγαλη...) 220αλογα με μαμα πιστονια κλπ....
Το οτι εχεις εμπιστοσυνη σε σενα ειναι καλο αλλα δεν μου λεει κατι,και η λυση μην το ζοριζετε γιατι 8α σπασει...δηλ να εχω 220 αλογα αλλα μεχρι 4.500 στροφες γιατι πιο πανω θα σπασει?
Ολοι οι βελτιωτες ειναι ξερολες κλπ?....Γνωμη σου! Αυτο μπορει να θεωρησει και καποιος για σενα.
 

vagma

Hero Member
μετατροπες αμαξιων απο ατμο σε τουρμπο τις περισσοτερες φορες ειναι αποτυχια.............αν δεν γινουν οπως πρεπει!!!!η την κανεις την μετατροπη οπως πρεπει η αλλιως κατσε στα αυγα σου!!!! :)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Βάγγελη το ότι μου έφυγαν κάποια λεφτά δεν ήταν θέμα βιασύνης αλλά θέμα το ότι έλεγα στην αρχή να μη το πειράξω το αμάξι.. μετά άντε λέω ένα φίλτρο τελικό, μετά έβαλα άλλη εξάτμιση από σπιράλ και πίσω την οποία έβγαλα στην πορεία, γιατί σκέφτηκα να το κάνω ένα καλό πρώτο στάδιο  και έτσι  έβαλλα την milltek.

Το θέμα είναι φίλε μου ότι παλεύω με τον εαυτό μου εδώ και κάμποσα χρόνια να ξεκόψω  από την βελτίωση, να μη ρίχνω λεφτά στα αμάξια ( γιατί πάντα αυτό έκανα.. δούλευα σαν τον π..στη και τα έριχνα – ρίχνω εκεί).
Για αυτό και έδωσα σαν σύνολο κάτι παραπάνω για το φιέστα βαλε – βγάλε! ok234
 

Zagato_0-400

New member
Jul 26, 2010
54
0
0
Προβληματα δεν θα βγαλεις γιατι το χω κανει πολλες φορές, εκτός αμα σπασει, αλλα αυτό θα γίνει μόνο αν το σκίζεις όλη μερα χωρίς έλεος.


ε....αυτο δεν θα το ελεγα ακριβως και "εγγυηση εφ ορου ζωης".....

τις περισσοτερες φορες ειναι αποτυχια? εχεις πολλα παραδειγματα δηλαδη και σου το εχουν αποδειξει αυτα που βλεπεις στον δρομοπεριοδικαιντερνετ κλπ κλπ?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1295189832[/time]
οσο για εσενα στουπαρ, κανεις δεν σε κατακρινει. απλα αν καταλαβα καλα, μερικοι υποστηριζουν οτι το κιτ θα ηταν πιο σιγουρο "η παιρνεις η δεν παιρνεις" . με την ατμοσφαιρα ειναι αλλιως
 

vagma

Hero Member
StuparArt said:
Βάγγελη το ότι μου έφυγαν κάποια λεφτά δεν ήταν θέμα βιασύνης αλλά θέμα το ότι έλεγα στην αρχή να μη το πειράξω το αμάξι.. μετά άντε λέω ένα φίλτρο τελικό, μετά έβαλα άλλη εξάτμιση από σπιράλ και πίσω την οποία έβγαλα στην πορεία, γιατί σκέφτηκα να το κάνω ένα καλό πρώτο στάδιο  και έτσι  έβαλλα την milltek.

Το θέμα είναι φίλε μου ότι παλεύω με τον εαυτό μου εδώ και κάμποσα χρόνια να ξεκόψω  από την βελτίωση, να μη ρίχνω λεφτά στα αμάξια ( γιατί πάντα αυτό έκανα.. δούλευα σαν τον π..στη και τα έριχνα – ρίχνω εκεί).
Για αυτό και έδωσα σαν σύνολο κάτι παραπάνω για το φιέστα βαλε – βγάλε! ok234

ρε νικο δεν σου λεω γιατι το βελτιωνεις...........απεναντιας εγω ειμαι της βελτιωσης(λεφτα δεν εχουμε) αλλα εσυ ρε φιλε βιαζεσαι............και οι λυσεις ερχονται.........ασε που πας και ασχολεισαι με λαθος ατομα.......δεν με ακους γι αυτο ταλαιπωριεσαι....τεσπα αυτα τα χεις ακουσει απο μενα..... :)........το θεμα ειναι οτι ολοι τους ειναι απατεωνες μας βλεπουν σαν τσεπη!!!!!!!!!!!

εγω θα τους βγαλω την πιστη...............μεχρι να τους τα δωσω....καταλαβες?αξιζει η καθε βελτιωση τον κοπο και τον χρονο που σπαταλαμε............αλλα να πηγαινουμε στους σωστους ανθρωπους!!!!!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Zagato_0-400 said:
οσο για εσενα στουπαρ, κανεις δεν σε κατακρινει.

Ναι βρε δεν τίθεται τέτοιο θέμα, και sorry αν πέρασα κάτι τέτοιο προς τα έξω ok234
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Για να μη γράφουμε και ότι θέλουμε…. μέχρι τώρα δεν έχω γίνει μεροκάματο του κανενός βελτιωτή!!!

Σίγουρα έχω χάσει κάποια χρήματα πάνω στην βελτίωση του Fiesta μιας και ψάχνομαι από μόνος μου και ο λόγος είναι απλός  δεν έχω βρει μηχανικό "βελτιωτή" που να έχει ψαχτεί πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να δω κάτι χειροπιαστό και να το κάνω.
Ο Καρανικόλας είναι ο μόνος απ ότι γνωρίζω που έχει κάνει κάτι και για αυτό απευθύνθηκα σε αυτόν. Υπάρχουν πολύ καλή βελτιωτές στην αγορά επώνυμη αλλά όλοι θα το κάνουν πειραματόζωο και σίγουρα με το αζημίωτο!

Μια ερώτηση: γιατί οι Fiestakides εν Ελλάδι δεν έχουν ασχοληθεί με πιο εκτεταμένες βελτιώσεις 2ου η ακόμα και 3ου σταδίου.(Μπορεί και να υπάρχουν να είναι λίγοι και μετρημένοι στα δάχτυλα ενός χεριού απλά να μη γράφουν η να μη λένε τίποτα).
Διευκρινίζω, δεν αναφέρομαι στην οικονομική άνεση του καθενός και ούτε θέλω να θίξω κανέναν προς θεού.. απλά μου κάνει εντύπωση. Είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο στρίβει καλά έχει κάποιες καλές προοπτικές αλλά παρόλα αυτά δεν είναι μάχιμα σε πίστες και γνωστά στέκια.
Μήπως τελικά είναι ένα αυτοκίνητο του supermarket ( ελπίζω να μη το πάρετε στραβά και να καταλάβατε τι εννοώ, μιας και μεσολαβεί ο γραπτός λόγος)


@ Κώστα σε ευχαριστώ για το link, δεν το γνώριζα. Χεχεχε λες να έχουμε ελπίδες?

δεν είπα οτι έχεις γίνει μεροκαματο... να μην γινεις λεω... ¨αλλωστε εγω δυστυχώς έχω στο παρελθον γίνει απειρες φορες μεροκάματο, δεν είναι ντροπή... παθαινεις και μαθαινεις.. Περιμενε να βγει το τουρμπατο φιεστα, μην βιαζεσαι. όλοι μας λιγο πολύ γινόμαστε μεροκαματο σε αυτον τον χωρο...


γιατι οι φιεστακηδες είναι λίγοι και είναι και ο μεταβλητός που φοβίζει τους βελτιωτες
 

vagma

Hero Member
Μια ερώτηση: γιατί οι Fiestakides εν Ελλάδι δεν έχουν ασχοληθεί με πιο εκτεταμένες βελτιώσεις 2ου η ακόμα και 3ου σταδίου.(Μπορεί και να υπάρχουν να είναι λίγοι και μετρημένοι στα δάχτυλα ενός χεριού απλά να μη γράφουν η να μη λένε τίποτα).
Διευκρινίζω, δεν αναφέρομαι στην οικονομική άνεση του καθενός και ούτε θέλω να θίξω κανέναν προς θεού.. απλά μου κάνει εντύπωση. Είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο στρίβει καλά έχει κάποιες καλές προοπτικές αλλά παρόλα αυτά δεν είναι μάχιμα σε πίστες και γνωστά στέκια.
Μήπως τελικά είναι ένα αυτοκίνητο του supermarket ( ελπίζω να μη το πάρετε στραβά και να καταλάβατε τι εννοώ, μιας και μεσολαβεί ο γραπτός λόγος)


να σου απαντησω στην ερωτηση................ο ελληνας ειναι απλα ηλιθιος....δεν θελει ενα αμαξι fun to drive να μπουκαρει στις στροφες αλλα απλα να πηγαινει στις ευθειες.......γι αυτο προτιμα τα αμαξια με τα τουρμπα...τοσο βλακας ειναι.... :D :D :D.....στο τελος θα γινουν ολοι βαγκακηδες.....δεν εχει ρε φιλε πορτ-μπαγκαζ για το σουπερ μαρκετ........ :D
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παιδια το θεμα αρχιζει και ξεφευγει,σας παρακαλω να περιοριστουμε στο θεμα μας
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
vagma said:
Μια ερώτηση: γιατί οι Fiestakides εν Ελλάδι δεν έχουν ασχοληθεί με πιο εκτεταμένες βελτιώσεις 2ου η ακόμα και 3ου σταδίου.(Μπορεί και να υπάρχουν να είναι λίγοι και μετρημένοι στα δάχτυλα ενός χεριού απλά να μη γράφουν η να μη λένε τίποτα).
Διευκρινίζω, δεν αναφέρομαι στην οικονομική άνεση του καθενός και ούτε θέλω να θίξω κανέναν προς θεού.. απλά μου κάνει εντύπωση. Είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο στρίβει καλά έχει κάποιες καλές προοπτικές αλλά παρόλα αυτά δεν είναι μάχιμα σε πίστες και γνωστά στέκια.
Μήπως τελικά είναι ένα αυτοκίνητο του supermarket ( ελπίζω να μη το πάρετε στραβά και να καταλάβατε τι εννοώ, μιας και μεσολαβεί ο γραπτός λόγος)


να σου απαντησω στην ερωτηση................ο ελληνας ειναι απλα ηλιθιος....δεν θελει ενα αμαξι fun to drive να μπουκαρει στις στροφες αλλα απλα να πηγαινει στις ευθειες.......γι αυτο προτιμα τα αμαξια με τα τουρμπα...τοσο βλακας ειναι.... :D :D :D.....στο τελος θα γινουν ολοι βαγκακηδες.....δεν εχει ρε φιλε πορτ-μπαγκαζ για το σουπερ μαρκετ........ :D
+ 1000000000 ε ολη την ωρα με τα τουρμπο και με τις αλλες μαρκες παρτε ενα vag που λεει κ το παιδι σαν να ψωνιζεις απο τα ζαρα καλο συνολο αλλα το φορανε ολοι
 

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
stuparart, οντως εχεις ανοιξει με μαμα ST και κοβεστε?
Αν ειναι ετσι τοτε μεχρι στιγμης εχεις κανει πολυ καλη δουλεια στο αμαξι σου!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Όχι δεν έχω ανοίξει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου. giggle

Πάντως αν κρίνω από το αποτέλεσμα που είχα με τον Χρήστο εκείνο το βράδυ που ήμασταν όλοι μαζί, και το αποτέλεσμα του Χρήστου με τον Περικλή …  πιστεύω… πως με μαμά st σφάζομαι.
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
σωστα τα λεει ο νικολας αλεξ δεν νομιζω οτι ειναι περιεργο! εγω ημουν περιπου 2 αμαξια πισω απο του περικλη (φιλτρο-σπυραλ) και το ιδιο πισω απο τον νικολα ...οποτε εντελως υποθετικα και μπακαλιστικα ο νικολας ειναι μπροστα απο ΜΑΜΑ στ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread