Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
απορια..μιας και οι περισσοτεροι εξατμισαδες προτεινουν 4-2-1 μαλακιον ενω εγω προτιμω 4-1 για να μην εχω θεμα με τους λαμδα θα ηθελα να ακουσω καμια γνωμη απο τους γνωστες!!!
και επισης μια συμβουλη για καταλυτη,μιας και ειναι πανακριβοι!!!οκ οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα μη το παρακανουμε...200αρις καταλυτης euro1 υπαρχει περιπτωση να δουλεψει?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Ας το πιασουμε απο την αρχη για να μην μπερδευτουμε...

Τι χταποδι θα παρεις? Επωνυμο (πχ milltek) ή custom κατασκευη απο καποιον εξατμισα?
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
milltek θελω αλλα δε παιζει με τπτ...θα παω η΄ στον νινο που κανει 4-2-1 σαν το μιλτεκ η΄παπαδοπουλο 4-1 :-\
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Και οι δυο εξατμισαδες που ανεφερες εχουν πολυ καλο ονομα στην πιατσα!Θα σου πω τι εχω ακουσει και για τους δυο και την προσωπικη αποψη που αποκομισα οταν ψαχνομουν και εγω
για την εξατμιση.Ο νινο αναλαμβανει την τοποθετηση μονο επωνυμων χταποδιων.
Ο παπαδοπουλος αναλαμβανει την τοποθετηση αλλα δεν δινει εγγυηση οτι θα εχει λαμπακια,αρα
τι να το κανεις ετσι,δεν αξιζει...Την ιδια δουλεια μπορει να την κανει καλιστα και ενας μηχανικος.
Και οι δυο προτειμουν οπως ειναι φυσικο της δικιες του κατασκευες!
Ο νινο απο οτι ξερω προτεινει για εμας και φτιαχνει 4-2-1 ενω ο παπαδοπουλος σου φτιαχνει
οτι γουσταρεις και οτι του πεις.Τα χταποδια του παπαδοπουλου ειναι κοντολεμικα οπως δλδ
τα μαμα με μεγαλυτερους αυλους-πλοκαμια.Στα ψηλα πανε αρκετα καλα μιας και εχει φτιαξει φιλος μου εκει
ολοκληρη εξατμιση.Για νινο θα ειμαι πιο επιφυκλακτικος μιας και γνωριζω απο εμπειριες παιδιων
οτι ειχαν λαμπακια και απο αποδοση μεσαια πραγματα με πολυ βαβουρικο ηχο.

Πολλοι εξατμισαδες λενε οτι τα 4-1 ειναι καθαρα κοντραδικα χταποδια και πανε μονο ψηλα.
Μουφα! Το δικο μου πριν το μεσαιο ,χαμηλα πηγαινε πολυ καλα ψηλα που επρεπε να δουλεψει μηδεν.

Απο καταλυτη τι θα βαλεις?
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
στο νινο που πηγα μου αρεσε που ηξερε το αμαξι το εχει ξαναδουλεψει κλπ...δε μου αρεσε που μου ειπε 2 μερες μεσα το αμαξι και οτι λαμδα λαλακιες αυτος δε τα πειραζει!οτι θα με στειλει σε ηλεκτρολογο μετα να τα φτιαξω..αρα κι αλλο τραβηγμα...μουφα δηλ,ενω η περιοχη που βρισκεται με βοηθουσε στο να του αφησω το αμαξι και να πηγαινοερχομαι
στο παπαδοπουλο δεν εχω προλαβει να παω...αλλα εχει δουλεψει το 1,6 κοινου μας γνωστου!!! 4-1 κοντο,κοντο καταλυτη 200αρη κλπ κλπ..ουτε λαμπακια ουτε τπτ μιας και ολα κουμπωσαν μπαμ μπαμ στη θεση τους!αυτο μου αρεσει πολυ σαν ιδεα..οποτε μαλλον για εκει με βλεπω!το θεμα ειναι οτι ο καταλυτης που εχει βαλει το αλλο παιδι κοστισε 400ευρα απο οσο θυμαμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ πιστευω :-\
με τους καταλυτες δε το εχω κοιταξει καθολου!δε καταλαβαινω και πολλα..δηλ διαφορες euro 1,2,3,4 200,300,350αριδες κλπ..προτιμω να μου πουν τη γνωμη τους οι εξατμισαδες και ας δωσω κατι παραπανω
απλα το κοστος ειναι μεγαλο πιστευω..ο νινο μου ζητησε 650 για τα παντα χωρις καταλυτη..καπου εκει θα ζηταει και ο παπαδοπουλος λογικα!οποτε πρεπει να βρω λυση για τον καταλυτη..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
οι καλυτεροι καταλυτες προς το παρων στην αγορα ειναι οι hjs που το ειχα βρει 350ε τον πιο φτηνο εκει που εβαλα εγω τα δικα μου!O παπαδοπουλος ζηταγε 450 νομιζω.Σιγουρα θα προτιμησεις εuro4 και πανω με μεγαλη περιεκτικοτητα σε ευγενη μεταλλα(πανω απο 35mλ/gr).
Εγω προτιμησα μεταλλικο της americat με τελικη τιμη 210, εuro 4, 55gr πολυτιμα μεταλλα και
εγγυηση 2 χρονια ή 80.000χμ!Ο καταλυτης αυτος ειναι μεχρι για 150 αλογα!Αρα πιστευω σου κανει,εκτος και αν εχεις σχεδια να φτασεις πανω απο 150 που το θεωρω απιθανο αν δεν
τουρμπισεις.Ο αμερικατ που εχω ειναι 350cpsi(kυψελες)

Πιστεω αν βαλεις 200αρι μεταλλικο θα εχεις λαμπακι.Ο λογος?
ο 200αρης δουλευει σωστα απο τα 120+++ αλογα και πανω.Αργει να ζεσταθει με αποτελεσμα το check.

Oσο για την προεκταση του 2ου λαμδα την λυση στην ειπα...1.6 auto!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
dipar said:
milltek θελω αλλα δε παιζει με τπτ...θα παω η΄ στον νινο που κανει 4-2-1 σαν το μιλτεκ η΄παπαδοπουλο 4-1 :-\

βρε σεις βάλτε το μαμά απο το φοκους 1 1.6 ή το πούμα 1.7, μήν πληρώνετε τσάμπα λεφτά.. 

Το κέρδος στην ιπποδύναμη είναι απίστευτα δυσανάλογο σε σχέση με την διαφορά κόστους. Εκτός αν σκοπευετε να φτιάξετε αμάξι με αυξημένη συμπίεση και ψιλο κανίβαλους εκκεντροφόρους...
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
πετρο οπως πηρες πιο φτηνα τον δικο σου κατευθειαν απο την αντιπροσωπεια και οχι μεσω 3ον μηπως μπορω να κανω το ιδιο με της  hjs???
το αλλο παιδι που εβαλε στο παπαδοπουλο magnflow η' καπως ετσι λεγανε το καταλυτη που φοραγε και ηταν 200αρης και δεν ειχε ποτε προβλημα :-\
μη ξεχνας οτι φιλτο-ολοσωμη παιζεις λογικα κοντα στα 115...ισως λογω και κοντου καταλυτη και χταποδιου ζεστενεται πιο γρηγορα για αυτο δε του εχει βγαλει ποτε προβλημα

τουρματε, καλα τα χταποδια που λες αλλα δεν ειμαι της φασης!οταν αλλαζω κατι το αλλαζω με οτι καλυτερο μπορω για να παρω οτι καλυτερο μπορω!ασε που το προγραμμα για τον εγκεφαλο μας ειναι ψιλομουφα!!!αρα επομενη μοντα λογικα θα ειναι εκκεντρα και παραλληλος η΄αγραφος ;D ;D ;D η' πουλημα οταν το ξεφλησω...χεχε
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
για τον hjs πηγαινε μαυροειδακο στη γλυφαδα και παρτον απο κει

ο αλλος δεν ειχε προβλημα με λαμπακι γιατι μαλλον εγινε σωστη προεκταση του λαμδα.
Δεν ειναι απολυτο οτι θα βγαλει λαμπακι με 200αρη.Αλλοι βγαζουν αλλα οχι...Τωρα ποιος
ειναι ο ακριβης λογος δεν μπορω να ξερω!

Να σε ενημερωσω οτι για τις μοντες που σχεδιαζεις θελεις πανω απο 2000.
Κατα την ταπεινη μου αποψη Κρατα τα λεφτα σου !
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
αυτος που λες εχει ολες τις μαρκες καταλυτη η' μονο αυτη?
δεν εκανε προεκταση..κοντο χταποδι ειπε και κοντος καταλυτης και κουμπωσε στη θεση του :-\
πετρο πιο φτηνα βγαινει...το θεμα ειναι αν πρεπει να πειραξω μηχανη η' οχι..γιατι αν ανοιξω μηχανη μετα αντε να το δωσω!ας κατσει η φαση καλα με την εξατμιση...και μετα εχει ο θεος!αφρικανουλης λογικα αν βρω καποιον να μου το ρυθμησει εδω ελλαδα
τεσπα στο θεμα μας..μετα τον 200αρη παμε 250 η' 300αρη?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
δεν ξερω αν υπαρχει 250αρης.Σιγουρα υπαρχει 300αρης,350αρης( ο δικος μου) και
400αρης(αγγιζει σχεδον τους εργοστασιακους).Παντα μιλαμε για μεταλλικο!

Αυτος που λεω νομιζω βαζει μονο hjs!
Σωληνωσεις - τελικο?
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
σωληνες οτι πει ο εξατμισας...ειδικα αν παω παπαδοπουλο δε νομιζω να μπορω να του πω και τπτ :p
τελικο εχω και θελω αν γινεται να το κρατησω γιατι εμφανισιακα μου αρεσει,δευτερον γιατι θα γλυτωσω καμια 150αρα ευρα και τριτον δε κανει βαβουρα..ναι αν αλλαξω χταποδια κλπ θα κανει αλλα οχι οσο ενα ελευθερο χειροποιητο..εχω ενα remus τωρα ηρεμο και μπασο
με το mill τι παιζει?ξερεις?ποσο το βρισκω κλπ
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
απο 42 εσωτερικη διαμετρο μιας και ειναι και 1.6αρι το δικο σου καλο ειναι να το πας max 45mm.
Αν το μεγαλωσεις παραπανω θα κρεμασει και θα χασει buckpressure.

Το mil ειναι ενα ΄κυκλωματακι' ας πουμε που παρεμβαλεται στις καλωδιωσεις του 2ου λαμδα με
αποτελεσμα να ξεγελαει τον εγκεφαλο ωστε να μην αναβει check engine!Mπορεις να το βρεις
και σαν ο2 cheater(κλεφτης)

Και μια εικονα
http://www.paladinmicro.com/MustangMILEliminator.htm

Το φαινομενο ενεργοποιησης του check engine οφειλετε,κατα την μετακινηση του αισθητηρα προς την εξοδο τον καυσαεριων ο χρονος ενεργοποιησης του λαμδα (+280 C) αυξανεται γιατι η θερμοκρασια τον καυσαεριων πεφτει.Ετσι αυτο αργει να δωσει σημα και η ECU βλεπει σφαλμα.Οι παραπανω λυσεις ειναι για να ξεγελασουμε την ECU με μικρο κοστος.
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
αυτο το βρησκω στους εξατμισαδες να φανταστω?
πετρο ευχαριστω για τις αμεσες και σωστες απαντησεις σου με βοηθας φουλ ;) ;D
πρεπει να παω απο παπαδοπουλο αυριο να μου πει τιμη κλπ και αν εχω καμια απορια τα ξαναλεμε εδω...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ναι ρε εννοειται οτι θες εδω ειμαστε!

ο παπαδοπουλος θα σου πει γυρω στα 700-800
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
μαλλον ναι!θελεις περιπου 1200 ευρω για μια full εξατμιση απο Παπαδοπουλο!!!κατα τη γνωμη μου καλυτερα να πας εκει να τη φτιαξεις,εχει φτιαξει παρα πολλες και εχει πλεον τη σχετικη εμπειρια! ;)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εγω αν αποφασιζα να κανω κατι στο θεμα εξατμισης θα επερνα με κλειστα ματια το μιλτεκ!
ο καθε εξατμισας λεει τα δικα του,ακρη δεν βγαζεις
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ρε σεις ρίξτε μια ματιά στο ΜΚ6 τούρμπο για τον λάμδα. Υπάρχει κάτι πολύ πιό απλό απο ηλεκτρικό κύκλωμα... Εγώ αυτό φοράω και δεν μου ανάβει ποτέ το τσεκ..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread