Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Κανενα δεν εχει,εσυ θα πρεπει να πας σε εναν εξατμισα να σου τρυπησει και να σου βαλει την μουφα που θα εχει το κιτ του wideband.Την βαζεις μετα τον πρωτο λαμδα και πριν τον καταλυτη.

http://img534.imageshack.us/img534/7393/p1010857w.jpg

Απο κοστος ο καθενας ζηταει οτι θελει.Ο exhaust μου πηρε 40 ευρω και το μετανιωσα που τα εδωσα.
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
pitbull said:
.Ο exhaust μου πηρε 40 ευρω και το μετανιωσα που τα εδωσα.

5 ευρω και πολλα ειναι(σε περιπτωση που το εχεις στα χερια)...ασε που αν στην περασει ο εξατμισας το χταποδι κανονικα δεν πρεπει να σε παρει ουτε 1 ευρω.......
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εσυ θα κρινεις την τσεπη σου αν αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να αγορασεις θερμομωνοτικη ταινια.Θα χρειαστεις τουλαχιστον 10μετρα Χ 50mm για να ντυσεις ενα χταποδι 4-1.Τιμη εντος συνορων 35-50+ ευρω αναλογως απο που και τι μαρκα θα παρεις.

Μονωνουμε για να μειωσουμε τις θερμοκρασιες στο μηχανοστασιο,επισης βοηθαει στο να πιανουν πιο γρηγορα θερμοκρασια τα καυσαερια και να βγαινουν προς τα εξω με πιο πολυ πιεση.Τωρα κατα ποσο αποδιδει ......

Στα αρνητικα λενε οτι μπορει να σου τρυπησει το χταποδι απο τις υψηλες θερμοκρασιες,προσωπικα αν δεν το παρακανεις με την μονωση δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.Βεβαια ολα αυτα θα τα δουμε στο μελλον.

Σωστα αυτα που λεει ο Γιαννης.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
η μονωση σιγουρα επιβαρυνει την απαγωγη της θερμοκρασιας της εξατμισης και του θαλαμου καυσης, ενω δεν επιβαρυνει το μηχανοστασιο
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
καταλύτη τι προτείνετε από πλευρά euro 3 ή 5?
έχουν τρελή διαφορά οικονομικά
και τι διαστάσεις 105*120 ή 118*120?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Euro 5 θα λεγα για να μην έχεις θέματα με τα καυσαέρια ( αν δεν σε νοιάζουν μην βάλεις  tease )... ο δικός μου καταλύτης είναι 105*120
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
Euro 5 θα λεγα για να μην έχεις θέματα με τα καυσαέρια ( αν δεν σε νοιάζουν μην βάλεις  tease )... ο δικός μου καταλύτης είναι 105*120
πόσο τον αγόρασες?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
200 euro από δανελάτο. Δεν ήταν όμως HJS ήταν δικιάς του κατασκευής.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
παρε HJS apo τικκο racing, που πουλαει σχεδον σε όλους τους εξατμισαδες και ξερει τι είναι καλύτερο να βάλεις...

http://www.quality-tuning.gr/
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
euro 4 καταλυτη βαλε παιζουν και αγωνιστικοι στο 200ευρω απλα θα εχεις θεμα με check engine οταν πας χαλαρα το αυτοκινητο.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
θελω τη συμβουλη σας
εδω κ καιρό στο υπογειο μου  εχω χταπόδι απο φοκους ενα και ενα καταλύτη απο φιέστα στ και δε τα τοποθέτησαν γιατι έλεγα τζαμπα κόπος αλλα διαβάζω απο εδω ότι κερδιζεις και σε οικονομια εκτος απο λιγες επιδωσεις.
η ερωτηση μου ειναι ποσο θα κοστίσει η τοποθέτηση 
αν θα χρειαστεί κατι αλλο περα απο αυτα που εχω  και αν αξίζει εστω κ λιγο να το κανω ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε γνωρίζω το κόστος, δυστυχώς, έχω ακούσει για κάποιον εξατμισά στη Λάρισα (αν θυμάμαι καλά, εκεί κοντά πρέπει να είσαι), αλλά περισσότερα γι' αυτόν θα σου πει ο yannis_s.
Γνώμη μου είναι ότι αν έχεις πολλά χιλιόμετρα, κάνε την αλλαγή. Αν όχι (θέλεις να δεις βελτίωση σε κάποιους τομείς), τότε πειραματίσου.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
υπολογισε κανα κατοσταρικο εργασια. αν αποφασισεις να το αλλαξεις θα αλλαξεις και το σπιραλ χρειαζετε κοψε ραψε εξατμιση αλλαγη 2ου λαμδα και ισως να χρειαστει να ξηλωσεις ιμιαξονια για να βγαλεις το εργοστασιακο χταποδοκαταλυτη
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εχω ακούσει ότι ξεβιδωνεις βαση μηχανης σηκωνεις λιγο μοτερ κ βγαινει η κανω λαθος?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
θελω τη συμβουλη σας
εδω κ καιρό στο υπογειο μου  εχω χταπόδι απο φοκους ενα και ενα καταλύτη απο φιέστα στ και δε τα τοποθέτησαν γιατι έλεγα τζαμπα κόπος αλλα διαβάζω απο εδω ότι κερδιζεις και σε οικονομια εκτος απο λιγες επιδωσεις.
η ερωτηση μου ειναι ποσο θα κοστίσει η τοποθέτηση 
αν θα χρειαστεί κατι αλλο περα απο αυτα που εχω  και αν αξίζει εστω κ λιγο να το κανω ?

ενα 50αρικο το πολυ κανονικά πρεπει να σου παρουνε. Κανε παζαρι σε εξατμισαδες.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Κάνα 50 Ρίκο χωρίς καινούργιο σπιράλ είναι σχετικά καλή τιμή αλλά δεν το ρίσκαρεις να μην το αλλάξεις Γτ το σπιράλ μένει πάνω από τη γέφυρα που το κάνει δύσκολο στην αλλαγή του μετά αν χρειαστεί. Στειλλε Μ Π.Μ. Να σ δώσω λύση οικονομική
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εχει σπιραλ το χταπόδι απο το focus 1 και με πολύ ζόρι (και λύσιμο της κάτω βάσης) μπάινει κατ' ευθειαν χωρις κοψιμο και ξανακόλημα, το χω κανει με τα ιδια μου τα χερια
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
αξιζει απο θεμα να κερδισει κατι εστω κ οικονομια στο καύσιμο
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σπιραλ εχει αλλα ειναι ψιλομαλακια να το βαλεις ετσι πανω με το παλιο σπιραλ και σε 10.000χμ να χρειαστει αλλαγη και φτου και απο την αρχη. το δυσκολο στην υποθεση ειναι να βγει το εργοστασιακο χταποδι και οτι θελει κοψε ραψε στην εξατμιση μετα το χταποδι. θελει μουφα για το 2λαμδα και να μακρυνουν τα καλωδια του λαμδα. καταλυτη εχεις σκοπο να βαλεις mexico η θα το αφησεις χωρις?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread