Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Τελευταια ο Στελιος εχει ριξει τις τιμες του αισθητα παντως...Οταν ενα τελικο στον καθε σιδερα εχει 180€,200€ για ΝS Racing δεν ειναι πολλα...
Η δουλεια του ειναι για σαλονι...
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Riordian said:
Y.Γ του πάνου που φοράει μιλτεκ και 60αρα γιατί το γύρισε σε 55αρι τελικό και πάει καλύτερα;;;

Μπορεί να μην στο έχω εξηγήσει  σωστά εγώ!

Οταν αλλαξα το τελικο  μαζί με ενα κομμάτι σωλήνας 50cm σε φ55 το αυτοκίνητο έγινε πολύ πιο βιώσιμο καθως κέρδισα αρκετά σε συμπίεση με αποτέλεσμα να δουλεύει πολύ καλύτερα στις χαμηλές στροφές( τις πεμπτης σχέσης πχ) οπου  δεν αναγκάζομαι τωρα πλέον να δουλεύω το αυτοκίνητο σε φασμα υψηλων στροφων!Επίσης μείωσα πολύ τον θόρυβο.
Έπειτα όμως απο δοκιμές που έγιναν στο δρόμο διαφορά στην "κόντρα"  απο 1τες ή 2ρες δεν είδα ουτε μια!Απο 3τες ήταν αρκετά καλύτερο!
Σε καμπύλη στο δυναμομετρο είδα λιιιιιιίγο καλύτερα αποτελέσματα στις χαμηλές στροφές και καμία διαφορά στις ψηλές!
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μπάμπη ότι διόρθωσα κάποιες αδυναμίες με τα δικά μου πρότυπα!Απο εκεί και περα ομως με το θέμα της σωλήνας θέλω να πειραματιστώ με μια σωλήνα από τον καταλύτη και πισω σε λίγο μικρότερη διατομή. Αν δω ότι δεν τοτε θα ξανά επιστρέψω στις αρχικές διαστάσεις!Εμενα πιο πολύ μου αρέσει η ασχολία  μιας και είναι το χόμπι μου στο να κατσω να ψάξω για να πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα του αυτοκινήτου μου για τα δικα μου πρότυπα και μόνο!
Σιγουρα απο εμπειρία δικών μου ανθρώπων η milltek δεν είναι καμιά τυχαία εταιρεία και μελετάει πολύ τις βελτιωτικες  αναβαθμίσεις που βγάζει για τα αυτοκίνητα της παραγωγής!

Να συμπληρώσω επίσης ότι έψαχνα να βρω σκέτο το τελικό της milltek μιας και πιστεύω ότι σαν εξάτμιση είναι πολύ μελετημένη από την αρχή μέχρι και το τέλος.Οπως γράφει και ο Μπάμπης ειναι πολύ σημαντικός παράγοντας το τελικό σε αυτή την εξάτμιση!
Μας έχει απόδειξη οτι και χωρίς πρόγραμμα στα mk7 αποδίδει ΠΟΛΥ καλά!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πανο εχεις μεσαιο-τελικο ελευθερα?  η εχεις μεσαιο ελευθερο και τελικο με διαφραγμα?
πιστευω ο ιακοβως με miltek χταποδι καταλυτη μεσαιο και τελικο ελευθερο φ55 ειναι οτι πρεπει για να εχει ροπη χαμηλα και δυναμη ψιλα χωρις πολυ φασαρια οσο για τιμες βλεπω στο car.gr οτι στην exhaust center παιζουν πολυ καλες τιμες σε universal επωνυμα μεσαια τελικα.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Εγω που χα ρωτησει απο χταποδι κ πισω(γτ θα βαλω απο focus 1),δλδ σπιραλ-σωληνα-καταλυτη κ τελικο στο GP exhaust στο Περιστερι στη Θηβων,μου ειχε πει 550ευρω...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Προσωπικά δεν τον έχω ξανακούσει. Έχεις δει άλλες δουλειές του; εγώ την δικιά μου την έβαλα στην άλλη μεριά της θηβων στον δανελάτο, αλλά βουήζει πολύ ρε αδερφέ...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Παει ενας φιλος μηχανικος εκει αμαξια κ ειναι ευχαριστημενος... κ παει saxoralla κι οχι νορμαλ... κ δν εχει παραπονο... τωραααα.....
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Riordian said:
Προσωπικά δεν τον έχω ξανακούσει. Έχεις δει άλλες δουλειές του; εγώ την δικιά μου την έβαλα στην άλλη μεριά της θηβων στον δανελάτο, αλλά βουήζει πολύ ρε αδερφέ...
Μέχρι εδώ έφτασε η φήμη για το Δανελάτο. έχει σχέδια σωληνώσεων από όλα τα αυτοκίνητα του ζητάς τι θέλεις και στέλνει την εξάτμιση σε σπαστά κομμάτια αντικαταβολή... τα φώτα σας...
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
yannis_s said:
πανο εχεις μεσαιο-τελικο ελευθερα?  η εχεις μεσαιο ελευθερο και τελικο με διαφραγμα?
πιστευω ο ιακοβως με miltek χταποδι καταλυτη μεσαιο και τελικο ελευθερο φ55 ειναι οτι πρεπει για να εχει ροπη χαμηλα και δυναμη ψιλα χωρις πολυ φασαρια οσο για τιμες βλεπω στο car.gr οτι στην exhaust center παιζουν πολυ καλες τιμες σε universal επωνυμα μεσαια τελικα.
Εμενα είναι ολόκληρη milltek και δεν έχει μεσαίο! Χταπόδι-100αρι καταλύτη hjs-τελικό.
Το μεσαίο κόβει πάρα πολύ σε απόδοση αλλα μειώνει σε ενα μεγάλο βαθμό τον θόρυβο!

Crazy said:
Εγω που χα ρωτησει απο χταποδι κ πισω(γτ θα βαλω απο focus 1),δλδ σπιραλ-σωληνα-καταλυτη κ τελικο στο GP exhaust στο Περιστερι στη Θηβων,μου ειχε πει 550ευρω...

Φίλος μου έχει φτιάξει εξολοκλήρου από μηχανικά, εξάτμιση και σωληνώσεις στον gp exhaust ενα czt στα 380hp. Φοβερη δουλειά!
Ο stelios ειχε φτιάξει όμως την πρώτη του εξάτμιση εκεί και του είχε κάνει τραγικά πράγματα!
Πιο καταλύτη σου είπε να σου βάλει?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Crazy said:
Εγω που χα ρωτησει απο χταποδι κ πισω(γτ θα βαλω απο focus 1),δλδ σπιραλ-σωληνα-καταλυτη κ τελικο στο GP exhaust στο Περιστερι στη Θηβων,μου ειχε πει 550ευρω...
σε ανοξειδωτη ειναι καλη η τιμη. εμενα με κεραμικο καταλυτη( με 20 ευρω μου εβαζε αγωνιστικο αλλα θα ειχα θεμα με check engine οταν πηγαινα χαλαρα) απλες σωληνωσεις και απλο τελικο μου πηρε 270 νομιζω
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
panosd said:
Εμενα είναι ολόκληρη milltek και δεν έχει μεσαίο! Χταπόδι-100αρι καταλύτη hjs-τελικό.
Το μεσαίο κόβει πάρα πολύ σε απόδοση αλλα μειώνει σε ενα μεγάλο βαθμό τον θόρυβο!
πανο εσυ ομως δεν εχεις ελυθερο τελικο σωστα? χοντρικα παει η η μια η η αλλη. αν βαλεις ελευθερο τελικο στη διατομη που εισαι τωρα θα παθεις πλακα με την διαφορα σε θορυβο και στο ποσο θα χασεις απο χαμηλα.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Ελεύθερο είναι οπως σε ολα τα  παιδιά που φοράνε ολόσωμη!
Νομίζω ότι δεν υπάρχει ολόσωμη εξάτμιση για βελτίωση που να έχει τελικό με διαφράγματα!
Ο Μπάμπης μου φαίνεται πρέπει να έχει βρει μια εικόνα με το πως είναι το τελικό της milltek!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
yannis_s said:
σε ανοξειδωτη ειναι καλη η τιμη. εμενα με κεραμικο καταλυτη( με 20 ευρω μου εβαζε αγωνιστικο αλλα θα ειχα θεμα με check engine οταν πηγαινα χαλαρα) απλες σωληνωσεις και απλο τελικο μου πηρε 270 νομιζω
να σου πω την αληθεια η τιμη δν ρωτησα αν ειναι με ανοξειδωτη κ δν νομιζω κι ολας να ειναι.. Δλδ περα απο τους προγραμματιστες,εχουμε κ θεμα με τους εξατμισαδες?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Τα λεφτά που σου είπε Αντρέα είναι μια λογική τιμή για ανοξείδωτη!τι σου είπε για καταλύτη?
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
panosd said:
Τα λεφτά που σου είπε Αντρέα είναι μια λογική τιμή για ανοξείδωτη!τι σου είπε για καταλύτη?
θα παω ξανα να ρωτησω περισσοτερες πληροφοριες γτ τν πρωτη φορα ηταν πληροφοριακα,να χω μια ιδεα... δν ρωτησα πολλα πολλα...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Με όλο τα μαγαζιά στην ελλάδα έχουμε θέμα  :D. Το ζήτημα με τον δανελάτο είναι πως αν δεν έχει το σχέδιο κόπια απο κάποια εταιρία τότε θα κάνει παπάτζες και για φιέστα μκ6 ολόκληρο σύστημα δεν έχει παρά μόνο το χταπόδι της μιλτεκ
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
panosd said:
Ελεύθερο είναι οπως σε ολα τα  παιδιά που φοράνε ολόσωμη!
Νομίζω ότι δεν υπάρχει ολόσωμη εξάτμιση για βελτίωση που να έχει τελικό με διαφράγματα!
Ο Μπάμπης μου φαίνεται πρέπει να έχει βρει μια εικόνα με το πως είναι το τελικό της milltek!


η ελευθερη https://www.google.gr/search?q=universal+exhaust+muffler&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=iiCiUsLNOMLZtAbm24HYDw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=605#facrc=_&imgdii=_&imgrc=7nGWrvmjml8aIM%3A%3BOsTmRqKNoYHejM%3Bhttp%253A%252F%252Fstatic.quality-tuning.com%252Fimages%252Fstories%252Fvirtuemart%252Fproduct%252Fstainless-steel-universal-exhaust-muffler-round-140mm-l350-60-50mm-(5).jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.quality-tuning.com%252Funiversal-stainless-steel-exhaust-muffler-round-140mm-l350-60-50mm%3B800%3B600


η μιλτεκ για φιεστα mk4 που θεωρειτε ελευθερη αλλα εχει διαφραγμα

https://www.google.gr/search?q=milltek+exhaust+muffler+ford+fiesta&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6SCiUvPxHoKmtAaN2YG4CA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=605#es_sm=93&espv=210&q=milltek%20exhaust%20ford%20fiesta&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=ia1NwAx4R5KOhM%3A%3Bk9WwfwwFKMIGbM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.pumaspeed.co.uk%252Fsaved%252FFord_Fiesta_mk5_Milltek_sport_Catback_exhaust_system.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.pumaspeed.co.uk%252Fproduct-Milltek-Sport-Fiesta-Mk-4-5-Zetec-S-Race-Catback-Exhaust-System_157.jsp%3B550%3B413
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Γιάννη βοήθα λίγο γιατί εγω ειχα κάτι άλλο στον μυαλό μου με την λέξη διαφράγματα! Εμενα στις απολήξεις μου έχει κατι στρογγυλά ανοξείδωτα με τρύπες σαν φίλτρο που δεν φαίνονται βέβαια και μέσα το τελικό ειναι με 2 φλογερες ελεύθερες!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτο δεν θεωρειτε 100% ελευθερο. ελευθερο θεωρειτε το τελικο τυπου group n να σ δωσω ενα παραδειγμα https://www.google.gr/search?q=group+n+muffler&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=iDSiUrLVOsjEtAabjYHgBw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=605#facrc=_&imgrc=Hoh-7e4zArGN5M%3A%3BWXspJXOliL2KRM%3Bhttp%253A%252F%252Fcdn.iofferphoto.com%252Fimg%252Fitem%252F105%252F847%252F039%252Fo_MOMSKwJRj9zX7e2.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.ioffer.com%252F105847039%3B580%3B435
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το miltec χταπόδι έχει υποδοχή για wideband ή πρέπει να την κάνω εγώ?
Ξέρουμε πόσο στοιχίζει αυτή η διαδικασία?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread