Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Δεν έχει αφήσει τίποτα... έχει καθαρίσει εντελώς... το έκανα τοπικά και πολύ απαλά... αύριο θα ρίξω και νερό να δω μπας και η αλοιφή κρύβει κάτι απο κάτω αλλά δεν νομίζω..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
τι ζημια μπορει να κανει μια γατα με 130 χιλιομετρα
σπασμενος προφυλακτηρας ψυγειο a/c μετωπη ενα προβολακι ομιχλης και σπασμενες βασεις βεντιλατερ στο ψυγειο νερου
περαστικα μου
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Καλύτερα Κολωνάκι φιλε παρά γάτα. Σφίγγουν στον κίνδυνο κ γίνονται πέτρα!κ λίγα σε κανε με 130! Περαστικά σου.. Παθών κ εγω με σκύλο! ( την ίδια ζημιά κάνουν)  :mad:
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Περαστικά Γιάννη...
άρα μάθαμε ότι η ζημιά μιας γάτα με 130χιλ ισοδυναμεί με χτύπημα σκύλου 20 χιλ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Παρακαλώ πολύ μην τρέχουμε γιατί εκτός ότι πληρωνουμε για να επανέλθει το αμάξι μας στην κατάσταση που ήτανε πριν την σύγκρουση, το ζωό που χτυπήσαμε δεν επανέρχεται ποτε...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
φιλε μου στην εθνικη πηγαινα. περιφραγμενη οδος που την πληρωνουμε και ενας λογος που την πληρωνουμε ειναι για να μην κυκλοφορουν μεσα ζωα.
η ζημια τελικα βγηκε σε μικρο κοστος
στα προβολακια που σπασανε οι βασεις μπαινει το δεξι αριστερο και αναποδα απλα
ο προφυλακτηρας μου τον κολησε ο λαμαρινας και δεν φαινονται πολλα παρα μονο μια μαυρη γραμμη κατω δεξια. στη μετοπη φτιαξαμε λαμακι με πριτσινια και ηρθε στην θεση της ομορφα και οι βασεις του βεντιλατερ ετοιμες με λαμακια. το μονο που εμεινε ειναι να βρω αν τρυπησε ψυγειο a/c η αν ειναι απο τα μαρκουτσια
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
turbomaniac said:
Παρακαλώ πολύ μην τρέχουμε γιατί εκτός ότι πληρωνουμε για να επανέλθει το αμάξι μας στην κατάσταση που ήτανε πριν την σύγκρουση, το ζωό που χτυπήσαμε δεν επανέρχεται ποτε...

η ψυχή μιας γάτας έχει πιο πολύ ψυχή από ένα μυγάκι; πόσα μυγάκια έχουμε σκοτώσει vs πόσες γάτες;; :p

food for thought, no pun intended.

υγ, Καμιά φορά με πιάνει κ κάνω μανούβρες αποφυγής πεταλούδων, μια που τις έχω συμπάθεια (το γατί π.χ. θα το έβριζα κανα 2 μηνο). Μια φορά "κόντεψα" να πέσω σε αμάξι που δεν είχα υπολογίσει στο δίπλα ρεύμα κ έβαλα μυαλό.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ολα εχουν ψυχη και οντως δεν επανερχετε μια ψυχη με τπτ. και εγω εχω ζωακια και τα αγαπαω πολυ.
αλλα απο την αλλη η δικια μου η ψυχη τι φταιει να δουλευει μεροκαματο μεσα στον ηλιο και να βλεπω μια γατα που σκοτωσα επειδει πεταχτηκε στο δρομο να σκοτωνει τον ιδρωτα μου?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οι γατες (όπως και όλα τα μικρά ζώα, όπως κουνάβια, αλεπούδες, κλπ) περνάνε μέσα απο τα συρματα της περιφραξης στους αυτοκινητόδρομους οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα άμα πηγαίνεις με πάνω απο 110 χιλιόμετρα. Φυσικά αν πηγαίνεις με 150-160 δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα ακόμα και γαϊδούρι να σου βγει στον δρόμο. Δυστυχώς όμως μπαίνουν πολλά ζώα ακόμα και μεγάλα (σκυλια, κατσίκια, γελάδια, κλπ) απο τις εισόδους των αυτοκινητόδρομων, γι΄αυτο συστήνω πριν και μετά την έξοδο να κόβουμε στα 80-90, εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω. Με τα λιγότερα χιλιόμετρα (εκτός ότι μπορεί και να προλάβεις να φρενάρεις ή να αποφύγεις το ζώο) και να χτυπήσεις το ζώο δεν θα κάνει τόσο μεγάλη ζημιά για να κλαις τα μεροκάματα που θα χάσεις σε φαναρτζήδες.

Τα ζώα δεν καταλαβαίνουν οτι έχετε προτεραιότητα. Ζώα που κάθονται στην άκρη του δρόμου μπορεί ξαφνικά να τους έρθει να περάσουν το δρόμο, γιαυτό κάθε φορά που βλέπουμε κάποιο ζώο κοντά στο δρόμο ελατώνουμε ταχύτητα  (με προσοχή βλεποντας μηπως έρχεται κάποιος μαμιώντας απο πίσω μας). 

Τέλος, καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σας άμα χτυπήσετε κάποιο ζώο, αλλά να θυμάστε οτι ο καλός οδηγός προσαρμόζει πάντα την ταχύτητα του ανάλογα με την επικινδυνότητα των συνθηκών κυκλοφορίας και ώς γνωστόν η Ελλάδα μας παρόλη την φοβερά μεγάλη κοινωνική πρόνοια για τα ζώα και την τρομερά φιλόζωη νοοτροπία των κατοίκων της, έχει πρόβλημα με τα αδέσποτα που κυκλοφορούνε στους δρόμους και αυτο πρέπει να το θυμάται ΠΑΝΤΑ ο καλός οδηγός.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Σε μας πάνω ο Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών που πλέον έχουμε μέσο όρο ένα ατύχημα τη μέρα + μερικούς νεκρούς επίσης τώρα το καλοκαίρι, το χειμώνα μετατρέπεται σε τοπίο αυτοκτονίας ζώων. Τα αφήνουν οι ιδιοκτήτες στα σπίτια, αμελούν να τα ταΐσουν κ βγαίνουν σε αναζήτηση τροφής. Χειμώνα με την αραιά κίνηση ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ βδομάδα έβλεπα τουλάχιστον 2 κουφάρια σκύλων κυρίως (αλλά κ αλεπούδων - γατιών) σε νέο σημείο.... Προσοχή πολύ. Χειμώνα καλοκαίρι, "ντρέπομαι" που το λέω, με προσπερνάει κάθε Κτελ, Μουζενίδης, Φορτηγά καμιά φορά κτλ. 85 κοντεράτα μαξ...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πραγματικά ο κόσμος τρέχει σαν τρελός, λες και οδηγάει για τελευταία φορά. Στην Ιωαννίνων-Άρτας που κινούμαι συνεχώς με το αμάξι πάω με 80-90 χιλιόμετρα που είναι νομίζω μια αρκετά μεγάλη ταχύτητα για τέτοιο δρόμο, με προσπερνάνε ΟΛΟΙ, ακόμα και τα τουριστικά λεωφορεία. Φυσικά δεν έχει νόημα να τρέχουν έτσι με αυτα τα χιλιόμετρα, μιας και αμεσως μετα τους βλέπω παρακάτω να χουν κολήσει πίσω απο καποιο βαρυφορτωμένο φορτηγό, οποτε πρακτικά στον ίδιο χρόνο φτάνουμε, απλα οι "γρήγοροι" καινε και παραπάνω βενζίνη.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
Ιωαννίνων-Άρτας η μεση ταχυτητα ειναι τα 120  :D :D   και εγω οταν παω με 90 μαζευω ουρες πισω  giggle giggle
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Πάντως πριν δύο μήνες που ανέβηκα Γιάννενα:

Άρτα - Φιλιππιάδα 100km/h σταθερά, ανάβαση προς Γιάννενα, λωρίδα τέρμα δεξιά από τις τρείς. Ένα Audi στανταρ έτρεχε  220-240km/h

Επιστροφή από Γιάννενα:

Φιλιππιάδα - Άρτα  180km/h να βρει κόφτη ήθελε μόλις 3km/h η 4ρτή κρίμα.
οδόστρωμα παράκαμψης Άρτας καλό προς μέτριο.
 

Alekoukos_FF

Rookie
Nov 8, 2010
31
0
6
38
Καλησπερα fiestamaniacs! Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα ενεργο μελος και ελαχιστοι με εχετε δει απο κοντα..
Εχοντας ζησει προσφατα μια πολυ ασχημη εμπειρια,θεωρω οτι πρεπει να τη μοιραστω μαζι σας.
Επιστρεφοντας απο μια εξοδο το περασμενο Σαββατο (νηφαλιος το τονιζω!) περιπου στις 4 η ωρα τα ξημερωματα ειχα ενα δυστυχημα με το fiestaki μου.
Κατεβαινα την Καρυατιδων στο Καλαμακι (για οποιον γνωριζει) και ενας μεθυσμενος 19χρονος πιτσιρικας εφυγε απο στενο με σημα παραχωρησης προτεραιοτητας παραβιαζοντας το.Το αποτελεσμα?
Με χτυπησε στο πισω δεξι φτερο+ζαντα(η οποια εσπασε!) και καρφωθηκα σε ενα δεντρο.Καταστραφηκε ολη η αριστερη μπροστα πλευρα,ανοιξαν αεροσακοι οδηγου-συνοδηγου-γονατων,ψαλιδια και και..
Πραγματικα δεν προλαβα να κανω το οτιδηποτε.Ειμαι απο τους οδηγους που καποτε το επαιζαν εξυπνοι και ελεγαν ακουγοντας παρομοιες ιστοριες ¨Μα καλα γιατι δεν τσιμπησες χειροφρενο?Μα καλα γιατι δεν κατεβασες ταχυτητα να το αποφυγεις?Γιατι δεν εκοψες το τιμονι?¨και αλλα τετοια..
Ο τυπακος αυτος απο τη σουρα δεν ειχε αναψει καν φωτα..Δεν τον καταλαβα καν.
Ολα εχουν παρει πια το δρομο τους και αφου προφανως ηρθε η τροχαια κλπ ολα σιγα σιγα τακτοποιουντε.
Αλλα δε θελω να μεινω σε αυτα.Θελω να σας πω πως το fiestaki με εβγαλε ορθιο και πλεον υγειεστατο.
Και νομιζω πως απλα σταθηκα τυχερος.Που θελω να καταληξω με ολα αυτα?
Προσοχη πολυ στο δρομο παιδια ακομα και αν ειμαστε οι καλυτεροι οδηγοι.ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ!ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!
Αρκουν μολις λιγα δευτερολεπτα για να αλλαξουν τα παντα στη ζωη μας.Και ειναι πολυτιμη για να την αφησουμε στην ασφαλτο.Ποτε αλκοολ και τιμονι.
Ευχομαι αυτη η εμπειρια μου να παραδειγματισει εστω και εναν απο εσας να προσεχει περισσοτερο.
Να ειστε ολοι σας καλα και να προσεχετε! ok234
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αλεκουκο μας τρομαζεις. μην γραφεις για δυστηχημα γτ αυτο παει σε θανατηφορο τροχαιο.
για το ατυχημα ειναι ολα δυστηχως μεσα στην ζωη και οσο και να προσεχουμε εμεις παντα θα υπαρχουν τα στραβα. αφου βγηκες αγρατσουνιστος ολα τα αλλα ειναι απλα σιδερα!!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Φίλε αλέκο σίδερα είναι και φτιάχνονται(Και το κατάλαβα πριν δύο χρόνια όταν είχα το πρώτο και ελπίζω τελευταίο μου συμβάν)!Σε ευχαρίστουμε για την ενημερώση,η πλάκα είναι ότι περνάω συχνά πυκνά από εκεί μιας και μένω Άγιο Δημήτριο!Άρα το Fiesta σου βγήκε ολική?Ελπίζω με την αποζημίωση να πάρεις κάτι ακόμα καλύτερο :)
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Έχω παρκάρει προχθές κάτω από την δουλειά μου κύριος. Πάω να ξεπαρκάρω για να πάρω τον μικρό από τον παιδικό και βλέπω το εξής(θυμίζω εγώ με το στάρλετ)



Μου γυρίζουν τα μάτια ανάποδα..... :mad:
1)Επειδή με έχει στριμώξει και ο μπροστά δεν μπορώ να βγω.
2)Κάνω ελάχιστα μπροστά και βλέπω γρατζουνιά στον προφυλακτήρα από την πινακίδα του καραγκιόζη.
3)Για καλή μου τύχη έρχεται ο μπροστινός ξεπαρκάρει και μπορώ άνετα να φύγω να πάω στην δουλειά μου.
4)Αφήνω σημείωμα στον καραγκιόζη, με το τηλέφωνό μου, για να με πάρει καθώς μου έχει κάνει ζημιά.
5)Βγάζω φωτογραφίες
6)Κατεβάζω καντήλια :mad:



Επειδή ο δρόμος στενεύει στο σημείο αυτό και από εκεί περνάνε και λεωφορεία ο καραγκιόζης προτίμησε να με σπρώξει για να μην είναι εκτεθιμένος απ'το να παρκάρει κάπου αλλού.
Ευτυχώς που δεν συναντηθήκαμε εκείνη την ώρα.
Ίσως έπρεπε να πάρω την αστυνομία (θα του ξύλωναν και πινακίδες σίγουρα εκεί)

Επειδή δεν με έχει πάρει ακόμη, ούτε πρόκειται θεωρώ, πώς να το χειριστώ?
Αν με έπερνε και μιλούσε όμορφα θα έληγε εκεί καθώς δεν είναι τραγική η ζημιά.
Επειδή όμως δεν θα πάρει θέλω να τον ξεσκίσω και να το τραβήξω όσο δεν πάει.
Σκέφτομαι να πάω στην αστυνομία με τις φωτό και να βρω τα στοιχεία του(τηλέφωνο). Να τον ενημερώσουν πως αν δεν επικοινωνήσει μαζί μου θα του κάνω μήνυση.
Το έχει κάνει κανένας? Μήνυση γιατί? Θα βγάλω άκρη? Σκοπός μου είναι πρώτα να τον κυνηγήσω και μετά να φτιάξω το αυτοκίνητο.
Τα φώτα σας παρακαλώ....

ΥΓ ξέρω το χαρτάκι είναι μικρό αλλά δεν έχω κόλλα Α4 μαζί μου για κάθε μ@λ.... που θα μου τυχαίνει. Αποκλείεται να μην το έχει δει....
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Έπρεπε να είχες καλέσει αστυνομία να καταγράψει το συμβάν και να έχεις και τις φώτο να τις δώσεις στην ασφαλιστική σου και να βγάλουν αυτή άκρη. Τώρα που δεν το έχεις κάνει θα είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις άκρη.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
παρε τη νομικη προστασια της ασφαλιστικης εαν εχεις την καλυψη .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread