Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Περαστικά Μιχάλη και καλα ξεμπερδέματα!Με το καλό να γίνει έτσι οπως ήταν!
Πριν 7 μήνες ειχα ενα παρόμοιο περιστατικό με το αυτοκίνητο της εταιρείας μου στη Χαλκίδα.Σταματημενος σε φανάρι εγω και έσκασε απο πισω μου ενας ηλικιωμένος 79 χρονών.Αφου κατέβηκα και του είπα να κάνουμε στην άκρη για να φωνάξουμε την φροντίδα ατυχήματος, μπηκα στο αυτοκίνητο και ο παππούς έφυγε με μεγάλη ταχύτητα στο απέναντι στενό.τον πήρα στο κυνηγητό και του κλείνω το δρόμο 3 στενά πιο κάτω! Άρχισε και μου έλεγε <<πως κάνεις έτσι για ενα καθρέφτη που σου χτύπησα>> και κατι κουλά! !Πηρα την τροχαία να έρθει και μέχρι να έρθει μου ξανα έφυγε λέγοντας μου οτι δεν μου έκανε τίποτα! Του πήρα την πινακίδα και έφυγα κατευθείαν για τροχαία.βρηκαν τα στοιχεία του και τον κάλεσαν να έρθει από εκεί αφου του είπαν ότι αν δεν έρθει θα του κανω μήνυση! Πράγματι ηρθε και τέλος καλό όλα καλά!

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θέλει ψυχραιμία, συγκράτηση νεύρων και υπομονή!
Η αλήθεια είναι ότι αν ήμουν με το fiesta και όχι με το εταιρικό σίγουρα θα το ειχα χειριστεί λάθος και θα έβγαινε εις βάρος μου! Ο νοών νοειτω!
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
περαστικα ρε παιδια, πωωω,τι μ@λ@κες υπαρχουν... ελεος..

ωστοσο πριν απο λιγο καιρο ημουν μαρτυρας σε ενα παρομοιο περιστατικο (και σκεφτηκα να το γραψω αλλα τελικα δν εγραψα). προχωραει μια κοπελιτσα με ενα suzuki της κουτας και της πεταγετε μπροστα της ενας βλ@κ@ς που παραβιασε το stop. (που ειχε και το μικρο του παιδι μεσα,ωραια προτυπα του δινει).

σταματανε και κατεβαινει αυτος μεσα στα νευρα και φωναζει "δεν βλεπεις μπροστα σου,και τρεχεις και δεν αφηνουν τους αλλους να περασουν", ο τυπος γνωριζε οτι ειχε stop αλλα δεν τον ενοιαζε,ελεγε οτι φταει αυτη. εγω ημουν με το μηχανακι απο πισω της σε ολη την διαρκεια, και ξερω οτι δεν ετρεχε.

κατεβαινω και εγω και του λεμε οτι δεν φταει και να καλεσουμε ασφαλειες, λεει αυτος ναι ναι οκ. φυσικα παει να φυγει,η κοπελιτσα σε φαση τι εγινε τωρα.. εγω ειχα προλαβει και ειχα παρει φωτογραφια και βιντεο ολη τη φαση που της φωναζει και φευγει. καλουμε αστυνομια δινω τα στοιχεια στο τμημα. τον φωναζουν αυτον. του κοψανε κατι ωραιοτατες κλησεις(δυστυχως δεν εμαθα ποσο) και απορω αν ξανατολμησει να το ξανακανει.

παντως εγω απο εδω και περα,η πρωτη μου δουλεια σε αυτη τη φαση ειναι να ελεγχω σωματικα πως βρισκομαι εγω και οι επιβατες και φωτογραφιες τα αυτοκινητα και ολο το σκηνικο.
 

Dark knight

Hero Member
Ηρθε και η σειρα μου να γραψω σε αυτο το θεμα.  :'( :'(
Σημερα κατα τις 12:30 επι της Κεφαληνιας και Ερμουπολεως (Πειραιας) ειμασταν με το χελωνακι της Samy's με οδηγο εμενα.Ειχα STOP,σχεδον σταματησα για να κοιταξω με το ποδι στο φρενο και βλεπω ενα polo να ερχεται αρκετα γρηγορα για να περασει.Εγω υπολογισα οτι θα περασει αφου πηγαινε και γρηγορουτσικα αλλα μαλλον την ωρα που αφησα το ποδι μου απο το φρενο και τσουλισε λιγο το fiestaki,το polo μαλλον φοβιθηκε και πατησε λιγο φρενο ακριβως μπροστα μου με αποτελεσμα να το ακουμπησουμε το polo στην πισω ροδα και στην πισω πορτα και απο την ταχυτητα που ειχε,εστριψε το polo λιγο προς τα δεξια και μετα καβαλησε το πεζοδρομιο και χτυπησε τον μπροστα προφηλακτιρα σε ενα δεντρο.Στο fiesta οι ζημιες ειναι προφηλακτηρας και καπο μονο.Ουτε φαναρια δεν εσπασαν,ουτε πηραν καθολου τα φτερα στο πλαι.Το polo εχει ζορικες ζημιες!!Τελος καλο ολα καλα,ηρθε ο ασφαλιστης μου και η τροχαια,εκανα την δηλωση και τελος.Απο εδω και περα εντελως κοκκαλο στο STOP και οχι (δε βαριεσε και λιγο να τσουλιση για να δουμε ποιος ερχεται).
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Περαστικά Νικόλα.
Η συγκεκριμένη διασταύρωση έχει μέσο όρο τρακάρισμα ανά 2 μέρες.όσοι δεν την ξέρουν την πατάνε καλά.Είναι η χειρότερη των Καμινίων...
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Περαστικά Νικόλα. Τουλάχιστον εσείς δεν πάθατε πολλά
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Περαστικά Νικο οπως ειπαν και τα παιδια εσεις να είστε καλα και ολα τα αλλα φτιάχνονται....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nos7 said:
Να μαι λοιπόν να ξαναγράφω σ'αυτό το θέμα, δε το ήθελα αλλά όταν έχεις αυτοκίνητο αυτά συμβαίνουν!!! Εμείς να είμαστε καλά και οι λαμαρίνες φτιάχνονται!!!
Το Σάββατο πηγαίνοντας στη γυναίκα, περιμένοντας στο φανάρι να στρίψω απο Αγ Λαύρας στην Ηρακλείου, το φανάρι ακόμα κόκκινο, ένας τύπος με ένα χρυσό saxo κόρναρε να ξεκινήσω, μόλις άναψε πράσινο ξεκινάω στρίβοντας την Ηρακλείου, βγαίνει ένας απο parking με όπισθεν κλείνοντας το δρόμο, φρενάρω νορμάλ και ξαφνικά ο χρυσός saxo απο πίσω μπουμ, αφού δεν είχε κρατήσει καμία απόσταση ασφαλείας εννοείται!!! Κατεβαίνουμε κάτω, το fiesta οπτικά έχει κάτι γρατζουνιές στον προφυλακτήρα ενώ το saxo σπασμένο προφυλακτήρα, στραβό καπό και χτυπημένα ψυγεία και βιντιλατέρ...κάνουμε δεξιά, αυτός που βγήκε απ το parking - αν και προκάλεσε ατύχημα - τον αφήσαμε και έφυγε αφού δεν είχε χτυπήσει με κανέναν, ενώ ο saxo είχε ανεβάσει θερμοκρασία η μηχανή και του είπα να φωνάξουμε την αστυνομία, με παρακάλεσε να πάμε λίγο πιο κάτω που είχε ένα συνεργείο ο θείος του για να μη σκάσει η μηχανή, το δέχτηκα και μόλις πήγα να μπω στο αμάξι να ξεκινήσω είχε ήδη φύγει σπινιαριστός & ξεκίνησε η καταδίωξη!!! Σιγά μην ξέφευγε με το saxo 1.4!!! Αφού ανέβαινε οδό που απαγορευόταν με χίλια (υπενθυμίζω οτι υποτίθεται είχε πρόβλημα στη μηχανή άρα δεν μπορούσε να τρέξει), τον πετυχαίνω σε στενάκια και πήγαινα απο πίσω του...σταματάμε λίγο πιο κάτω βγαίνει έξω και μου λέει οτι υπάρχει πρόβλημα, το αυτοκίνητο είναι ανασφάλιστο, δεν είναι δικό του, είναι της κοπέλας του και δεν ήξερε οτι ήταν ανασφάλιστο (μπούρδες) και να μην καλέσουμε την αστυνομία διότι θα τον μπαγλάρωναν αφού χρώσταγε στην εφορία!!! Μίλησα με ασφαλιστή, βγάλαμε φωτογραφίες και συμφωνήσαμε να έρθει ένας φίλος του που έχει ασφάλεια και το αμάξι του ήταν τρακαρισμένο και θα μου έκανε δήλωση όπως κι έτσι έγινε...ένας λόγος που δεν μπορέσαμε να έρθουμε στη συνάντηση της Τετάρτης 6/8, ήταν η αναπαράσταση με το φίλο του!!! Ο τύπος με το saxo ήταν πενηντάρης και απ οτι φάνηκε απ τα τσιγάρα που είχε πιει είδε τρία fiesta και μάλλον ήθελε να το παίξει superman ώστε να περάσει απο μέσα χα χα χα!!! Τέλος καλό όλα καλά, απο Σεπτέμβρη το fiesta μπαίνει φανοποιείο!!!
Καλό Καλοκαίρι και μεγάλη προσοχή στους δρόμους γιατί υπάρχουν πολλοί που έχουν ξεφύγει!!!

ω, τι λαλακες υπαρχουν.

περαστικά σου μιχάλη.
επικινδυνο πραγμα η καταδιωξη, δεν ξερεις τι θα γινει, απο το να τρακάρεις μέχρι, να σου βγαλει οπλο ο άλλος και να σε καθαρισει (απο κάποιον που τρακαρει και μετα σηκωνεται να φυγει ετσι, όλα πρεπει να τα περιμένεις). κρατας την πινακίδα, ψαχνεις για μαρτυρες επι τόπου και μηνυση είναι το καλύτερο που μπορεις να κανεις, σ' αυτην την περιπτωση.

παντα όταν τρακαρω το πρωτο πραγμα είναι να δειχνω στον αλλο το διπλωμα μου και απαιτω να μου δειξει το δικό του (ή την ταυτότητα του) για να μην ξεχασω ποτε τα στοιχεία του.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Καλησπέρα και απο εμενααα...να πω και εγω την ιστορία μου που να μην την ελεγα...σημερα το απόγευμα κατα τς 17.30 στον Βύρωνα παρκαρισμενος και εγω διπλα παραγγελνα καφεδακι βλεπω εναν να κοιτάει το fiesta μου και να εχει παρκάρει και αυτος δίπλα μου..απο περιεργεια γιατι τον ειδα να κάθεται εκει πηγα και εγω να δω τι γίνεται...τι να δω με χτύπησε απο πισω στον προφυλακτηρα και λιγο πορπαγκαζ και απο το μπαμ που εκανε απο πισω βαραει και μπροστά ο προφυλακτηρας απο την δεξια πλευρά σε μια κολονιτσα...απο μια ματια που εριξα μπρος πισω προφυλακτηρες πανε για αλλαγή το καλο ειναι οτι δν σπασανε τα φανάρια και τα προβολακια ουτε τα καπακια...ααπο μεσα απο το καπο δεν ειδα να πηρε τπτ παρα μονο μια βάση έσπασε απο τον θολο...κανονικά τροχαία και ασφαλιστική ηρθαν τα καταγραψανε ολα μονο που ο αλλος δν ειχε ασφάλεια και καταλαβαινετε τη επαθε ευτυχώς που εγω εχω και νομική στην ασφάλεια και ελπίζω να με φτιάξει η ασφαλιστική...Τρίτη περνω τηλ στα κεντρικά της ασφαλιστικης να μου πει τα αποτελέσματα..αυτα... :(
 
angel s said:
Καλησπέρα και απο εμενααα...να πω και εγω την ιστορία μου που να μην την ελεγα...σημερα το απόγευμα κατα τς 17.30 στον Βύρωνα παρκαρισμενος και εγω διπλα παραγγελνα καφεδακι βλεπω εναν να κοιτάει το fiesta μου και να εχει παρκάρει και αυτος δίπλα μου..απο περιεργεια γιατι τον ειδα να κάθεται εκει πηγα και εγω να δω τι γίνεται...τι να δω με χτύπησε απο πισω στον προφυλακτηρα και λιγο πορπαγκαζ και απο το μπαμ που εκανε απο πισω βαραει και μπροστά ο προφυλακτηρας απο την δεξια πλευρά σε μια κολονιτσα...απο μια ματια που εριξα μπρος πισω προφυλακτηρες πανε για αλλαγή το καλο ειναι οτι δν σπασανε τα φανάρια και τα προβολακια ουτε τα καπακια...ααπο μεσα απο το καπο δεν ειδα να πηρε τπτ παρα μονο μια βάση έσπασε απο τον θολο...κανονικά τροχαία και ασφαλιστική ηρθαν τα καταγραψανε ολα μονο που ο αλλος δν ειχε ασφάλεια και καταλαβαινετε τη επαθε ευτυχώς που εγω εχω και νομική στην ασφάλεια και ελπίζω να με φτιάξει η ασφαλιστική...Τρίτη περνω τηλ στα κεντρικά της ασφαλιστικης να μου πει τα αποτελέσματα..αυτα... :(
Περαστικά Άγγελε, ελπίζω να χεις γρήγορα και καλά ξεμπερδέματα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Περαστικά Άγγελε.λογικά πρέπει να πληρώνεις στην ασφάλειά σου το πακέτο για τα ανασφάλιστρα,πρέπει να καλύπτησε με αυτό
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ευχαριστώ Ιακωβε η ασφάλεια μου ειναι σχεδόν μεικτή το μονο που δν εχω ειναι να το χτυπήσω μονος σε τοίχο...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1410115505[/time]
Crazy said:
Περαστικά Αγγελε. Καλά ξεμπερδέματα.
Ευχαριστώ Ανδρέα...
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Περαστικα Αγγελε ελπιζω να βρεις ακρη με την ασφαλιστικη, ελπιζω να σε καλυψουν..
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Χθες βραδυ παρακαρισμενο το φιεστα μου στην δεκελειας Ν.φιλ/φεια , γυρναω και το βρισκω με ξηλωμενο τον καθρεπτη και γρατζουνισμενη την πορτα. Απ'οτι μου ειπανε επσε μηχανακι πανω αλλα κανεις δεν ειδε αριθμο πινακιδας..Περαστικα μου..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Περαστικά σου, η Δεκελείας είναι ότι χειρότερο για παρκάρισμα, αλλά μερικές φορές η ευκολία μας παρασύρει...
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Ναι εχεις δικιο, ξερεις οταν την πατας σκεφτεσαι οτι μπορουσες να κανεις 10 πραγματα διαφορετικα και να την ειχες γλιτωσει..

Τωρα για τον καθρεφτη ξερουμε καμια εκτιμηση κοστους? αυριο θα παω απο τον πλεσσα βεβαια να το δει.
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Ο καθρεπτης ολοκληρος κοστιζει περιπου στα 100 με 150 ευρω..το φλας του καθρεπτη μονο στοιχιζει 30 ευρω..Την προηγουμενη βδομαδα το πηγα στον Πλεσσα γιατι μου σπασανε το φλασακι οποτε ρωτησα στο περιπου την τιμη ενος ολοκληρου καθρεπτη..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread