Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Θεωρητικά αυτά επηρεάζουν την συνολική αεροδυναμική του αμαξιού. Κανονικά βέβαια θα πρέπει να πάρεις ένα ολοκληρωμένο πακέτο μελετημένο, όπως πχ το st-line πακέτο που δίνει η ίδια η Ford.
Σε αυτά που έβαλα εγώ έξτρα, δεν νομίζω να έχει γίνει κάποια σοβαρή μελέτη από τις εταιρείες που τα φτιάχνουν.
Στην πράξη, δεν έχω διαπιστώσει κάτι ιδιαίτερο, όπως περισσότερη downforce πχ. Δεν έχω και την δυνατότητα να κάνω οποιαδήποτε μέτρηση βέβαια, οπότε αυτό που λέω είναι εντελώς υποκειμενικό. Μπορεί και να έχει βελτιωθεί η σταθερότητα σε υψηλές ταχύτητες, μπορεί και να έχει χειροτερέψει. Προσωπικά τα έχω βάλει μόνο για το look, και σίγουρα δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα όπως έξτρα αεροδυναμικό θόρυβο, ή έστω κάποια αστάθεια στα πολλά χλμ.
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Ωραία τα φρυδάκια να τα βάλεις! Δείχνει πιο κακό χωρίς να το καγκουρεύει  ;)
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Thanks piccolo, θα τα δοκιμάσω μάλλον, και αν δεν μου αρέσουν στο τέλος θα τα αφαιρέσω. Κολλάνε με ταινία διπλής όψεως, οπότε βγαίνουν σχετικά εύκολα φαντάζομαι αν τελικά δεν μου αρέσουν.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τα φρύδια θα δέσουν ωραία πιστεύω και τα θέλω και γω.
Τα έχω δει στον Γιώργο (Μέλος του φόρουμ) που ήρθε με το κόκκινο ST του και ήταν πανέμορφο.
Τα δικά του είναι της Tripple R: https://www.triplercomposites.com/product-page/fiesta-mk7-5-zs-st180-headlight-brows

Αν θες, παραγγέλνουμε μαζί.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Άρη, τα φρύδια τα έχω ήδη πάρει εγώ. Πήρα τελικά της RDX, γιατί της TRC μου φάνηκαν κάπως μονοκόμματα. Δες εδώ διαφορές:

rdx_vs_trc.jpg


Ίσως της TRC να είναι πιο επιθετικά, αλλά της RDX μου φαίνονται κάπως πιο διακριτικά.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τώρα μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο..  :D

Πάντως επειδή δε σε βλέπω σίγουρος, μήπως θα ήθελες να σε βοηθήσω να τα ξεφορτωθείς? χαχα

Δε μου λες, θεωρείς ότι πρέπει, σε μένα, να είναι άσπρα ή και μαύρα θα ήταν ωραία?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Και τα δύο παίζουν σε εσένα. Θα τα προτιμούσα μαύρα αν είχες και άλλες πινελιές μαύρες, πχ την οροφή, η έβαζες και κάποιο από τα άλλα spoiler που είναι gloss black. Όπως είναι τώρα το αμάξι σου, θα μου άρεσαν σε άσπρο νομίζω.
Μπορείς να δοκιμάσεις τα δικά μου πάνω στα φανάρια σου να δεις πως κάθονται μαύρα και μετά αποφασίζεις. Αν και εμένα είναι άβαφα τώρα, δεν είναι καν gloss black, αλλά θα πάρεις μια ιδέα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
nexus said:
Και για την συνέχεια, μιας και μου ήρθαν και κάτι φρυδάκια για τα φώτα, πως σας φαίνονται αυτά:


Θα βαφούν στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Ωραία όμως η όχι?? Δεν έχω αποφασίσει αν θα τα βάλω ακόμα..!

Είναι αυτά εδώ από RDX:

https://www.madmotors.co.uk/rdx-ford-fiesta-mk7-12-evil-eye-headlight-eyebrows.html

65 λίρες μεταφορικά.. πολύ δεν ειναι?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εγώ τα πήρα από εδώ:

https://rdx.de/de/produktuebersicht/ford/fiesta-mk7-ja8-jr8/rdx-scheinwerferblenden-ford-fiesta-mk7-ja8-jr8-2012-boeser-blick

39 Eur
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
nexus said:
Thanks piccolo, θα τα δοκιμάσω μάλλον, και αν δεν μου αρέσουν στο τέλος θα τα αφαιρέσω. Κολλάνε με ταινία διπλής όψεως, οπότε βγαίνουν σχετικά εύκολα φαντάζομαι αν τελικά δεν μου αρέσουν.

Σωστή επιλογή της RDX.  Η άλλη επιλογή θα το χαλούσε νομίζω.
Αν τα βάλεις με διπλής όψεως κοίτα να είναι καλή μάρκα τύπου Bison ή 3Μ γιατί αν πάρεις της πλάκας θα ξεκολάει με τις ζέστες
Επίσης για να το δεις θα σου πρότεινα να το πιάσεις από τη μέσα μεριά (της μηχανής ώστε να μη φαίνεται) με απλή ταινεία γιατί η διπλής είναι αρκετά ισχυρή και θα ταλαιπωρηθείς σε περίπτωση που θες να τα βγάλεις. ...αν και δεν το βλέπω γιατί θα είναι μπόμπα!! :)
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
piccolo said:
Σωστή επιλογή της RDX.  Η άλλη επιλογή θα το χαλούσε νομίζω.
Αν τα βάλεις με διπλής όψεως κοίτα να είναι καλή μάρκα τύπου Bison ή 3Μ γιατί αν πάρεις της πλάκας θα ξεκολάει με τις ζέστες
Επίσης για να το δεις θα σου πρότεινα να το πιάσεις από τη μέσα μεριά (της μηχανής ώστε να μη φαίνεται) με απλή ταινεία γιατί η διπλής είναι αρκετά ισχυρή και θα ταλαιπωρηθείς σε περίπτωση που θες να τα βγάλεις. ...αν και δεν το βλέπω γιατί θα είναι μπόμπα!! :)

Χα χα χα.. thanks!
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μόλις το δοκίμασα, είναι +16 Εur (οκ μικρή η διαφορά) αλλά το βασικό είναι ότι η τιμή των 39 Eur είναι χωρίς ΦΠΑ (το οποίο είναι 6.23 Eur).
Σύνολο για ατομική παραγγελία 61.23 ευρά.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τώρα είδα ξανά την παραγγελία μου. Εγώ πλήρωσα τελική 55.79 ευρώ:

Ihre Bestellung

Anzahl Artikel Art.Nr. Einzelpreis Sonderrabatt Gesamtpreis

1.00 x RDX Scheinwerferblenden FORD Fiesta MK7 JA8 JR8 (2012+) Böser Blick RDSB144 € 39,00 - € 39,00

Zwischensumme: € 39,00

PayPal: € 0,79
Versand: € 16,00
MwSt. 19%: € 8,91

Gesamtsumme: € 55,79

Δεν φαίνεται να μου χρέωσαν το ΦΠΑ. Ίσως να έκαναν λάθος. Άρη για δες αν ολοκληρώσεις την παραγγελία μήπως δεν βάλουν το φπα ούτε σε εσένα.

Εδώ φαίνονται και οι χρεώσεις στο paypal:

Description Unit price Qty Amount
RDX Scheinwerferblenden FORD Fiesta MK7 JA8 JR8 (2012+) Böser Blick
Item# RDSB144 39.00 EUR 1 €39.00 EUR
PayPal
Item# xt_paypal 0.79 EUR 1 €0.79 EUR
Versand
Item# Standard 16.00 EUR 1 €16.00 EUR
Subtotal €55.79 EUR
Total €55.79 EUR
Payment €55.79 EUR
Charge will appear on your credit card statement as "PAYPAL *RDX"
Payment sent to info@rdx-racedesign.de
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Το ΦΠΑ όπως το έγραψες πιο πάνω είναι το "MwSt. 19%:   € 8,91".

Παρόλα αυτά στην τελική σου χρέωση φαίνεται όντως να λείπει.

Ίσως είναι αυτό που λένε ότι στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, δε χρεώνεται.

Μόλις την έβαλα και γω λοιπόν (2 τεμάχια) και όντως αφαιρέθηκε το ΦΠΑ.

Ευχαριστούμε Nexus, για άλλη μια φορά βοήθησες πολύ!
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
nexus , ωραια τα update σου! σχετικα με τη μαυρη οροφη. αμα ειναι να κανεις και τα νικελ μαυρα καντο ! θα δειξει παρα πολυ αλλιως δεν θα ειναι ωραια η τριχρωμια... σχετικα με την αεροτομη πισω  παιζει ενα project αγγλια παρα πολυ για το σποιλερ της TRC οπου πανε και το κολλανε πανω στην αεροτομη το ασταρουν ολο μαζι και το βαφουν μονοκοματο... και γινετε ΑΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ σαν να ειναι η μαμα αεροτομη σηκωμενη απο μονη της.. κλαιω... εγω αυτο θελω να κανω αλλα εχω προταιρεοτητα τωρα ζαντα λαστιχα και ισως αυτοκολλητο για ενα projectaki με φουσκομα φτερων :D
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
aleks said:
σχετικα με την αεροτομη πισω  παιζει ενα project αγγλια παρα πολυ για το σποιλερ της TRC οπου πανε και το κολλανε πανω στην αεροτομη το ασταρουν ολο μαζι και το βαφουν μονοκοματο... και γινετε ΑΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ σαν να ειναι η μαμα αεροτομη σηκωμενη απο μονη της.. κλαιω...

εχεις καμια φωτο να δουμε?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread