Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ παιδιά. Όντως προσπαθώ να το αγριέψω λίγο. Να αποκτήσει γενικά ένα πιο επιθετικό look, να ταιριάζει και με το υπόλοιπο πακέτο.

Και το λευκό που έχετε εσείς, πιστεύω με κάποιες ψιλοβελτιώσεις εξωτερικά, γίνεται πάρα πολύ ωραίο. Πχ το αμάξι του aleks :
14567986_1299815453375655_8045449945653042713_n.jpg


Γενικά νομίζω, το fiesta σε όλα τα χρώματα, μπορεί να δείξει πολύ ωραίο αν παίξεις λίγο με την εξωτερική εμφάνιση.
 

takhs

Newbie
May 25, 2017
5
0
0
Καλημέρα στην ομάδα. Κάτοχος ενός fiesta tdci από το 2015 και πλέον σκέφτομαι και εγώ να βάλω το σπορτ bodykit. μέχρι τώρα έχουν γίνει κάποιες αισθητικές βελτιώσεις του τύπου βάψιμο σε κάποια νικελ, στις ζάντες στους καθρέφτες,  και στην μάσκα την μπροστινή, έχουν μπει diamond vision η7 και η11, ένα σπλιτερακι στον μπροστά προφυλακτήρα, αλλά σαν το st-line bpdykit δεν έχει. η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. αξίζει να παραγγείλω ένα ένα τα κομμάτια από ebay που τα βρίσκω σε μικρότερη από μισή τιμη απ ότι στη ford , ή είναι αμφιβόλου ποιότητας και μπορεί να σπάσουν στον δρόμο ή ακόμα και να μην ταιριάζουν καν στο αυτοκίνητο? ενδεικτικά οι τιμές.
μπροστινό extension 100 ε
side skirts 105ε
diffuser mk7 105ε
αεροτομή 100ε
Και κάτι ακόμα. ταιριάζει το diffuser με τα spats από το μκ7? γιατί που αρέσει περισσότερο από του μκ7.5

http://i1229.photobucket.com/albums/ee463/takhs1/20170409_185643_HDR-01.jpeg


http://i1229.photobucket.com/albums/ee463/takhs1/20170310_193856-01.jpeg
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Βρίσκεις τα αυθεντικά κομμάτια στη μισή τιμή ? Αν ναι, και έρχονται ασφαλισμένα και με τα μεταφορικά πιο φθηνά στη πόρτα σου, τότε δεν υπάρχει λόγος προβληματισμού. Τα βάφεις και τα τοποθετηθείς κανονικότατα, εφόσον είναι original και ταιριάζουν στο δικό σου μοντέλο.
 

takhs

Newbie
May 25, 2017
5
0
0
δεν είναι τα original της ford. Κάποια εταιρία τα φτιάχνει στην Πολωνία. Αυτό είναι το θέμα. Αξίζει το ρίσκο ή ποιοτικός θα είναι απαράδεκτα?
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Από τέτοια βρίθει ο κόσμος του internet, αν δεν βρεις κάποιον που να τα έχει αγοράσει, τοποθετήσει και χρησιμοποιήσει για αρκετό καιρό, και να σου πει την εμπειρία του, αποκλείεται να βγάλεις άκρη.

Γι'αυτό και εγώ *συνήθως* πάω στις εργοστασιακές λύσεις, γιατί είναι εγγυημένα προϊόντα, ταιριάζουν σίγουρα και απόλυτα, ενώ αν συμβεί κάτι μπορώ πάντα να απευθυνθώ στον επίσημο/εξουσιοδοτημένο, και πιθανότατα να μην πληρώσω τίποτα για επιδιορθώσεις λόγω εγγύησης.
 

takhs

Newbie
May 25, 2017
5
0
0
Μάλιστα. τότε την Δευτέρα που έχω service γτ χάλασε ενα σωληνάκι στο ντεπόζιτο θα περάσω και από το φανοποιείο να πάρω μια τιμή και βλέπουμε. Σχετικά με το diffuser ξέρεις αν μπαίνει στο μκ7.5 αυτό του μκ7?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ωραίο το αμαξάκι σου takhs. Συμφωνώ απόλυτα με τον Ace στο θέμα των εργοστασιακών εξαρτημάτων.

Το μπροστινό splitter που έχεις βάλει, τι ακριβώς είναι? Γιατί από την φώτο δεν μου φαίνεται σαν να είναι το γνήσιο της Ford. Αν δεν είναι το γνήσιο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην ταιριάξει με το εργοστασιακό κομμάτι του st-line που μπαίνει στον μπροστινό προφυλακτήρα.
Όσον αφορά τον πίσω διαχύτη, του mk7 συνεργάζεται μόνο με τις ποδιές του mk7 και αντίστοιχα του mk7.5 μόνο με τις νέες ποδιές. Οπότε, διαλέγεις look και παίρνεις πακέτο ποδιές/διαχύτη.
 
May 4, 2017
21
0
0
26
Καλησπέρα και από εμένα ... αμα θες να βάλεις το αυθεντικό "bodykit" του st-line στο δικό σου δηλαδή πίσω προφυλακτήρας και μάγουλα , πλαϊνά και ότι άλλο έχει για εμπρός να ξέρεις επειδή πήγα σε παζαροπουλο , σφακιανακη , κακλαμανο και Καρανικόλα το λιγότερο που θα δώσεις για όλα (εργασία , βαψιλό κτλ) θα είναι από 1300 ευρουλακια και πανω. .. και εγώ αυτό θέλω να κάνω στο δικό μου και για να τα μαζέψω θέλω κάτι αιώνες . ..  άσε ...  :D :D :D :D
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εγώ έχω ένα κόλλημα με τα νίκελ...μου αρέσουν. Πιστεύω ότι με το μπλε πάνε πολύ.

Ξέρω ότι θα ήταν πιο άγριο αν ήταν μαύρα αυτά, αλλά έτσι πιστεύω είναι πιο ιδιαίτερο. Γούστα είναι αυτά βέβαια.. :D
 

takhs

Newbie
May 25, 2017
5
0
0
nexus το σπλιτερακι είναι universal λαστιχενιο από το ebay. όταν βάλω το μπροστά extension θα αγοράσω άλλο και θα το κουμπώσω από πάνω  ;) ;) εξάλλου 13 ευρουλακια έχει. Από Δευτέρα που θα έχω νέα απο την βελμάρ θα ενημερώσω περί σημερινών τιμών.. αλλιώς τα μισά από το αγαπημένο ebay ή κανέναν έμπορο Ελλάδα να δω ποιότητα πρώτα και τα άλλα μισά από την μαμά ford  ;D
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
@nexus.
Χωρις να με παρεξηγησεις εχεις ενα φαουλ στο αμαξι.
Απορω που δεν το εχεις προσεξει.
Η πινακιδα του αυτοκινητου ειναι λαθος τοποθετημενη.
Επρεπε να ειναι ψηλοτερα για να μην κρυβει καθολου τις κατω γριλιες που μπαινει ο αερας για τα ψυγεια.
Αλλωστε στα τουρμπο ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟς ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟς.
Ψηλοτερα λοιπον δεν ενοχλει μιας και ο κατασκευαστης εχει κλειστες τις γριλιες για λογους αεροδυναμικης.
Ξερω οτι μπορει να θελεις να φαινεται στο συνολο το περιγραμμα της μασκας,
θα προτιμουσα τον αερα ΣΤΑ ΨΥΓΕΙΑ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Karby, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Βασικά δεν το έχω κάνει επίτηδες, έτσι είχαν βάλει τις πινακίδες όταν είχα πάρει το αμάξι, και η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί καν αυτό που λες, γιατί θεωρούσα ότι δεν θα δημιουργούσε κάποιο σημαντικό πρόβλημα εκεί η πινακίδα. Από ότι έχω δει, νομίζω ότι τα περισσότερα fiesta εκεί την έχουν την πινακίδα, γιαυτό και δεν μου είχε κάνει εντύπωση. Θα δω αν αξίζει τώρα να κάνω δυο νέες τρύπες στην πινακίδα για να την βάλω λίγο πιο πάνω.
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Όλα τα -normal και νόμιμα- Fiesta ΜΚ7/7.5 εκεί έχουν την πινακίδα τους, δεν υπάρχει άλλος χώρος και οι διαστάσεις της πινακίδας είναι fixed, οπότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Για stock καταστάσεις δεν πειράζει και τόσο πολύ, στην περίπτωση remap που ανεβάζουμε πιέσεις (και άρα θερμοκρασίες BAT), καλό θα ήταν να τσεκάρουμε αυτά ακριβώς τα BAT για να δούμε που βαδίζουμε...
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Στο δικο μου Φιεστα οταν το αγορσα τους ειπα να μην βαλουν καθολου πινακιδες και να τις παρω στο χερι.
Τις τοποθετησα μονος μου με την ησυχια μου χωρις πλαισια και με ψαγμενα βιδακια τορς.
Πραγματι σε ολα τα φιεστα κανουν την ιδια βλακεια στη τοποθετηση της εμπρος πινακιδας.
Την δικη μου πινακιδα εμπρος την εβαλα οπως πρεπει.
Το κατω σημειο της στο πανω σημειο απο τις εμπρος γριλιες.
@Nexus.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙς δευτερες τρυπες στην πινακιδα σου,γιατι σιγουρα
θα φαινονται ασχημες.
Κρατησε τις τρυπες που ηδη εχεις και φερτην καποιους ελαχιστους ποντους ποιο ψηλα στο προφυλακτηρα.
Δευτερες τρυπες θα χρειαστουν στον προφυλακτηρα οι οποιες ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ γιατι θα τις κρυβει η πινακιδα.
Η διαφορα φιλοι μου στην παροχη αερα προς το εμπρος ψυγειο ειναι μεγαλη ειδικα στις μεγαλες
ταχυτητες γιατι αν σκεφτειται οτι οταν η πινακιδα ειναι λαθος-ποιο χαμηλα -εκτος την
μετωπικη επιφανεια που κρυβει κανει και αεροδιναμικο σκαλοπατι που στροβιλιζει τον αερα και του χαλαει την ροη του.
Εαν εχετε πιεστικο νερου που πλενετε το αυτοκινητο,ριχτε με την βενταλια νερο επανω στη πινακιδα απο αποσταση ενος μετρου και ποιο μακρια και θα δειτε ποσο πολυ χαλαει η ροη του προς τα ψυγεια.
Ενταξει,γινομαι λιγο μιζερος,αλλα ειδικα αν ειχα και φτιαγμενο μοτερ σαν του φιλου nexus
καποιες τετοιες λεπτομερειες κανουν την διαφορα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
nexus said:
Ευχαριστώ παιδιά. Όντως προσπαθώ να το αγριέψω λίγο. Να αποκτήσει γενικά ένα πιο επιθετικό look, να ταιριάζει και με το υπόλοιπο πακέτο.

Και το λευκό που έχετε εσείς, πιστεύω με κάποιες ψιλοβελτιώσεις εξωτερικά, γίνεται πάρα πολύ ωραίο. Πχ το αμάξι του aleks :
14567986_1299815453375655_8045449945653042713_n.jpg


Γενικά νομίζω, το fiesta σε όλα τα χρώματα, μπορεί να δείξει πολύ ωραίο αν παίξεις λίγο με την εξωτερική εμφάνιση.
Εσυ και ο aleks το έχετε τερματίσει :p και εγω εκει αποσκοπώ, θελω να βάλω το sport bodykit και στο άμεσο μέλλον να βάλω το 125αρι μοτέρ.

Γνωρίζει κανείς αν τα πλαινά spoiler του mk7 κάνουν στα mk7.5?
 

takhs

Newbie
May 25, 2017
5
0
0
Το εβαλα επιτελος το κιτακι,πλην του diffuser που ειναι απο το μκ7.. Σειρα εχει και το μπροστινό κομματι.  
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread