Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Δεν βγαίνουν οι τροχοί ποιο έξω Μάριε. Θα είναι όπως σε σένα .. όπως και σε οποιαδήποτε μετατροπή χωρίς αποστάτες.
Μη σου πω ότι οι δικοί σου τροχοί θα είναι και ποιο έξω μιας και βλέπω τον ανταπτορα της δαγκάνας να μοιάζει περισσότερο με τον δικό μου παρά με την κατασκευή του Καρανικόλα επομένως  και την κατασκευή του Ανδρέα. (μπορώ να κάνω και λάθος για το πλακάκι αλλά έτσι μου φαίνετε)


@ LATI-NOS τι εννοείς δεν είναι ανάγκη για κάτι τέτοιο. Για τους μεγάλους αποστάτες λες? Εάν ναι θα συμφωνήσω και εγώ. Εάν ώμος αναφέρεται γενικά στα πίσω δισκόφρενα ότι δεν είναι ανάγκη να τοποθετηθούν εκεί θα σου πω ότι είναι θέμα γούστου και εμφάνισης. Σε φρενάρισμα απ ότι μπορώ να διαπιστώσω δεν έχει διαφορά.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Σημερα μου ξανα εκανε καποια στιγμη τον ιδιο θορυβο αλλα για πολυ λιγο και μια φορα!! πιστευω οτι δεν τα γλιτωνω και τα τακακια!!


Νικολα εκατσα και μετρισα αποστασεις και παχος ταμπουρου και ειμαι 2 χιλιοστα πιο εξω με την πατεντα που εχω κανει!!! εμενα μου ηραν ολα μαζι το πολυ 500 ευρω!!
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
StuparArt said:
Δεν βγαίνουν οι τροχοί ποιο έξω Μάριε. Θα είναι όπως σε σένα .. όπως και σε οποιαδήποτε μετατροπή χωρίς αποστάτες.
Μη σου πω ότι οι δικοί σου τροχοί θα είναι και ποιο έξω μιας και βλέπω τον ανταπτορα της δαγκάνας να μοιάζει περισσότερο με τον δικό μου παρά με την κατασκευή του Καρανικόλα επομένως  και την κατασκευή του Ανδρέα. (μπορώ να κάνω και λάθος για το πλακάκι αλλά έτσι μου φαίνετε)


@ LATI-NOS τι εννοείς δεν είναι ανάγκη για κάτι τέτοιο. Για τους μεγάλους αποστάτες λες? Εάν ναι θα συμφωνήσω και εγώ. Εάν ώμος αναφέρεται γενικά στα πίσω δισκόφρενα ότι δεν είναι ανάγκη να τοποθετηθούν εκεί θα σου πω ότι είναι θέμα γούστου και εμφάνισης. Σε φρενάρισμα απ ότι μπορώ να διαπιστώσω δεν έχει διαφορά.

Ναι όντως έχεις ένα δίκιο!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Andreas19 said:
Σημερα μου ξανα εκανε καποια στιγμη τον ιδιο θορυβο αλλα για πολυ λιγο και μια φορα!! πιστευω οτι δεν τα γλιτωνω και τα τακακια!!


Νικολα εκατσα και μετρισα αποστασεις και παχος ταμπουρου και ειμαι 2 χιλιοστα πιο εξω με την πατεντα που εχω κανει!!! εμενα μου ηραν ολα μαζι το πολυ 500 ευρω!!
Εάν είσαι δυο χιλιοστά ποιο έξω  τότε μπορείς να το πεις και εργοστασιακό. Θυμάμαι κάτι που μου είχες αναφέρει για 1 – 1,5 πόντο. 

Για τον θόρυβο που λες… μήπως δεν έχεις βάλει γράσο θερμοκρασιών στην δαγκάνα και γενικά δεν έχεις κάνει καλό καθάρισμα + λάδωμα σε κινούμενα μέρει με αποτέλεσμα όταν πατάς φρένο να κολλάνε τα τακάκια για λύγο στον δίσκο και να κάνουν την φασαρία
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
StuparArt said:
Εάν είσαι δυο χιλιοστά ποιο έξω  τότε μπορείς να το πεις και εργοστασιακό. Θυμάμαι κάτι που μου είχες αναφέρει για 1 – 1,5 πόντο. 

Για τον θόρυβο που λες… μήπως δεν έχεις βάλει γράσο θερμοκρασιών στην δαγκάνα και γενικά δεν έχεις κάνει καλό καθάρισμα + λάδωμα σε κινούμενα μέρει με αποτέλεσμα όταν πατάς φρένο να κολλάνε τα τακάκια για λύγο στον δίσκο και να κάνουν την φασαρία

Δεν το ειχα υπολογισει σωστα Νικο!! εκατσα και μετρισα το παχος του ταμπουρου και ειμαι 2 και κατι χιλιοστα πιο εξω!! οποτε ειμαι οκ!!


δεν μου το κανει οταν φρεναρω!! μου το εκανε πολυ εντονα στην πορεια (εν κινησει) του αυτοκινητου και τωρα που εβαλα 2 καινουριες δισκοπλακες δεν το κανει σχεδον καθολου!! ο μηχανικος μου ειπε οτι μπορει να ειναι και απο τακακια!! αλλιως φτενε οι δαγκανες!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι δεν αναφέρομαι την ώρα που φρενάρεις. Μετά από ένα φρενάρισμα πχ είσαι σταματημένος και πατάς φρένο για να βάλεις μπρος το αμάξι και ξεκινάς το τακάκι σου σε αυτή τη φάση μπορεί να έχει μείνει πατημένο στον δίσκο (να μην έχει κάνει την επαναφορά) με αποτέλεσμα να γλύφει την δαγκάνα και να συντονίζει. Το ότι δεν έχεις χαρακτούς τώρα σίγουρα μειώνει αυτό το φαινόμενο αλλά δεν πάει να πει ότι δεν μπορεί να στο κάνει και από εκεί.

Ο μηχανικός σου όταν σου λέει μπορεί να φταίει η δαγκάνα (που αυτό θα είναι) μήπως εννοεί αυτό που λέω εγώ. Για τσέκαρε την βαλε γράσο εκεί που πατανε τα λαμακια από τα τακάκια, βαλε spray γράσο στον μηχανισμό της ντίζας (μέσα -  έξω) και δοκίμασε το.
Εάν τις έχεις βάψει κιόλας  καθάρισε καλά τον οδηγό για τα τακάκια.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Μπορει να ειναι αυτο που λες!! απλα μου το κανει σε ξεκαρφοτη στιγμη!! οχι μετα απο φρεναρισμα!!  ο Ιακωβος μου ειπε οτι τα τακακια που φοραω εχουν ρυνισματα απο σιδερο και μπορει να φτενε τα τακακια!! τι να πω!! θα κανω μια συντηρισουλα στις δαγκανες μπας και καταφερω τπτ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
δεν μου το κανει οταν φρεναρω!! μου το εκανε πολυ εντονα στην πορεια (εν κινησει) του αυτοκινητου και τωρα που εβαλα 2 καινουριες δισκοπλακες δεν το κανει σχεδον καθολου!! ο μηχανικος μου ειπε οτι μπορει να ειναι και απο τακακια!! αλλιως φτενε οι δαγκανες!!

Άσχετο, αλλά Ανδρέα δε θυμάμαι να έβαλες γράσο στις υποδοχές (ας το πω έτσι) που κινούνται οι δαγκάνες για πιέζουν τους δίσκους. Και σου είχα πει τότε αν θα καλύψεις αυτά τα μέρη από το βάψιμο γιατί κανονικά θέλουν και γράσο... Αν κάνω λάθος διέψευσέ με, αλλιώς κοίτα ότι σου έγραψε ο Νικόλας πριν...
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Σωστός σε όλα είσαι Κώστα!! επίσης τη μια δαγκάνα την είχαμε στείλει για επισκευή και την άλλη απλά μας πήγε πιο πίσω το έμβολο για να μπουν τα τακάκια!! ίσως ήρθε η ώρα της για επισκευή γιατί απ' αυτήν ακούγεται!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Η επομενη κινηση αυτη την βδομαδα ειναι αυτη!! θα καθαρισω τους οδηγους και θα τους γρασαρω!!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Παιδια απο focus mk1 ταιριαζουν τα ακρα στο mk7? εχει βαλει κανεις η ολοι απο fiesta st εχετε??
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Γρηγορη και απο focus mk1 και απο fiesta st mk6 ταιριαζουν τα πισω ακρα στα mk7!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Ωραια γιατι κοιτουσα για st και δεν εβρισκα τιποτα!!! Ξερεις μηπως τι πατεντα χρειαζεται για να κατσουν πανω?
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Ακριβως θα σε γελασω,καλυτερα να μας πει καποιο παιδι που εχει βαλει..
Εγω ακομα βλεπεις ειμαι με ταμπουρα...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Παιδιά τα άκρα που προαναφέρατε δεν ταιριάζουν στο Μκ7. 

Διαβάστε προσεκτικά τα προηγούμενα ποστ και θα καταλάβετε το τι χεριάζετε ακριβώς. ;)
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Αυτο το κιτ κανει, αλλα οπως προαναφερουμε βγαινει παραπανω απο το να τα βαλεις εδω!! και αν οχι παραπανω μια η αλλη!
 

takis fiesta

New member
Apr 17, 2011
60
0
0
παιδια οσο αφορα για το χειροφρενο που ειδατε στις φωτο που ανεβασα στο αλλο θεμα ειναι D2 και ειναι υδραυλικο δουλευει με δικα του υγρα και εχει δικο του κυκλωμα...για αυτο εχω  και  διπλες δαγκανες πισω.πανω ειναι για το φρενο και κατω ειναι για το χειροφρενο..

Uploaded with ImageShack.us..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Τάκη το χεισ τούμπανο το φιέστα!να το χαίρεσαι!βαλε κ το διαφόρικο πίσω να το κανείς πίσωκινητό κ μετα ατελείωτα ντριφτ!από περιέργεια πόσα γιουρια του χεις ρίξει;
 

takis fiesta

New member
Apr 17, 2011
60
0
0
moican said:
Τάκη το χεισ τούμπανο το φιέστα!να το χαίρεσαι!βαλε κ το διαφόρικο πίσω να το κανείς πίσωκινητό κ μετα ατελείωτα ντριφτ!από περιέργεια πόσα γιουρια του χεις ρίξει;
ευχαριστω φιλαρακο να σε καλα..τα γιουρια φιλε ειναι πολλα παρα πολλα αστω...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread