Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι να ασχοληθώ αύριο που έχω χρόνο με τον διακόπτη στην αντλία βενζίνης...παίζει κανείς να γνωρίζει πιο καλώδιο είναι ή που βρησκεται? Αλλιώς να πάω σε κανα ηλεκτρολόγο!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να δεις στην ασφαλειοθήκη ποια ασφάλεια είναι για την αντλία και από εκεί να εντοπίσεις το σωστό καλώδιο. Ποιο όμως είναι και που βρίσκεται δε νομίζω να γνωρίζει κανείς απ' έξω  :(
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Έχω γνωση σε ηλεκτρολογικά αλλά όχι σε αυτοκινήτου. Πως θα καταλάβω ποιό είναι της αντλίας? Λογικά κατά την εκκίνηση θα δίνει +12 Volt...Οπότε θα είναι πάνω απο 1 καλώδιο που θα το κάνει αυτο...έχω άδικο?

Βρήκα αυτό στο manual της Ford:

10ickgo.jpg


Είναι το σχεδιάγραμμα της ασφαλειοθήκης της μηχανής. Το νούμερο 34 (το έχω με κόκκινο) είναι το fuel pump relay....ρελέ της αντλίας βενζίνης (20 Ampere). Αυτό δεν ψάχνουμε?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πιστευω οτι υπαρχει ποιο ευκολη λυση και ειναι στο ρελε που κοβει τα ρευματα αν τουμπαρει το αυτοκινητο και πρεπει να ειναι στο μκ6 καπου στο ντουλαπακι συνοδηγου. γεφυρωμα εκει με κρυφο διακοπτη και ετοιμο
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....



Nα αυτο το ρελε.. πηγα κ εβγαλα φώτο να σας το δειξω.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1421951534[/time]
nos7 said:
Επανω στην ασφαλειοθηκη το εχεις;οπως τα υπολοιπα ρελε;
Οπως πιεζεις στο ντουλαπακι για να βγει,οταν βγαινει ειναι ακριβως δεξια.
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Nos έχεις δίκαιο εγώ δεν το έγραψα σωστά...είναι η ασφάλεια που προστατεύει το ρελέ της αντλίας. Οπότε πρέπει να ακολουθήσω το καλώδιο να δω που πάει φαντάζομαι.

Crazy αυτό που λες είναι πολύ πιο εύκολο (αν ισχύει το ίδιο στο MK7) αλλά άμα κόβει όλα τα ρεύματα μήπως κόβει και το μόνιμο 12V του cd player και κάθε φορά πρέπει να το ξαναρυθμίζω?  :D
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ωραιος ο Αντρικος ;) μπραβο σου και σε ευχαριστουμε πολυ για τον κοπο και την γνωση !!! Πραγματικα δεν το ηξερα...με την πρωτη ευκαιρια θα δω εαν το εχουμε και εμεις αυτο :) :)

Ακη αυτο το πραγματακι πρεπει να κοβει τα ρευματα στην τρομπα βενζινης κατευθειαν ;)
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Tιποτα φιλε ;) λογικα κ εσας εκει θα το εχει.. στα saxoralla το ειχε εκει στο καθρεφτη μες το μοτερ.

Καλα πες οτι τις εβγαλες εσυ τις φωτο κ μου τις εστειλες :p  tease
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
nos7 said:
Ακη αυτο το πραγματακι πρεπει να κοβει τα ρευματα στην τρομπα βενζινης κατευθειαν ;)

Δεν κόβει όλα τα ρεύματα δηλαδή? Γιατί έτσι όπως το είπατε κατάλαβα ότι δεν πάει καθόλου ρεύμα πουθενα (για αυτό και ρώτησα για το cd player). Λες να κόβει για να μην σκάσει το αμάξι όπως τα δείχνουν στις ταινίες?  :D
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Δεν μου είπατε όμως! H μνήμη του cd player θα παίρνει ρεύμα άμα το κλείσω αυτό ή πρέπει να ψάχνω συνέχει τον athens radio DJ?  biggrin  :D

Και ερώτηση 2: θέλουμε κάποιο συγκεκριμένο τύπο διακόπτη η οποιοσδήποτε ON-OFF μας κάνει?
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Δν νομιζω να κόβει το ρεύμα ωστε να ξανα ρυθμίζεις το Athens dj. :p Οτι διακόπτη θέλεις βάζεις on off.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Οχι δεν κοβει ολα τα ρευματα (99%) αλλα μονο το ρευμα στην αντλια βενζινης!!

Θα δοκιμασεις απλα με διακοπτη;;εαν ειναι απλα για δοκιμη ναι απλος διακοπτης on off κανει...αλλιως για να το κανεις με κυκλωμα πρεπει να βαλεις ρελε!!
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
akiz90 said:
Κατ'αρχήν να πώ ότι δεν είναι στο θέμα του topic αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στις κατηγορίες οπότε αν κάποιος admin θεωρεί πως πρέπει να πάει αλλού ας το αλλάξει.

Στο θέμα μας. Με αφορμή το περιστατικό φίλου με MK7 του οποίου πήγαν να του το πάρουν χθες αλλά ευτυχώς δεν τα κατάφεραν, είπα να αφήσω για λίγο τις αλλαγές που είχα κατά νου και να ασχοληθώ και με το θέμα τις ασφάλειας.
Επίσης λόγω τις δουλειάς μου (εγκαταστάτης συναγερμών κτηρίων) με έχουν φωνάξει ουκ ολίγες φορές να ασφαλίσω πυλωτές, καθώς τους κλέψανε αυτοκίνητα ή μηχανές. Στις περισσότερες των περιπτώσεων το κλεμμένο όχημα είχε ακριβοπληρωμένο συναγερμό εγκατεστημένο ο οποίος και δεν βάρεσε ποτέ (σύμφωνα με αυτά που μου λένε οι πελάτες μου). 

Από την εμπειρία μου στο χώρο αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν μπορείς να εμποδίσεις αλλά μπορείς να δυσκολέψεις και να καθυστερήσεις τον επίδοξο κλέφτη με την ελπίδα να τα παρατήσει και να φύγει αλλιώς αν ο άλλος σε βάλει στο μάτι και θέλει να σε κλέψει θα σε κλέψει. Εξαρτάται καθαρά απ' αυτόν και το πόσο μακρυά είναι διατεθειμένος να φτάσει, δεν πα να έχεις βάλει τον Κέρβερο τον ίδιο να φυλάει την περιουσία σου.

Ρωτώντας και ψάχνοντας στο internet λοιπόν βρήκα κάποια πράγματα τα οποία θέλω και την δική σας γνώμη καθώς στα αυτοκίνητα είμαι αρχάριος. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι μπορώ να κρύψω κάπου στο αυτοκίνητο ένα διακόπτη ON - OFF ο οποίος θα κλείνει την τρόμπα βενζίνης  (διορθώστε με αν δεν τα λέω καλά) με αποτέλεσμα να μην πηγαίνει καύσιμο στον κινητήρα. Το θέμα με αυτό είναι ότι σε forum που το έψαχνα έλεγαν ότι ανάλογα το αυτοκίνητο μπορεί αυτό να προκαλέσει βλάβη στον εγκέφαλο, οπότε η μια ερώτηση είναι αν στο MK7 παίζει σενάριο να μπει κάτι τέτοιο.

Επιπλέον βρήκα και αυτό
http://www.safecase.gr/mini-gps-tracker-με-κάρτα-sim-αποστολής-sms-του-σημείου-που-βρίσκεται
το οποίο όταν το καλείς σου απαντάει με τις συντεταγμένες του αυτοκινήτου.

Τέλος και εκτός ηλεκτρονικών πλέον, η παλιά καλή κλειδαριά που κλειδώνει το τιμόνι και το γκάζι.

Και τα 3 μαζί (διακόπτης-gprs-κλειδαριά) κοστίζουν κανά 150άρι - 200άρι. Σίγουρα δεν σώζεσαι και πάλι αλλά το απλό κλεφτρόνι που ξέρει 2 πράγματα βασικά μπορείς να το αποτρέψεις.  Τώρα από εκεί και πέρα ότι παραπάνω αντέχει η τσέπη του καθενός βάζει.

Όποιος θέλει ας μας πει τί συστήματα χρησιμοποιεί για ασφάλεια, και προτείνετε ελεύθερα και άλλες ιδέες.

εγω ρε παιδια το αφηνω ανοιχτο με τα κλειδια πανω μπας και το παρει κανεις να ησυχασω αλλα που τετοια τυχη
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread