Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Μα δεν θα ειναι καθε τρεις και μια φιλε Ακη(νομιζω ετσι σε λενε λογω του nick σου) !!! Το αμαξι θα εχει κανονικη λειτουργεια...δλδ θα περνει μπροστα κανονικα και θα σβηνει κανονικα...το να λειτουργησει χωρις πολαπλασιαστη ή χωρις τρομπα θα γινει 1 φορα αμα χτυπα ξυλο πανε να στο παρουν...στα χερια σου δεν θα εχρις καποιο προβλημα!!
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άδικο δεν έχεις αλλά με βάση αυτό που είπες παραπάνω για κλοπή με πιστόλι κτλ. , νομίζω είναι καλύτερο να κλείνει μόνο η τρόμπα...θα πάει λίγο πιο μακρυά ίσα ίσα να να σου δώσει χρόνο να φύγεις. Άμα κλείσεις τον διακόπτη και σβήσει το αμάξι μπροστά τους χωρίς να μπορούν να το βάλουν μπροστά ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει....πάνω στα νεύρα του δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο άλλος ειδικά άμα κρατάει και πιστόλι. Για αυτό σκέφτομαι και το gps οπότε ότι και να γίνει να πάς να το πάρεις μετά είτε μόνος σου είτε με αστυνομία μαζί.  

Και ναι Άκη με λένε :p
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άμα μιλάς για χρονοδιακόπτη με μία πρόχειρη αναζήτηση στο google μόνο κάτι μεγάλους μου έβγαλε. Εκτός άμα μπορεί να γίνει με ένα πλακετάκι πριν το διακόπτη που να μετράει 4 λεπτά χρόνο πριν κλείσει δεν ξέρω...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Με πλακετακι εννοω...ολοκληρωμενο 555 που δουλευει απο 3 εως 15 volt και με να μικρο ντιμερακι ρυθμηζεις τον χρονο που θελεις ;) απλα υπαρχουν διαφορα 555 οπως το 7555 που φτανει μεχρι 10s ... μια αναζητηση θα βρεις το ολοκληρωμενο που χρειαζεσαι ;) συγνωμη που δεν σου λεω ακριβως πως και τι,γιατι ειμαι απο κινητο και ειναι δυσκολο να κανω σωστη αναζητηση!! Εαν δεν εχεις βρει λυση μεχρι αυριο το απογευματακι,θα το ψαξω και θα σου πω τι χρειαζεσαι!!
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Ωραία είναι όλα αυτά τα αντικλεπτικά που γράφετε αλλά  τους επαγγελματίες κλέφτες τους αφήνουν αδιάφορους  επειδή χρησιμοποιούν γερανούς και κοντεηνερς τα βάζουν μέσα και ο συναγερμος δεν ακούγεται.Μια λυση για το μικρότερο κακο είναι η ασφάλεια κλοπής και να μην αφήνουμε μέσα την αδεια κυκλοφοριας  !    
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εκεί Νίκο κάνεις το σταυρό σου...το είπα και στην αρχή άμα ο άλλος είναι διατεθειμένος να σε κλέψει θα σε κλέψει...άμα φτάσει σε σημείο να φέρει γερανούς και κοντέηνερ εκει δεν τον σταματάς. Αυτός ο μάγκας ναι να στο πάρει. Όχι όμως το κάθε κωλοπαίδι αρπακολατζής που ούτε ησυχία δεν ξέρει να κάνει όταν κλέβει να σου πάρει το αμάξι. Και αυτοί αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία. Αυτός με τα κοντέηνερ άστο είναι άλλη κατηγορία.
 
Σωστά λες πως είναι άλλη κατηγορία και δεν πρόκειτε να κάνει ολόκληρη "αποστολή" με γερανους και κοντέινερ  για ένα φιέστα , αφού μπορεί να το κάνει σε ένα κατα πολύ ακριβότερο αυτοκίνητο.

Εδώ παραβιάσαν το πολιτικό μου μκ1 και πρέπει να έμειναν παγωτό όταν χτύπησε ο συναγερμός! Που να περίμεναν πως το 1980 μπρικάκι θα έχει προστασία  giggle
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ε μα να φέρει γερανούς και container για να πάρει ένα αμάξι μικρομεσαίας κατηγορίας, μου φαίνεται τραβιγμένο...όχι πως δεν υπάρχει περίπτωση αλλά στα ακριβά τί κάνει? Φέρνει τον Χουντίνι να το εξαφανίσει? :p Εκτός πια και αν έχεις τίποτα διαφορές με κανέναν και είσαι μπλεγμένος οπότε ως "ξεκαθάρισμα λογαριασμών" σου πάρει και το σόβρακο και ας είναι και χεσμένο :p
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
555-1to5min.gif


οπως σου υποσχεθηκα..το κυκλωμα απο 5volt εως 15volt και χρονος απο 1 εως 5 min....
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστώ NOS! Ρώτησα και μου είπαν ότι στο εμπόριο δεν θα βρώ κάτι τέτοιο αλλά βρήκα και αυτό:
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=908_929&products_id=11936. Δεν μας κάνει?

Το καλώδιο της τρόμπας και του πολλα/στή φαντάζομαι δίνουν 12V όταν δουλέυει το αμάξι. Αυτό που θέλουμε είναι όταν πάω το διακόπτη σε OFF να μου μετράει το πλακετάκι ας πούμε 5 λεπτά χρόνο πριν κόψει τα 12 σωστά?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Λογικα ναι,σου κανει αυτο το κιτακι :) οσο για την τρομπα βενζινης δεν ειμαι σιγουρος αλλα 90% ειναι με 12volt...αλλα και με 5 να ειναι ( που λεει ο λογος) εσενα δεν σε νοιαζει αφου θα βαλεις ρελλε να του κοβεις την παροχη ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Οχι,δεν χρειαζεται αλλο ενα,απο την εξοδο στο πλακετακι,θα οδηγησει 2 ρελλε...1για την τρομπα και αλλο ενα για τον πολλαπλασιαστη...
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ωραία τότε 1 τρόπος είναι αυτός. Άλλο που σκέφτηκα είναι με ασύρματο μπουτονάκι αλλά έτσι αν δεν έχεις κάτι οπτικό μέσα στο αμάξι (πχ ένα led) δεν θα ξέρεις αν όντως πήρε την εντολή.

Ερωτήσεις:

1) Γιατί να κόψω και πολλα/στή ? Εννοώ αφού ο διακόπτης θα είναι κοινός (φαντάζομαι) άμα τον βρούνε θα ανοίξουν όλα και θα δουλέψει το αμάξι...οπότε είτε κόψεις μόνο αντλία είτε και πολλα/στή μαζί το ίδιο δεν είναι?

2) Επειδή όταν το βάλω σίγουρα θα το κάνω και τεστ μετά μόνος μου (δεν θα αντέξω :p )  είτε κόψω μόνο αντλία είτε και πολλα/στή. Υπάρχει περίπτωση μετά να μου ανάβει κάποιο πρόβλημα στο ταμπλό και μετά να πρέπει να πάω σε συνεργείο να πριζώσει PC πάνω να το σβήσει?
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Ποιο πανω ο ΣΤΕΛΙΟΣ έγραψε, ότι θες άλλο ένα να το βάλεις για τον πολλαπλασιαστή σε άλλη κρυψώνα και όχι να το συνδέσεις στο ιδιο  πιθανολογώντας ότι ο κλέφτης θα βρει μες την βιασύνη του τον ένα διακόπτη !
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άμα είναι να παίξουμε με 2 διακόπτες τότε η αντλία δεν θέλει το πλακετάκι. Έχει από μόνη της λίγο χρόνο μέχρι να τελειώσει το καύσιμο που ήδη υπάρχει. Και το ασύρματο καλή φάση θα ήταν αλλά φοβάμαι μην επηρεαστεί από κανένα άλλο σήμα στο δρόμο και εκεί που πηγαίνω σβήσει.  :D  :D  :D

Χθές πάρκαρα πίσω από ένα Corsa και φαίνεται την συχνότητα που είχα εγω για το κλείδομα αυτός την είχε για τον πανικό. Έπαιξα 2-3 φορές για να βεβαιωθώ και κάθε φορά που κλείδωνα χτυπούσε ο συναγερμός του.  :D  :D  :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread