Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Καλα θα ηταν να αλλαζα και λαστιχα σε αυτη την τιμη :)

απλη μετακινηση τα μπροστα με πισω εγινε.

Στον Πλεσσα παω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον επαγγελματισμο τους και τη δουλεια τους οποτε ειμαι διατεθειμενος να δωσω και κατι παραπανω απ'οτι θα εδινα αλλου.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Εντάξει αυτός είναι εξουσιοδοτημένος. Εγώ τους έχω κόψει αυτούς. 4 άλλαξα και οι 4 χάλια. Τώρα το πάω σε δικό μου μάστορα, ειδικά τώρα που είναι εκτός εγγύησης.
 

teo1204

Newbie
Oct 27, 2014
8
0
0
31
Αθηνα
παιδια καλησπερα..ηρθε η ωρα να κανω το 5ο σερβις στο φιεσταρο(1ο σερβις οσο ειναι στην κατοχη μου).το αυτοκινητο αν και μοντελο του 2009 εχει κανει τεσσερα σερβις(αντι για 5)αφου ο προηγουμενος ιδιοκτητης εκανε τα δυο τελευταια σερβις σε διαστημα 3 χρονων..τι θα πρεπει ν αλλαχτει στο αυτοκινητο?χρειαζονται αλλαγη οι ιμαντες?
 

teo1204

Newbie
Oct 27, 2014
8
0
0
31
Αθηνα
απο οτι μου ειχε πει και απο οτι φαινεται και στο βιβλιαρακι μονο τα βασικα..φιλτρα λαδια .δεν αναφερει κατι αλλο.ξεχασα να ενημερωσω οτι το αμαξι τωρα εχει 67000 χλμ
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Πόσα χλμ έχει το αμάξι σου? Εγώ άλλαξα ιμάντες στα 80000 χλμ και ήταν καμένοι. Άλλαξέ τους καλού κακού. Αντλία νερού νομίζω, υγρά φρένων, κοίτα τα τακάκια και τους δίσκους και καθάρισε-ρύθμισε τα ταμπούρα, ψυκτικό υγρό, μπουζί, λάδια, φίλτρο λαδιού και αέρα και καμπίνας, καθάρισε την πεταλούδα, βαλβολίνες. Μην τα βλέπεις πολλά, από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι ο προηγούμενος δεν ασχολούταν και πολύ. Σε συνεργείο δικό σου και όχι σε αντιπροσωπία, εννοείται, να υπολογίζεις κανένα 200αρι τα ανταλλακτικά και 150 την εργασία. Εγώ τόσα είχα δώσει περίπου. Αν θες βοήθεια πες μας. Επίσης να υπολογίζεις και καμιά βάση μηχανής.
 

teo1204

Newbie
Oct 27, 2014
8
0
0
31
Αθηνα
ειχα την εντυπωση πως ιμαντες αλλαζαμε γυρω στα 100000 χλμ αλλα απο οτι διαβαζω εδω εκανα λαθος..δν εχω καποιο δικο μου μηχανικο στην αθηνα αλλα θα το ψαξω και αν μπορειτε κ εσεις να προτεινετε καποιον θα ημουν ευγνωμων..
Αν χρειαζεται αλλαγη η βαση σασμαν δε θα ειχε δωσει καποια ενδειξη αλλαγης (πχ καποιο θορυβο) ?
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Tα προηγούμενα service πού τα είχε κάνει, φίλε, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ;
 

teo1204

Newbie
Oct 27, 2014
8
0
0
31
Αθηνα
τα ειχε κανει στην Πατρα σε μια αντιπροσωπεια..πηρα και τηλεφωνο και με ενημερωσαν απο τ ιστορικο οτι οντως μονο τα αναλωσιμα ειχαν αλλαχθει (λαδια,φιλτρα)..κ απο οτι μου ειπαν μαλλον δε θ χρειαστει κ αλλαγη σετ χρονισμου
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Aφού το έκανε σε εξουσιοδοτημένο δε πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα. Λογικά μπουζί άλλαξε στο τρίτο άρα εσύ θ'αλλάξεις στο έκτο. Λάδια - φίλτρο λαδιού - φίλτρο καμπίνας - τακάκια ( ; ) πιθανόν με 67000χλμ να θέλουν την αλλαγή τους, έλεγχο σε ταμπούρα ( μία απο τα ίδια ). Τα τελευταία θα τα δουν. Απο κεί και πέρα, βλέποντας και κάνοντας.
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
καλησπερα στην παρεα,ειμαι καινουριος στο γκρουπακι..εχω το 1.6 s 2009 μοντελο φιεστα μκ7,εχω κανει 71000 χλμ,λαδι βαζω της φορντ παντα,απο βδομαδα θα παω για μια αλλαγη λαδιων παλι να ειναι φρεσκαδουρα το μοτερ το καλοκαιρακι.Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη μαρκα λαδιων και αν αξιζει αντι 5-30 να βαλω 5-40 ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
5w30 θα βρεις σε προδιαγραφές της ford
Σε 5w40 δεν θα βρεις τίποτα
Λάδια μπορείς να βρεις
Δες και κάποια άλλα θέματα,θα σε βοηθήσουν
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Δε βάζει Castrol η Ford προτεινόμενο λάδι ; ή δε κατάλαβα καλά. Μιά συνεργασία με τη Castrol που βλέπω δεν ισχύει ;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ηλίας said:
Δε βάζει Castrol η Ford προτεινόμενο λάδι ; ή δε κατάλαβα καλά. Μιά συνεργασία με τη Castrol που βλέπω δεν ισχύει ;
Η συνεργασία που βλέπεις είναι για τα καινούργια fiesta ecoboost που είναι το κουτί της castrol και πάνω έχει το αυτοκόλλητο της ford αλλά αυτό είναι 5w20 και όχι 5w30 που θέλεις εσύ
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Καλησπερά! Σήμερα λοιπόν πήγα για το πεμπτο σερβις ,κλείσαμε χρόνο απο το προηγούμενο! ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:
Fiesta mk7 1.4 (βενζινη) 10/2010
Χιλιόμετρα(σύνολο) : 70.027
Xιλιόμετρα απο το προηγούμενο : 14.000

ΕΡΓΑΣΙΕΣ:

Αλλαγή λαδιού και τοποθέτηση Castrol Magnatec Prof 5w20 και αλλαγη βίδας τάπας
Αλλαγη φίλτρου λαδιού και
Φίλτρο γύρης
Καθαρισμός πεταλόυδας
Φίλτρο αέρα
Απολύμανση Α/C
Και λεπτομερής ελεγχος
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Η μηχανή καθαρίστηκε και είναι σαν καινούργια χωρις χρέωση ,πλύσιμο και γυάλισμα επίσης χωρίς χρέωση
ΤΙΜΗ 140 ευρω.
το σέρβις έγινε στον παζαρόπουλο που βρίσκεται δίπλα στο allou fan park
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
λαδια 5w-20 σε 1400 ατμοσφαιρικο? τωρα τα αλλαξαν παντου?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread