Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestateo

Newbie
Jan 17, 2011
4
0
0
Θοδωρη δεν ρωτησα στην αντιπροσοπεια αλλα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της ford.στην αντιπροσοπεια πηγα μονο για τα τρια πρωτα σερβις.Θα ρωτησω και σε εναν αλλο που θελω να παω και θα σασ πω νεοτερα απο δευτερα.η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγα τα χιλιομετρα ακομα για αλλαγη αλλα σκεφτομε οτι ειναι απο το πρωτο δουλεμα του αμαξιου..
 

fiestateo

Newbie
Jan 17, 2011
4
0
0
Το εχω διαβασει αυτο το link και πραγματικα με βοηθησε αρκετα μπορω να πω.μολις χτες παρελαβα το εργαλειο μου απο το πεμπτο service οπου αλαχτηκαν λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερος,φιλτρο καμπινας,μπουζι,καθαρισμος πεταλουδας,σφιξημο στο χειροφρενο και τα σχετικα τσεκαρισματακια γυρω γυρω σε ολα το αμαξι......
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
fiestateo said:
Το εχω διαβασει αυτο το link και πραγματικα με βοηθησε αρκετα μπορω να πω.μολις χτες παρελαβα το εργαλειο μου απο το πεμπτο service οπου αλαχτηκαν λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερος,φιλτρο καμπινας,μπουζι,καθαρισμος πεταλουδας,σφιξημο στο χειροφρενο και τα σχετικα τσεκαρισματακια γυρω γυρω σε ολα το αμαξι......
την πεταλουδα στην εβγαλε και την καθαρισε στο χερι η το εκανε με αναμενη μηχανη; Ποσο σου κοστισε ολο το πακετο αν επιτρεπεται;
 

fiestateo

Newbie
Jan 17, 2011
4
0
0
Την εβγαλε την πεταλουδα και την καθαρισε απο οτι μου ειπε και του εχω εμπιστοσινη δεν παιζει να με κοροιδεψε.ολο το πακετο πηγε 120 ευρο αλλα δεν ξερω αν ειναι κανονικα αυτη η τιμη γιατι εγω πηγα απο γνωστο γνωστου....
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Λοιπόν να γράψω κι εγώ για το 5ο σέρβις στα 76.000 χλμ.
Έγιναν τα παρακάτω:
Αλλαγή λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, φίλτρο καμπίνας, υγρά φρένων, βαλβολίνες (αρκετά μαύρες βγήκαν), ψυκτικό υγρό.
Επίσης προληπτικά αλλάχθηκε αντλία νερού (περίπου 1 χρόνο είχε ζωή ακόμα), ιμάντας χρονισμού (επίσης το πολύ 1 χρόνο ή 20000 ζωή ακόμα) ο οποίος ήταν σε κάποια σημεία ξεραμένος και ιμάντας δυναμό ο οποίος ήταν αρκετά ξεραμένος και ήθελε αλλαγή οπωσδήποτε.
Τέλος ανοίχτηκαν τα ταμπουρά καθαρίστηκαν και ρυθμίστηκαν (πολύ βρώμα).
Ααααα μη το ξεχάσω, σε 10000 χλμ που θα πάω για αλλαγή λαδιών θα αλλάξω και την κάτω βάση μηχανής.

Ευχαριστώ τον Ιάκωβο για τα ανταλλακτικά και το συνεργείο που μου πρότεινε.

Επίσης έγινε και καθάρισμα της πεταλούδας.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Αυτές οι τιμές δεν πρέπει να ειναι με τίποτα αντιπροσωπείας!!!

Ποια γνήσια χρησιμοποιήσεις και ποια imitation?
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Πέμπτο service στο Νεστορίδη στη Μεταμόρφωση. Αλλάχθηκαν τακάκια ,υγρά φρένων ,εξαέρωση και επαναπλήρωση υγρων ψυγείου με παραφλού, λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας και μπουζί.
Κόστος ανταλλακτικών που αγοράστηκαν απο μένα 120 ευρώ..και 50 ευρώ εργασία στο συνεργείο.
Επίσης έγινε τυπικός ελεγχος και μου ανοιξε την ταπετσαρία και μου κουμπωσε μια φύσα επειδή δε λειτουργουσε το παράθυρο.Εντυπώσεις άριστες!
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα , η fiestara παταει τ 100 χιλιαδες και μπαίνει για service. Μου είπανε ότι θέλει γενικό service, ιμαντες και τακακια. Φωτίστε με λιγο τι παιζει , κοστος και τι να προσεξω. Ευχαριστώ προκαταβολικα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στις 100.000 θα άλλαζα κι εγώ ιμάντες (σετ χρονισμού), μαζί με την αντλία ψυκτικού. Επίσης το service και ό,τι περιλαμβάνει, δηλαδή μπουζί, λάδια, φίλτρα κλπ. Επίσης υγρά φρένων (αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ) και υγρά παραφλού (αν πάλι δεν έχεις αλλάξει ποτέ). Μαζεύονται αρκετά, ε;
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Το αμάξι το αγόρασα τέλος Αυγούστου αλλά ευτυχώς έχει αναλυτικό book service και ξέρω τι έχει αλλαχτεί και πότε. Ο μηχανικός μου που το είδε μου είπε οπωσδήποτε ιμάντες, λαδια κλπ αλλα και τακάκια.. Οπότε όντως μαζεύονται αλλά νομίζω αξίζει να τα κάνω όλα μαζι. Για υγρά φρένων δεν ξέρω αν έχουν αλλαχτεί αλλά παραφλού έχω αλλάξει εγώ πριν περιπου ενα μηνα. Νομίζω ότι θα μου κοστίσει πάνω απο 350 το service αν τα υπολογίζω σωστά/
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Νομίζω σωστά το υπολογίζεις....τα ίδια ισχύουν και για μένα σε λίγους μήνες...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλό είναι να το αλλάξεις και εσύ Νίκο χωρίς όμως αντλία νερου αφού έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread