Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Lucifer

Original poster
Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Έφτασε η ώρα για το 5ο service για το κουβαδάκι μου, για δώστε τα φώτα σας τι προβλέπεται;

ευχαριστώ

κ ποιο το κοστος ανταλλακτικών αν γνωρίζετε ?
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Δεν ξέρω τί προβλέπεται αλλά θα συμφωνήσω με έναν φίλο από εδώ μέσα που έγραψε "...να βάλουμε μόνοι μας σε σειρά το αυτοκίνητο...". Μιας και τον Απρίλιο θα κάνω και εγώ το 5ο service με 47.000χλμ. θα πρότεινα:
1. Λάδια-φίλτρα
2. Τσεκ/αλλαγή τακάκια + υγρά φρένων
3. Βαλβολίνες σασμάν (εγώ θα τις αλλάξω)
4. Μπουζί (αν δεν έχεις αλλάξει)
5. καθαρισμό πεταλούδας (αν δεν έχεις ξανακάνει)
και κλασσικά γενικό έλεγχο από κάτω, στον χώρο της μηχανής, ταμπούρα κλπ. για τσιμούχες-τζόγους κ.α.
Αυτά μου έρχονται στο μυαλό γρήγορα γρήγορα.
Για πείτε και τίποτε άλλο.....
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Λουκια θα συμφωνησω με τον tabas!!!οσα απο αυτα που ειπε εαν δεν τα εχεις κανει,καλο ειναι να τα κανεις και θα δεις αλλο αμαξι..
ειδικα βαλβολινες εαν δεν εχεις αλλαξει,καλο θα ηταν να γινουν αλλαγη-μπουζι καθε 10,000 αλλαγη,καθαρισμος πεταλουδας καθε 20,000(δεν ειναι ακριβο και ειναι ευκολο)-φιλτρα,λαδια εννοειται και υγρα φρενων εαν εδεν εχεις ξαναλλαξει ποτε καλο θα ηταν..οσο για τα τακακια αφου το ειπες απο μονη σου...και μην ξεχασεις και εναν καθαρισμο στα ταμπουρα σου ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
Κωστα το εχω παρατηρησει και στο αμαξι τις δουλειας και στο φιεστα τωρα που εχει κανει 17.000 χωρις αλλαγη μπουζι εχει ρεταρισματα περισσοτερα,μπουκωματα,καλυτερο ρελαντι και μαλλον αυξηση καταναλωσεις,μολις αλλαχτουν θα μπορεσω να πω με σιγουρια για την καταλωση αλλα ολα τα αλλα τα εχω τσεκαρει ;)
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
nos7 said:
Κωστα το εχω παρατηρησει και στο αμαξι τις δουλειας και στο φιεστα τωρα που εχει κανει 17.000 χωρις αλλαγη μπουζι εχει ρεταρισματα περισσοτερα,μπουκωματα,καλυτερο ρελαντι και μαλλον αυξηση καταναλωσεις,μολις αλλαχτουν θα μπορεσω να πω με σιγουρια για την καταλωση αλλα ολα τα αλλα τα εχω τσεκαρει ;)
Ρε φιλε οχι και καθε 10000 λιγα ειναι. Μην το μπερδευεις με το Berlingo!! Και τα 20000 που κανει σερβις η ford λες ικανοποιητικα ειναι

Λουκια δες και για ιμαντες για καλο και για κακο γιατι στα 6 χρονια ειναι κανονικα η αλλαγη αλλα ριξε μια ματια αν εχουν ''αρπαξει''
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
τα μπουζι δεν θα ελεγα πως ειναι και της καλυτερης ποιοτητας το χρονο μια φορα εγω παιδια τα αλλαζω κοστος 10 ευρο τα 4
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Περα απο τα χρονια παιζει ρολο και ποσα χιλιομετρα εχουμε.

Αλλαγη μπουζι καθε 10.000 χιλιομετρα ειναι λιγα(αν και το εκανα μεχρι τωρα).Εγω που αλλαξα τα δικα μου ηταν μια χαρα και μαλιστα τα κρατησα μηπως χρειαστουν.

Καθαρισμος πεταλουδας καθε 20.000 ειναι πολυ συντομα ηδικα για αμαξι με μαμα εισαγωγη,στα 40.000 ισα που εχει πιασει λιγο μαυριλα.

Βαλβολινες,αλλαγη αναλογως τα χιλιομετρα και την χρηση που κανεις.Αμα εχεις κανει καμια 50.000 και το ζοριζεις τις αλλαζεις.

Ιμαντες αν κανεις περιπου 10.000 χλμ το χρονο υπολογιζε στα 9-10 χρονια να τους αλλαξεις.Για τον αν θα εχουν ξεραθει και λοιπα οχι δεν ξεραινονται ετσι ευκολα.

Υγρα φρενων καθε δευτερο σερβις και παλι αναλογως τα χιλιομετρα που κανεις.Δηλαδη αμα εχεις κανει 20.000 χλμ μπορεις ευκολα να τα αλλαξεις στο επομενο.

Για το αμαξι σου Λουκια και με τα χιλιομετρα που υπολογιζω οτι εχεις και με αυτα που εχεις αναφερει στα προηγουμενα οτι εχεις κανει,αλλαγη λαδια και φ.λαδιου και ενα καθαρισμο πεταλουδας για ψυχολογικους λογους.Και μπορει να γινει ενας ελεγχος και στα μπουζι και στο φιλτρο αερα σε τι κατασταση ειναι.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Είμαι και γώ για το 5ο, ( 88000χλμ) Μέσα στον Απρίλη πρέπει να γίνει αν και έπρεπε ήδη να το έχω κάνει.

Στα έξτρα που περιμένω είναι τα τακάκια. Τον Γενάρη που του έριξαν μιά ματιά τα μαστόρια μου είπαν πως έχουν ψωμί για 3000 χλμ ακόμα, ανάλογα με τη χρήση. Εγώ βέβαια δε πατάω φρένο
( έχω δεί κάτι τύπους που οδηγούν με το φρένο πατημένο  :-[  ) αλλά δεν είμαι τόσο καλός οδηγός...!
Τώρα, αν μου πουν έλα το καλοκαίρι να τ'αλλάξεις θα το κάνω επιτόπου. Να φύγει το 80άρι να ησυχάσω. Μη το'χω για μετά.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
nos7 said:
Το 5 σερβις ερχεται στα 5 χρονια Γρηγορη και οχι στα 6 χρονια ;) του χρονου θα δει για ιμαντες,κατα την γνωμη μου!!
Ναι ρε τρελε αυτο ειπα και εγω απλα να ριξει μια ματια ποτε δεν ξερεις!!
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Το έκανα τελικά και να ήθελε μόνο τακάκια καλά θα ήταν. Βάλτε επιπλέον θερμοστάτη, καπάκι θερμοστάτη, 2 μπουκαλάκια παραφλού, 2 κολλάρα ψυγείου και τρείς ώρες εργασίας - επιπλέον του service - για ν'αλλαχθουν τα παραπάνω και έχουμε μία    ...λυπητερή ιστορία.
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Γιατί βρε Ηλία..; Είχε θέμα το ψυγείο σου; Στα 88.000;

Δε νομίζω να είναι στην ροή των αναλωσίμων του 5ου σέρβις το ψυγείο κ τα περιφερειακά του..
Ή μήπως όχι;
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Διαπιστώθηκε διαρροή και πράγματι το παραφλού είχε κατέβει αρκετά χαμηλά. Τα ανταλλακτικά που χρειάζονται δε κοστίζουν ακριβά βάλε όμως και τρείς ώρες εργασίας που σου χρεώνει και να πως μαζεύονται τα λεφτά.
 

fiestateo

Newbie
Jan 17, 2011
4
0
0
Εφτασε η ωρα για το πεμπτο σερβις για το εργαλειο μου....εχω παρακολουθησει προσεκτικα ολη την συνομηλια απο την αρχη και εβγαλα πανω κατω τα συμπερασματα μου για το τι χρειαζετε και τι οχι.Πηγα χτες σε ενα εξουσιοδοτημενο της ford και ρωτησα και για αλλαγη στις  βαλβολινες και μου ειπε οτι δεν αλλαζοντε οι βαλβολινεσ σε αυτα τα αυτοκινητα....ισχυει κατι τετοιο η οχι?παρεπιπτοντοσ το εργαλειο μου εχει 42000χλμ
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Όχι δεν ισχύει. Έχουν αλλάξει πολλοί από εδώ και θα αλλάξω κι εγώ σε λίγο καιρό. Τώρα που βγήκες από την εγγύηση απλά μην ξαναπάς σε αντιπροσωπία για απλά σέρβις. Τζάμπα λεφτά.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν αλλάζονται στα 42000 χλμ... είναι πολύ νωρίς. Εμένα είναι 7 χρόνων το αμάξι και έχει 64000 και δεν έχω αλλάξει ακόμα... ΑΛΛΑ κάποια στιγμή θα πρέπει να τις αλλάξεις... δεν είναι άφθαρτες  giggle
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Παιδια και εγω το σκέφτομαι γιατι έχω πολλα χιλιόμετρα .
Θα ξέρουν παιδια άλλοι να τις αλλάζουν ; Ειναι εύκολο; Ξέρει κανεις;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread