Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lockS

Original poster
New member
May 16, 2010
57
0
0
ανοιγω αυτο το θεμα μιας και δεν υπαρχει για οσους εχουμε το μικροβιο του καγκουρα μεσα μας  ;D
μετα απο αναζητηση εχω καταληξη σ αυτα τα οργανα για το mk6 διοτι ταιριαζουν αισθητικα με τα μαμα οργανα που εχουμε στ αμαξια μας και απο χρωματικης αποψης και απο (σχεδον) αποψη γραμματοσειρας.επισης το συγκεκριμενο η βελονα κινηται δεξιοστροφα μιας και στην αναζητηση μου τα περισσοτερα vacuum κινουνται αριστεροστροφα.

http://www.glowshiftdirect.com/tinted-7-color-vacuum-gauge.aspx

το vacuum ειναι οντως κατι που δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλα μ αρεσει γιατι το θεωρω εντυπωσιακο,για τα mk6 τα χρησιμοτερα πιστευω ειναι η θερμοκρασια λαδιου μιας και εχουμε ενδειξη μονο νερου και οσοι εχουμε ice και ενα βολτομετρο θα ηταν χρησιμο.δυστυχως εγω αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα,λογο της οθονης δεν εχω ελευθερο χωρο,στην κολωνα ολα αυτα τα θεωρω γιδοχαρια και δεν βρισκω μια βαση καταλληλη!!!που θα παει θα το λυσω κ αυτο.

http://www.youtube.com/watch?v=0iVaLvB_MQU
οριστε και live σε κοκκινο χρωμα,κατι που αλλαζει ευκολα σε πρασινο
 

monk

Newbie
Jun 25, 2010
6
0
0
39
Αθήνα
Μπορείς να τα βάλεις στο ταμπλο, δίπλα στη κολώνα..
Εύκολη και διακριτική τοποθέτηση
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
για ριξτε και μια ματια εδω οποιος θελει
http://www.e-autoshop.gr/index.php?manufacturers_id=20&osCsid=109eca1b69a4231548f2ba79ad25f99
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Τα  οργανα  για  κολωνα  ή  για  ταμπλο  ειναι  τα  ιδια ?  Απλως  αλλαζει  η  βαση ?
  Το  καθε  μοντελο  αυτοκινητου  θελει  διαφορετικη  βαση ?

  Ειδα  σε  καποιο  αυτοκινητο  (στην  κολωνα)  και  ηταν  πολυ  εντυπωσιακο !
  Δεν  ξερω  βεβαια  αν  επηρεαζει  την  ορατοτητα.
  Υπαρχουν  ατομα  που  εχουν  τοποθετησει  τετοια  οργανα ?
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
υπαρχουν πολλες διαφορετικες βασεις...
ολες ειναι universal εκτος απο μερικες περιπτωσεις(απο βελτιωτικους οικους π βγαζουν για συγκεκριμενα αμαξια)

για να βαλεις στο ταμπλο το πιο πιθανο ειναι οτι πρεπει να τρυπησεις καπιο πλαστικο...
αν βαλεις στην κολωνα (αν εχεις αεροσακο αστο καλυτερα) παλι θα πρεπει να κανεις μερικες τρυπουλες...
απο εκει και περα υπαρχουν βασεις αναλογα την διαμετρο των οργανων...
εχει με 52mm εχει και με 60mm διαμετρο οργανακια.,....(τα καλα ειναι συνηθως 60mm)
στο fiesta εχει ηδη μικρη ορατοτητα οποτε στην κολωνα θα κοψει πολυ...
οι καλυτερες βασεις για μενα ειναι αυτες π ειναι ασν ποτηρακι και μπαινουν μ ταινια δθιπλης οψης...δεν χρειαζετε ουτε τρυπα ουτε τιποτα...την βαζεις διπλα σε σημειο π να μπορει να βγει το καλωδιακι χωρις να φαινονται πολλα...
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Γιαννη  νομιζω  οτι  οι  απαντησεις  σου  με  καλυψαν. 
  Θα  το  ψαξω  το  θεμα  λιγο  περισσοτερο.  Ευχαριστώ !
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το πιο πρόσφατο απόκτημά μου:

20140814_131527_LLS.jpg


Οργανάκια 52mm της prosport σε πράσινο χρώμα. Σκέφτομαι να τα τοποθετήσω με πολυεστερική κατασκευή πάνω από τους κεντρικούς αεραγωγούς. Για κολωνάκι δεν το σκέφτομαι καν, δεν είναι του γούστου μου, όπως και δε θέλω να χαλάσω κάποιον ή κάποιους αεραγωγούς γιατί χρειάζονται, ειδικά το καλοκαίρι. Καμιά ιδέα - πρόταση;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καμία σχέση με €200. Όλα μαζί και με αποστολή από Taiwan στην πόρτα μου πήγαν γύρω στα $190 (ας είναι καλά ο nos7 που μου άνοιξε τα μάτια). Αλλά αγόρασα και μια βάση, δηλαδή wideband + βολτόμετρο + διπλή βάση + μεταφορικά.
Δες στο Alibaba εδώ. Είναι το ίδιο το εργοστάσιο της Prosport, μιλάς με τον εκπρόσωπο, τον ρωτάς τι θέλεις και σου απαντάει με προσφορά. Αν σου κάνει, πληρώνεις (με paypal), κατασκευάζεται το οργανάκι σου και σου το στέλνουν.

Δείτε τη βάση και πως σκέφτομαι να την τοποθετήσω:

20140814_140929.jpg


Aπλά θέλω αρκετό κόψε-ράψε προκειμένου να "χωθεί" πιο μέσα και να μην προεξέχει τόσο. Γι' αυτό και ανέφερα για πολυεστερική κατασκευή. Επίσης η συγκεκριμένη δεν έχει κάποιου είδους σκίαστρο και πιστεύω ότι εκεί πάνω όταν βαράει ο ήλιος δε θα φαίνονται και τόσο καθαρά οι ενδείξεις  :(
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Κωστα μεγειες για τα οργανακια σου... ok234 Άποψη μου πολυεστερικη κατασκευή...δεν θα σε παιδέψει στην τοποθέτηση και θα την κάνεις οπως σε βολεύει... :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ευχαριστώ Ανδρέα και Άγγελε, το θέμα είναι τι να ταιριάξω εκεί πάνω για να έχω ένα μπούσουλα. Σπάω το κεφάλι μου. Έχω βρει και αυτό, αλλά μου φάνηκε πολύ λεπτό και ψεύτικο σαν κατασκευή. Και πάλι δεν έχει σκίαστρο...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Αν πας σε κάνα ''αλανι" που κάνει πολυεστερικες κατασκευές πιστεύω θα σου βρει κάποια λύση, για ετοιμη βάση μου φαίνεται θα φας περισσότερο χρόνο κι άσε που θα φας κ ταλαιπωρία
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Συμφωνώ με τον Ανδρέα Κώστα...Δν ξερω για το οικονομικό αλλα ειναι η καλύτερη λύση θα γλιτώσεις απο την ταλαιπωρία...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
A, να συμπληρώσω ότι το wideband έχει μαζί στη συσκευασία και έναν αισθητήρα της Bosch.

 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Δεν το έχω με τις αγορές από το ίντερνετ...γι'αυτό και μόνο ψάχνω στην εγχώρια αγορά!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Κώστα δν υπάρχει πουθενά αλλού χώρος ?πχ κάτω απο το r/cd ?? η σε ενα διακρητικα σημείο στην κονσόλα !?
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Εκεί που έχει τον διακόπτη για το θερμαινομενο και τις ταπες μήπως τα χωράει ένα δεξία ενα αριστερά και μεταφέρεις τον διακόπτη κάπου αλλού!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread