Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
που ειναι και το λογικο...εγω τα συνδυασα και με τα καλωδια της magnecor και μπορω να πω οτι υστερα απο 5000 χλμ. εχω δει βελτιωση και στην καταναλωση,ειδικα εντος πολης που κινουμαι συνεχεια...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα μπούζι σε καμία περίπτωση δεν θα τα κράταγα όσα χιλιόμετρα υπόσχονται οι κατασκευαστές και αυτό κάνω εδώ και πολλά χρόνια. Τα αλλάζω αρκετά πριν από την ώρα τους και ο λόγος είναι και η χρίση που κάνω στα αυτοκίνητα αλλά και το βασικότερο το οποίο πιστεύω πρέπει να το λάβουμε όλοι μας υπόψη είναι οι βενζίνες που χρησιμοποιούμε. Οι βενζίνες έχουν πολλά κατάλοιπα και ιδικά οι απλές των 95 οκτανίων με αποτέλεσμα τα μπουζί να πιάνουν εύκολα μάκα – καρβουνίλα πάνω τους με αποτέλεσμα να μην αποδίδουν και στο 100% των δυνατοτήτων τους. Αυτό ισχύει για όλους τους τύπους των μπουζί. Εκτός από την πεσμένη τους απόδοση αυξάνετε και η ωμική τους αντίσταση οι οποία έτσι και αλλιώς είναι μεγαλύτερη στα απλά μπουζί απ ότι στα πλατινένια και ιριδίου με αποτέλεσμα πιο γρήγορη φθορά του πολλαπλασιαστή και λιγότερο των μπουζοκαλωδίων.

Επομένως ένας λόγος για πρόωρη φθορά Â “καμένο πολλαπλασιαστή” είναι το θέμα των μπουζί.
 

glen

Rookie
Feb 14, 2011
19
0
0
ασε που ειναι παν ευκολο να τα αλλαξει καποιος μονος του ok234 (οπως και πολλα αλλα φιλτρο αερος πχ) το μονο που χρειαζεται ειναι ενα μπουζοκλειδο και εκεινο το αλλο που ειναι σα λαστιχο που βοηθαει να τα ξεβιδωσεις και να τα βιδωσεις πως το λενε?  redface
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Νικόλα σε καμία περίπτωση ο χρόνος αλλαγής των απλών μπουζί δεν μπορεί να εξισωθεί με τα αντίστοιχα ιριδίου η πλατίνας.Πολύ απλά είναι πολύ καλύτερα από τα απλά μπουζί και αντέχουν περισσότερο.Τωρα αν τα αλλάζεις πιο γρήγορα απ οτι λέει ο κατασκευαστής τους οκ, αλλά οχι τόσο συχνές αλλαγές όπως στα απλά μπουζί!
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
37
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Ρε παιδιά διάβασα σε μια συζήτηση στο φόρουμ 4Τροχοί ότι το φιέστα έρχεται από το εργοστάσιο με πλατινένια μπουζι γι-αυτό και στο βιβλιαράκι αναφέρει κάθε 60.000 χιλιόμετρα.. Αλλά εδώ οι αντιπροσωπιες σου βάζουν, μετά την πρώτη αλλαγή, τα απλά λόγω κόστους.. Και συνεχίζουν να σου λένε μετά από 3 χρόνια ή 60.000 χιλιόμετρα.. Και έτσι έχουμε καμένους πολλαπλασιαστές... Ξέρει κάποιος να επιβεβαιώσει αν από το εργοστάσιο είναι πλατινένια?  
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για το Μκ7 δεν ισχύει κάτι τέτοιο!! Έρχεται με τα απλά τα οποία τα δίνουν για 20.000χιλ αλλά καλό είναι να τα αλλάζουμε ποιο νωρίς. 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό γινόταν πριν καμία 10 χρόνια στα focus όπου έβγαιναν με πλατινένια μπουζί,πλέον εδώ στην Ελλάδα τα σταμάτησαν οι αποθήκες να τα φέρνουν
Κάθε 20000 χιλ θέλουν αλλαγή
Κανένα Fiesta δεν φόραγε από το εργοστάσιο πλατινένια μπουζί,εκτός από το st
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εγω παντως το καλοκαιρι(1η ιουλη) κλεινει χρονο το φιεστακι μου και αναγκαστικα θα παει για σερβις!δεν πιστευω να χω παραπανω απο 15000χλμ τοτε! οποτε εκτος απο λαδια και φιλτρο καμπινας,θα αλλαξω και μπουζι!ετσι κ αλλιως γυρω στο 3ευρω παιζουν...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το καλυτερο απ ΄ολα με μπουζι μου έτυχε μολις προχθες. ενω ήμουνα στην εθνικη με το μηχανακι, κόπηκε το μπουζί στα δύο , αφηνοντας το σπείρωμα πανω στον κύλινδρο και την πορσελανη με την ακίδα κολημενη στην πίπα!! Ουτε θερμοκρασία είχε σηκώσεθ ούτε τίποτε άλλο!!! Φυσικά καθισα σαββατιατικα και έλυσα την κεφαλή για να βγαλω το σπείρωμα. Τελος καλό όλα καλα, σήμερα ήρθα τρίπολη με το μηχανακι...

ΕΥχαριστώ την NGK για την ευγενική προσφορά της να χάσω το σαββατο μου λύνοντας και δενοντας την κεφαλή!
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
γνωρίζει μήπως κανείς πόση ροπή σφύξιμο χρειάζονται τα μπουζί κατά την τοποθέτησή τους ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestaki 1.6 said:
γνωρίζει μήπως κανείς πόση ροπή σφύξιμο χρειάζονται τα μπουζί κατά την τοποθέτησή τους ?

συνηθως 20 nm ή 2 κιλά. πρακτικά απο την στιγμη που θα "πατησει" καλά περιπου 40 μοιρες ακόμα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
‘Αλεξ μπορεί το μπουζί που έβαλες στο μηχανάκι σου να είχε πέσει κάτω είτε στον μαγαζάτορα είτε σε σένα και να ράγισε η πορσελάνη. Μπορεί να συμβεί αρκετά εύκολα!
Το αποτέλεσμα σίγουρα είναι αυτό που ανέφερες και εσύ αλλά να ξέρεις ότι σε τέτοια κατάσταση δεν είναι απαραίτητο να ανεβάσει ο κινητήρας μεγάλη (φυσιολογική) θερμοκρασία ώστε να σπάσει.
Το καλό είναι ότι πιάνουν τα χέρια σου και το έφτιαξες τσακ μπαμ μόνος σου. Σκέψου να μην ήξερες και να έτρεχες σαββατιάτικα στα συνεργεία όπου στην καλύτερη θα το έπαιρνες από δευτέρα το μηχανάκι σου.



@ Βρε τρελό ψιλέα αφού το λύνεις και τι δένεις στο φτερό δεν του πετάς και έναν σαλίγκαρο πάνω για να γουστάρεις tease tease  
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
‘Αλεξ μπορεί το μπουζί που έβαλες στο μηχανάκι σου να είχε πέσει κάτω είτε στον μαγαζάτορα είτε σε σένα και να ράγισε η πορσελάνη. Μπορεί να συμβεί αρκετά εύκολα!
Το αποτέλεσμα σίγουρα είναι αυτό που ανέφερες και εσύ αλλά να ξέρεις ότι σε τέτοια κατάσταση δεν είναι απαραίτητο να ανεβάσει ο κινητήρας μεγάλη (φυσιολογική) θερμοκρασία ώστε να σπάσει.
Το καλό είναι ότι πιάνουν τα χέρια σου και το έφτιαξες τσακ μπαμ μόνος σου. Σκέψου να μην ήξερες και να έτρεχες σαββατιάτικα στα συνεργεία όπου στην καλύτερη θα το έπαιρνες από δευτέρα το μηχανάκι σου.



@ Βρε τρελό ψιλέα αφού το λύνεις και τι δένεις στο φτερό δεν του πετάς και έναν σαλίγκαρο πάνω για να γουστάρεις tease tease 

εχει ενα θεμα με το καρμπυρατερ το τούρμπο (αν και αυτο ξεπερνιέται αμα μπει το καρμπυρατερ πρίν την τουρμπίνα). Αμα βρω τιποτα απο κανα smart δεν ξερεις καμια φορά....
 
StuparArt said:
‘Αλεξ μπορεί το μπουζί που έβαλες στο μηχανάκι σου να είχε πέσει κάτω είτε στον μαγαζάτορα είτε σε σένα και να ράγισε η πορσελάνη. Μπορεί να συμβεί αρκετά εύκολα!

Έχεις απόλυτο δίκιο Νικόλα. Εγώ έχω τύχει σε μότορκραφτ να φεύγει η ακίδα (!) ,να ραγίζει η πορσελάνη...να είναι οπτικά οκ αλλά να ανεβάζει θερμοκρασία το  μοτέρ κ μετά από λίγο να ρετάρει (πάντα για μετά από αλλαγή μιλάω) .
Μου έχει τύχει κ 2 φορές από σκληρή χρήση δικιά μου να λιώσω κ να βραχυκυκλώσω μπουζί μοτορκραφτ πάλι! 
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
turbomaniac said:
εχει ενα θεμα με το καρμπυρατερ το τούρμπο (αν και αυτο ξεπερνιέται αμα μπει το καρμπυρατερ πρίν την τουρμπίνα). Αμα βρω τιποτα απο κανα smart δεν ξερεις καμια φορά....
Άλεξ υπάρχουν και κάτι καρμπιρατέρ που κάνουν για τουρμπισμα είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά κάνουν τρελή δουλειά και σαν ατμοσφαιρική βελτίωση. Αν θυμάμαι καλά FCR πρέπει να λέγονται.

Στην επόμενη συνάντηση θέλω να δω το μοτοποδήλατο σου με ιντερκούλερ tease tease


mk1 Stelios said:
Έχεις απόλυτο δίκιο Νικόλα. Εγώ έχω τύχει σε μότορκραφτ να φεύγει η ακίδα (!) ,να ραγίζει η πορσελάνη...να είναι οπτικά οκ αλλά να ανεβάζει θερμοκρασία το  μοτέρ κ μετά από λίγο να ρετάρει (πάντα για μετά από αλλαγή μιλάω) .
Μου έχει τύχει κ 2 φορές από σκληρή χρήση δικιά μου να λιώσω κ να βραχυκυκλώσω μπουζί μοτορκραφτ πάλι! 
Αχαχα αυτό έλειπε να μην έλειωνε στα χέρια σου!!! Την έβγαλες άχρηστη την motorcraft….. να τους κάνουμε μήνυση. giggle :-*
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
StuparArt said:
Για το Μκ7 δεν ισχύει κάτι τέτοιο!! Έρχεται με τα απλά τα οποία τα δίνουν για 20.000χιλ αλλά καλό είναι να τα αλλάζουμε ποιο νωρίς. 

Νικολα νομιζω καθε 30,000 χλμ θελουν αλλαγη τα μπουζι στο fiesta..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
christos pap said:
Νικολα νομιζω καθε 30,000 χλμ θελουν αλλαγη τα μπουζι στο fiesta..
Λάθος κάνεις Χρήστο,αν πιάνουν τα χέρια κάποιου τα κοιτάει κάθε 15.000 χιλιόμετρα,αλλιώς κάθε 20.000 χιλιόμετρα θέλουν αλλαγή
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εγώ προτείνω τα μαμά να τα αλλάζουμε κάθε 10.000 με 12.000χμ τουλάχιστον όσοι κινούνται και μένουν “εγκλωβισμένοι” αρκετές ώρες στην κίνηση.

Αν τα κρατάτε όσο λέει ο κατασκευαστείς τότε πολύ απλά θα έχετε πεσμένη απόδοση και αυξημένη κατανάλωση στην καλύτερη των περιπτώσεων!
 
StuparArt said:
Αχαχα αυτό έλειπε να μην έλειωνε στα χέρια σου!!! Την έβγαλες άχρηστη την motorcraft….. να τους κάνουμε μήνυση. giggle :-*

...βρε να μην αλλάζω και μάρκα!!  giggle ...ε στα πάνω από 1000αδα (μπουζι) που έχω αλλάξει ε να είναι κ κάποιο σκάρτο δεν τρέχει κ κάτι αφού ότι μάρκα κ να έβαζα πάλι το ίδιο θα πάθενα ...αλλά η περίπτωση του Άλεξ είναι μία στο εκατομμύριο!! (έχω ακόμα δηλαδή!!  :D  )
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread